LEYDSCHE COURANT. I860. MAANDAG 13 FEBRUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is 12 in liet jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIMElVLAiVDSCHK BERIGTEN. LEYDEN, 11 Februarij. De commissie van opperloezigt en beheer van de kweekschool voor zee vaart alhier heeft weder een verslag van den toestand dezer inrigting en de door haar verkregen uitkomsten openbaar gemaakt. Wij hebben dit verslag met belangstelling gelezen. Onder meer bijzonderheden merkten wij om van de stichting van het nieuwe gebouw niet te spreken opdat het getal der subcom- missiën met twee is vermeerderd, dat er eerlang te Aalten en Delft subcom- missiën zullen gevestigd worden, dat de bemanning der kanoneerboot, die hier len dienste der kweekschool gestationeerd is, eene aanmerkelijke ver andering ondergaan heeft, daar o. a. de opperscbipper J. Y. van Iloogen- daal, als kommandant der boot, door der. schipper J. Stik vervangen is, en dat volgens eene aanschrijving van Z. Exc. den minister van marine de kanoncerboot met hare bemanningdie vroeger een detachement uitmaakte van Zr. M'. zeemagt te Hellevoetsluis, als zoodanig met 1 Oct. 11. is over gegaan onder het kommandement der zeemagt te Amsterdam. Een gevolg van laatstgenoemde verandering zal zijndat de kweekelingen der school zoo zij na het eindigen van den cursus niet dadelijk op active schepen kun nen geplaatst wordenof als ligtmatrozen aan boord van het wachtschip te Willemsoord, of als scheepsjongens aan boord van dat te Amsterdam gedetacheerd worden, waar zij in denzclfden geest onderwijs zullen blijven genieten, om bij de eerste gelegenheid op active, naar zee bestemde, sche pen te worden overgeplaatst. Aan het verslag zijn twee staten toegevoegd: uit den eersten blyki dat van Januarij 1850 tot 31 Dec. 1859 de gezamen lijke ontvangsten bedroegen ƒ5380.92 en de gezamenlijke uitgaven ƒ5492.10,1 en dal met deze betrekkelijk geringe som in den tijd van vier jaren aan een getal van 219 jongens eene afdoende hulp verleend wasuit den tweeden zagen wij met leedwezendat de uitgaven voor het nieuwe gebouw ƒ8301.051, de ontvangsten slechts 0205.73j beliepen, zoodat er tot dekking der kosten nog een te kort van ongeveer ƒ2000 bestaat. Wij honen en verwachten, dat de vaderlandschc menschlievcndbcid weldra in dit te kort zal voorzien, en de commissie, gelijk zj zich aan het slot des verslags uitlaat, niet verpligt zal zijn lot eene hypothecaire inschrijving op het gebouw of eeneu anderen minder verkieslijken maatregel over te gaan. In de laatst gehouden vergadering van de Lcydsche afdeeling der Ne- derlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid heeft de heer dr. van Hall, na den atloop der gewone werkzaamheden, eene belangrijke mededeeling gedaan over cenige Javaanschc boutsoorten, opgehelderd door derzclver gedroogde takken, bladen, vruchten en hout. Hij wees op der- zclver duurzaamheid, behandelde dit onderwerp in verband met de verwoes tingen door den paalwormook naar aanleiding eener verhandeling van het medelid prof. Blume over eenige Oost-Indische houtsoortenen bood zoowel de verwoeste houtsoortenals den paalwormTeredo Jiatavus Spengi. de soorten van Pholas en een stuk Djati-hout van den paaldam van de reede van Batavia, door Pholas slricta L. aangetastter beschouwing aan. Onder de Oost-Indische houten trokken vooral het unghin of Sumalrasche ijzerhout cn het walikukoon byzonder de aandacht. De taal- cn letterkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen zal op Maandag a. s. te Amsterdam eene gewone vergadering houden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenotnenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 191 lot 218 personen. Het aantal kadetsdat in den loop van 1860 op de kon. milit. aka demie te Breda zal worden toegelaten, is bepaald, voor het leger hier te lande40 voor het wapen der infanterie5 voor de cavalerie22 voor de artillerie cn 4 voor de genieen voor het leger in Oost-lndië8 voor de artillerie, 2 voor de cavalerie, 4 voor de genie; tcrwyl het aantal kadetlen voor de infanterie nader zal worden bepaald. Eergisteren middag is op den huize Ravestein te Gcldermalsen bij Tiel overleden de hoog-edcl gestr. heer E. W. van Dam van Isselt, ridder der Milit. Willemsorde, kommandeur der orde van den Ned. Leeuw en ridder -der orde van de Eikenkroon met de Ster. Bekend zijn 's mans diensten zoowel op parlementair als op krijgskundig gebiedaan het vaderland bewe zen. Reeds op 17-jarigen leeftijd, in 1813, voegde hij zich als vrijwilliger bij hen die de terugkomst van het huis van Oranje hielpen bevorderen. In 1815 schaarde hij zich op nieuw onder de gelederen van hen die voor het vaderland uittogen, en toen in 1830 België zich van Nederland afscheurde, werd hij oprigter en bevelhebber van het jagercorpsbekend onder den naam van «jagers var. van Dam", dat een belangrijk aandeel had in de zege van *en ticndaagschen veldlogt. Eerst in de tweede en daarna in de eerste ka- nir deed hij zich als een welsprekend redenaar en als een man van vaste kêgnselen kennen. Ook als dichter en letterkundige heeft hij zich naam Scm:»kt. Zijne uagcdachleuis zal bij zyne talrijke vrienden in cere blijven. Op den 5den dezer is te Amersfoort overleden de heer F. G. Conricr dit Dubicart, gepensioneerd schout-bij-nacht en ridder der militaire Willems orde 4de kl. Hij was in het jaar 1777 te Rotterdam geboren en op zeer jeugdigen leeftijd in de zeedienst getreden. Te Utrecht heeft men bij het opbreken van een put, in een huis be woond door een der verdachten van medepligtigheid aan den onlangs gepleeg- den diefstal in 's rijks munt aldaar (doch die steeds hardnekkig zijne schuld daaraan blijft ontkennen), een 25-tal tienstuiverstukken gevonden. Door het prov. gereglshof van Gelderland is een militair van hel kol. werfdepot te Harderwijk, Ineischer geheetentot de doodstraf verwezen. Hij was een der belhamels van de aldaar voor eenigen lijd plaats gehad hebbende vechtpartijen in de kazerne. Hel llbl. bcrigt dat, onmiddellijk nadat het lot van het ontwerp van wet betreffende de spoorwegen bekend was geworden, door 5 ingezetenen van Amsterdam een adres bij Z. M. den koning is ingediendhoudende verzoek om concessie voor den aanleg van een algemeen spoorwegnet. De aanleg zou met eene subsidie van den staat, doch zonder rente-waarborgiu den tijd van 5 jaren worden uitgevoerd. Het kaartje, waarop dit plan is aangeteekend, is algemeen verkrijgbaar gesteld. Uit dit kaartje blijkt, dat de concessie is aangevraagd door de heeren E. VY. Cramerus, C. D. van der Yliet, F. H. Bunge, A. von Hemert en A. Holtzman, en dat de hoofdlijnen volgens dit plan zullen loopen van llarlingen over Franeker en Leeuwarden naar Groningen en van Leeuwarden over lleerenveen, Meppel langs Hasselt naar Zwolle; van daar westelijk naar Kampen en oostelijk over Raalte, Almelo en Benlheim naar Rhcine, verder van Raalte zuidelijk over Deven ter, Zutphcn en Doesborgh langs den regter IJsseloever naar Arnhem. Wijders van Utrecht over Yianen, Gorinchem en Geertruidenberg naar Breda, met een zytak over lleusden naar 's Hertogenbosch. Als bijkomende lijnen zijn nog opgegeven van Groningen over Assen naar Meppel, van den Helder naar Amsterdam, van 's Hertogenbosch naar Maastricht en van Vlis- singen over Middelburg en Bergen-op-Zoom naar Roozendaal. 'sGRAVENllAGE, 11 February. Z, M. heeft vergunning verleend aan zijnen kamerheer M. graaf van Limburg Stirum tol het aannemen der onderscheidingsleekenen van ridder der orde van den Rooden Adelaar, 3de kl.hem door den prins-regent van l'ruissen geschonken; aan den beer J. Franco Mendes, 'skonings solo-vio- loncellist, thans te Parijs woonachtig, tot het aannemen der onderschei- dingsteckenen van ridder der orde van Verdiensten van de Saksische SErnestiuische Huisorde, hem door den hertog Bernard van Saksen-Meinin- gen geschonken aan mr. A. Bogaers oud-vice-president der arrond.- regtbank te Rotterdam, tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van Leopoldhem door den koning der Belgen geschonkenen aan den luit.-kolonel van den Bosch, adjudant van den prins van Oranje, tot het aannemen van de versierselen der orde van officier van het Legioen van Eer. Tot notaris te Tiel is benoemd de heer C. Post, cand.-notaris te Rot terdam, en tot ontvangers der directe belastingen: te Oegstgeest, de lieer H. Martens, thans ontvanger te Rhoon, cn te Maurik, de heer J. A*belcvcn thans te Trum. II. K. 11. prinses Marianna der Nederlanden is gisteren op haar buiten goed te Voorburg aangekomen. 1 Men verneemt, dal de ministers van biunenl. zaken cn van fmantiën, dadelijk na de stemming van de eerste kamer, hun ontslag aan den koning hebben aangeboden, en dat dit door Z. M. is aangenomen. Men zegt dat ook de andere ministers hunne portefeuilles ter beschikking van Z. M. hebben ge steld. Men noemt onderscheiden personendie tot de vervulling der minis teriële betrekkingen in aanmerking zouden komeno. a. mr. W. F. G. L. van Rappard, president van het prov. hof van Gelderland, en mr. G. C. J. van Reenen, voorzitter van de tweede kamer. Men wil welen dat de heer van Reenen tot minister van binnenl. zaken zou benoemd zijn en dat hij die betrekking zou aangenomen hebben. De heer van Rapparduit Arnhemis hier aangekomen, maar zijne benoeming lot minister van fmanlièn wordt zeer betwijfeld. Van verdere ministerieële wijziging is geen sprake meer. De hh. van Bosse en van Tets hebben gisteren den ministerraad niet bijgewoond. Men verneemt van goeder hand dat de collecte, die onlangs in de r. k. kerken alhier ten behoeve van den Paus is gehouden, niet ƒ40,000, zooals gemeld is, maar bijna ƒ4,000 heeft opgebragt. Gisteren beeft hel prov. gereglshof in Zuidholland eenen aanvang ge maakt met de behandeling der zaak van P. Pynacker, laatst gewoond heb bende te Reeuwijk, cn beschuldigd van moedwiiligen manslag, voorafgegaan en gevolgd van diefstal. De hoofdbijzonderheden van de acte van beschul diging zijn reeds vroeger medegedeeld. Uit het getuigenverhoor en de opga ven des bescb. is nog gebleken, dat de bcsch., eenigen tijd vóór het plegen

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1