De koningin heeft den generaal Ediaguc tot luit.-generaal benoemd. Men begint thans tot de overtuiging te komen dat de expeditie naar Marokko geen zegetogt is, gelijk sommigen gedacht hadden, maar dal men daarbij met groote moeijelijldieden heeft te worstelen. Behalve door ziekte heeft ook het leger veel te lijden door gebrek aan levensmiddelenwaarvoor niet genoegzaam zorg is gedragen. Hel maken van een weg naar Tetuan moet geschieden door uitgestrekte bosschen, waarachter groote vlakten zijn gelegen en waarvan de Moorsche ruiterij kan gebruik maken om de Spaan- schc troepen gedurig aan te vallen. Men gevoelt thans spijt dal men Tetuan niet van de zeezijde heeft aangevallen. Een der Spaanschc dagbla den, aan het krijgswezen gewijd, zegt dat de oorlog in Marokko een aan houdend moordloonecl is, en dat de maarschalk O'Donnell eerlang genood zaakt zal worden om naar Spanje terug te keeren, ten einde nieuwe troe pen te halen. Volgens de Engelsche bladen, die echter op dit punt zeer partijdig zijn zou de oorlog in Marokko tot nu toe niet zeer voordeelig voor de Span jaarden zijn uitgevallen. Zoo hevat de Morn. Post eene mcdedeeling uit Tanger, waarin gemeld wordt dat aldaar dagelijks gevangen genomen Span jaarden in grooten getale binnengebragl wordenalsmede verscheiden vaan dels, tenten, keukengereedschap, balen rijst en een volledig stel muziek instrumenten, alles op de Spanjaarden buit gemaakt. Het verlies derMooren was wel groot; maar de oorzaak daarvan is, dat zij zich om geenerlei gevaar bekreunen. Over den loop des oorlogs waren zij uitermate tevreden, daar de zaken tol nog toe goed voor hen schijnen te gaan. ITALIË.. Naar men uit Turyn meldt is de benoeming van graaf Cavpur tot ge- volmagligdc van Sardinië op het congres zeker. Zij zou echter niet open baar worden gemaakt, dan nadat de andere mogendheden hunne gevolmag- tigden zouden hebben benoemd. De heer Buoncompagui was, naar men uit Turyn meldt, op het punt om van daar naar Florence te vertrekkenom zijne betrekking als regent van Middcn-ltalië te aanvaarden. Men verwachtte dal hij eene proclamatie zou uitvaardigen, om het doel zijner zending uit een te zetten, namelijk om de onderlinge betrekking tussehen de onderscheidene staten op denzelfden voet te laten en den band, die hen aan Sardinië knoopt, te handhaven. Op den 13den Dec. heeft et' een felle brand gewoed in het hertogelijk paleis te Genua. Eerst na veel inspanning is men het vuur meester ge worden. Te Milaan en omstreken beginnen de werklieden zich zeer onrustig te gedragen. Geheele troepen hebben onlangs Monza, GalareloBuslo en Bergamo afgeloopen. In de laatstgenoemde plaats heeft men geld moeten uitdeden, om hen te vrede te stellen. Naar de berigten uit Venetië te oordeelen blijft ook in het Vene- tiaansche de Ooslenrijksche regering eenen verkeerden weg bewandelen. Te Tercenlo heeft de bevelhebber der gendarmes het besluit afgekondigd, dal elk na acht nre 's avonds zich in zijn huis moet bevinden. De gendarmes, die bevel ontvangen hadden om stipt de hand te houden aan de uitvoering van dit besluit, bezochten de straten, de kotïijhuizen en herbergen, en na men reeds op den eersten avond 18 personen in hechtenis. Op een hunner, die getracht had te vlugten, werd geschoten, met dat gevolg, dat zijn arm verbrijzeld werd. Men had zich wel over deze handelingen beklaagdmaar tot antwoord gekregen dat men overeenkomstig de krijgswet te werk ging en dat de inwoners slechts te gehoorzamen hadden. Berigten uit Rome verzekeren dal de kardinaal Antonelli op den 28stcn dezer die stad zal verlaten en dal de kardinaal Berardi ad interim zijne betrekking zal waarnemen. De minister van fmanliën had besloten, ten einde het te kort in de schatkist te dekken twee millioen geconsolideerde schuld te verkoopen. Hij wilde daardoor eene leening vermijden. Men verneemt ook dat de kardinaal Savelli, als voorzitter van de consulta (raadgevend eollegie voor de finantiële zaken), gedrongen is geworden om af te treden. Bij de hervatting der zittingen van dat eollegie werden de leden aan den Paus voorgesteld en bij die gelegenheid achtte de kardinaal zich verpligt de aanmerking Ie maken dal er op de adviezen van het onder zijne voorzitting beraadslagende eollegie niet de minste acht werd geslagen, llij verklaarde zich ook met nadruk tegen de uitgaven, waarvoor hel minis terie van oorlog lot voorwendsel dient, en legen de heimeljjke uitgifte van nieuwe staatsschuld. Herhaaldelijk viel de Paus hem in de rede, en einde lijk werd de kardinaal door een stellig bevel genoodzaakt te zwijgen. Den volgenden dag ontving hij van vvege den Paus eene uitnoodiging om zijn ontslag als voorzitter der consulta te vragen. De kardinaal voldeed daaraan terstond, bij een schrijven waarin hier en daar iets spoltends ge legen was. De daardoor opengevallen post is, naar men zegt, bestemd voor mgr. Mella, wiens buigzaamheid boven alle verdenking is verheven. FK UI 8 SEN. BERLIJN, 20 December. Wilhelm Grimmdie den lCdc» dezer is overledenwas op 24 Febr. 1786 te Hanau geborenen was van 1830 tot 1838 als hooglceraar te Gül- tingen werkzaam, te gelijk met zijnen broeder J. Grimm. Wegens een staatkundig protest werden zij beiden uit hunne betrekking ontslagenmaar later aan de hoogesehool te Berlijn geplaatst. Ten opzigle van den reuzen arbeid door de gebroeders Grimm voor ecnige jaren aangevangen de be werking namelijk van een volledig Duitsch woordenboek, verneemt men, dat de laatste aflevering van het tweede deel weldra van de pers zal ko men. Het werk is nu gevorderd tot bijna aan het einde der E. De geheele zoo veel omvattende taak rust nu alleen op J. Grimm. Op den 15dcn dezer heeft nabij llerleshauseh eene botsing plaats gehad van den Frankfort-Berlijnschen sneltrein met den van Eisenach komenden goederentreinten gevolge waarvan ecnige wagens verbrijzeld en twee per sonen zwaar gekwetst werden. De stedelijke regering van Hamburg heeft het besluit genomen om voorlaan de jaarlijksche toelaag aan de stedelijke bibliotheek tot op 3000 mark banco te verhoogen. Ten opzigle van den toestand dier boekerij wordt gemeld, dat zij sedert 1835 is vermeerderd met 68,000 deelcnzoodat zij thans 137,000 deelen bezit. Van deze 68,000 deelen zijn ruim 40,000 door bijzondere personen aan gemelde inrigling geschonken. Het kon. slot Frederiksborg, eene residentie van den koning van Denemarken, dat, gelijk men weet. geheel is afgebrand, was een der schoonste gebouwen des lands, een golhisch gedenkstuk, waarop de natie trolsch was en dat tol den tijd van Chrislaan II opklimt. Het was rondom van water omringd, als eene rots van graniet. En toch, in weerwil van zijn hechter, bouw en te midden van het water, heeft men het niet kunnen redden. De drie vlengels van het gebouw lagen in korten tijd iu de asch en tallooze kostbaarheden gingen daarmede verloren. Nopens de oorzaak van den brand verkeert men nog altijd in het onzekere. Ook verdiept men zich in gissingen, hoe liet vuur zóó spoedig de overhand heeft kunnen nemen. 00§TE1VRI.)H. WEENEN, 19 December. Men verzekert dat de regering het besluit heeft genomenom een sta tion op te rigten in den Allantischen Oceaan; twee korvetten zullen onder het bevel van den kapitein-luitenant ter zee van I'ctz spoedig derwaarts worden gezonden. -o Aan de studenten van de hoogescheol te Pestii is aangezegd dat zij in der. zin der akademischc wettengeene corporatie uitmakenen zich dus moeten wachten als zoodanig op te treden. AKABEMSE-MEUWS. PROMO TIEN AAN DE LEYDSC1IE UOOGESCUOOL. Den 21slcn December de heer W. F. van Dcinsc, van Middelburg, in de reglen met Theses. Den 22sten December de lieer J. Sloylerman van Loo, van Schagcnin de geneeskunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Twee waar nemingen van sluipen tijdens de haring. Denzelfden dag de heer J. II. Zilver Rupe, van Amsterdam, in de genees kunde, na verdediging van zijn akademische proeve, bevattende: Een door den schrijver waargenomen ziektegeval van kruiselingsche paralyse. Denzelfden dag de heer L. Y. Ledeboer, van Rotterdam, in de regten, met Theses. STAÖS- BERieTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Zaturdag den 24slc0 December 1859, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen: 1". 2e Suppletoir-Kohier der plaatselijke directe belasting, 1859. 2°. Benoeming van ambtenaren bij de actieve dienst der plaatselijke belastingen. 3°. Benoeming van een Regent over het Gereformeerd Minnehuis. 4°. Adres van Dr. VV. M. S. Junius, om continuatie als geneeskundige bjj het Caecilia-Gasthuis. 5°. Adres van J. van Bcrkel, pachter der waaggelden, om ontslag als zoodanig. 6°. Voordragt tot verkoop van eigendom in gemeenschap met de gemeente Haarlem. 7°. Voordragt omtrent de invordering der bruggelden. 8°. Voordragt lot verkoop van boomen en houtgewas. 9°. Adres van I. H. J. Driessen en J. 1. van Wensen, om gemeentegrond aan den vestwal. 10°. Adres van J. Platteel om schadevergoeding, bij de opzegging van den bij hem in gebruik geweest zijhden gemeentegrond. 11». Rekening van de Armbakkerij, 1858. 12°. Bestek van verbouwing op het Raadhuis. •ITationale Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gezien hebbende art. 21 der Wet van den 8stcn Januarij 1817 Staatsblad li». 1), omlrent dc imigting der Nationale Militie, waarbij aan manschappen, dienende bij dc Nationale Militie, wordt toegestaan, dal ingeval zij, na hunne inlijving, eene der vrijstellingen inogten heb ben bekomen, die bij de artt. 21 en 94 van gemelde Wet, zijn uitgedrukt, zij daarvan ten spoedigste aangifte kunnen doen aan bet Bestuur der Gemeente, voor welker contingent zij zijn ingedeeld Roepen bij deze op, zoodanige bij de Militie voor zich zeiven dienende manschap pen, die door het overlijden van hunnen vaderof hunne moederweduwe zijndeof door regterlijke separatie of echtscheiding hunner oudersof door overlijden van een' of meer broeders, voorgevallen na hunne inlijving, zijn ge worden Eenige wettige zonen, tevens óónige kinderen zijnde. Kostwinners van moeders, weduwen zijnde, of in regten gesepareerd of gedi- vorceerd. Kostwinners van ouderlooze broeders of zusters, Of eenige broeder van een' onherstelbaar gebrekkigen broeder. Om, uiterlijk vóór of op den 5dcn Januarij 1860, schriftelijke aanvrage om ont slag, met opgave der redenen, in te leveren of te doen inleveren op de Secretarie dezer Gemeente, tussehen 's morgens tien en 's namiddags drie ore, en in de opgave almede ten duidelijkste te vermelden, bij welk Rcgcment en Balaillon zij, door of voor wie die aanvrage geschiedt, dienen; zullende, na opgemelden dag, geene aan vrage ten fine voormeld inecr kunnen worden aangenomen. Wijders roepen Burgemeester en Wethouders bij deze op, alle zoodanige jonge lingen, die aan de inschrijving voor de Nationale Militie in bet aanstaande jaar bebooren deel te nemen, en niet zijn geboren binnen deze Gemeentebijaldien zij niet mogten zijn voorzien van eene gcboorlcacteom zich vóór den 31sl™ Decem ber aanst. aan te melden ter Secretarie dezer Gemeente, tussehen des morgens 10 en 's namiddags 3 ure, tot bet doen eener juiste opgave van den tijd en de plaats hunner geboorte, ten einde van Regeringswege hunne gcbooiteacte zal kunnen worden aangevraagd, cn alzoo bun belang ten dezen bevorderd. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester cn Wethouder? voornoemd, D. T1EUOHL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leïden, 13 December 1859. y. PUTTKAMMER, Secretaris.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 3