'sGRAVENHAGE, 22 December. Z. M. de koning liccft den ritmeester von liuddenbroek cn den kapitein von Stulpnagel, beiden van bet Pruissische leger, den eersten lot officier, den tweeden tot ridder der orde van de Eikenkroon benoemd. Z. II. beeft goedgevonden den kolonel P. Noot, van het corps inge nieurs, mineurs cn sapcurs, cn den kolonel J. II. Königdie vroeger ter beschikking was gesteld van het dep. van oorlog, ingevolge hunne aan vrage, op pensioen te stellen, den laatslen onder toekenning van den rang van gencraal-majoorcn voorts te benoemen bij hel wapen der cavalerie, bij het lslc rcg. dragonders, lot luit.-kolonelden majoor J. A. G. baron van Ittersum, van het corps; en bij het 2lic reg. dragonders, lol luit.-kolonel den majoor R. A. Jackson, van het 5dc reg. dragonders. Tot burgemeester van de gemeente Ncderhemert is benoemd de heer A. J. II. M. A. baron van Nagel!. Tot ontvanger der registratie enz. te Haarlem is benoemd de heer J. J. W. Eekhout, thans in die betrekking te Gouda. Aan Z. K. II. prins Fredcrik zal dezer dagen worden aangeboden een fraai album, bevattende een aantal schetsen, voorslellcnde eeltige stellingen der troepen in het kamp te Zeist, alsmede bijzondere voorvallen uit het kampleven. Dit album zal vergezeld gaan van eene naamlijst der gekam peerd hebbende officieren. De minister van binncnl. zaken zal op Zaturdag aanst. geen gehoor vcrleenen. lieden heeft bij het prov. geregtshof van Zuidholland eene plcgtigc algemeene openbare vergadering plaats gehad tot installatie van den heer mr. P. A. Sander, laatstelijk officier van justitie bjj de regtbank te Dordrecht, die door Z. 51. benoemd is tot raadsheer in hel hof, in de plaats van mr. J. II. van der Sande, die tot raadsheer in den hoogen raad is benoemd. Den 19dCD dezer is alhierin den ouderdom van 66 jarenoverleden de heer F. A. E Mesylgepensioneerd generaal-majoor der artillerie. Door de Illustration wordt eene afbeelding en beschrijving gegeven van het rijtuig, door de bh. Hermans en Gic. alhier voor den Sultan van Solo vervaardigd. Eene onderscheiding als deze valt hoogst zelden te beurt aan iemand die niet in Frankrijk woonachtig is. Men verwacht dat nog in den loop der volgende week bij de eerste kamer de beraadslagingen zullen plaats hebben over het spoorweg-ontwerp. Volgens geruchten loopen ook de gevoelens van de leden dier kamer daar over zeer uiteen en zal het ontwerp krachtige ondersteuning en hevigen te genstand ondervinden. BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN18 December. De aanleg van hel Sucz-kanaal houdt steeds onze dagbladen bezig. De Times is nu voor, dan weder legen het ontwerp. De Mom. Posthet orgaan van lord Palmerston blijft zich daartegen verzetten. Dij vernieuwing over deze zaak sprekende, zegt dit blad, dat de aanleg van dit kanaal gelijk slaat met eene vcrdccling van Turkye en feitelijk de Europcsche verdragen vernietigt. Men weet echter dat de tegenstand vaii lord Palmerston, gelijk hij vroeger zich heeft laten ontvallen, voortkomt uit de vrees dat daardoor een aanval op de Indische bezittingen van Engeland gemakkelijk zou wor den gemaakt, eene vrees die zijne ambtgenooten niet deelcn. Betreffende de verdeeldheid, die in den boezem van het kabinet zou heerschenverneemt mén dat lord Russell te kennen lieert gegeven dat hij zou moeten aftreden, bijaldien lord Palmerston in zijnen tegenstand omtrent het Sucz-kanaal bleef volharden. Ook zouden nog vier andere leden van hel kabinet met hunne aftreding gedreigd hebben, indien lord Russell den census voor het kiesregtzooals hij die in zijn ontwerp ecner kieswet heeft vastgesteld, niet veranderde. Lord Russell zou niet willen toegeven cn van beide zijden werden nu nog pogingen gedaan otn een middel van vergelijk te vinden. liet ministerie hoeft een zijner leden verloren. De heer Henry Fitzroy, minister van openbare werken, is overleden. Volgens de alhier uit Rome ontvangen berigten is de kardinaal Wise man aldaar aangekomen cn door den Pans in een bijzonder gehoor ont vangen. Zijne ziekte, ofschoon vrij ernstig, is niet gevaarlijk. Evenwel zal de kardinaal waarschijnlijk niet weder naar Engeland terugkeeren maar waarschijnlijk te Rome gevestigd blijven. Hier wordt de kardinaal door zijn coadjutor dr. Evrington vertegenwoordigd. Er heeft zich alhier eene maatschappij gevormd, met het doel, om onder de straten der staden bepaaldelijk van de beurs lot de gebouwen van het parlement, cencn onderaardschcn ijzeren spoorweg aan te leggen, met hallen op eiken afstand van 5 minuten. De lijn zou niet dieper gelegd worden dan noodig is om de water- en gazbuizen niet te beschadigen voorts in hel midden der stralenten einde kelders en gewelven der huizen niet te benadeelen. De wagens zullen smal zijn en niet meer dan 2 a 3 personen op eene bank kunnen bevatten. Iedere vier minuten zal er een trein afgaan. Deze onderaardsche gewelven zullen met wil aangestreken en door gaz verlicht worden. Ten einde het meer cn meer algemeen wordende misbruik van valsche opgaven van maat als anderzins (de fabriekanten noteren dikwijls een stuk goed of een klos garen a 100 ellen terwijl het slechts 75 ellen houdt) te keer te gaan, is hier eene vereenigiug van kooplieden gevormd, die des noods de hulp der bestaande wetten tegen dit misbruik zullen inroepen. In den nacht van Zondag op Maandag is er brand uitgebarsten in de oude parochiekerk in Bcthualgreen alhierdenkelijk door het te heet stoken der kagchcls op den Zondag. In vveèrvvil van alle pogingen tot blussching is het kerkgebouw geheel in de asch gelegdzoodal niets dan de muren zijn overgebleven. De schade wordt op 10,000 begroot. Te Bristol is een vaartuig van 900 tonmet steenkolen geladen en naar New-York bestemd, een prooi der vlammen geworden. I)e brand is waarschijnlijk in de steenkolen ontstaan. Dit Rio Janeiro wordt gemeld dal de keizer cn de keizerin van Bra zilië dc noordelijke provinciën des rijks bezoeken. Als een staaltje van de geestdrift, waarmede zij door de bevolking worden ontvangen, kan dienen dat een koopman te Bahia een zilveren tafelservies, ter waarde van44,000f aan de vorstelijke personen heeft aangeboden. Door een groot landbezitter werden 200 paarden ter hunner beschikking gesteld. FRANKRIJK. PARIJS, 19 December. Door de Pays worden thans een aantal der personen opgenoemddie door de onderscheidene mogendheden naar hel congres zullen afgevaardigd worden. Oostenrijk Pruissen en Rusland zullen hunne ministers van buitenl zaken zendencn hunne gezanten alhier zullen als tweede gevolmagtigdea optredenEngeland zal door lord Cowley en lord Wodehousc vertegen- j woordigd worden; Portugal door dc bh. Lavradio cn de Païva, en Spanje door de hh. Martinez de la Rosa en Mon. Genoemd blad deelt ook mede dat prins Gorlschakoff lusschen 7 cn 10 Jan. alhier zal komen en dat het congres op den 20stcn Jan. zal geopend worden. Volgens andere berigten zijn de medcdcelingen van de Pays te voorbarig en zouden dc moeijelijkhe- den omtrent dc benoeming van lord Cowley en graaf Cavour nog niet uit den weg zijn geruimd. Prins Napoleon heeft een tegenbezoek gebragt aan den prins van Oranje en de officieren van zijn huis aan den prins voorgesteld. Prins Jeröme is thans reeds zoo zeer in beterschap toegenomen, dat er geen bulletins omtrent zijnen toestand meer zullen uitgegeven worden. De vice-admiraal Rigault de Genouilly, gewezen bevelhebber onzer zeemagt in dc Chincsche wateren, en de schout-bij-nacht Raynoud, bevel hebber van hel fregat Nemesis, zijn alhier aangekomen. De Pays deelt berigten mede uit het koningrijk Siam van 15 October. Sedert het sluiten der verdragen met dat rijk had de handel zich sterk uil- gebreid. De Engelschcn en Amerikanen staan aan het hoofd der zaken, welke niet maar tot dc hoofdstad Bangkok beperkt zijn, maar zich tot de gehcele golf van Siam uitstrekken. De regering des lands schijnt den we; van den vooruitgang te willen inslaan. Zij heeft eene koninklijke drukkerij gevestigdde voornaamste benoodigdheden voor welke in Frankrijk ver vaardigd zijn, en die bestemd is tot verspreiding der klassieke Siamsche werken, welke vroeger, uil hoofde der hooge prijzen, voor de mindere klassen onverkrijgbaar waren. Te Bangkok wordt eene beurs gesticht, van zeer gemakkelijke inrigting voor het doen van zaken. Den 5den Oc tober was de vader van den tweeden koning gestorven en het hof daardoor in rouw gedompeld. De in de hoofdstad gehouden lijkplegtigheid duurde 6 dagen. Het lijk is in den tempel van den witten draak begravenwaar sedert Piatak, die in 1768 de tegenwoordige dynastie herstelde, de graf plaatsen der koninklijke familie gevonden worden. De Moniteur bevat een schrijven uit Jedo, waarin de volgende bijzondei- heden voorkomen omtrent de plegtige uilwisseling der ratificatiën van hc! verdrag lusschen Japan en Frankrijk, die aldaar op 22 Sept. heeft plaats gehad. De consul-generaal van Frankrijk, de heer de Bellecourt, heeft ziet met veel plegligheid te paard naar het paleis van het ministerie van buitenl, zaken begevenvergezeld van den bevelhebber en den grooten staf van de stoomkorvet Due hay la. llet verdrag met de onderleckcning van keizer Na poleon werd door eenige zeelieden gedragen op eene met Frar.sche vlaggen versierde en met eene cerewacht van 50 matrozen omgevene draagbaar. Dc tot het gezantschap behoorendc personen volgden in palankijns. Na ecucn marsch van 2 uren door de onmetelijke hoofdstad cn te midden eener tal- looze volksmenigte, welke door dit voor haar geheel nieuwe schouwspel aangelokt was, kwam de stoet in de voor het regeringsbestuur afgezonderde wijk der stadwaarin doorgaans niemand anders dan de leenroerige vorsten des rijks en hunne nabestaanden alsmede de hofbeambten worden toegelaten; deze wijk is door eencn ringmuur van het overige der stad gescheiden cn mag den naam van vesting dragen. Toen de heer de Bellecourt en zijn gevolg aangekomen waren bij het paleis van het ministerie van buitenl. zaken, staande bij den derden ringmuur, welke het binnenste dier vesting uitmaakt en het keizerlijke paleis omgeeft, werden zij door de eerste ministers van het hof van Japan in groote staatsie ontvangen. Daarop had het onderzoek der onderteekende verdragen cn hel uitwisselen der bekrachtigingen plaats in eene bijeenkomst, welke nagenoeg 2 uren aanhield. De twee gevolmag- ligden, die van Frankrijk en die van Japan, hadden ieder op eene daarvoor ingcrigle tafel de akte voor zich liggen, welke het van wege zijne natie goedgekeurde verdrag bevatte, en hielden in het bijzijn der ministers eene vergelijking van derzelver tekst. De abt Girard, hoofd cn apostolisch onder vicaris der Japansclie zending, en voorloopig aan liet Fransche consulaat- generaal dienst doende als tolk voor de Japansclie taal, op de kennis van welke hij zich langen tijd heeft toegelegd, vergeleek den Japanschen tekst der verdragen. Nadat alles in orde was bevonden, werd de akte, welke met de handtcckening van keizer Napoleon bekrachtigd was, aan de Japan- sche ministers, en die, welke de bekrachtigende verklaring van den keizer van Japan bevat, aan den heer de Bellecourt overhandigd, dc laatste in eene dubbele doos van zwart lakwerk van voortreffelijk maaksel. Toen de plegligheid was afgeloopen werd de Fransche vlag voor net eerst aan de woning van den consul-generaal gcheschen. SPANJE. Berigten van het oorlogstooneel in Afrika melden dal het Spaansche legerkamp, en het omliggende grondgebied, ten gevolge van de zware regens, is overstroomd. Het hoofdkwartier was dientengevolge naar EI Seraglio, twee uren van Ccuta, verlegd.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2