BUITENLANDSCtlE BERlGTEiV. ENGELAHD. LONDEN5 Februarij. De Mom. Post heeft op nieuw de verzekering gegevendat Engeland en Frankrijk overeengekomen zijn, geene vreemde tnsschenkomst in Italië te dulden, dan wanneer al de groote mogendheden daartoe hare toestem ming hadden gegeven. Ten aanzien van de wijze van stemming over de quaestic der aanhechting, welke in de Midden-ltaliaansche staten gevolgd zou worden, had verschil van gevoelen bestaan. Frankrijk had echter van zijn voorstel, om het vraagstuk door het algemeene stemregt te doen beslis sen, afgezien, en de beslissing zou dus waarschijnlijk overgelaten worden aan hen, die daartoe op de gewone wijze door de kiezers werden benoemd. Lord Normanby heeft in het lagerhuis aangekondigd dat hij eene inter pellatie tot de regering zal riglen omtrent hel handelsverdrag met Frankrijk. Men verwacht de mededeeling van het verdrag op Vrijdag aanst. Uit officiële opgaven blijkt dat gedurende het jaar 1859, alleen in Engeland, het getal der geboorten dat der sterfgevallen met 248,309 heeft overtroffen. Het pauperisme wordt gaandeweg minder. Te Manchester is de katoenspinnerij van de llanover Mills Company door brand vernield. De schade wordt op 25 a 30,000 begroot. Den 18Jcn dezer had in den tunnel van Yorkville eene botsing tusschen twee spoortreinen plaatswaardoor ongeveer 50 mer.schen zwaarder of ligler gekwetst werdenzonder dat iemand hunner echter het leven verloor. Met een Deensch vaartuig zijn te Plymouth 11 schepelingen aange- bragt van de barkschepen Stark en IVilliam Marsland, die, ten gevolge van het niet voeren van licht door laatstgenoemd vaartuigin den nacht van 21 Jan. op 100 mijlen ten westen van Lissabonzoo geducht in bot sing kwamendat beide weldra met eenige passagiers en matrozen in de diepte verdwenendc overlevenden werdenin eene boot dobberendedoor het Deensche schip opgemerkt en aan boord genomen. In het noorden van Schotland is zooveel sneeuw gevallengepaard met sterken winddat verscheidene personen half verkleumdanderen dood cr onder uit zjjn gehaald. FRANKRIJK. PARIJS, 5 Februarij. Dc Moniteur heeft een rapport medegedeeld van den minister van oorlog aan den keizer, waaruit blijkt dat aan het wetgevend ligchaam eene wet zal worden voorgedragen om het reeds op 140,000 man vastgestelde contingent der klasse van 1859 tot op 100,000 man te verminderen. Het doel van deze bekendmaking is zeker geweest om de gemoederen gerust te stellen voor het gevaar van eenen nieuwen oorlog, die uit de verwikkelin gen van de Italiaansche zaak zou kunnen geboren worden. Dit doel wordt echter daardoor noch hier noch in Engeland bereikt, want men is te zeer bekend met de voortreffelijke organisatie van het leger en met den spoed, waarmede het van den voet van vrede op dien van oorlog kan wor den gebragt. Die bekendmaking kan alleen nuttig zijn voor het Engelsche kabinet, bij de beantwoording der aanvallen die in het parlement tegen het bondgenootschap met Frankrijk zullen gedaan worden. Men verzekert hier dat het vraagstuk omtrent de aanhechting van Midden-Italië aan Sardinië aan de beslissing van het algemeen stemregt zal worden onderworpenvermits alle mogendheden het eens zijndat er maatregelen genomen moeten worden om zich stellig te verzekeren van de denkwijze des volks in Italië. Door de Engelsche dagbladen wordt echter gezegd dat het algemeen stemregt niet in toepassing zal worden gebragt. Er moet omtrent dit punt verschil van gevoelen bestaan hebbenenna het inwinnen van de meening van koning Victor Emmanuel, zou de keizer het algemeen stemregt hebben opgegeven. Uit Londen wordt gemeld, dat lord Cowley eenige dagen geleden een voorstel aan den heer de Thouvencl heeft gedaan, ten einde de Italiaansche quaestic tot eene oplossing te brengen. Dit voorstel zou dc volgende bepa lingen bevatten: geheele onzijdigheid; erkenning van de Oostenrijkschc heer schappij over Venetië; beschikking van Midden-Italië over zijn toekomstig lot, en zoo men daar de aansluiting met Sardinië verlangt, het verleenen van ntagliging daartoe; terugroeping der Frausche troepen uit Rome en uit geheel Italië. De heer de Thouvencl moet daarop verklaard hebbendat de keizer gaarne over deze punten dc zienswijze van den keizer van Oosten rijk zou willen kennen. Een en ander komt vrij wel overeen met berigten uit Wcenen, waarin gezegd wordt dat het Oostenrijksche kabinet weigert eene bepaalde belofte van onzijdigheid te doen en volstrekt wil vasthouden aan de grondslagen van den vrede van Villafranca. Bijaldien het congres niet lot stand komt, zou het alleen met Frankrijk in onderhandeling wil len treden. Voorts verneemt men van die zijde dat Oostenrijk op het voor waardelijk aanbod om Venetië in deszelfs magt te laten, geantwoord heeft dat het zelf Venetië zou weten te beschermen. Heden is in al de kerken de brief van den Paus aan de bisschoppen voorgelezen, alsmede een mandement van den aartsbisschop van Parijs, waarbij gebeden voorgeschreven wordenopdat de Paus over alle vervolging moge zegevieren. De Constitutionnel bespreekt thans ook den afstand van Savoye aan Frankrijk. In een artikel van den hoofd redacteur, den heer Grandguillot wordt hoofdzakelijk het volgende gezegd: Al dc geruchten betreffende den afstand van Savoye en van het graafschap Nizza zijn het gevolg van het voorgevoel van de publieke opinie en eene logische gevolgtrekking uit de feiten. De dagbladpers is getroflen door de genegenheid der bevolking van Savoye voor Frankrijk en door de regtvaardigheid van den maatregel, welke, op hel oogenblik dal Piemont zoo zeer vergroot is, aan Frankrijk zijne natuurlijke aardrijkskundige grenzen terug zoude geven. Maar die algemeene rigting van de Fransche dagbladpers blijft geheel en al vreemd aan den officiëlen invloed. Hetgeen Savoye wilhetgeen Frankrijk wenschtschijnt niet twijfelachtig, maar hetgeen de regeringen mogten willen en kunnen doen, blijft bedekt met den diplomalieken sluijer. De bladendie verzekeren dat het eene besloten zaak is, zijn niet beter onderrigt dan zij, die beweren dat er niets van komen zal. De keizer, de naauwgezette verdediger van de wezentlijke voorwaarden, welke het Europeesch evenwigt verzekeren en waarborgenzal zeker op die voorwaarden geen inbreuk laten makennoch ten nadeele van zich zeiven noch ten koste van anderen. Men kan niet zeg gen dat 's mans redenering duidelijk is. De Moniteur maakt de namen bekend van een groot aantal Sardinische officieren, die met de orde van het Legioen van Eer, en van 2000 Sardini sche onder-officieren en soldatendie met de militaire medaille begiftigd zijn geworden. Het groote etablissement van dc omnibus-maatschappijnabij de Cha- pelle St. Denis, is in den afgeloopen nacht afgebrand. De paarden zijn gered. Men zegt dat het hoofdtooisel, door prinses Metternichde echtgenoot vau den Oostenrijkschen gezant, bij gelegenheid van net jongste bal in de Tuileriën gedragen en algemeen bewonderd, bestaat uit paarlen en diaman ten ter waarde van een millioen fr. Met betrekking lot het berigt, onlangs medegedeeld dat er geraamten waren gevonden in een stuk lands nabij eene herberg te Lucelle aan de Loire, meldt het Journal de la Mèvre het volgende: Het aantal gevonden geraamten bedraagt reeds 42. Men heeft die echter niet opgedolven uit het land, gelegen achter genoemde herberg, maar uit een stuk land aan de overzijde van den openbaren weg, die er langs loopt Uit de schouwing blijkt echter dat deze geraamten afkomstig zijn van lijken, die daar minstens 20 jaar geleden zijn begraven. Het is echter zeker dat de herbergier de dader niet is, daar deze in den geheelen omtrek bekend slaat als een braaf en oppassend man. SPANJE. In dc straat van Gibraltar heeft een zware storm gewoed; men her innerde zich niet de zee ooit in dien toestand te hebben gezien. Dat vele zeerampen daarvan het gevolg zijn geweest, valt niet te betwijfelen. Wat de geruchten betreffende vredes-onderhandelingen aangaat, deze zijn ongegrond. Er kan daarvan geene sprake zijn voor de bemagliging van Tetuan of van Tanger. De val van Teluan wordt elk oogenblik te gemoet gezienwant volgens de jongste berigten hebben de Spaansche troepen we der eene schitterende overwinning behaald. De vijandelijke legerplaats is geheel in hunne magt gevallen, benevens een groot aantal kanonnen, ten ten enz. ITALIË. De wijzewaarop sommige Fransche dagbladen op den afstand van Savoye aan Frankrijk aandringenkan niet anders dan ontevredenheid in Sardinië verwekken. De Opinione van Turyn bljjft dan ook het antwoord niet schuldig, maar laat zich derwijze uit, dat de geruchten omtrent dien afstand er meer en meer door bevestigd worden. Genoemd blad zegt: Het beginsel van nationaliteit behoort niet aan de bevolking te worden opge drongen. Indien Sardinië genoegzame vergoedingbepaaldelijk uit het krijgskundig oogpunt, zal hebben bekomen, en indien alsdan Savoye's aan hechting aan Frankrijk wordt verlangd, het zij zoo: men zou des noods in den afstand van Savoye kunnen berusten. Doch het hertogdom Nizza zou bezwaarlijk een deel van Frankrijk kunnen worden. De belangen en de handelingen der bevolking van dat landschap zijn daarmede in strijd. Sardinië is voor Frankrijk een trouw bondgenoot en een regtschapen vriend. Doch zoo lang Venetië in het bezit van Oostenrijk is, zal het beginsel van nationaliteit in Italië niet tot volle ontwikkeling kunnen komen. Zoo lang zal Oostenrijks nabijheid een aanhoudend gevaar voor Sardinië zijn, en zal geene mogendheid kunnen verlangen dat Sardinië zich verzwakke. Hierbij kan nog gevoegd worden dat het getal personendie onlangs te Chambery aan de tegen de aanhechting gerigte manifestatie hebben deel genomen, niet, zoo als de Fransche bladen zeggen, onbeduidend was, maar integendeel zeer aanzienlijk kan genoemd worden. Het meerendeel der dag bladen in Savoye is tegen de aansluiting gestemd. Naar men uit Milaan meldt bouwen de Oostenrijkers vier nieuwe for ten lot verdediging van Peschieraen voorzien zij Mantua van meer geschut. Zoo veel mogelijk worden de gegoten kanonnen door getrokken kanonnen van zwaar kaliber vervangen. Dc koning van Sardinië zal op 15 Febr. naar Milaan vertrekken. Naar men uit Rome meldt heeft de Paus op 31 Jan. eene deputatie uit de kweekelingen der geestelijke collegiën ten gehoore ontvangen, die hem een adres hebben overhandigd met betuigingen van eerbied en gehecht heid. De Paus moet daarop een antwoord hebben gegeven nog veel krach tiger dan dat op Nieuwjaarsdag aan den generaal de Goyon. Z. H. moet o. a. gezegd hebben dat de lijd der vervolging weder voor de katholieke kerk was aangebrokenofschoon hare zonen niet aan gevangenis en den martelaarsdood waren blootgesteld; dat eene noodlottige propaganda in Italië haren invloed deed gelden en dat het schiereiland was overgeleverd aan de zulken die van de ondeugd eene deugd maker.dat de bisschoppen die aan hunne roeping getrouw bleven, voor huichelaars werden uitgekreten, terwijl politieke misdadigers vergood werden. Ten slotte gaf de Paus als zijn ge voelen tc kennendat de kerk door die omstandigheden niet zal overweldigd worden. Zij is bereidzeide hijom aan de voelen van Jezus neder te knielen, om vergiffenis voor hare vervolgers af te smeeken. Men verhaalde dat de Fransche opperbevelhebber bij deze ontvangst tegenwoordig was. PR1TI8SEN. BERLIJN, 5 Februarij. Men heeft ook hier kennis gekregen van onderhandelingendie door Frankrijk en Engeland met de Oostenrijksche regering zjjn aangeknoopt,

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2