Meer Molir, 11. W. Genger, J. Cosier, L. Sclineitlier, A. A. van der Bill la Mothe, M. J. W. van Vlierden; G. J. P. D. Muller en J. H. Textor; 8ste reg.R. J. Krantz, R. P. Bowles, J. A. P. Theunissen, M. A. du Croo, C. A. Moot, F. W. 1'. G. van Werkhoven en L. van Os. Bij het wapen der cavalerie, lslc reg. dragonders: II. A. Op ten Noort en J. F. van Moorsel; 2de reg.: H. P. C. de Pauw Ceilings; 4de reg.: II. G. J. Maas Gecsteranus, W. YoorheytelJ. II. A. IJssel de Schepper en M. W. van Wickevoort Crommelin; 5dc reg.W. H. Nolthenius. Bij het wapen der artillerie, 1ste reg. vesting-artillerie: J. B. Heymans; 2dc reg.: W. B. Westhoff en H. G. A. A. Eechout; 3d,! reg.: J. Meijers, A. Harrcbome'e, W. II. baron van Iltersum en J. B. van den Heuvel Rijnders. Bij het leger in Oost-Indië, hij het wapen der infanterie: A. II. Sclleger en M. J. Slevels; bij het wapen der artillerie: II. F. A. Scherer. Z. M. heeft tevens bepaald, dat art. I van het voorschrift van examen voor onder-officierenlot liet verkrijgen van den rang van officier, vastgesteld bij besluit van 24 Junij 1852, weder in voile kracht zal worden gesteld, en dat mitsdien de diensttijd, om tol het examen te worden toegelaten, niet meer van den ouderdom van 16 jaren, maar van 18 jaren zal behooren te worden gerekend, zullende inlussehen de militairen welke zich thans in dienst be vinden, nog niet den gemelden diensttijd, te rekenen van 16 jaren, kunnen volstaan. Kaar men verneemt, zullen in de volgende maand door Z. M. ecnige overplaatsingen van kapiteins en luitenants van de regimenten infanterie bij het reg. grenadiers en jagers plaats hebbenen wel omdat er bij het keur corps een depót wordt opgerigt. Morgen ten 12 ure zal er bij gelegenheid van het Nieuwjaar bij IIII. MM. den koning en de koningin, voor de leden van het koninklijk huis receptie zijn. Maandag zal er een groot diner en gala ten hove worden gehouden. Uil. KK. IIII. prins en prinses Hendrik zijn heden uit Luxemburg alhier teruggekeerd. Bij het dep. van binnenl. zaken zijn benoemd: tot commies M. C. J. Ticpers; en tot adjunct-commiesen W. G. F. Frauenfeldcr, J. M. Meeler, J. E. C. de Wijs en 11. J. G. Ewyk, thans eerste klerken, en bij het dep. voor de zaken der r. k. eeredienst, lot adjunct-commies J. J. Willemse, thans eerste klerk. BUITENLANDSCHE BERlGrTEN. ENCtELAKD. LONDEN29 December. Het gevaar van botsing tusschen onze regering en die van de Vcrcenigde Stalen, over het hezit van het eiland S'. Juanis verdwenen. De Amerikanen hebben daL eiland weder ontruimd en over het regt van bezit kan nu op de gewone wijze onderhandeld worden. De beroemde geschiedschrijver Thomas Babington Macaulay is gisteren overleden. In Westminster is een aanzienlijk huis afgebrand, waarbij 4 personen in de vlammen zijn omgekomen. In het kamp van Aldersholt ontstond Zondag avond een hevige twist tusschen een regiment van het staande leger en een der militie. De oorzaak was dat beide beweerden den besten Kers-maaltijd gehad te hebben. De eerst genoemde scholen op hunne makkers, waardoor er van de militie 4 per sonen werden gekwetst; een hunner overleed kort daarop. In Yorkshire heeft men op 15 Dcc. op verschillende plaatsen schokken van aardbeving waargenomen. In Gloucestershire is gedurende de laatste 7 jaren hel aantal misdrij ven zoozeer verminderd dat er reeds 4 gevangenhuizen zijn gesloten; waar schijnlijk zal men er in het volgende jaar nog twee kunnen sluiten. Berigten uit California melden dat aldaar ook zilvererts gevonden wordt, en wel in eene zoo groote hoeveelheiddal er voor schaarsehheid van dat metaal niet meer te vreezen is. FUAIVTKRIJÏi. PARIJS, 29 December. De verontrustende geruchtenhier ter slede verspreidomtrent de weigering van den Paus om aan het congres deel te nemen, en waartoe Oostenrijk en Napels mede zouden overhellen, zijn spoedig, als onge grond, verworpen. Zij hielden echter zoo zeer de gemoederen bezig dat de regering het noodig heeft geoordeeld om het gerucht omtrent hel vertrek van den pauselijken nuntius, door aanplakking aan de beurs, legen te spreken. In den ministerraad moet thans voor goed besloten zijn het bekende vlug schrift niet te wraken, omdat daarvan in hel officiële blad gcenc melding is gemaakt. Men wil de uitgave slechts beschouwen als eene binnenlandsche aangelegenheidwaarvan de builenlandsche mogendheden geen kennis be hoeven te nemen. Waarschijnlijk zal het congres niet voor 25 Jan. geopend worden. De scherpe beoordeeling van het vlugschrift de Paus en het congresdoor den bisschop van Orleans, heeft spoedig een antwoord uitgelokt. De Con- stitutionnel bevat ecu artikel, getiteld de Quaestie der beginselen, brief van een katholieken journalist aan den bisschop van Orleans." liet is gelee- kend »E. Ferrièrc." De schrijver schijnt in betrekking te staan met dien van het vlugschrift. Ook de Patrie bevat ecu zeer krachtig antwoord, dat den brief van den bisschop eene oorlogsproclamatie noemtwaarin de vaan des opstands wordt opgestoken. De heer Grauier de Cassagnac tracht, in de Pays, den indruk door het vlugschrift gemaakt te verzwakken, door te beloogen dat hel door vele dagbladen verkeerd is uitgelegd. Het stelt, volgens hem, niet voor om de Legatiën aan den Paus te ontnemen, maar alleen om in de afscheiding dier gewesten van den Kerkdijken Staat te berusten, terwijl het levens de noodzakelijkheid van het wereldlijk gezag des Pausen verkondigt. Hij voegt er bij, dat het vlugschrift niets anders doet dan een gevoelen uit te bren gen; alleen hel congres is bevoegd daaromtrent een besluit te nemen en zelfs na dat besluit slaat het der kerk nog volkomen vrij daaraan gehoor te geven. De onjuistheid dezer beweringen valt echter bij eene slechts op pervlakkige lezing van het vlugschrift reeds duidelijk in het oog. Men verneemt dat graaf von Kisseleff, Russisch gezant alhier, aan graaf Walewski heeft verklaard, dat zijne regering het programma, vervat in het geschrift de Paus en het congres, zal bestrijden, omdat het tegen de regeringsbeginselen van Rusland indruischt. Dit berigt, even als dat van het vragen van opheldering door de Oostenrijksche, Napelsche en Pauselijke regeringen, vereischt echter ten hoogste bevestiging. Heden werd er te Fontainebleau eene jaglpartij gehouden. De keizer, prins Napoleon, de prins van Oranje en de Oostenrijksche gezant namen daaraan deel. Na afloop daarvan was er diner ten hove, ter eere van den prins van Oranje. De kardinaal-aartsbisschop van Parijs heeft, met het oog op de steeds klimmende huurprijzen der woningen alhier, aan de pastoors in zijn gebied gelast na elke openbare godsdienstoefening eene collecte te doen honden voor de betaling der huishuur van de behoeftigen. Te Mans is eergisteren een gebouw van het spoorweg-slation, waarin 3000 zakken graan en eenige andere koopwaren waren opgeslagen afgebrand. De schade bedraagt 100,000 fr. De oorzaak is onbekend. ITALIË. In Midden-Italië heeft het te Parijs verschenen vlugschrift eenen bui tengewonen opgang gemaakt. Duizende exemplaren zijn met spoed verspreid geworden en de bevolking is met de daarin ontwikkelde denkbeelden zeer ingenomen. Uit Rome meldt men dat het vertrek van kardinaal AntoncIIi naar Parijs wel is uitgesteld, maar dat dit in verband staal met de latere bijeen komst van het congres en dus aan de uitgave van het bekende vlugschrift niet moet worden toegeschreven. De kardinaal heeft op 29 Dec. een lang durig onderhoud met den Franschen gezant gehad, en moet, naar men ver neemt, geruststellende verklaringen hebben verkregen, die de laatste van zijne regering had ontvangen. In de Marken en Umbria tracht men de bevolking tegen de regering op te zetten. Er heerscht aldaar eene beweging die haarveel zorg baart. De koning van Napels heeft eene ridderorde en geschenken toegezon den aan den heer Maniscalco, den directeur der politie te Palermo, welke onlangs door eenen onbekende op de straat aangevallen en gevaarljjk gewond is geworden. PRUIS gEN. BERLIJN, 27 December. Op den 26stcn dezer is te Bonn met veel plegligheid de 90slc verjaar dag gevierd van den heer Arndt, hoogleeraar aan de hoogcschool aldaar, bij welke gelegenheid hij het eereburgerschap der stad Keulen ontving als een blijk van waardering van zijne roemrijke bemoeijingen ter bevrijding van Duitschland van het vreemde juk en ter opheffing en bevordering van den nationalen geest in Duitschland door zijne geestdrift wekkende gezangen." Van hier werd hem een adres van burgers uit alle standen, waaronder de minister van eeredienst en onderwijsde heer von Bethmann Hollwegtoe gezonden ten geleide van het geschenk eencr marmeren buste van Stein door den beeldhouwer Heidel vervaardigd. De prins-regent heeft aan den genoemden hooglecraar de orde van den Rooden Adelaar 2ds kl. geschonken. Te Wilsumin bet graafschap Benlheimvierde dezer dagen de pre dikant W. F. Visch zijnen 87slcn verjaardag en de gedachtenis aan 66-jarige evangeliedienst. IIij werd bij die gelegenheid door den koning van llauovcr tot ridder der Guelpen-orde benoemd. TIRKYE. Ilcfik-Pacha is benoemd tot gezant te Parijs. De groot-vizier heeft een doortastenden maatregel genomen en 600 ambtenaren op pensioen gesteld. De voorzitter van de regtbank van koophandel te Konstantinopel is wegens ontdekte ontrouw in zijne betrekking in hechtenis genomen. In Pera, de voorstad van Konstantinopel, zijn in den loop cener enkele week acht personen door dolksteken getroffen geworden, waarschijnlijk uit persoonlijke wraak of om staalkundige redenen. Den 10dM1 November is Nicosia op het eiland Cyprus door eene zware overstrooming geteisterd. Meer dan 47 woonhuizen en 150 winkels stortten dientengevolge in: 4 mannen, 11 vrouwen, een kind en zeer vele muilezels verloren daarbij het leven, en de schade aan koopwaren enz. wordt op ruim 2 millioen piasters begroot. 1 1 11 11 1 i gTADS-BERieTEN. Vierde algemeene tienjarige Volkstelling. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tier gemeente Leyden, Gezien het Koninklijk besluit van don 26sten September dezes jaars (Staatsblad n°. 101), betrekkelijk de vierde algemeene tienjarige volks telling; Doen te welen, dat vóór of op den 30steu December aanstaande, door de daarmede belasLe personen van wege het Gemeentebestuur aan ieder hoofd van een huisgezin zal worden bezorgd een inschrijvingsbillet, dat hij verpligt is met de namen der leden van zijn huisgezin, welke op den 31sten December aanwezig zijn, naau'wkeurig, volledig en volkomen naar waarheid, in te vullen of te doen invullen, voor welke invulling hij aansprakelijk is. Burgemeester en Wethouders herinneren tevens, dat tot het huisge zin worden medegerekend alle personen die blijvend of tijdelijk onder de huisgenooten zijn opgenomen, hoewel zij geen leden der familie zijn;

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2