LEYDSCHE COURANT. IS 59. VRIJDAG 30 DECEMBER. N1 V De Cour (int wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. J)ie van Maandag komt uit Zaturdag Avondi - - '4 j <s: J De Prijs </er Courant is 12 i« het jaar </e afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort een BIJBLAD, inhoudende: 1°. Raadsbesluit regelende de heffing eener plaatselijke belasting op het gedistilleerd te Legden; 2°. Verordening régelende de invordering der plaatselijke belas ting op het gedistilleerd ie Letjden, en 3°. Verordening op de invorde ring der verhoogde belasting van reeds reraccijnsddoch nog niet in verbruik gekomenbinnen- en buitenlandsch gedistilleerd en bniten- landsche likeuren. BINNENLANDSCHE BE1ÜGTEN. LEYDEN, 29 December. Door Z. M. zijn benoemd de militaire leden van de militieraden voor bet volgend jaar. Alhier zal als zoodanig optreden de luitenant-kolonel Swecmer, ko.inmandant van liet depót van het 5Je reg. infanterie. De verkiezing van twee leden voor de tweede kamer der staten-gene- raal, die eergisteren in de hoofdkiesdistricten Amsterdam en Dordrecht plaats had, heeft de volgende uitkomst opgeleverd. Te Amsterdam zijn uilgebragt 1281 geldige stemmen. Verkozen de heer mr. J. Heemskerk Az.met 71G stemmen. De heer W. Poolmap verkreeg 51R stemmen. Ie Dordrecht zijn uilgebragt 973 geldige stemmenwaarvan verkregen hebben de lieer mr. P. A. Sander 297 en de lieer mr. G. A. de Haadt 273 stemmen, tussclien welke alzoo eene herstemming moet plaats hebben. De heer mr. .P. Blussé van Oud-Alblas verkreeg 250 stemmen, etj de heer mr. J. G. Kist 67 stemmen. De minister van oorlog beeft bij aanschrijving van 21 Dec. II. bepaald, dal voortaan de tijd van dienst, die een. militair in de klasse van discipline doorbrengt, moet gerekend worden als interruptie van dienst door eigen toe doen, en dat hij dus, na het eindigen van zijn anders loopend engagement, zoo veel langer in dienst zal moeten verblijven; zullepde deze bepaling met 1 Januari) I860 in werking treden. Hierdoor zullen zijdie anders bij de klasse van discipline met een paspoort van de 2de soort uit de dienst wor den verwijderd en later tot gccne dienstneming meer mogten worden toege laten, thans door hét in later diensttijd aan den dag leggen van een ver beterd gedragniet voor het leger verloren gaanmaar alsdan tot een re-engagement kunnen worden toegelaten. De Tijd, N. II. Cour., meldt dat het diocesaan kapittel van 's Herto genbosch, ill navolging van het melropolitaan kapittel, aan den Paus beeft verzonden een adres van deelneming in liet leeddat hem door een gedeelte zijner lol opstand verleide onderdanen in de Kerkelijke Stalen wordt aan gedaan; en dat liet diocesaan kapittel van Haarlem insgelijks een adres van leedgevoel en deelneming aan den Paus opzendt. Zondag II. bad te Deldcn een treurig voorval plaats. De oudste leeraar der licrv. gemeente aldaar, ds. J. A. de Lorraine Holling, op weg naar liet kerkgebouw om de gemeente voor te gaan, bad het ongeluk te vallen, en schoon hem spoedig hulp werd verleend, had hij binnen weinige oogenblik- ken opgehouden te leven. Maandag avond 11. is lusschcn Kampen en Zwolle de koclsicr van den bijwagen, die bij de diligence van van Gend en Loos behoorde, van den hok afgevallen en onder het rijtuig geraakt. Door een hoefslag van een der paar den getroffen was de man terstond dood. Zalurdag avond II. verliet een persoon in erg beschonken toestand eene herberg onder de gemeente Nieuw-Kuyk (Noordbrabanl). Eenigen tijd na zijn vertrek hoorde men in bedoelde herberg van uit de verte een akelig hulpgeschreeuwaanstonds ging men met eene lantaarn op weg om te zien wal er gaande was; nagenoeg ter plaatse gekomen van waar het noodge- schrccuw kwam, ging ongelukkig het licht uit; ook hield kort daarop hel hulpgeroep op, en daardoor was het zoeken in de duisternis vruchteloos. Bij het aanbreken van den dag echter vond men digt bij de plaats waar men naar gissing 's nachts geweest was, in eene sloot tussclien het ijs het aan aangezigt en handen deerlijk verwonde lijk van boven bedoelden per soon. welke verwondingen hij zich zeiven in zijne worsteling legen den dood aan het scherpe ijs moet hebben toegebragl. 'sGRAVENHAGE, 29 December. Men verneemt, dat Z. M. den heer L. Metman met de gcwiglige zending tïiccft belast, om zich naar de West-Indische koloniën te begeven, en met ,de gouverneurs aldaar in overleg te treden over de invoering van de reeds zoo lang gewenschte nieuwe wetgeving. Aan genoemden regerings commissaris is als secretaris toegevoegd de lieer mr. 11. M. van Andeladvocaat bij den lioogen raad der Nederlanden. Z. M. heeft goedgevonden den kolonel G. M. van Kerkwijk, inspec teur in de lstc inspectie van forlicaliënte benoemen lol lid van de speciale commissie van inspectie over het militair onderwijs, en de majoors A. II. Lieshout, 11. J. A. von Horn en A. P. Luppuis, van de infanterie, en 11. W. Kohier, van de artillerie, op grond van langdurige dienst, op pen sioen te stellen. Men verneemt dal Z. M. de koning gisteren het besluit heeft gelce- kendwaarbij aan 72 onderofficierendie aan het laatst gebonden examen hebben voldaan, den rang van officier wordt toegekend. Z. SI. de keizer van Oostenrijk heeft het grootkruis der II. Stephanus- orde aan Z. K. H. den prins van Oranje vereerd. Door Z. BL is aan de bh. graaf L. van Bylandt; grootmeester des ko- nings, toegevoegd aan Z. K. H. den prins van Oranje; J. A. van den Bosch, majoor en adjudant van Z. K. R. den prins van Oranje, en baron W. C. van Pallandt, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der onder- scheidiiigsleekenen van ridder der orde van den Rooden Adelaar 2dc kl. met de Ster, 3d? en 4ds kl., hun door den prins-regent van Pruissen geschonken. 7—t Zondag aaiist. zal er,.ten liove een groot diner plaats hebben. Ook zal op dien dag de baron van Goltsteinminister van builen), zaken een grqot diner geventot welks bijwoning de leden van het corps diplomatique zijn uitgenoodigd. Gisteren avond heeft er een langdurige buitengewone ministerraad plaats gehad. De minister van marine zal op Vrijdag aanst. geen gehoor vcrleencn. Bij de regering is per telegraaf het volgende berigt uit Batavia, van 7 Nov.ontvangen. De Bahiana (het vaartuig inhoudende den electro- niagnelischen telegraafkabel voor de verbinding van Balavia met Singapore over iluntok) is aangekomen. Overigens geen nieuws. Een later ontvangen Ulcgram van den beer Grollingenieur der gouvcrnemenls-telegrafen in Ncd. lnclië, dd. Sluntok 22 Nov. j!., meldt dat de kabel tussclien Singapore en Slunlok gelegd was en goed werkte. Den 27slea dezer is overleden de heer A. R. de Bluralt, gepensioneerd gcneraal-majoor, ridder der orde van den Nederl. leeuw. BUITENLANDSCUE BER1GTEN. B£L6I K. Naar men verneemt heeft de koning eene aanzienlijke geldsom beschik baar gesteld voor de vestiging eener inrigting lot ziekenverpleging leCoburg. Aan den minister van binnenl. zaken, den heer Rogier, is door de Vlaamscbe industriëlen en werklieden een prachtig geschenk overhandigd een zilveren ccrezuil op een rood marmeren voelsluk, als een blijk van dankbaarheid voor heigecn hij ten behoeve der nijverheid beeft verrigt en waaraan de beide Vlaanderen thans hunne welvaart hebben te danken. ENGELAA1». LONDEN 27 December. Bleu verzekert dat de bier te lande opgcrigle vrijwillige schutlerscorpsen ruim 100,000 man slerk zijn. Vai: regeringswege zal er van lijd tot lijd door ervaren officieren inspectie over de onderscheiden corpsen gehouden worden met bet doel om ze allengs tot eenvormigheid te brengen, zoodat zrj des noods gezamenlijk zouden kunnen werkzaam zijn. Men heeft bier bet berigt van twee zeerampen ontvangen, te weten het vergaan van het op 15 Dec. van hier vertrokken vaartuig Blervie Castle, waarbij waarschijnlijk de bemanning, 58 personen sterk, is omgekomen en het zinken van de Lady Franklinin den nacht van 28 Nov. door een ander vaartuig aangevaren, waarbij 16 schepelingen en 2 passagiers omkwamen. In een kolenmijn nabij Leeds hebben weder 4 arbeiders liet leven ver loren, door liet breken van hel louw waarmede zij naar boven werden getrokken. Bcrigicn van de Kaap de Goede IIoop van 20 Nov. melden, dat aldaar alles naar wensch ging. De tijding, dat sir George Grey op nieuw tot gou verneur benoemd zou worden, bad onbeschrijfelijk veel vreugde gebaard. Er was eene som van 700 4° bijeeiigebragl, om ecu standbeeld ter cere van dien bewindsman op te riglen. In October was hel nieuw opgerigtc seminarium voor de opleiding van predikanten bij de Ned. herv. kerk iu de Kaap-kolo niën plegtig geopend. FRANKRIJK. PARIJS, 27 December. De bisschop van Orleans, de lieer Dupanloup, als schrijver hoog geacht, heeft thans liet vlugschrift de Paus en het congres beantwoord, in den vorm van een brief aan een vriend. Die brief wordt door de iegilimislische bladen medegedeeld, liet betoog van den schrijver is echter meer eene uit voerige kritiek dan eene ordelijke wederlegging. Ilij komt vooral op legen het denkbeeld om aan den Paus eene civile lijst te bezorgen door de bijdra gen van de katholieke stalen. Het katliolicismus zal, liever dan die vernede ring te ondergaan, naar de catacomben de wijk nemen. Hij noodigt ook, op eene uillarlende wijze, den schrijver van liet vlugschrift uit zijnen naam te noemen, omdat, wanneer men voor zoodanige stellingen strijdt, men het met open vizier moet doen, opdat de tegenpartij wetc wie zij hare slagen toebrengt.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1