nmmn der nijvebdeids-tentoonstelling, van den moordaan koorls heeft geledenzonder daarbijvolgens de ver klaring van den geneeskundige, aan duizeligheid te hebben geleden. Uil de verklaring van den burgemeester van It ecu wijk bleek, dat de besch. bekend stond als een rustig burger; dat hij indertijd eene erfenis heeft gekregen, waarop hij zich naar Gouda heeft begeven, aldaar een winkeltje heeft opgezet, doch na cenigen tijd weder naar Reeuwijk is teruggekeerd, alwaar hij bjj verschillende personen heeft gearbeid. Het getuigenverhoor is heden geëindigd. Morgen zal het verhoor van den besch. plaats hebben. Deze blijft steeds eene zeer onverschillige houding aannemen. In de teregtzitting van heden had het verhoor van den besch. plaats, die bij zijne vroegere bekentenis is gebleven. De adv.-gen. mr. Francois heeft vervolgens de feiten op eene treffende wijze uiteengezet en den eisch gedaan tot schuldigverklaring van den besch. aan mocdwilligen doodslag, voorafge gaan en gevolgd door diefstal bij nacht in een bewoond huis, en mitsdien veroordeeling tot de straffe des doods uit te voeren binnen Gouda. Mp. de Ranitz heeft de verdediging van den besch. voorgedragen. Hij beweerde dat het niet voldoende was gebleken dat de besch. den doodslag had gepleegd en dat in de feiten het verband ontbrak dat gevorderd wordt tot het uit spreken van de doodstraf. De uitspraak is bepaald op aanst. Zaturdag. IHJITENLAMtSCHK BÜRIGTKX. ElUEIiAK». LONDEN 9 Februarij. Uit de redenering van de Mom. Post schijnt men te moeten opmaken dat lord Palmerston niet ongenejgd is om de inlijving van Savoye bij Frankrijk goed te keuren. Dit blad acht de gronden, welke bij de jongste beraadslaging in het hoogerhuis tegen de aanhechting bijgebragt zijn, niet afdoendeen herinnert dal zich reeds tijdens de regering van koning Lo- devvljk Philips in Savoye eene sterke neiging lot vereeniging met Frankrijk openbaarde, en dat de Sardinischc regering bij de bevolking van dat gewest ten allen tijde even weinig toegenegenheid gevonden had als de Oostenrijk- sche regering in Lombardyc. Indien men deze woorden als eene uitdruk king van het gevoelen der regering mag beschouwendan begeeft zij zich op een glibberig padaangezien velen haar nu reeds beschuldigen van te grootc toegevendheid jegens Frankrijk, in het gesloten handelsverdrag aan den dag gelegd. Lord Russell heeft heden het met Frankrijk gesloten handelsverdrag ter inzage van de leden van het lagerhuis nedergelegd. Dit verdrag is voor den tijd van 10 jaren gesloten, en de schade die de Engelsche schatkist daardoor zal lijden wordt door de regering geraamd op 1,119,000 welke som later nog hooger zal stijgen. Door den heer Gladstone, vroeger door eene ligle ongesteldheid verhinderd geworden de begrooting in te dienen is ook thans daaraan gevolg gegeven. Hij deelde tevens mede dat het nieuwe handelsverdrag met Frankrijk het nemen van nieuwe maatregelen zou noodzakelijk maken. Het afgeloopen jaar konwat de finantiën be treft, gunstig genoemd worden, want er was een batig saldo van 1,625,000 De begrooling, door den minister voorgelegd, bedroeg in uitgaaf70 millioen en in ontvang slechts 60 millioen De regten op de suiker en de koffij zullen dus onveranderd bljjven. Het beslissend antwoord van Oostenrijk op de bekende voorstellen betreffende Italië verwacht men spoedig. Men meent reeds nu te weten dat Oostenrijk het derde punt, houdende uitspraak over de aansluiting van Midden-Italië bij Sardinië door middel van stemming, verwerpt. Rerigten alhier uit Shanghai, van 21 Dcc., ontvangen, melden dat de Chinezen zoowel rondom Peking als aan den mond van den Peiho sterke verdedigingswerken aanleggen en dat een leger van 100,000 man Tarlaarsche soldaten in de nabijheid van den Peiho wordt zamengetrokken. Ook zou volgens die beriglen op Japan de handel met de Europeanen afgebroken zijnten gevolge van de overdreven vorderingen bij hel wisselen van Ja- pansch goud tegen dollars en van de daaruit voortgesproten mishandeling en beleediging van Japannezen. FRANKRIJK. PARIJS. 9 Februarij. De brief van den bisschop van Orleans, waarin hij een zijner voorgan gers, den heer Rousseau, als een warhoofd en lagen vleijcr heeft uitgekreten, wordt algemeen afgekeurd. Onder de geestelijkheid gaat daaromtrent slechts e'éne slem op. Dit schrijven zal gewis de zaak die hij voorslaat benadeelen. De bisschop moge zeggen dat men de archieven van zijn bisdom na zijnen dood mag onderzoeken en dat er niets in gevonden zal wordenwaarom men hem van eerzucht zal kunnen beschuldigenmen gelooft niet dat hij zoo kan spreker, van den tijd, die zijne benoeming tol bisschop voorafging. De Constitwtionnel verklaart omtrent deze zaak, dat de van alle kanten inkomende beriglen omtrent den beklagenswaardigen indruk, dien het schrij ven van den bisschop gemaakt heeft, gepaard aan de omstandigheid dat de redactie van de Siècle dien geestelijke wegens dat schrijven in regten wil vervolgenhet hem ten pligl maakt om aan de verbittering niet door eene voortgezette polemiek nieuw voedsel te geven; weshalve hij er van heeft afgezien om het antwoord openbaar te maken, hetwelk hij van zijnen kant op hel schrijven des hceren Dupanloup dacht te geven. Het hof van cassatie heeft het hooger beroep in de bekende zaak van den advocaat Ollivier verworpen. Tc Genève is eene volksvergadering gehouden om te spreken over de gedragslijn, die Zwitserland behoort te volgen, bijaldien Savoye bij Frankrijk wordt ingelijfd. De heer James Fazy, voorzitter van den staatsraad, heeft daarin verzekerd dat de overeenkomst daartoe reeds in Jaiiuarij 1859 was geteekend, maar dat de onafhankelijkheid van Zwitserland daardoor niet werd bedreigd, indien liet maar de provinciën Chablois cn Faucignybij de verdragen van 1815 reeds locgezegd, verkreeg. Ecnige inwoners van Savoye, in de vergadering tegenwoordig, verklaarden dat hunne landslieden liever tot Zwitserland dan tot Frankrijk zouden willen behooren. SS» A X.1 R. Van den kant der Spanjaarden zijn in liet jongste gevecht tegen de Marokkanen 10 officieren en 58 manschappen gesneuveld en 53 officieren en 711 manschappen gekwetst. De maarschalk O'Donnell moet niet voornemens zijn den vijand in het binnenland te vervolgen. Hij heeft verzocht de toe zending van tenten en andere goederen waarom hij gevraagd had te staken. ITALIË. Uit Napels meldt men dat de regering het denkbeeld om de troepen; welke in het noorden des lands onder het bevel van den generaal Pianelli vcreenigd zijnin den Kerkdijken Staat te doen rukkennog niet is opge geven. Te Acerra is eene revolutionaire beweging uitgebroken. Er zijn troepen derwaarts gezonden eri de stad is in staat van beleg gesteld. Er is ook sprake van de vorming van een legerkamp van 10,000 man in de pro vincie Apulië. De aftreding van den generaal Filangierials hoofd van het kabinet, is thans zeker. Te Rome heeft er onder de studenten eene opschudding plaats gehad over het teekenen van een adres aan den Paus. Gelukkig heeft die tot geene treurige tooneelen aanleiding gegeven. De Paus heeft zijne hooge tevredenheid betuigd aan den generaal Goyon, over de krachtige maatrege len die door hem lot handhaving der orde zijn genomen. Men spreekt van eene nieuwe geldleening ten bedrage van 50 millioen kroonendie men trachten zou iu het buitenland aan te gaan. Aan den bankier Barberis te Turyn zijn 1000 bankbill. van 50 fr. ontstolen. TURKTE. Te Konslantinopel heersebt eene algemecne ontevredenheid over het be- bestuur van den groot-vizier. Men verwacht dat 's mans impopulariteit de aandacht van den Sultan niet zal ontgaan. De Nederl. gezant is in Pera door een bediende van den harem be- leedigd. Hij heeft deswege voldoening geeischt. Scodali Mustapha-Pachade gouverneur der heilige plaatsen Mekka en Medina is overleden. IXGEIOXBEX. Met onvermoeiden ijver gaat de administratie der Hibernia-stecnkolenmijn te Gelsenkirchen in Westphalen voortom hare kolen waarvan door velen aan de Engelsche steenkolen de voorkeur wordt gegevenen welke aan de zen voor het minst in qualiteit gelijk zijn, ook in Nederland, trots de vele moeijelijkheden wegens rijks- en gemecnte-accijnsenlot aanmerkelijk lager prijzen dan de Engelsche kolen algemeen verkrijgbaar te stellen, niet slechts voor verbruikers in het groot, maar ook voor den kleineren consument. Een maatregelonlangs weder door haar genomengeeft hiervan een nieuw bewijs. Terwijl het debiet tot nog toe zich meer bepaalde lot Amsterdam en Rot terdam, heeft men daaraan thans eene uitbreiding gegeven, op al de stations van den Rijnspoorweg, waar zich hiertoe de gelegenheid aanbiedt, cn wor den thans, na voorafgaande bestelling, bij hoeveelheden van 66 mudden, met een betrekkelijk verschil in prijs voor betere qualiteitende goedkoopste Hibernia steenkolen, het gewone steenkolen-gruis, met inbegrip van vracht, aan het slation geleverd, beneden Emmerik lot Arnhem voor ƒ34, beneden Arnhem tot Ulrecht voor ƒ35, beneden Utrecht tot Amsterdam en Rotter dam voor 36 de 66 mudden. Ten behoeve van particulieren, die het volle bedrag der rijks-aceijnsen betalenworden deze kolen legen een gering com missieloon bij den invoer vrij gemaakt; voor fabriekanten en neringdoende personen, die gedeeltelijken vrijdom genieten, belast de invoerder zich met de noodige formaliteiten bij den invoer, ten einde hun het genot van dien vrijdom verzekerd blijve. Elk die in de gelegenheid is, om hetzij voor zich alleen, hetzij in com binatie met anderen, eene hoeveelheid van 66 mudden in eens op te doen, behoeft zijne rekeningen van vroeger slechts na te zien, om zich te overtui gen van het aanmerkelijk verschil in den prijs teil gevolge van dien nieuwen maatregel. Daar de kolen, versch gedolven, regtstreeks langs den spoorweg worden aangevoerd, zonder dal zij op de werven te liuhrort of elders heb ben kunnen vervveeren, of met andere bestanddeelen worden vermengd en vervalscht, zal men daarbij hetzelfde ondervinden, wat het debiet in Amster dam en Rotterdam in korteu tijd tot zulk een hoogte bragt, dat eene zelfde hoeveelheid dezer Hibernia-kolen meer hitte geeft en veel strekzamer is, dan andere kolen, die men langs andere wegen uit Duilsehland pleegt te ontvan gen. De wijze, waarop de bestelling geregeld is, voorkomt eindelijk al de moeijelijkheden, waaraan een particulier zich anders blootsteltwanneer hij zich uit de eerste hand wil voorzien. Den verbruiker met dezen nieuwen maatregel geluk wenschende, vestigen wij de aandacht op den geringen prijs, 25 a 27£ cents per half mud, waarvoor deze brandstof in aller behoeften zou kunnen voorzien, wanneer zij niet door rijks- en gemeente-accijnsen zoo schrikbarend was belast. liet is bekenddal van deze belasting slechts betrekkelijk kleine sommen in de schatkist vloeijen cn meermalen was er dan ook daarom sprake om deze accijns-belasting van rijks- en gemeenten-wege geheel af te schaffen. Mogt de lage prijs, waarop het artikel thans gebragt is, de overtuiging doen rijpendat de zoo hooge accijns-belasting onhoudbaar isen daarom voor het minst aanmerkelijk behoort te worden verminderd, dan zouden wij dit een dubbel geluk achten voor onze stad- en landgenooten, die onder zoovele lasten gebukt gaandat wel aan verligting daarvan mag worden gedacht. uitgeschreven door de Afdeeling Leyden der Vereeniging ter bevordering van Fabriek- en Handirerk- Nijverheid in Nederland. Art. 1. In de maand Junij 1860 zal binnen de stad Leyden in het voor malig Kabinet van Landbouw op de Hoogewoerd eene Nijverheids-Tentoon stelling gehouden worden, hoofdzakelijk van voorwerpen binnen de stad vervaardigd. De juiste bepalingen omtrent opening en sluiting zullen later door de Dagbladen bekend gemaakt worden. Art. 2. Alles wat tot de regeling dezer Tentoonstelling betrekking heeft, is opgedrageu aan eene Commissie beslaande uit de Ondergeteekenden. Art. 3. Tot het tentoonstellen wordt gelegenheid gegeven aan alle F'- briekanten, Traflekanten, Werkbazen, Kunst werkersenz., ingezeteei der stad Leyden en van de gemeenten, waar Leden der Afdeeling vin achtig zijn.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2