BUITENLANDSCIIE BERIGTEiV. B B a, I B. Tot dekking der kosten van de aan te leggen verdedigingswerken van Antwerpen was de regering gemagtigd eenc geldleening te doen van 45 miliioen fr. Een derde gedeelte van die som heeft zij bij onderscheidene bankiershuizen opgenomen, en ter bekoming van het overige eene inschrij ving vofor het publiek opengesteld. Daarop is in éénen dag omstreeks 450 miliioen fr. ingeschreven, of vijftien malen zoo veel als vereischl werd. ESTGELASiB. LONDEN22 Januarij. De grondslagen van de hervorming van het kiesstelseldie de regering zal voorstellen, zijn reeds bekend. liet kiesregt voor de steden zal uitge breid worden tot hen die 6 jaarlijks huur betalen. Ten platten lande zal de eensus niet zoo laag gesteld worden. Er zal eene nieuwe verdeeling van de parlementaire zetels over al de kiesdistricten fdaats hebbendaardoor zullen sommige districten meer vertegenwoordigers kunnen afvaardigen zonder dat het aantal leden van hel parlement vermeerderd wordt. Naar men thans verzekert is de onderteekening van het Fransch- Engelsche handelsverdrag uitgesteldten einde in het verdrag nog eenige wijzigingen te brengen strekkende tot geruststelling van de Fransche nijverheid. De regering heeft het volgende berigt, gedagleekend Calcutta 18 Dec., openbaargemaakt: In het kamp van den gouverneur-generaal is Zondag nacht brand uitgebroken. De tenten van Z. Exc. verbrandden en er werd veel schade aangcrigt; niemand heeft echter letsel bekomen. De nationale proleslantsehe maatschappijeen alhier gevestigd genoot schap ter bevordering der belangen van hel protestantismus, heeft aan den minister Russell een adres doen toekomenwaarin zij de lusschenkomst der regering verzoekt ten behoeve van een Britsch onderdaan, met name Mar tin Escalante, die sedert de maand Mei 1859 door de Spaansche autoritei ten wordt gevangen gehouden, wegens vermeende poging tot ondermijning van de godsdienst in Spanje. Volgens het Catholic Directory voor 1800, zijn thans hier te lande 950 r. k. kerken, de helft meer dan voor 10 jaren, liet getal der geestelijken is in dien lijd van 998 tot 1250, en dat der kloosters van 00 tot 100 geklommen. Er wordt hier eene maatschappij opgerigt met een kapitaal van 300,000 die zich ten doel stelt de tegenwoordige gasverlichting te doen vervangen door het electrische kalklicht. Deze nieuwe wijze van verlichting zou de helft goedkooper zijn dan die door het gewone gas. Met leedwezen vernam men onlangs dat de heer R. Cobden nagenoeg zijn geheel bijzonder vermogen door het beleggen zijner gelden in Ameri- kaanschc spoorvvegaandcelen verloren had. Thans zegt het gerucht dal dit verlies op eene even kiesche als spoedige en edelmoedige wijze hersteld is, naardien eenige personen binnen weinige dagen tijds eene som van 40,000 hebben bijeengebragt, en wel in inschrijvingen van tusschen de 500 en 5000 Lord Macaulay heeft zijne rijke bibliotheek aan zijne zuster, lady Trevelyan, vermaakt, nadat daaruit door den heer Flower Ellis, executeur testamentair, 100 dcelen naar zijne keuze zullen zijn uitgezocht. Kapitein Harrison, bevelhebber van de Great Easternis op eene noodlottige wijze omgekomen. Hij wilde zich met eenige schepelingen in eene boot naar wal begevenen had in weêrwil van het ruwe weder een zeil doen opzetten. Door een rukwind werd de boot omgeworpen en de kapitein en een der matrozen verdronken. De overigen werden gered. Te Black llorsebridgeDeplford, is de leerstokerij van den heer Bur gess door brand vernieldwaarbij de eigenaar zelf en een der arbeiders het leven hebben verloren. Consulaire berigten gewagen van veelzijdige vervalsching van Spaansche en Portugesehe wijnen. Ten gevolge van den slechten oogst, wordt al het geen men in Spanje en Portugal heeft verkregen naar Frankrijk gezonden, aldaar aangelengd en door allerlei ingrediënten in zoogenaamde echte wijnen herschapen. Te Liverpool is uit de Vereenigde Staten aangekomen een zekere heer lleenanalleen met het oogmerk om zich met den beroemden Engelschen bokser Sayers te meten. Voor de betrekking van voorzitter van de kamer van vertegenwoor digers te Washington hebben reeds 28 stemmingen zonder beslissend gevolg plaats gehad. FRANKRIJK. PARIJS, 22 Januarij. De Moniteur deelt een rapport mede, door de ministers van binnenl. zaken, finantiën en openbare werken aan den keizer ingediend, omtrent de groote werken van openbaar nutwelke ter uitvoering van 's keizers brief aan den minister van staat te ondernemen zouden zijn. Zij kondigen daarbij aan, dat zij ontwerpen hebben voorbereid tot droogmaking van moerassen en ontginning van woest liggende gemeentegronden ter uitge strektheid van 2,790,000 bunders. Deze werken zullen niet worden onder nomen, alvorens de staatsraad (aan wicn de wets-ontwerpen zullen worden onderworpen), ten gevolge van een op de plaats zelve ingesteld onderzoek, dezelve voor nuttig zal verklaard hebben. De gemeenten zullen de tot ont ginning noodige werken zelve kunnen uitvoerenwanneer zij door den staat worden uitgevoerdzullen de gemeenten zich jegens dezen van de te haren behoeve gedane kosten kunnen kwijten door den afstand van de helft der ontgonnen gronden. De ministers stellen voor, de uit dezen hoofde te doene voorschotten tot eene som van 10 miliioen franken te beperken. De sjtanning, door het besluit des keizers tot verminderiug der be schermende regten veroorzaakt, heeft nog geen einde genomen. Zij die ten koste van het algemeen bescherming verlangenhouden niet op om bij de regering op de handhaving van het beslaande stelsel aar. te dringen. De keizer heeft een langdurig onderhoud gehad met de bh. Dollfus, een rijk mannfac- lui'ier uit den Elzas, sedert geruimen tijd voor de zaak der handelsvrijheid gewonnen, en Pouyer-Querticr, van Rouaan, een der ijverigste voorstanders van bescherming. De heer Dollfus heeft den keizer aangetoond dat de voor- regten, aan de spinners van Rouaan verleend, zecc nadeelig werkten op de weverijen en het drukken van katoenen stoffen. Te Rijssel heeft zich eene deputatie uit de werklieden dier stad en van Roubaix bij den prefect ver voegd, om hem hunne ongerustheid te doen blijken. Indien deze handeling navolging vond en door de industriëlen werd aangemoedigd, zou daaruit voor de regering groote mocijelijkhedcn kunnen ontstaan, maar tot hiertoe beslaat er meer beweging onder de fabriekanten dan wei onder de werk lieden. Ilier ter stede schijnt men geloof te hechten aan de woorden van de omroepersdat door den brief des keizers verschillende belastingen ten gunste der werklieden worden afgeschaft. Ir. het zuiden en in de haven plaatsen is men over 't algemeen zeer te vreden. Te Boulogne-sur-Mer heeft de gemeenteraad een adres aan den keizer vastgesteldwaarin deze zegt 's keizers programma met dankbaarheid te hebben ontvangen. Marseille en Lyon volgen dit voorbeeld. Heden zijn meer dan 400 afgevaardigden van de fabriekanten uit Rijssel, Rouaan en Amiens hier gekomen om aan den keizer hunne grieven bloot te leggen. Zij hebben zich moeten vergenoegen met een gehoor bij den mi nister, tot wiens departement de zaak behoort en bij den minister van slaat. Zij verkregen de belofte, dat er ten opzigte hunner belangen een naauvv- lceurig onderzoek ingesteld zou worden. Dezer dagen had alhier de prijsuitdeeling plaats aan de kweekelingen van de polytechnische school, waarbij de minister van openbare werken eene redevoering heeft gehoudendie in de tegenwoordige omstandigheden nog al de aandacht trekt. Na eenige raadgevingen lot de kweekelingen te hebben gerigt, herinnerde de minister de gebeurtenissen die in Italië hebben plaats gehad, en voegde er bij dat, ten prijs van het door Frankrijk in Italië vergoten bloed en van de aldaar door Frankrijk gebragle offers, Italië als het ware een Fransch gewest zou worden door zijne dankbaarheid jegens het Fransche volk en door het bewustzijn dat het zijne vrijheid aan geen ander volk te danken zou hebben. »Ik zal, dus ging de minister voort, niet spreken van de verwikkelingendie later door den drang van onvoor ziene gebeurtenissen ontstaan zijnen die oorzaak kunnen worden dat men gedwongen is om terug te komen op besluitenwelke met de opreglste be doelingen genomen waren. Wij willen nergens optreden als verdedigers van wanorde en ongeloof; wij vreezen God en zijn getrouw aan het geloof onzer vaderen. Wij zijn katholieken en nooit heeft de godsdienst grooter eerbied en krachtiger bescherming genoten dan bij ons. Maar wij zijn ook kinderen van Frankrijk, gehecht aan de belangen, de waardigheid en de wetten van ons vaderland, en wij zullen vertrouwen blijven stellen op de wijsheid en de edele bedoelingen des keizers. De bisschop van Orleans, de heer Dupanloup, heeft in enkele dagbla den op nieuw een brief aan een katholiek geplaatst, betrekkelijk de Ilali- aansche zaak. In dezen brief, in bedaarder toon geschrevenkomt hij tot dezelfde gevolgtrekkingen als die uit zijn vorig schrijven bekend zijn. De senaat en het wetgevend ligchaam zijn tegen 23 Februarij bijeen geroepen. De Pays en de Patriedie beide meer dan eens van de regering wen ken ontvangen, hebben dezer dagen de zaak behandeld van den dagblad schrijver die van den gouverneur van Nice hel bevel heeft ontvangen Savoye te verlatenomdat hij de vereeniging van die provincie met Frank rijk voorstond. Zij laten zich op eene zoodanige wijze uit, dat men lot het besluit moet komen dat de regering het verlangen tot aansluiting met Frankrijk, dat zich op meer dan eene plaats in Savoye vertoont, tracht aan te moedigen. Velen beschouwen die vereeniging als eene vroeger reeds beslotene zaak. Dat het besluit om geen verlof bij het leger meer toe te staan gestreng wordt gehandhaafd, blijkt uit de weigering, welke eene weduwe, die on langs haar echtgenoot had verloren en thans verzocht dat aan haar eenig kind, die bij hel leger in Italië dient, onbepaald verlof mogt worden ver leend ten einde de zaken des overledenen te kunnen voortzettenoveral en zelfs bij den keizer heeft ontvangen. Zij kreeg tot antwoord, dat, hoewel zij, als weduwe, regt op het ontslag van haren zoon had, zij zich echter moest getroosten het toestaan daarvan uitgesteld te zien, totdat het behoud van den vrede op hechtere grondslagen zou gesteld zijn. Op eene onlangs gehouden verkooping van teekeningen en etsen is een zeer kleine ets van Rembrandt verkocht voor 3.500 fr.en eene teekening van Raphael, in 1770 voor 8 fr. verkocht, heeft nu den prijs van 10,000 fr. opgebragt. I TALIE. De zamenstelling van het nieuwe ministerie in Sardinië wordt door het regeringsblad volgenderwijze opgegeven: graaf Cavour, buiteni. en bin nenl. zaken; Fanli, oorlog; Cassaris, justitie; Veggezzi, finantiën; Ma- mianionderwijs; Jaciniopenbare werken. Dit ministerie zal zoo spoedig mogelijk de constitutionele instellingen, gedurende den oorlog geschorst, weder in 't leven roepen. De kamers zijn reeds ontbonden en nieuwe ver kiezingen uilgeschreven. Ook mag men van dit ministerie meer krachtige handelingen verwachten ten behoeve van de vrijmaking van Italië. Naar men beweert neemt graaf Cavour het ministerie van binnenl. zaken slechts ad interim waar, oin later deze portefeuille aan den heer Farini over te geven. De laatste iieeft te Modena de Sardinische kieswet afgekon digd en voor het Emiliaanschc rijk de kiesdistricten aangewezen. Zoodra de verkiezing was afgeloopcn zou hij naar Turyn gaan. Een en ander geeft te kennen dat het met de vereeniging van Midden-Italië met Sardinië ernst is.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2