directeur en kommandant der marine te Willemsoord, en den luit. ter zee lslc kl. W. C. Klis het aannemen der versierselenden eerste van ridder der l5,e kl. der orde van St. Stanislaus en den laatstgenoemde van ridder der orde van S1. Anna, hun door den keizer van Rusland geschonken. Tot ontvanger der directe belastingen van de 2dc afd. te Utrecht is benoemd de heer W. van Bergen, thans ontvanger te Breda, en tot ont vanger te Nieuwkoop de heer C. de Jong, thans te Nicuwe-Niedorp. Bij het dep. van justitie zijn bevorderd tot adjunct-commiesen de eerste klerken J. W. G. Coops en H. J. E. Lohoft', en bij het dep. van marine tot commies dc adjunct-commies C. J. van der Mark, en tol adjunct-commiesen de eerste klerken A. van Gogh Jr.F. J. Vcrnède en J. W. van den Berg. Z. M. heeft bepaald dat de 2de luit. P. C. W. de Gelder, van het 2dc reg. vesting-artillerie, zal gedetacheerd worden bij delandmagt in Wcst-Indië. fill. MM. dc koning en de koningin, benevens Z. K. 11. prins Frederik der Nederlanden, hebben op Nieuwjaarsdag dc voormiddag-godsdienstoefe ning bijgewoond in de Waalsche kerkonder het gehoor van d». Secre'tan BH. KK. HH. prins en prinses Hendrik der Nederlanden, in de Klooster kerk, onder het gehoor van ds. Oort. Bij gelegenheid van den Nieuwjaarsdag, was er ter. hove receptie van de leden der koninkl. hofhouding, en des middags familie-diner bij n. M. de koningin-moeder. Gisteren middag is er groot gala-diner ten hove ge houden, 'twelk werd bijgewoond door de leden der kon. familie, de mi nisters des konings, de groot-officieren van 's konings huis, het militair en civiel huis van IIH. MM., dc hofprediker d8. Ruitenschild en ecnige andere personen. lieden middag ten 3 ure liceft er weder een buitengewone ministerraad plaats gehad. Dc minister van finanliën heeft het plan vastgesteld voor de 241s,e staatsloterij. Die loterij zal bestaan uit 20,000 loten10,000 prijzen en 2 premiën. De trekking der eerste klasse zal aanvangen op 27 Febr. aanst. en die van de laatste 100 nommers zal plaats hebben op 29 Mei. BUlTENLANDSCnE BEIUGTEN. ENGELAND. LONDEN1 Januarij. Voor de werkplaats der Armstrongs-kanonnen te Woolwich, is dezer dagen een door stoom gedreven hamer vervaardigd, die 80 centenaars, en de cylinder, waarin hij zich beweegt, 120 centenaars weegt. Het uit smeed ijzer vervaardigde, met staal bekleede, aanbeeld weegt 420 centenaars. Het bewonderenswaardigste bij dezen toestel is de gemakkelijkheid, waarmede hij geregeld, en de naauwkeurigheidwaarmede de hamerval kan gecontro leerd worden. Dit gaat zoo ver, dat men met dezen laatste even goed eene noot kan krakenals een blok ijzer plat slaan. Hetzelfde geldt van de snel heid der slagen, wier aantal van 6 tot op 200 a 300 per minuut kunnen worden gebragt. Z. K. H. dc opperbevelhebber des legers heeft bevolen, dat het regiment, hetwelk dezer dagen in het kamp van Aldershot de hoofdrol heeft gespeeld bij het gevecht met de milicie, onverwijld naar Ierland zal worden verplaatst; men wil zelfs wetendat het later buiten 's lands zal worden gezonden. Bij gelegenheid van het Kersfeest was de koninkl. tafel o. a. voorzien van een braadstuk van ruim 300 pondafkomstig van een fijnen Schotschen os; het braden had 11 uren geduurd. Vrijdag avond II. is in de Mersey eene boot, die van een voor Liver pool liggend schip terugkeerde, door cenen rukwind omgeslagen. Van 29 personen, die in liet vaartuig waren, zijn er 20 omgekomen. Twee voorvallen in de groolc wereld hebben hier groot opzien verwekt, liet eerste daarvan betreft de echtgenoot van het parlementslid Gurney; met dezen sedert 13 jaren gehuwdwelke damewier persoonlijke be zitting op minstens 500,000 geschat wordt, met een bediende ontvlugt Is, na een brief te hebben achtergelaten, waarin zij haren man de zorg voor hunne twee kinderen aanbeveelt. Het andere geval is dit: een vermogend landeigenaar in Kent had eene dochter, die zijne eenige erfgename zou zijn. Een hulpprediker verwierf hare liefde, maar de vader wilde zijne toestem ming tot het huwelijk niet geven en dwong haar een rijken Ilollandschen koopman te huwenterwijl hij haar eene bruidsgift van 100,000 mede gaf. Na reeds 4 jaren gehuwd geweest te zijn, is zij nu dezer dagen met haren vorigen minnaar doorgegaan. De beroemde Macaulay is, gelijk vroeger reeds is gemeld, op den 28s,cn Dcc. 11. overleden. Hij bezweek aan de gevolgen van eene hartziekte, waar aan hij sedert jaren gesukkeld had. Een streng diëet en eene voorzigtige levenswijze hadden het hem alleen mogelijk gemaakt zijn historischen arbeid voort te zettennadat hij in 1852 van eene langdurige en hevige ziekte was hersteld; sedert 2 jaren was zijne gezondheid zeifs beter geworden. Onge veer 14 dagen geleden vertoonde zich zijne vroegere ziekte met vernieuwde hevigheid, waaraan zijn gestel geen weerstand heeft kunnen bieden, hoewel zijne gencesheercn nog op het einde der vorige week verklaarden dat hij buiten gevaar was. Macaulay was in het jaar 1800 te Rothley Temple in Leicestershire geboren. Zijn vader, gezeien koopman, had zich een geach- ten naam verworven. De zoon studeerde te Cambridge en trad ten jare 1826 in de hoofdstad als advocaat op, nadat hij gedurende zijne academi sche loopbaan door zijne gedichten eenigen roem verkregen had. Zijne medewerking aan de Edinburgh Review ving hij in 1825 met zijne ver handeling over Millon aan; dc overige talentvolle bijdragen, welke hij aan dat tijdschrift leverde, zagen in 1843 gezamenlijk het licht. In 1834 ging hij als lid van den hoogen raad te Calcutta en als gouverneur van Agra naar Indiëvan waar hij in 1838 naar Engeland wederkeerde. Van Sep tember 1839 af lot aan den val van het ministerie Melbourne, was hij secretaris van staat voor oorlog, en van Julij 1846 tot Mei 1848 betaal meester bjj het departement van oorlogmet zitting en slem in het kabi net. Ten jare 1848 verschenen dc twee éérste dcelcn zijner geschiedenis van Engeland. In het staalkundige was hij dc partij der Whigs toegedaan. De berigten uit China maken melding van onderscheidene zeerampen in de Chincschc watereno. a. was er een schip met koeliesnaar Havanna bestemdverongelukt. Van de 1000 personendie aan boord warenmoet de helft zijn verdronken. FltANHRIJK. PARIJS, 1 Januarij. Met gespannen verwachting werd op heden dc officiële ontvangst van het corps diplomatique te gemoet gezien. De publieke opinie was van meening dat de keizer zich daarbij over de tegenwoordige omstandigheden zou uitla ten, en daarover op de hem eigene wijze een nieuw licht zou verspreiden, maar men heeft zich in die verwachting bedrogen gezien. Naar gewoonte heeft de Pauselijke nuntius, als hoofd van het corps diplomatique, eene korte aanspraak gehouden, om den keizer en zijn gezin geluk te wcnschcn. De keizer heeft op die aanspraak het volgende geantwoord: »Ik dank het corps diplomatique voor zijne wenschen bij gelegenheid van het nieuwe jaar. Het verheugt mij in 'tbijzonder, u ditmaal te kunnen herinneren dat, sedert ik met het hoogste gezag in Frankrijk bekleed ben, ik altijd den diepsten eerbied aan den dag heb gelegd voor erkende rcgtcn. Weest, mijne hceren! er van overtuigd, dat het doel mjjner pogingen voort durend daarheen zal gerigt zijn, om, zooveel het van mij zal afhangen, het vertrouwen in den vrede overal te herstellen." 's Keizers woorden hebben cenen goeden indruk gemaaktdie nog ver hoogd werd door dc vriendelijke wijze, waarop hij iedcrcn gezant afzonder lijk toesprak. Men heeft opgemerkt dat Z. M. ook met den heer Nerli, gezant van den groothertog van Toskanc alhier, die door het corps diplo matique niet was uitgeslotenheeft gesproken. Zoodra de receptie was af- geloopenhebben de meeste gezanten aan hunne regeringen kennis gegeven van de woorden des keizers en van deu indrukdien dc plcgtige ontvangst op hen had gemaakt. De kardinaal Morlot heeft heden in de kapel der Tuilcriën de mis gevierd. De bijeenkomst van het congres is, gelijk men weet, uitgesteld, en dit uitstel is door de Franschc regering officieel aan de vroeger tot deelne ming uitgenoodigde mogendheden bekend gemaakt. Algemeen gelooft men dat die bijeenkomst slechts tot het eind van Januarij is verschoven. Volgens de taal der Engelsche dagbladenis het dat rijk vrij onverschillig of het congres al dan niet bijccnkomc, nu het toch uitgemaakt is dat er geen geweld ten opzigte van dc Italianen zal gebruikt worden. Volgens gerucht zal er eerstdaags te Weencn een geschrift verschijnen, ter wederlegging van het vlugschrift: de Paus en het congres. De correctionele regtbank heeft den advocaat Ollivier, het bekende rcpublikcinschc lid van de wetgevende vergadering, voor drie maanden in zijne bediening geschorst. Hij was als pleiter opgetreden voor den heer Vacherot, die wegens de uitgave van het geschrift la Démocratie werd ver volgd, en had bij den aanvang zijner rede o. a. gezegd dat het openbaar ministerie een beroep had gedaan op de hartstogtendat zeer was af te keuren. Door den voorzitter aangemaand om deze bewering in te trekkenhad hij daaraan geen gevolg willen geven. Sedert 1848 is alhier gcene zoodanige schorsing in eene openbare teregtzitting uitgesproken. Te Montmartre is op 25 Dec. overleden David Harmanddie den ouder dom van 109 jaren had bereikt. Hij had aan den Amerikaanschen bevrij dingsoorlog deelgenomen. Te Straatsburg hebben ecnige wanordelijkheden plaats gehad. Een honderdtal werkliedenwelke aan de brug over den Rijn arbeiddenheb ben zich op liet Austerlitzplein verzameld, van waar zij met een vaandelen onder het zingen van rcpublikeinsche liederen verscheidene straten hebben doorloopen. Zij werden door dc politie en de gendarmerie uiteengedreven. SP AST JE. MADRID, 1 Januarij. Van het oorlogstooncel in Afrika verneemt men dat dc Spaanschc zce- magt, die het leger moet ondersteunen, de twee forten, die den ingang van de rivier van Tetuan verdedigdenheeft vernield. Men kon nu dc operation regelmatig voortzetten. Op den 30slcn Dcc. 11. hebben de Mooren des avonds op nieuw een hevigen aanval op het Spaansche legerkamp ondernomen. Ook ditmaal zijn zij met aanzienlijk verlies afgeslagen. Dc Spaanschc troependie groole dapperheid hebben aan den dag gelegdhebben slechts geringe verliezen geleden. De Mooren werden langs de geheele linie geslagen. De Spaanschc huzaren hebben schitterende charges uitgevoerd en een vijandelijk vaandel veroverd. De vijand was 40,000 man sterk en verloor minstens 1500 man. De Spanjaar den verloren 4 a 600 man. Het Spaanschc leger, vol geestdrift door de behaalde overwinning, was lot Castillegos voorlgerukt. Onder de Mooren zou men blijken van moedeloosheid opmerken. Twee volksstammen hebben geweigerd langer aan den strijd deel te nemen. Zij hebben het vijandelijke kamp verlaten en zijn naar hunne woonsteden in het gebergte teruggekeerd. ITALIË. Vroeger zijn reeds de afzonderlijke besturen van de Romagna, Modena en Parma opgeheven, en deze staten onder een bewind gebragt, waarvan de zetel te Modena is gevestigd. Thans is bepaald dat die vereenigde lan den den naam zullen dragen van koninklijke Emiliaansche provinciëneen naamdie uit de geschiedenis van het oude Rome is ontleend. De heer Farini zal ook niet meer den titel van dictatormaar dien van president voeren. Hij wil daardoor doen uitkomen, dat hij ondergeschikt is aan den lieer Buoncompagnithans gouverneur-generaal. Op aandrang der familie van Mortara is door het tegenwoordige be stuur de bekende zaak van het wegvoeren van het kind nader onderzocht. Het is gebleken dat de wegvoering bevolen is geworden door pater Felette, inquisiteur van het H. Officie, en dientengevolge is die geestelijke in hech tenis genomen. Het onderzoek zal voortgezet worden.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2