LEYDSCHE COURANT. 1859. MAANDAG 19 DECEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nonwier s worden tegen 10 Centen afgegeven BÏNNENLAMDSCBE BERIGTEN. LEYDEN, 17 December. Wij vernemen dat op Donderdag den 29ste" dezer de afdeeling der Maal schappij van Fraaije Kunslen en Wetenschappen alhier op nieuw eene openbare vergadering met dames zal houden, waarin de dichter J. van Beers, uil Lier. als spreker zal optreden. Bij kon. besluit van den llden dezer zijr. de noodige gelden beschik baar gesteld om alle localen, waar troepen gekazerneerd zijn, te doen ver warmen. Dientengevolge zijn de chefs der verschillende korpsen van het leger door den minister van oorlog gemagtigd om aan dit besluit gevolg te geven. Met de uitbakcning van den spoorweg van hier naar Woerden is reeds sedert eenige dagen door de Hollandsche spoorweg-maatschappij een aan vang gemaakt. De voorloopige rigting van dien weg werd door bakens in de nabijheid dezer stad en de dorpen langs den Rijn uitgezet, zoodat het ontwerp spoedig zal zijn opgemaakt. Mogen de ernstig gemeende pogingen van genoemde maatschappijdie door de belanghebbende ingezetenen zoo krachtig werden ondersteund, bij de hooge regering dc gewenschte goedkeuring erlangen, opdat deze verbin dingslijn, waarvan het nut voor deze nijvere en bevolkte streek zoo alge meen is erkendspoedig tot stand kome. De gemeenteraad van Alphen, benevens een groot aantal ingezetenen van die plaats, hebben zich mede tot Z. M. den koning gewend, met het verzoek om de aangevraagde concessie lot den aanleg van een spoorweg van Leyden naar Woerden te verleeneti, Dc gemeenteraad van Haarlem zal zich met hetzelfde doel tolZ. M. wenden. De aandeelhouders van de Rijnspoorweg-maatschappij zijn tegen 11 Jan. c. li. bijeengeroepenten einde aan hunne goedkeuring te onderwerpen het gefloten exploitatie-contract voor de ontworpen spoorweg van Gouila naar 's Gravenhagc en Scheveningen. De minister van marine zal op den 27sl™ dezer, onder andere voorwer pen doen aanbesteden de levering van 700 stuks wit wollen dekens. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenouienen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 110 tot 146 personen. He Staats-Cour. bevat een overzigt van dc opbrengst van 's lands mid delen over de elf eerste maanden van 1859, waaruit blijkt, dat die be dragen heeft f 52,695,489 36;zijnde 1,140,316.29J minder dan in genoemd tijdvak van 1858. Den Ist™ Januari] a. s. zal de nieuw opgerigte pyrotechnische school te Delft worden geopend. Tc Rotterdam is eergisteren nacht brand ontslaan in een der nieuwe huizen in het Boschje aan den Goudschen Singel. Niettegenstaande de spoedige hulp van de brandweer, is het bovenste gedeelte van het gebouw uitgebrand, liet bovenhuis werd bewoond door den heer van Hees, die met der woon naar 'sllage. was vertrokken, en de zorg voor het inpakken van liet huisraad aan twee behangersknechts had toevertrouwd. De brand moet aan onvoorzigtigheid worden toegeschreven. De beide behangersknechts, die van Utrecht waren en in het huis logeerden, werden door het vuur ver rast en zijn, vermits zij den sleutel van de straatdeur niet meer konden maglig wordendoor de vcnslers ter hoogle van ongeveer 20 voet naar be neden gesprongen. Een der knechts is ernstig aan hel regter been gewond geraakt; de andere is er met eenè geringe kneuzing afgekomen. Huis en inboedel waren verzekerd. Te Nieuwe-Pekela is op den 12den dezer eene boerenhuizing geheel af gebrand waarbij eene hoeveelheid koornhooistroo3 koeijen 1 paard 1 varken, 2 schapen, voor 700 bankpapier en het grootste gedeelte der meubelen een prooi der vlammen is geworden. De Tijd, Noord-Ilollandsche Courant, deelt het adres mede door de te Amsterdam gevestigde vereeniging Regl voor allen aan den Paus inge diend, wegens de heiligschendige aanranding, die zich aan de souvereini- leit van den vader aller geloovigcn vergrepen heeft," en wegens de »groote ongcregtigheiddie op den weg is vasten voel in de Kerkelijke Stalen te verkrijgen." 's GRAVENHAGE17 December. Door Z. M. is aan den luit. ter zee van de ls,c lil. jhr. II. 1'. dc Koek •vergunning verleend tot het dragen der versierselen van ridder der 4dc lil. (officier) van de Keiz. orde van Medjidie, hem door den Sultan van Turkye geschonken. Z. M. heeft aan de hh. E. de Waal en J. B. Thörig, Oost-Indische hoofdambtenaren van welke de eerste met verlof hier te lande isop verzoek eervol ontslag verleend uit 'slands dienst, met toekenning van pensioen. Gisteren is bij den hoogen raad beëedigd als raadsheer bij het prov. gereglshof in Zuidholland de heer mr. P. A. Sander, laatstelijk officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Dordrecht. Z. M. de koning zal morgen ten 12 ure gehoor verleenen aan verschil lende autoriteiten. HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik worden tegen de helft der vol gende maand uit Luxemburg alhier terug verwacht. De gemeenteraad heeft in zijne zitting van Dingsdag II. aangenomen het voorstel van de hh. de Pinto c. s.omtrent de bekostiging van lokalen, bestemd voor dc reglerlijke magt, zoodal besloten is, dat zoowel hel lokaal op het raadhuis, bestemd voor het lcantongeregtals het gebouw op den Korten Vijverberg, thans bezet door de arr.-reglbank, na ultimo December 1860, tot die einden niet meer beschikbaar zullen wezen. In de zitting van de eerste kamer van gisteren zijn met algemeene (34) stemmen aangenomen de wets-ontwerpen lot bekrachtiging van prov. belastin gen in Gelderland Zuidholland, Noordholland, Zeeland, Friesland, Groningen, Drenthe en Limburg. Evenzeer werden op gelijke wijze aangenomen de wets ontwerpen lot wijziging van hoofdstuk VI der Staatsbegrooting voor 1857, en dat tot vaststelling der begrooting wegens den arbeid der gevan genen voor 1860. BUlTËlMLANDSGHE BERKrTËN. B IK Ij G I K. Het aan de Leuvensche hoogeschool gevestigde genootschap tot bevor dering van taal- en letterkunde Met Vlyt en Tijd heeft alle letterkundigen des lands uitgenoodigd tot het nasporen van woordenuitdrukkingen en be namingen, welke in Belgisch of Nedcrlandsch Limburg, in Vlaanderen, Brabant of Antwerpen gebruikelijk en in dc Vlaamsche woordenboeken niet te vinden zjjn. Men is voornemens een Ylaamsch Idioticon (of lijst van eigenaardigheden der Vlaamsche taal) Ie vervaardigen en uil te geven en daarin de bedoelde woorden, uitdrukkingen en benamingen op te nemen. Het genootschap verlangt opgaven van die woorden in alphabctische volg orde, met bijvoeging van de spreekwijzen waarin zij gebezigd plegen te worden. Aan de talrijkste en best gekozene verzameling van woorden zal een prijs van 200 fr. worden toegekend. Indien daartoe aanleiding bestaat zal er ook een prijs van 100 fr. worden toegekend. De antwoorden op deze prijsvraag moeten voor 1 October 1860 aan den hoogleeraar David te Leuven, den voorzitter des genoolschapsworden gezonden. Dezer dagen zijn alhier de vertooningen begonnen in de diergaarde van mej. Paulina deBigore, aan dc Namensehe poort. Aan deze jufvrouwnaati- welijks 19 jaren oud, is het gelukt de wreedste dieren te temmen, zoo als leeuwen, tijgers, hyenas, wolven, enz. Zij gehoorzamen aan hare wen ken L gaan onder hare voelen liggen, streelen haar, en zijp. als hetooverd wanneer zij den voet in hunne hokken zet. Niet alleen bezoekt zij de die ren ieder in het bijzonder, maar zij doet hen met elkander kennis maken en spelen als jonge houden. ENGELAND. LONDEN 15 December. Een gerucht zegt dat de ministerraad op het onverwachtst is bijeengeroe pen, wegens moeijelijkhcden die ten opzigte van het congres waren gerezen. Door den Times wordt thans ontkend dat er bij Engeland staatkun dige bezwaren zouden bestaan tegen den aanleg van het Suez-kanaal. Men heeft hier het berigt ontvangen dat Frankrijk dc haven van Adoulin Abyssinië, in bezit heeft gekregen. Een Fransch oorlogschip zal eerstdaags aldaar post vatten. De uitgebreide pakhuizen van de papier-fabriekanten Rock Brothers en C°. zijn, in den nacht van Maandag op Dingsdag, genoegzaam geheel afgebrand. Zondag II. heeft zich in de kerk te Chatham voor de avond-dienst een zwarte leeraar, dc heer Taylor, doen hooren. Ilij is geboren in Afrika en door het zendelinggenootschap bevestigd. Zijne leerrede gaf blijk van veel studie, gezond oordeel en bijbelkennis. Hel ongewone van een zwarten predikant den kansel te zullen zien betreden had de gemeente in buitenge woon get3l naar hel bedehuis doen stroomen. De heer Taylor keert eer lang naar Afrika terug. Eerst thans kan men een volledig overzigt leveren van de ongelukken, die de stormen gedurende de laatste 6 weken hebben aangerigt. De ver schrikkelijkste nacht was die van 24 op 25 Oct., in welken ook de lloyal Charter verongelukte. In denzelfden nacht en gedureude den daarop vol genden dag strandden 195 schepen, waarvan er 113 letterlijk vergingen, terwijl 684 menschen de meesten hunner van den Royal Charterdaarbij

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1