EEYDSCHE COURANT. Nn. 12. 1800. VRIJDAG 27 JANUARIJ. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond l' De Prijs der Courant is 12 in liet j<iart de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCRE BERIGTEN. LEYDEN, 26 Januarij. Door den gemeenteraad is in zijne vergadering van heden tot secretaris hij de vereenigde gast- en leprooshuizen benoemd de heer mr. J. C. du Pui. lleeren directeuren der schilder- en teeken-akademie Ars aemula Na turae het wenschelijk achtende dat hier, even als in andere plaatsen van ons vaderlandkunstbeschouwingen worden gehoudenen dat Leydennu de "clegenhcid daartoe zich aanbiedt, niet langer in die edele uiting van kunstleven achterblijve, hebben gisteren avond in hnn lokaal op de Pie terskerkgracht bij wijze van proefneming eene eerste kunstbeschouwing ge geven. Voor die gelegenheid had de heer D. V. Blokhuyzen te Rotterdam eene portefeuille met hoogst belangrijke teekeningenvoornamelijk van nieuwe meesters, welwillend afgestaan. Deze kunstbeschouwing, die door een veertigtal genoodigden, zoowel dames als hccren werd bijgewoond, heeft in allen opzigte voldaan en geeft de hoop, dal heeren directeuren zich opgewekt zullen gevoelen uitvoering te geven aan hun voornemen om de gehouden bijeenkomst in dezen winter van nog eene en in het volgende wintersaizoen van meerdere te doen volgen. Naar men verneemt is de majoor L. J. Tindal, van de veld-artillerie in zijnen rang en ancienneteit overgeplaatst bij het reg. rijdende artillerie alhier in bezetting. Gisteren avond werd door de muziek van het reg. rijdende artillerie eene luisterrijke serenade gebragt aan den kommandant van het corps, den heer P. A. C. van "Wickevoort Crommelin, dezer dagen door Z. M. den koning tot kolonel bevorderd. De wis- en natuurkundige afdccling van de kon. akademie van weten schappen zal op Zaturdag aanst. te Amsterdam eene gewone vergadering houden. De minister van finantiënwillende voor de daartoe bevoegde ambte naren der directe belastingen, in- en uitgaande reglcn en accijnsen de gele genheid openen, om van hunne bekwaamheid en geschiktheid voor de be trekking van controleur te doen blijken, heeft goedgevonden te bepalen, dat liet daartoe te houden examen zal plaats hebben op den 13Jen .Haart aanst., in het locaal van het ministerie van finantiën. Om tot het examen toegela ten te worden moet men twee jaren in het vak werkzaam zijn geweest. Een aantal handelaars te Amsterdam en te Rotterdam hebben zich bij adres tot den minister van koloniën gewendten opzigte van de bezwaren die den Nederlandscben handel in Japan drukken. De Nederlanders, aldaar gering in getal en weinig beschermdzullen zich opgelost zien in de massa vreemdelingen, die zich volstrekt niet bekommeren over de gevolgen van hun winstbejag. Adressanten zouden echter volk en regering het bewijs willen gevendat zij slechts goede verstandhouding beoogen en hun tot steun en voorbeeld willen strekken in hunnen omgang met andere Europe- schc natiën. Naar aanleiding hiervan verzoeken zijdat van regeringswege te Jeddo of Kanagawa een invloedrijk en geheel onafhankelijk persoon moge gevestigd en belast worden met de behartiging der Nederlandsche handels belangen, alsmede hel stationneren te dier plaatse van een Nederlandsch oorlogsvaartuig. Eergisteren is uit Amsterdam een door 1200 priesters en leeken van de r. k. kerk onderleckend adres aan den Paus opgezonden, om aan Z. 11. hun leedgevoel te betuigen over de aanslagen, die legen zijn gezag onderno men worden. Volgens het IJ. en Eff. BI. zal jhr. Boreel van Hogclandcn, commis saris des konings in Noordholland, zijne betrekking nederleggen en zich uit het ambtelijk leven terugtrekken. Volgens gerucht zou jhr. mr. Roëll, thans commissaris des konings in Utrecht, hem opvolgen. Omtrent de vergiftigingdie te Koog aan de Zaan heeft plaats gehad verneemt men dat de schuldige (het meisje) eindelijk hare schuld heeft be kend. Vol berouw deelde zij mede, dat zij aan den 13 jarigen loopjongen een doosje arsenicum had ter hand gesteld, om dit, als niemand het zag, in den waterketel te werpen, waaruit het kind waarschijnlijk het eerst een beker water met melk zou krijgen. Het was dus alleen het kinden niet het geheele gezindat het slagtoffer had moeten zijn. liet denkbeeld dat de liefde jegens haar, na de geboorte van dat kind, zou verminderd zijn, schijnt aanleiding tot de daad te hebben gegeven. Uit Texel wordt gemeld dat Dingsdag 11. de schoener Celestinakapt. Eiquet, komende van Cherburg en beladen met steenkolen, nabij de Uiterton is gestrand. De bemanning, die nog getracht heeft zich met de booten te reddenis omgekomen. De V. C. bevat het volgende: In verband met ons laatste berigt, aangaande de in hechtenis neming van cenige smelters van 's rijks munt, wordt ons verzocht, aan het algemeen te berigten, dat de reeds uitgegeven liensiuiverstukjesmet het jaarmerk 1860 er op, nog niet gangbaar zijn, en worden mitsdien degenen, die ze mogten bezitten, verzocht die stukken aan het bureau van politie, tegen volle vergoeding der waarde, terug te bezorgen. Te Zutphen werden dezer dagen twee- en vijfstuiverstukken uitgege ven, van lood vervaardigd en daarna verzilverd. Men is echter spoedig op het spoor der daders gekomenen dientengevolge is een vader met drie kinderen in hechtenis genomen. Zij hebben reeds hunne misdaad beleden. De oudste zoon, een stucadoor, had de vormen in gips vervaardigd. Uit 's Hertogenbosch schrijft men dat er zich betrekkelijk het ver plaatsen van het reg. rijdende artillerie naar die stad eenige bezwaren op doen. Het voornaamste zou zijn, dat de stallen de noodige ruimte zouden missen om de paarden te plaatsen. Men hoopte echter dat het bestuur zich in deze voor de stad belangrijke zaak eenige opoffering zou getroosten, ten einde daarin te voorzien. De Staats-Courant deelt het volgende mede: De medewerkende hoofd commissie tot opleiding van onverzorgde jongens in Nederlandsch Indië, afstammelingen van Europeanen, berigt, dat sub-commissiën zijn te zamen gesteld voor 'sGravenhage en omstreken, voor Rotterdam en voor Apel doorn, terwijl het vooruitzigt bestaat, dat er weldra in het 5de district van Zeeland, te Amsterdam, te Utrecht en in andere steden des rijks dergelijke commissiën zullen optreden. Daar te Rotterdam reeds vroeger het aanzien lijk bedrag van omstreeks ƒ5500 ten behoeve der jongens-weezeninrigting te Soerabaija is bijeengebragtzal de daar ter slede gevestigde commissie zich hoofdzakelijk bepalen tot het aannemen van nader aan te bieden bij dragen. Openlijk wordt dank betuigd voor de krachtdadige ondersteuning, die de hoofd-commissie onder anderen ook te Apeldoorn heeft ondervonden, daar in die betrekkelijk kleine gemeente nu reeds eene som van ƒ909.50 is bijeengebragt. Bij de hoofd-commissie zijn voorts nog afzonderlijke in schrijvingen ontvangen, welke insgepjks van belangstelling in het lot der Europesche afstammelingen in Indië getuigen. Zij vertrouwt, dat zij eerlang in de gelegenheid zal zijn, de zamcnslcl- ling van meerdere sub-eommissiën mede te dcelen. Voor zoo ver deswege nog geene voldoende berigten zijn ontvangen, is op de spoedige inzending daarvan aangedrongen, terwijl de commissarissen des konings in de onder scheidene provinciën zijn aangezocht om de pogingen der hoofdcommissie zoo veel mogelijk te willen ondersteunen. Volgens de laatste berigten was in Nederlandsch Indië bereids ingeteekend voor de kapitale som van ƒ89,288.23. De bijdragen in Nederland bedragen tot dusverre slechts ƒ8219. Een hieuw beroep op de algemeene belangstel ling hier te lande schijnt niet overbodig. Moge de overtuiging meer en meer veld winnendat het van het hoogste gewigt isdoor eene goede op leiding onzer stamgenooten in Nederlandsch liidië, den band tusschen kolonie en moederland te helpen versterken 'sGRAVENHAGE, 26 Januarij. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den Indischen hoofdambtenaar II. Klcyn van de Poll, er. den hoofdintendant der militaire administratie J. E. van der Smissen, thans uit Nederl. Indië met verlof hier te lande. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Blocmen- daal, de heer A. Groskamp, thans te Oldemarkt, en te Angerlo, jhr. A. L. van Spengler, surnumerair in Gelderland. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij den grooten staf: tol Iuit.- kolonelden majoor J. A. van den Bosch, van dien staf, adjudant van Z. K. H. den prins van Oranje; bij den generalen staf: tot luit.-kolonel den majoor jhr. G. C. R. R. van Brienen van Ramerus; lol majoor, de kapiteins lstc kl. jhr. J. F. A. van Panhuys en II. E. YV. Rodi de Loo; tot kapitein 3dc kl.de luit8. J. M. A. Hubar, F. J. Preiffer en L. P. van der Beek, allen van den generalen staf; in hunnen rang over te plaat sen hij den generalen staf, de ls,e luit8. A. J. W. van der SchrieckC. YV. T. von Jcetze en J. N. A. baron Taets van Amerongen, allen van hel rege- ment grenadiers en jagers; voorts op pensioen te stellen: de kapiteins K. van der Hart, N. M. van Altena en C. II. Stolkert, alsmede de lstc luit8. A. G. van Duynen en P. A. F. Marchant, van de infanterie, den ridmecstcr N. Thirion, van de cavalerie, enden kapitein J. BI. van Klinkenberg Dozy, van de artillerie. Z, 31. heefL tot zijn adjudant benoemd den majoor jhr. J. F. A. van Panhuys, van den generalen staf, met bepaling dat bij in die betrekking bij den generalen staf als gedetacheerd zal worden gevoerd, en dus geene toelaag als adjudant uit 's rijks kas zal genieten. Naar men zegt zal er eerstdaags eene verandering in het personeel

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1