van der Kolk, Blume, Staring, van Breda, van Genns, Mattlics cn Voor helm Schneevoogt. Van den minister van binnenl. zaken is ingekomen eene memorie in ant woord op het rapport der commissie voor den paalworm. De minister zegt daarin nadere voorstellen te zullen afwachten omtrent het nemen van verdere proeven met de middelen tol wering van den paalworm. De commissie stelt nu voor om de proeven voort te zetten gedurende 10 jaren cn wel op twee stations, een in Friesland en een in Noord-Holland, zoodat telken jare een paal zal worden uitgehaald en onderzocht. De kosten worden geraamd op 2500. Dit voorstel werd aangenomen. Voorts heeft dezelfde minister kennis gegeven dat tot dekking van de proeven, ten vorige jare genomen, de koning de begrooting der akademie over 1859 heeft verhoogd met ƒ500. De aangeboden verhandeling van den heer R. B. van den Bosch, over de Ilymenophyllaceae Javanicae, met 52 platen, is in handen gesteld van eene commissie, zamcngesteld uit de lih. Biumc en Oudemans. De secre taris deelde ofFiceel mede, dat de kosten der uitgaven 3000 zouden be dragen. Eene ingekomenc verhandeling van den heer F. Kaiser, inhoudende onder zoekingen omtrent den gang van het sterrekundig slinger-uurwerk Ilohwii n°. 15, is als niet volledig door den schrijver terug verzocht. Daarna heeft de heer v. d. Hoeven een levensberigt voorgedragen van wijlen den hooggeleerden heer dr. G. Vrolik, in leven rustend lid der aca demie. llij bragt regtmatigc hulde aan de grootc verdiensten van den overledene. De voorzitter deelde mede, dat liet bestuur der academie, wenschende hel afbeeldsel van den overledene in de reeks van die der leden van het voor malige instituut te doen plaatsen, van de familie vergunning heeft verzocht, om van het onder haar berustend afbeeldsel eene copy te doen ver vaardigen. De familie had echter een afbeeldsel aan de academie ten ge schenke aangeboden. Dit portret zal in de vergaderzaal der academie worden geplaatst. De lieer Darling heeft daarna gesproken over den zoogenaamden boortoe stel van den paalworm Teredo navalis). Deze voordragt werd opgehelderd door afbeeldingen, enz. liet onderzoek des sprekers heeft hem geleid lot de overtuigingdal de paalworm niet boort door draaijing maar door knaging. De lieer Stamkart heeft daarna eene korte opmerking over het intensiteits kompas medegedeeld. De lieer v. Hasselt boodnamens den lieer Fergusonmededeelingen aan over de geologische gesteldheid der eilanden Aruba, Bonaire cn Curasao, welke in handen gesteld werden eener commissie, bestaande uit de hh. Vrolik Uarting en v. d. Hoeven. De heer v. Baumhaucr bood voor de verslagen cn mededeelingen aan eene mcdedceling over zijn onderzoek naar de zamenstelling van het ijzer van het kanonhetwelk op Zr. Ms. oorlogsvaartuig Pro Patrio, is gesprongen. De heer Donders doet nog eene mededeeling over eene door hem gevolgde methode tot bepaling van den stand van den verticalen meridiaan bij de verschillende bewegingen van hel oog. Daarna is de vergadering gesloten. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. ENOELAHD. LONDEN8 Januari]. De ministeriele Mom. Post stelt, als middel om lot eene oplossing der bestaande moeijclijklieden te geraken, voor, gecne lussehenkomst, noch van Frankrijk noch van Oostenrijk, in Italië te gedoogenmaar aan de Italianen volkomen vrijheid te laten om hunne aangelegenheden naar eigen goedvinden te regelen. Volgens dal blad heeft Frankrijk geen voorstel aan Engeland gedaan om eene overeenkomst ten opzigle van de Ilaliaansche zaken te sluiten. Volgens genoemd blad heeft de Paus in zijnen Iaatslcn brief aan keizer Napoleon verklaard niet aan hel congres te kunnen deelnemen, dan op voorwaarde dal de integriteit van het pauselijke gebied, zoodanig als hel in 1815 is vastgesteld, door de gezamenlijke mogendheden erkend wierd. De keizer heeft in zijn antwoord deze vordering afgewezen. Blijkens een adres-almanak voor 1860 bevat Londen tegenwoordig na genoeg 2,500,000 ingezetenendie in 300,000 huizen wonen. Het gemeentebestuur van Birmingham heeft de opmerkzaamheid der regering gevestigd op de geschiktheid van die stad voor de plaatsing van een centraal-arsenaal. Meermalen is de bedenking geopperd of, ten gevolge van het toenemend gebruik van steenkolen, de mijnen na een of meer eeuwen niet uitgeput zullen zijn. Eer. onzer bladen zegt omtrent dit onderwerp dat alleen Groot- Britlannienaar evenredigheid van het tegenwoordig binncnlandsch verbruik cn den uitvoer, in zijn bodem genoeg steenkolen bevat, om gedurende 4000 jaren in de behoefte van geheel Europa te voorzien. Voorts begroot het de gchcelc uitgestrektheid der gezamenlijke thans in exploitatie zijnde steen kolen-terreinenover de gchcelc aarde gerekend, op 20,700 vierk. kilome ters, gemiddeld lot eene diepte van 9.45 meters, zoodat de aardbodem wanneer het tegenwoordig verbruik op denzelfden voet blijft voortgaan eerst na 360 eeuwen uitgeput zou kunnen zijn. Het blad voegt er de op merking bij, dat de gezamenlijke waarde der uit den aardbodem getrokken steenkolen jaarlijks gemiddeld kan worden geschat op ruim 468,750,000 welk bedrag dat van de jaarlijks aan den aardbodem ontwoekerde edele metalen verre overtreft. Bcrigtcn uit Bombay van 15 Dcc. dcelcn mede, dat 2000 van de aan de grenzen van Oude omzwervende opstandelingen, met een drietal hunner aanvoerders, in de handen der Engclschc troepen zijn gevallen. Uil Canton verneemt men, dat hel tusschen de Verecnigde Staten en China gesloten verdrag reeds in werking is getreden. Berigten uil New-York melden, dat de voorzitter, de heer Buchanan op 27 Dec. 11. zijne boodschap bij de vertegenwoordiging heeft ingediend. Ten opzigle van de buitcnlandsche aangelegenheden verklaarde hij dat de betrekkingen der Verecnigde Staten met alle regeringen, die van Spanje uitgezonderd, van vriendschappelijken aard waren. Voorts zeide hij als een heugelijk feit te kunnen vermelden dat de slavernij-quacstie door liet hoogste geregtshof is uitgemaakt, dewijl hetzelve heeft beslist, dat ieder burger der Unie regt heeft om zijne have, slaven daaronder begrepen, naai de aanhoorighedenwelke gemeenschappelijk grondgebied der Unie zijn, over te brengen en ook aldaar de bescherming van de constitutie des eedge- nootschaps in te roepen. De regering had aanhoudend zeer strenge maat regelen tot wering van den slavenhandel genomen. De senaat van den staat Zuid-Carolina heeft besloten te verklarendat de eer en de veiligheid der slavenhoudende staten spoedige afscheiding van de slavernij werende stalen der Unie vorderen, daarbij de andere zuidelijke staten uitnoodigende om den eersten stap lot de afscheiding te doen. De goudproductie van Kalifornië in de jaren 1848—1858 bedraagt 448,000,000 dollars, en die van Australië in de jaren 1852—1858411,000,000 dollars, dus te zamen 859 millioen dollars. FRASHRMR. PARIJS, 8 Januarij. Het staatkundig nieuws is thans zeer schraal, al wat men verneemt zijn slechts gissingen over de wijze waarop onze regering thans zal trachten de Ilaliaansche zaken te regelen. Aan het houden van een congres gelooft niemand meer, en men verwacht met ongeduld den uitslag af der zending van lord Cowley. Naar men beweert zou hij aanvankelijk wel geslaagd zijn. Men spreekt ook van een tegenvoorstel, dat de Engelschc regering aan die van Frankrijk wil doen, ten einde de Italiaanschc quacstie op ccnc zeer een voudige wijze tot ccnc oplossing te brengen. Frankrijk zou namelijk zijne troepen uit Italië terug roepen en dan de nationale vergaderingen der vier staten van Middeu-Italië doen bijeenkomen, om den wcnsch.der bevolking uit te spreken. Hunne uitspraak, hetzij gunstig voor de aansluiting bij Sardiniëof wel voor de oprigting van ceu afzonderlijk rijkzou door de mogendheden geëerbiedigd cn op die wijze de quaestic uitsluitend door de Italianen beslist worden. De heer de Thouvencl wordt den lSi16" dezer alhier verwacht. Volgens de Patrie heeft de bisschop van Versailles een herderlijken brief uitgevaardigdwaarin gezegd wordt dat 's keizers gehechtheid aan den Paus, gepaard aan zijne verlichte vaderlandsliefde, ten volle vertrouwen doet stellen in de bedoelingen van Zijne Majesteit. De heer Ollivier is door den procureur-generaal gedagvaard voor de kamer der appellen van correctionele politie tegen 12 Januarij. Nabij Verviers ontstond dezer dagen brand in een veestal, die zoozeer toenam dat 4 woningen, 4 koeijen cn 2 varkens een prooi der vlammen werden. Door den stormdie in de vorige week heeft gewoedis het straf- gesticht van Fontcvraud, dep. Mainc-et-Loire, ingestort. Eenige der gevan genen moeten onder de puinhoopen begraven zijn, maar het aantal der slagtoffers is nog niet bekend. §PAMJE. Volgens tijdingen van het oorlogsioonecl zetten de Spaanschc troepen hunne voorwaartsche beweging op den weg naar Tctuan voort. In de val lei van Negro werden zij door 2000 Moorsche ruiters en 2000 man voetvolk aangevallen. De Spaansche artillerie bragt het vuur van den vijand tot zwij gen. Van de Spanjaarden sneuvelden 5 man en werden er 19 gekwetst. Het gchcelc leger is thans, na al de bergpassen te zijn doorgetrokken, ten noor den van Negro gekampeerd. Niet verre van Cadix is een Engelsch vaartuig verongelukt. I TT A li I El. Tc Milaan is, lot groote teleurstelling voor velen, van wege de Sar- dinische regering bekend gemaakt dat in Lombardye dit jaar nog dezelfde belastingen zullen worden geheven als onder het Oostenrijksehe bestuur. Men meldt uit I'adua, dat aldaar voor eenige dagen een berucht in woner dier stad, algemeen bekend onder de benaming van Beppo de duivel, door de regtbank wegens het plegen van woeker is veroordeeld tot 4 weken gevangenisstraf, 10,000 lires geldboete cn eene schadevergoeding ten bedrage van 30,000 lires. Uit Florence wordt gemeld dat er op nieuwjaarsdag in het hótel van den heer Buoncompagni granaten zijn geworpenop het oogenblik dat al daar eene aanzienlijk getal personen, tot het bijwonen van een bal, ver- eenigd was. Niemand werd echter getroffen. PRUIS SEIN. BERLIJN, 8 Januarij. Dezer dagen werd alhier een commissaris van politie in verzekerde be waring genomen, dewijl het gebleken was, dat hij voor 6 jaren een be schuldigde aan de regtmatige straf had onttrokkendoor feilen ten laste des aangeklaagden buiten kennisneming te laten. Ook de directeur der cri minele politie is deswege in slaat van beschuldiging gesteld. Volgens een berigt uit Keulen is voor eenige dagen eene schilderij van de hand van Erasmus Qucllinusgeboren te Antwerpen in 1603dat sedert lang in die stad werd bewaard, door keizer Napoleon III aange kocht voor 150,000 fr. Naar men uit Kopenhagen meldt, heeft et' in de stad in den nieuw jaarsnacht eene opschudding plaats gehad. Eene talrijke menigte drong lot binnen den Christiansborgde residentie des kouings, cn deed onophoudelijk den kreet hooren van »weg met de gravin! weg met den drukker!" (den ontslagen hofmaarschalk Bcrling.) De aan het gebouw staande politiewacht kon de menigte niet beteugelenzoodat de hulp der militaire magt moest inge roepen worden. Reeds in de vorige weck was de koning, toen hij met de gra-

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2