te kort school, hoewel hij verre van onbemiddeld was. Zijne betrekking o in Indië had hem in 3 jaren 60,000 opgebragt, en de boekhandelaars I Longmans zonden hen eens als honorarium 20,000 waarmede hunne p rekening echter niet was gesloten. In het afgeloopen jaar hebben alhier plaats gehad 1089 branden, waarvan 28 de gt'heele vernieling der gebouwen ten gevolge haddendaar enboven zijn de brandspuiten nog wegens valsch alarm 193 maal opgeroepen. Te Dublin is de St. Andrews kerk afgebranddat op eene schade van 8000 wordt begroot. Hoe sterk, in weerwil der ijverige pogingen lot fnuiking van den sla venhandel, bet getal der slaven in de Vereenigdc Staten trapsgewijze toege nomen is, blijkt hieruit dat het in 1790 het cijfer van 697,879, in 1800 dat van 893,041, in 1810 dat van 1,191,364, in 1820 dat van 1,538,065, in 1830 dat van 2,009,031in 1340 dat van 2,487,355in 1850 dat van 3,204,313 bedroeg en in 1859 reeds tot 4,200,000 geklommen was. Men moet nogtans in het oog houden dat het grondgebied der Unie zich van tijd tot tijd uit gebreid heeft. FRANKRIJK. PARIJS, 10 Januarij. Door het officieël dagblad van Ilotne wordt verslag gegeven van de re ceptie, die op Nieuwjaarsdag op bet Vaticaan heeft plaats gehad. De Paus heeft op de gelukwcnsching van den bevelhebber der Franschc troepen het volgende antwoord gegeven n Wij bidden God den keizer der Fransehen voor te lichten, opdat deze de valschheid inzie van zekere beginselendezer dagen uitgesproken in een geschrift hetwelk een meesterstuk van huicliclary en een schandelijk zamen- stcl van tegenstrijdigheden kan genoemd worden, liet is onze hoop, ja ons vaste vertrouwendal hij de in dat geschrift vervatte beginselen zal wra kendes te meer, daar er eenige stukken in onze handen zijn, welke Z. M. eenigen tijd geleden de goedheid had ons te doen toekomen, en welke eene veroordeeling van die beginselen bevatten." De Moniteur deelt dit antwoord van den Paus mede, maar zegt daarbij dat Z. II. waarschijnlijk niet aldus zou gesproken hebben, bijaldien hij kennis had gedragen van den inhoud eens briefs, door den keizer op 31 Dec. II. aan hem geschreven. Genoemd blad deelt daarop dien brief mede. Daarin wordt gezegd dal or.der de redenendie den keizer tol het sluiten van den vrede genoopt hebbenbehoort de vrees voor eene verdere uitbrei ding der revolutie. Indien de Paus gehoor gegeven had aan de aanbeveling des keizers om aan de Romagna een afzonderlijk beheer onder een wereld lijk gouverneur te geven, dan zou dat gewest van zelf onder zijne heer schappij teruS gekeerd zijn. Dat is ongelukkig niet geschieden ten ge volge daarvan is het onmogelijk geweest de vestiging eener nieuwe orde van zaken aldaar tegen te houden. De mogendhedendie zich eerlang op het congres zullen vereenigen, zullen ongetwijfeld de onbetwistbare regten van den Paus op de Legatiën niet miskennen; echter zullen zij vermoede lijk van oordeel zijndat er geen geweld gebezigd moet worden om die gewesten weder tot onderwerping te brengen. Dan toch zoude men dezelve nog gedurende langen lijd door troepen bezet moeten houden, en zulk eene bezetting zou aan den haat en wrok der Italianen steeds nieuw voedsel geven, en de bestaande verbittering en onrust gaande houden. De beste en met de belangen van den H. Stoel meest overeenkomende oplossing van het vraagstuk zou gelegen zijn in een vrij willigen afstand van de in opstand verkeerende gewesten. Indien de Paus, ter liefde van de rust van Europa, deze provinciën, die sedert 50 jaren aan zijne regering zoo vele ongelegen heden veroorzaakt hebbenopofferdedan zouden de mogendheden hem zijne overige bezittingen waarborgen; de rust zou buiten twijfel onmiddel lijk hersteld worden, en de 1'aus zou niet alleen aan het dankbare Italië den vrede voor langen tijd verzekeren, maar ook aan den H. Stoel het vreedzaam bezit der Kerkelijke Staten. De keizer besluit met eene herin nering van zijne gehechtheid aan de kalholijke godsdienst en aan den Paus; hij zegt dat hij aan dezen nog voor de bijeenkomst van het congres zijne zienswjjze zonder achterhoudendheid heeft willen doen kennen, maar ver zoekt hem zich overtuigd te houden dat zijn besluit geenerlel verandering te weeg zal brengen in de gedragslijn, welke hij steeds ten aanzien van Z. H. gevolgd heeft. Zoowel de rede van den Paus als de brief des keizers maken natuurlijk hier diepen indruk. In hooge kringen ziel men den afloop der zaak met gerustheid te gemocl. Men is meer bezorgd voor nieuwe verwikkelingen in het Oosten. Een aanzienlijk persoon moet dezer dagen tegen een financier, die zich over den slechten toestand van het crediet beklaagde, gezegd heb ben: »De crisis beteekent nog niets, zij zal eerst beginnen wanneer Turkye tot ontbinding zal geraken." Het schijnt dat hier te lande de hoofden der clericale en legitimislische partij er aan gedacht hebben om van den invloed der zooveel vermogende liefdadige vereenigingen gebruik te makenom eene schrik inboezemende beweging uit te lokken, ten gunste van het wereldlijk gezag van den Paus. De regering droeg kennis van die plannen en heeft besloten om ze krachtig te keer te gaan. De Constilutionnel heeft die vereenigingen opmerkzaam gemaakt op de gevaren, aan welke zij zich zouden blootstellen, wanneer zij zich in staatkundige aangelegenheden wilden mengen. Dit artikel heeft op hel publick, maar inzonderheid op de daarin bedoelde personen, zoodani- gen indruk gemaakt, dat men er niet aan twijfelt, of de bedoelde pogingen zullen opgegeven worden. Gisteren middag heeft de keizer, ter ecre van den prins van Oranje, op het plein der Tuileriën eene wapenschouwing gehouden. Z. K. II. heeft dezer dagen Vincennes bezocht. De keizerin heeft aan den generaal Dieu een zeer kunstig vervaardigd mechaniek rustbed toegezonden. Die generaal bljjftnog altijd lijdende aan de wonde, die hij bij den slag van Solferino heeft gekregen. I® A N JB15. De correspondent van de Ind. Beige deelt mede dat, volgens de opgaven der generaals, het Spaansche leger in Marokko reeds 10,000 man heeft verloren, zoowel door ziekte als door den strijd. De Israëlitcn die Marokko hebben verlaten zijn te Gibraltar in ruim 500 tenten gelegerd. Met ce'ne tent moet zich zelfs een gezinuit 12 per sonen bestaande, behelpen. De Engclsche regering, de inwoners van Gi braltar en ook baron Rothschild ondersteunen deze ongelukkigen. Velen hunner, voornemens zich te Oran te vestigen, zijn reeds derwaarts op reis. ITALIË. Uit Florence worden eenige bijzonderheden medegedeeld omtrent het voorval, dat aldaar op Nieuwjaarsdag plaats had, het werpen van bommen in het paleisalwaar de adel en het corps diplomatique zich lot het houden van een bal vereenigd hadden. Die aanslag is uitgegaan van de handlangers van den groothertog, die daarmede in liet paleis en in de stad verwarring en opschudding wilden veroorzaken. Eenige vuurpijlen zouden aan de land bewoners kennis geven van het welgclukken van den aanslag en dan zouden er eenige scharen van boeren, die voor het belang van den groothertog ge wonnen warentegen de stad oprukken. De herhaalde oplating van vuurpij len zou ook eene soortgelijke beweging te Pisa en te Sienna doen ontstaan. Te Florence zijn 14 personen gevangen genomen, als vermoedelijk schuldig aan den aanslag, waarvan er later 9 of 10 zijn ontslagen. De overblijveu- den schijnen de ware schuldigen te zijn; en men verwacht dat hunne be kentenissen meer licht over deze zaak zullen verspreiden. Ook te Pisa en te Sienna zijn enkele personen in hechtenis genomen. Te Rome is de opgewondenheid zeer groot. De Fransche gezant en de generaal de Goyon vertoonen zich zeer zelden in het openbaar, ten einde de toejuichingen der bevolking te ontwijken. Men is ten hoogste in genomen met het Franschc leger, maar wenscht het, om ligt te begrijpen redenen, een spoedig vertrek toe. De invloed der Franschc militairen is zoo groot, dat op Nieuwjaarsdag een dronkaard, dien de gendarmes hadden aangehouden maar die door de volksmenigte uit hunne handen was gerukt, door de tusschenkomst van een Franschen korporaal aan de bevoegde magt werd teruggegeven. De leden van het II. Collegie zijn het onderling niet eens, sommigen raden eene verzoenende politiek aan, maar de meerderheid blijft volharden bij hel stelsel van volstrekten wederstanden de Paus iszoo als vroeger besluiteloos. FRUIS§EN. BERLIJN, 10 January. De conferentie van onderscheidene Duitsche statenover de verster king der kustenis onder voorzitting van den luit.-generaal Moltke geopend. Prins Frederik Wilhelm en zijn broeder zullen de zittingen bijwonen. Het geheele bedrag der giften, die ingekomen zijn tot leniging der rampwaardoor in Nov. 1857 de stad Mentz werd getroffenhet springen van een kruidmagazijn is 803,797 fl. Het aantal landverhuizers, uit de haven van Hamburg naar Amerika en Australië vertrokken, was in 1859 ongeveer een derde minder dan in 1858, namelijk 13,000 tegen 19,000. Te Bremen en in de andere Duitsche havens was de vermindering nog aanzienlijker. De buitengewoon vele sneeuw, die dezer dagen in het zuiden van Zwitserland gevallen is, heeft vele ongelukken veroorzaakt. Er zijn door lawinen onderscheidene menschen en veel vee omgekomen. OOSTENRIJK. WEENEN, 2 Januarij. Nadat menigvuldige ministerraden waren gehouden is de aartshertog Albrcchtvergezeld van den luit.-veldmaarschalk prins Karei von Lichlen- stcinnaar Pesth vertrokkennaar men zegt met uitgestrekte volmagt voorzien. In het noorden van Hongarije wordt in stille een groot aantal troe pen bijeengetrokkennaar het zeggen van ooggetuigenongeveer 40,000 man. Waarschijnlijk wordt deze maatregel uitgelokt door de eerstdaags te houden vergadering van protestanten te Dcbreczin. De kardinaal-aartsbisschop van Wccncn betreurt, in eencn herderlij ken brief, de verwarring, welke in alle grondstellingen is gekomen, van welke het heil der menschheid afhangt. Aan de katholieke kerk is de handschoen toegeworpen en haar grondgebied op losse schroeven gezet. Den Paus zoude het gemakkelijk vallen zich zeiven voldoende hulp te verschaf fen, wanneer men hem slechts de uitoefening zijner regten veroorloven wilde. Dat hem dit niet wordt vergund moet op rekening van de revolutie gesteld wordendie het middel aan de hand geeft om het volkonder voorwendsel van het te verheerlijken, in slavernij te houden. Voorts wordt in dien brief de staatkunde van Frankrijk, Engeland en Sardinië, alsmede de cischen der Italianenstreng veroordeeld. In de jongste zitting der academie van wetenschappen is door een der leden aangeboden een aardbevingmeierdoor middel waarvan niet slechts de duur, maar insgelijks de rigting der aardbeving zeer naauwkeurig wordt aangewezen. IÜRSÏE. Naar men uit Konstantinopcl meldt heerscht daar onder de bevolking veel ontevredenheid, ontstaan door de aftreding van Kybrisli-Pacha. Men kan zich het gedrag van den Sultan niet verklaren, die den groot-vizier ontsloeg, omdat hij de uitgaven van het hof op eene vaste maar toch ruime som wilde bepalenen tevens aan zijnen opvolger te kennen gaf dat hij de verkwisting van 's lands gelden moest tegengaan. Inmiddels verneemt men dat de Sultan den gevallen minister weder met groote onderscheiding heeft behandeld en op dien grond verwacht men dat hij later weder in het ministerie zal op treden.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2