LKYDSCUE COURANT. VRIJDAG 23 DECEMBER. 1859. Pe Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zulurdag Avond. iK£y V r. 155. 5 BS? De Prijs der Courant is f\2 in het jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERI&TEN. LEYDEN, 22 December. Een zware slag beeft gisteren de stad onzer inwoning en vooral onze lioogeschool getroffen. Na kortstondige ongesteldheid ontviel haar onver wacht e'e'n barer sieraden, de oudste hoogleeraar in de godgeleerdheid dr. N. C. Kist, op ruim 60-jarigen leeftijd. Geboren te Zalt-Bommel op den ll'ien April 1793, kweekeling der Ulrechtsché hoogeschool, gevormd vooral door het onderwijs van den beroemden van Heusde, aanvaardde hij na 5-jarige evangeliedienst te Zoelen, het buitengewoon hoogleeraarambt alhier op den lldc» October 1823, en werd in 1827 bevorderd tot gewoon hoogleeraar. Bij voorkeur belast met het onderwijs in de kerkelijke geschiedenis en later ook met dat in de christelijke zedekunde, was hij cene lange reeks van jaren met onverdroten ijver werkzaam ten nutte der akademische jongeling schap. Dok door zijne talrijke geschriften verwierf hij zich, vooral in het vak der geschiedenis, een' beroemden naam, lot zelfs buiten ons vaderland. Aanzienlijk is het aantal bekwame mannen, vooral onder de predikanten, die aan hem voor een göed deel hunne vorming te danken hebben en zich als zijne voormalige' leerlingen, bij voortduring aan hem verbonden gevoel den. Ook in kerkelijke vergaderingen behartigde hij de belangen der lierv. kerk, en voor de gemeente te dezer stéde trad hij van tijd tot tijd als akademiepredikcr op. Voorts heeft de koninklijke akademie van weten schappen in hem een geacht medelid, de maatschappij van welstand haren geëerden voorzitter, het Haagsch genootschap een zijner bekwame direc teuren en de maatschappij van Nederl. letterkunde een' bestuurder verloren, aar, wien zij veel verpligting heeft. Veelomvattend was alzoo de kring zijner werkzaamheid en uitgebreid nut heeft hij gesticht, arbeidende zoo lang het voor hem dag was. Wie zou hem de ruste, waartoe hij is ingegaan, mis gunnen? Desniettemin wordt door zijne diepbedroefde weduwe en haar talrijk gezin, door zijne ambtgenooten en leerlingen en door allen, die hem kenden cn liefhadden, zijn verlies te dieper betreurd, naarmate zij den kraehlvollcn man nog langer hoopten te bezitten. Blijve zijn naam onder ons in eervolle gedachtenis en worde zijne ledige plaats eerlang op waardige wijze vervuld 1 De Ned. herv. gemeente alhier, door het overlijden van den hoogleeraar Kist gevoelig getroffen heeft tevens ook slof tot blijdschap, daar hare lee.raar dr. E. Laurillard op nieuw voor het op hem uitgebragtc beroep naar Amslerdam heeft bedankt. De Staats-Courant van gisteren bevat de volgende kennisgeving: Bij kabinetsbeschikking van 19 Jan. jl.n°. 03, is door Z. M. den koning magtiging verleend tot de oprigting van een gymnasium te Batavia, bestemd voor opvoeding en middelbaar onderwijs ten behoeve der Europesche jonge lingschap in Nederl. Indië, onder den naam van Gymnasium Willem III. De inrigling, de regeling en het beheer dezer instelling zijn toevertrouwd aan een collegie van curatoren, te Batavia gevestigd, en benoemd bij besluit van Z. Exc. den gouv.-generaal van 5 Junij jl. Dit collegie heeft, met goed keuring van HH. Excc. den gouv.-generaal en den minister van koloniën, aan cene bijzondere commissie in Nederland de taak opgedragen, om aan den minister voormeld voordragt te doen tot benoeming van eenen directeur of reclor van het gymnasium, en van het verder benoodigde personeel van docentenvoor zooverre deze laatslen niet in Nederl. Indië zijn gevonden. De ondergeteekenden (jhr. J. P. Cornets de Groot van Kraaijenburg, dr. C. G. Cobet, dr. BI. de Vries en mr. J. L. de Bruyn Kops), uitgenoodigd het lidmaatschap der gemelde commissie op zich te nemenhebben zich daartoe bereid verklaard en de hun opgedragen laak aanvaard. Daar in de eersle plaats de keuze gedaan moet worden van eenen rector, die, onder hel oppertoezigt van het collegie van curatoren, aan het hoofd der nieuwe inrigting zal staan, zoo rigten de ondergeteekenden bij deze eene openbare oproeping tot alle doctoren in de faculteit der wijsbegeerte en let terendie voor de betrekking van reclor van het gymnasium Willem III te Batavia in aanmerking wenschen te komen, en daartoe, door cene rijpe ondervinding in het vak van opvoeding cn onderwijs, de noodige vereischlen meenen te bezitten. Zij worden verzocht, zich ten spoedigste aan te melden bij den hoogleeraar dr. C. G. Cobet te Leiden, die hun alle gewenschtc inlich tingen zal mededeelen. De termijn van aanmelding is den lsten Februarij 1800 gesloten. De minister van (inanliën heeft dezer dagen eenige voorschriften uit gevaardigd betreffende de heffing van de belasting op het geslagtzoo als die met 1 Jan. aanst. zal plaats hebben, legen aangifte van de waarde dooi den belastingschuldigeen hel regt van benadering door de ambtenaren met verhooging van 7 ten honderd. Daarbij wordt aangemerkt, dat door deze gelijkvormige heffing al de ldagten, wegens dc ongelijke drukking de zer belasting, moeten vervallen. De directeuren zijn aangeschreven om in die gemeentenin welke de eigene belasting bij aangifte die volgens tarief zal vervangen, te waken tegen het misbruik, 't welk de ambtenaren van hunne bevoegdheid tot benadering zouden kunnen maken. De jaarletter bij den her-ijk der maten en gewigtcn voor het jaar 1800 zal zijn de Q (gothisch). De heer mr. G. Groen van Prinsterer heeft op nieuw een deel van zijn belangrijk werk: Archives ou Correspondance inédile de la Maison d' O range- Nassau uitgegeven. Dit deel, het vierde der tweede serie, bevat, behalve vele fragmenten, 240 brieven, geschreven gedurende de jaren 1042 tot 1050, een tijdvak van groote verwikkelingen, merkwaardig door den oorlog legen Oostenrijk, den vrede van Munster, de burgertwisten in Enge land en in Frankrijk en door den hevigen worstelstrijd tusschen de aristo cratische oppositie en de partij van den stadhouder. Bit Nieuvween wordt het volgende gemeld: Dingsdag avond II. had de schipper van Noorden, op Amsterdam, met zijne vol gcladene vrachtwa gen huiswaarts keerende, het ongeluk, met zijn voertuig om te slaan en in het nog broze ijs te vallenmet dat gevolg dat er 4 a 5 personendie zich op den wagen bevonden, in levensgevaar verkeerden en met moeite van onder het ijs werden te voorschijn gehaald. Onder deze bevond zich ée'n, die in zeer bedenkelijke!! staal ter verpleging werd achtergelaten en naar men verneemt aan de gevolgen overleden is. Naar men uit Breda meldt hebben bij het examen van onder-officieren, die naar den officiers-rang dingenslechts 9 adspirantcn niet aan de ver eischlen voldaan; 8 van het wapen der infanterie en 1 van dat der cavalerie. De N. R. C. deelt eenige belangrijke beriglen mede omtrent den toe stand van Japan, van de hh. de Coningh, Carst en Leis, te. Kanagawa, van 1 Oct. 11. Daaraan ontleenen wij het volgende: Met grond meenen wij te mogen zeggen, dat wij nog even vol moed zijn, als toen het eerst het plan om Japan te exploiteren bij ons begon te rijpen. Daartoe bestaat onzes inziens alle reden. Zeker is het, dat bet Japansche gouvernement bet verkeer met vreemdelingen tegenwerkt, doch daar tegenover slaat nog veel krachtiger, dat de Japanner zelf een' buiten- gewonen handelsgeest ontwikkelt en koopman in zijn hart is, genegen om overal op uit te zijn, waar iets te verdienen valt cn tevreden met cene kleine winst. Dc haven van Kanagawa is nu naauwelijks drie maanden geopend, cn dat op ecne plaats, die sints eeuwen van bet verkeer van vreemdelingen was uitgesloten. Wij wonen dan ook voorloopig te Yokuhamma, waar ons eene woning en een pakhuis door de regering is aangewezen. Stellig echter zullen de vreemdelingen reclameren, om volgens tractaal hunne woonplaats bepaald te Kanagawa te kunnen vestigen. Biet woningen en pakhuizen heb ben wij ons dan ook nog erg moeien behelpen, waardoor vele artikelen, waarover wij anders berigtcn hadden kunnen gevenop hel oogenblik nog niet zijn uitgepakt. De moord van een' zoon van den Itussischen admiraal heeft een' slechten indruk gemaakt, cn veroorzaakt dat alle vreemdelingen zeer op hunne hoede zijn, doch men verwacht, dat Rusland eene schitterende voldoening zal eischen. Naar wij van ter zijde vernemen, zou reeds de hoogste waardig heidsbekleder des Japaneschen rijks met een schitterend gevolg aan boord van bet Russische admiraalschip zijn gekomenom zijn leedwezen over liet gebeurde uit te drukken cn op de plekwaar de moord heeft plaats gehad voor rekening der Japansche regering eene prachtige Russische kapel wor den opgerigt. Den toestand hier in aanmerking genomen is het voortdurend verblijf van een Nederlandsch oorlogschip in de Japansche wateren als cene allcrwen- schclijkste cn noodwendigsle zaak te beschouwen. Algemeen echter wordt de trolsche houding der Engelsehen en Amerikanen, zoo weinig in overeen stemming met het Japansche karakter, afgekeurd, cn het is niet te betwij felen, dat, zoo eenige slechte dunk omtrent vreemdelingen mogt ontslaan, dit voornamelijk aan ben te wijten is. liet spreekt wel van zelf, dat de inrigting voor handel nog in sommige opzigtcn veel te wenschen overlaat, cn men bijv. ambtenaren aantreft, die naauwelijks cenig begrip van zaken cn handel hebbendoch daarentegen getuigt de handelsgeest van dc kooplieden van cene voortdurende ontwikke ling, de prijzen die besteed worden van een aantal rijken, die voor goede Europesche artikelen gaarne wat over hebbencn de algemeene praktische rigting van het volk van een toenemend verbruik voor alles wat goed nuttig en doeltreffend is. Onder de handelsartikelen die waarschijnlijk met gunstig gevolg in Japan afgezet kunnen worden, noemen de berigigevers o. a. duffel, flanel, bukskin, chitz, laken, in de sortering zooals hel door de regering gezonden is, grein, molton- cn wollen dekens.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1