om haar te verzoekenbij de nieuwe wet te bepalendat de Nederl. vocht- weger vervangen worde door den areometer van Pouillct. Hierover voerden ecnige leden het woord. De heer v. d. Hoon Mesch wensehte dat men den minister van finantiën uitnoodigdc, de behandeling der wet uit te stellen tot dat de akademie het onderzoek dezer zaak zal hebben ten einde gebragt en hem de resultaten zal hebben medegedeeld. Het voorstel van den heer von Baumhauer werd lot ccne volgende vergadering verdaagd. De vergadering is daarna gesloten. BUITENLANDSCI1E BEltlftTEN. EKGELAKD. LONDEN29 Januarij. Z. K. 11. de prins van Oranje, uit Parijs alhier aangekomen, heeft zich, ingevolge ccne uitnoodiging der koningin, naar Windsor begeven, om al daar eenige dagen door te brengen. Ook lord Palmerston en lord Russell zijn aldaar ter eerc van den prins genoodigd. Volgens den Morning Post bebben de Engelsche en Fransche gezanten te Napels den last ontvangen om aan de Napelsche regering, in verband met de veranderde gesteldheid van zaken in Italiënieuwe vertoogen te doen. Hier te lande worden thans niet minder dan 1041 nieuwsbladen uitgegeven. Te Manchester hebben dezer dagen drie kinderen van den lieer Fulland ernstig geleden aan vergiftiging door arsenicumhetwelk zijder. nacht doorbrengende in een met groen behangsel versch beplakt vertrek, hadden ingeademd. Naar eenc andere kamer gebragt en doelmatig geneeskundig behandeld zijnde, herstelden zij. Ten bewijze, dat de vergiftiging door het groene papier veroorzaakt was, nam de doctor een stuk daarvan, onder wierp het aan chemische behandeling en haalde er zooveel arsenicum uit als voldoende zoude zijn om een volwassen persoon te dooden. Aan de kust van Suffolk is een brik gestrand. Van de bemanning zijn 3personen door de reddingboot gered. 5 andere, die in eene boot het schip hadden verlatenzjjn daarmede omgeslagen en verdronken. Aangaande de instorting ccner fabriek te Lawrence (Vcreenigdc Staten) verneemt men nog, dat het getal der verpletterde en verbrande personen 115 en dat der gekwetsten 165 bedraagt. Hier en daar worden gelden voor de slagloffers en hunne betrekkingen ingezameld. De Japanschc gezant voor de Vercenigde Staten zal zichvergezeld van een tweeden gezant, 18 verschillende ambtenaren en een gevolg van 50 personen, den 22stcn Feb., over de Sandwichs-cilauden en Panama naar Washington begeven. FRANKRIJK. PARIJS, 29 Januarij. De keizer heeft, op voordragt van den minister van onderwijs, den lieer Lescarbault benoemd lol ridder van hel Legioen van Eer. De Moniteur deze benoeming mededeelcndc, zegt daaromtrent het volgende: »De kennis van hel planetenstelsel heeft dezer dagen eene belangrijke vordering gemaakt. In September 1859 werd door den heer Levcrrier, den voorlreffelijken be stuurder der Parijsche slcrrewachtbij de akademie van wetenschappen met stellige berekeningen bewezen, dat er nabij de zou sterren moesten be staan welke nog niet ontdekt waren. Deze bewijsvoering gaf den sleutel tot verklaring der schijnbare onregelmatigheden, welke in de bewegingen van de aarde en van Mcrcurius waren opgemerkt, llet was de taak der waarnemers, de feiten nader te bepalen; door den heer Lcverricr werd aan de slcrrekundigen naauwkcurige beschouwing der op de oppervlakte der zon zich verloonendc verschijnselen aanbevolen. Op bet einde der maand Decem- berll. ontving de heer Lcverrier ccnen brief, gedagteekend van een klein vlek van bet depart. Eurc-et-Loire; doctor Lescarbault, geneesheer te Orgères, deelde hem daarin mede, dat bij den 26slc" Maart te voren ccne planeet over de sehjjf der zon had zien gaan. De lieer Levcrrier begaf zich terstond naar Orgères; hij onderzocht aldaar de door den heer Lescarbault gebezigde werk tuigen, '.iet zich door hem bewijzen voorleggen en inlichtingen geven; en kon zich van de waarde der op den 26stcn Maart gedane waarnemingen overtuigen. Deze uitkomsten zijn door den heer Levcrrier ter kennis der akademie van wetenschappen gebragt in hare zitting van den 2dc° dezer maanden verder aan de onderscheidene sten evvachtcn buiten 's lands mede gedeeld. Zoo is de berekening met haren ver reikenden blik wederom dooi de waarneming in het gelijk gesteld. Sedert vele jaren had de heer doctor Lescarbault hartstogtclijken lust voor de studie der verschijnselen van den hemelmaar liet ontbrak hem aan hulpmiddelen tol hel doen van waarnemingen. Tevens bleef hij even ijverig als onbaatzuchtig voor zijne zieken werkzaam; en alleen door wccrgalooze volharding kon hij de bezwaren te boven komenwaarmede hij in de studie der sterrekunde te kampen had. De heer Lescarbault heeft zelf al zijne instrumenten vervaardigd; en door eene groote mate van vindingrijkheid en geduld is hel hem gelukt, zich van die instrumenten te bedienen met eene juistheid, waarover de meest bevoegde beoordeelaars verwonderd staan." Dc Huivers deelt eene circulaire van den Paus aan de aartsbisschop pen en bisschoppen mede, waarin de beweegredenen worden ontvouwd van zijne weigering om gehoor te geven aan den raad van keizer Napoleon, om afstand te doen van de in opstand gekomen provinciën. Daaruit blijkt dat de Paus den keizer heeft aangemaand om mede te werken tot de onge schonden handhaving van het wereldlijk gezag des Pausen, en hem heeft gewe zen op het oordeel, waaraan zijne daden hiernamaals zullen onderworpen worden. De Paus verklaart zich voor het overige bereid, om naar het voorbeeld zijner voorgangers dc zwaarste beproevingen door te staanen zelfs als martelaar te sterven; nimmer echter zal hij zijne toestemming geven tot hetgeen thans door keizer Napoleon van den Heiligen Stoel wordt verlangd. De Constitutionaldit schrijven overnemende, voegt er bij dat daaruit blijkt dat Rome, even als vroeger, voor den Oostenrijkschen invloed blijft bukken. Frankrijk zou in geval van nood den Paus te Rome nog altijd tegen de regeringloosheid verdedigen, maar indien het wereldlijk gezag van den H. Vader overal elders eene krisis mogt ondergaandan zal de ver antwoordelijkheid daarvoor niet nederkomen op de grootmoedige natie, welke al bet mogelijke gedaan heeft om die onheilen voor te komen en die altijd gereed zal staar, om hem die hulp en steun te verleenenwelke men thans miskent. De Moniteur bevat een keiz. bevelschrift, waarbij de verdere uitgifte van het ullramontaansche dagblad V Univers verboden wordt. Dit besluit is genomen ingevolge een rapport van den minister van binncnl. zakenwaarbij de noodzakelijkheid van dien maaircgel betoogd wordt op de volgende gron den. De Univers is bet dagblad eener kerkelijke partijwier aanmatigin gen meer en meer aandruischen tegen de regtcn van den staat, en wier onvermoeide pogingen strekken om dc Fransche geestelijkheid te overheer- schen, de gemoederen der gcloovigen te verontrusten, den inwendigen vrede des lands te storen, en de grondslagen te ondermijnen, waarop de betrek kingen tusschcn de kerk en de burgerlijke maatschappij berusten. De oorlog, die aldus tegen onze aloude nationale overleveringen gevoerd wordt, is voor de godsdienst zelve nadeelig en gevaarlijk; want de Fransche gees telijkheid heeft hare eerbiedige onderwerping, wat het geestelijke betreft, aan den Heiligen Stoelnooit afgescheiden van de pliglen der vaderlands liefde. Dc polemiek van de llnivers vervulde dc geestelijkheid zoo wel als alle weldenkende burgers met diepe droefheid. Dc minister herinnert dat dc leerstellingen, welke de Univers trachtte le doen gelden, geenszins nieuw zijn. De oude Fransche monarchie beeft deze altijd met kracht bestreden, en is in dien strijd menigmaal door beroemde bisschoppen ondersteund geworden. De keizer zal voor zijne voorgangers op den troon niet onder doen in de zorg om de beginselen te doen eerbiedigen, die door de natio nale overleveringen geheiligd zijn. De opheffing van dit dagblad zal de ullramontaansche partij nog meer tegen den keizer in het harnas jagen. De heer Veuillot zal waarschijnlijk, daar hij dc regering tot dien maatregel bijna heeft gedwongen, zjjnen arbeid wel onder eenen anderen titel voortzetten. De groothertogin Stefania van Baden is te Nizza overleden. Zij was de dochter van Claude Bcauharnais en werd den 28s,cn Augustus 1783 ge boren. Door keizer Napoleon I als dochter aangenomentrad zij in het jaar 1806 in den echt met Karei Lodewijk Frederik van Baden, die in 1818 overleed. Ter herinnering aan het tusschen Engeland en Frankrijk dezer dagen gesloten handelsverdrag zal er ecu gedenkpenning worden geslagen. Het getal der predikanten bij de hervormde gemeente alhier is met twee vermeerderd. Dc Constitutionncl van Auvergne verhaalt, dat men bij den aanleg van den spoorweg tusschcn Orleans en Ncversop een veld nabij dc herberg de Giraffede lijken heeft gevonden van meer dan 25 personendiezoo als men duidelijk zien kongewelddadig waren omgebragt. Dc eigenaar van de genoemde herberg en ook van het veld had vroeger pogingen aangewend om eene andere rigting voor den weg te verkrijgen en laler aangeboden om zelf de noodige opgravingen te doen, waardoor er nu zware vermoedens legen hem zijn gerezen. Bjj onderzoek is gebleken dat hij zich reeds ge durende 30 jaren had bezig gehouden met het ombrengen van reizigers, die bij hem hun intrek namen, ten einde hun goed meester te worden. Ilij is met zjjne vrouw en dochter in hechtenis genomen. SFANJE. Van het oorlogstoonecl in Marokko wordt gemeld, dat men ijverig voort gaat met hel maken van toebereidselen voor den aanval op Teluan. Eene redoute is reeds voltooid en twee schansen worden aangelegd; ook het belegeringsgeschut wordt ontscheept. Hel bemagtigen der stad zal echter eene zware taak zijn: want de Marokkanen hebben velerlei werken tot verdediging aangelegden ten noorden der stad is een aanzienlijk deel hun ner magt in een kamp gelegerd. Tegen dit kamp zal waarschijnlijk de eerste aanval der Spanjaarden gerigt zijn. Onlangs werden vier gevangenen in het Spaansche kamp gebragt. Een hunner, blijkbaar een hoofd der Kabylcn- werd door ecnige Spaansche officieren omringd, die zijne klecdcrdragt en wapenrusting wilden bezien. Hierover verontwaardigd, trok dc Arabier een pistool uit den gordel en wilde op den generaal Garcia vuur gevenmaar men wierp zich op hem en zijn plan mislukte. Eenige oogenblikken laler joeg hjj zich zelf den kogel in het hoofd. Wat het gerucht omtrent vredesonderhandelingen betreft, verneemt men dat de koningin daartoe het verlangen heeft te kennen gegeven. Zij zou gaarne een einde aan den oorlog makenten einde de handen ruim te heb ben om den Paus hare diensten aan te bicden. Waarschijnlijk zal de maar schalk O'DonnelI weinig lust daartoe gevoelen en zich dus niet haasten om vrede te sluiten. ITALIË. Graaf Cavour heeft thans aan de vertegenwoordigers van Sardinië in het buitenland ccne circulaire gezondenmet betrekking lot de quacslic van Midden-Ilalic. De minister zegt daarin, dat dc bevolking in Midden-Italië het congres met vertrouwen had aangenomendoch dat gewigtige gebeur tenissen sedert hebben plaats gehad, welke de verdaging van het congres ten gevolge hebben gehad. Het vlngschrift de Paus en het Congres, welks gevvigt, zonder naar den oorsprong le zoeken, niet te ontkennen valt; de brief van keizer Napoleon aan den Pausde troonrede van de koningin van Engeland, en de rede van lord Palmerston in het lagerhuis dat alles i zijn feiten, waaruit de onmogelijkheid blijkt, om de vervallen verklaarde I dynastiën in Midden-Italië te herstellen. Men heeft bovendien de zekerheid dat het congres in de eerste dagen niet zal bijeenkomen. In dezen stand e van zaken was het de eerste pligt van de regeringen in Midden-Italië; om aan de billijke behoeften der bevolking te voldoen, aan wier waardig ge- t

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2