LEYDSCHE COURANT. I860. WOENSDAG 25 JANUARIJ. binnenlandsche berigten. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaiurdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 24 Januarij. Bij kon. besluit van 20 dezer is benoemd tot rectoi'-magnificus van de hoogcscliool alhier, voor het academie-jaar 1800-1861, de hoogleeraar mr. J. de Wal. liet heeft aan 1111. KK. IIH. prins Frederik cn prins cn prinses Hendrik der Nederlanden behaagd aanzienlijke getallen exemplaren te bestellen, bij de heercn De Breuk Smits alhier, van het ten voordcele der kweekschool voor zeevaart uitgegeven gedicht, Hollands vloot, een zang des lijdsdoor J. BI. E. Dercksen. Donderdag 11. hield de Leydsche afdeeling der vereeniging ter bevor dering van fabriek- en handwerknijverheid in Nederland weder hare gewone maandelijksche vergadering in het logement aan den Burg, waarin de com missie, belast met het ontwerpen van een plan lot liet houden eencr plaat selijke tentoonstelling van voorwerpen van nijverheid binnen deze stad in de maand Junij aanst.verslag deed van hare verriglingenwaaruit reeds dadelijk bleek, dat er vooruilzigt bestaat op eene gunstige beschikking van bh. curatoren der Leydsche hoogeschoolten aanzien der door hel afdeelings- bcsluur gedane aanvraag, om het gebouw van het kabinet van landbouw op de lloogewoerd, wanneer dat bij tijds ontruimd was, tot het houden van die tentoonstelling beschikbaar te stellen. Bij de behandeling der vraag, op welke wijze de geldenlot uitvoering van het planvolgens eene overgelegde ra ming benoodigd, zouden worden verstrekt, verklaarden de leden zich bereid daartoe bij te dragen en ging men dadelijk tot eene geheime inschrijving over. Bij de uitkomst bleek, dat de geraamde kosten reeds door vrijwil lige inschrijving bijna geheel werden voorgeschoten; terwijl men niet zon der grond de hoop koesterde dat ze voldoende zouden worden bestreden door de bij de openbare bezigliging te ontvangen entreegelden. Hierop werd een reglement iu behandeling genomen en vastgesteld, dat lot rigt- snoer zou strekken van de commissie, met het bestuur der tentoonstelling belast, cn waarbij o. a. is bepaald, dat de tentoonstelling ten minste ée'ne week zal geopend zijn en wel in de maand Junij 1860, wanneer de acade mische feesten worden gehouden. Eindelijk werden tot leden dier com missie benoemd de hh. J. van Heukelom Jr.J. Holtz, A. C. Leembruggen A. Monlagne Jz., J. W. Schaap, J. Zaalberg JCzn. en P. J. Zuurdeeg, die deze taak hebben aanvaard en, zoodra het gebruik van het aangevraagd locaal is vergund, de Leydsche industriëlen tot het inzenden van voorwer pen, hier ter slede vervaardigd, zullen uitnoodigen. Wij vernemen nader dat heeren curatoren het kosteloos gebruik van het gevraagde gebouw reeds hebben toegestaan. Tot director van het zendelinghuis te Rotterdam is beroepen ds. II. C. Voorhoeve, pred. te Harlingen. Door den minister van binnenl. zaken is aan gedep. staten der prov. Noordbolland de voor het onderwijs in ons rijk zoo belangrijke mededeeling gedaan, dat na rijpe overweging, voor zoo veel van hem afhangt, hij lot hel besluit is gekomen, te voldoen aan den door velen geuiten wensch, om met de uitbetaling der rijks-jaarweddentoelagen enz., welke aan openbare onderwijzers cn onderwijzeressen, cn aan gemeenten, ten behoeve van het lager onderwijs, welke bij de invoering der wet van 13 Aug. 1857 werden uilgekeerd, ook na verloop van den 3-jarigen termijn, bedoeld in art. 70 dier wet, zal worden voortgegaan, terwijl het zijn voornemen is, op de staatsbegrooling voor 1861, even als zulks voor het loopende jaar is geschied, de bewuste jaarwedden enz. uit te trekkenzoo als die werden uitbetaald tijdens het in werking treden der nieuwe wet op het lager onderwijs. Hit Koog aan de Zaan meldt menomtrent de poging van vergiftiging die aldaar heeft plaats gehaddat te dier zake twee personen in verzekerde bewaring zijn gesteld, en wel een wees die in het gezin ouderlijke zorg genoot en een loopjongen. Het is niet te bepalen of dit op vermoeden dan wel op bekentenis van schuld is geschied; het eerste is het waarschijnlijkst, daar de verhooren voortduren. Uit Utrecht wordt gemeld, dat aldaar eenige personen, aan de munt werkzaam, zijn aangehouden. De reden was vooralsnog niet bekend. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat op het erf Teusse, in Over ijssel, dezer dagen o. a. een eik is verkocht voor de aanzienlijke som van ƒ250, aan den heer Dull te Deventer. Deze merkwaardige en fraaijeboom, die waarschijnlijk meer dan 200 jaren telt, zoude wegens zijne gaafheid, bijzondere lengte en evenredige dikte twee molenassen in zich bevallen. Men verneemt dat er onder de 10 jongelingen die in de gemeente |j Noorddijk (Groningen) dit jaar voor de nationale militie zijn ingeschreven 8 zijn die te kleine maat hebben en dat de beide anderen aanspraak ma ken op vrijstelling wegens andere oorzaken, zoodat zich het geval zal voor doen dat uit die gemeente dit jaar gccne lotelingen voor de militaire dienst zullen worden afgeleverd. Bij den Courrier de la JUeuse, te Maastricht, is ten behoeve der pause lijke schatkist tot nu toe ontvangen 11,624 fr. In het jaarverslag (1859) van den Ned. consul te Reikiavik op IJs land wordt o. a. het volgende medegedeeld. De weêrsgesteldiieidwelke op de qualiteit van sommige IJslandsche producten grooten invloed uitoefent, is sedert Julij zeer ongunstig geweest. Op de wol heeft hel slechte weder een minder ongunstigen invloed uitgeoefend, daar dit eerst een aan vang heeft genomen nadat de wol ter uitvoering bereid was. Daarentegen zal die invloed zich op de wolproductie van het volgende jaar doen ge voelen en verwacht men dal de wol verward en dik zal worden. De opbrengst van wol en talk is aanmerkelijk verminderd, ten gevolge van de verwoestingen die de schurft sedert de laatste drie jaren onder de schapen heeft aangcrigtmen berekent dat de hoeveelheid dier waren verminderd is tot een derde van de opbrengst in 1856. Inlusschen heeft men opgemerkt dat de wol van de schapen, die van de ziekte hersteld zijn, van veel beter qualiteit is dan de IJslandsche wol vroeger geweest is. 's GRAVENHAGE24 Januarij. Z. BI. heeft zijne goedkeuring geschonken aan het besluit van den gouverneur-generaal van Nederl. lnuië van 15 Nov. 1859, waarbij de vice- president van den raad van Ned. IndiëA. II. W. baron de Koek, inge volge verzoek, eervol uit 'slands dienst wordt ontslagen. De genoemde heer is tevens benoemd lot kommandeur der orde van den Nederl. Leeuw. Tot vice-president van den raad van Ncd.-Indiö is benoemd de heer mr. A. Prins, thans lid van dien raad; en tot lid, de heer jhr. mr. H. C. van der Wyck, thans resident van Socrabaija. Bij het ministerie van iinanliën is eervol ontslag verleend aan de hh. J. P. Ciriacireferendaris, cn G. Hooyman, kamerbewaarder cn controleur der boden; voorts benoemd tot referendaris, de heer J. C. Bloem, thans controleur der directe belastingen enz. te Amsterdamtot hoofd-commicscn de hh. mr. J. L. de Bruyn Kops, C. Zeeman en J. A. T. Cohen Stuart, thans commiesen; tot adjunct-commiesende hh. T. A. J. Linnemann, J. 1'. Caron, M. Henriquert Pimcntel, J. A. de Ruiter en G. J. Tinbergenthans eerste klerkenen lot kamerbewaarder en controleur der bodenden bode W. Buytendorp. De lieer mr. A. J. L. baron Slratenus, lot hiertoe Zr. M». minister- resident bij het hof van Hanover en bij de Hanzesteden, is bevorderd tot buitengewoon gezant cn gevolmagtigd minister bij genoemd hof en gemelde vrijsteden. Naar men verneemt is door Z. BI. tot chef van het typographiseh bureau bij het departement van oorlog benoemd de majoor Belier, van den gencra- len staf. Naar men verneemt heeft de keizer der Franschen den baron L. van Bylandt tot grootkruis cn den kolonel van den Bosch tot officier der orde van het Legioen van eer benoemd. De eerste is grootmeester van lffct huis van Z. K. II. den prins van Oranje cn de tweede adjudant bij Z. K. II. Z. K. II. prins Frederik is gisteren morgen ten 10 ure van hier naar Berlijn vertrokken. De prins wordt met zijne gemalin en dochter den gstcn dep volgende maand van daar terug verwacht. Zij zullen zich na een kort verblijf alhier naar het eiland AYiglit begeven. De minister van marine zal op Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. De zaak van P. Pynacker, beschuldigd van het plegen van den moord onder Recuwijk, zal op 10 Feb. aanst. door het prov. hof behandeld wor den. Als verdediger zal voor hem optreden mr. S. BI. S. de Ranilz ter wijl het openb. ministerie zal worden waargenomen door den heer adv.- gen. Francois. (Bij het afdrukken ontvingen wij eene opgave der bijzon derheden die bij de instructie dezer zaak zijn aan het licht gekomen. Wij zullen die in een volgend noinmer medcdeelen). Blen verneemt dat het bestuur van de Rijnspoorweg-maatschappij met de hh. Schretlen en Blaxwils eene overeenkomst heeft aangegaan, bij welke de maatschappij zich verbindt, de dienst te aanvaarden op de door deze heeren aan te leggen spoorweg van Scheveningen naar Gouda, uiterlijk op den Ist™ Blei 1862; welke overeenkomst aan de goedkeuring der aandeel houders van die maatschappij zal worden onderworpen. De vvetlige bevolking dezer residentie bedroeg op 31 December 1859, 80694 zielen; dc feitelijke 81413 zielen. Ten gevolge van de vermeerdering der bevolking zal ook hier, ter bekwamer lijd, het getal leden van den gemeenteraad van 35 op 37 worden gebragt. Gisteren avond is het hotel op den Kneuterdijk laatst bewoond door den Belgischen gezant, geveild. Yoorloopig is daarvan koopcr geworden de li heer B. 1'. Schippers, voor 54,800.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1