DEYDSCHE COURANT. iY. no. 1859. VRIJDAG 16 DECEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uil Zaturdag Avond. j de orde van St. Stanislaus, 3de lil. aan den officier machinist A. Flaes. Ook heeft Z. M. zijnen dank doen betuigen aan den officier van gezondheid lsle kl., II. Slot, voor de zorgen door hem besteed, in het hospitaal aan den Helder, aan de matrozen van het keiz. fregat Olof. Maandag II. beeft de nieuw benoemde Oostenrijksehe gezant, de Init.- generaal baron von Langenau, in een bijzonder gehoor zijne geloofsbrieven aan Z. M. den koning overhandigd. Heden middag zullen de leden van het corps diplomatique in het hotel de 1'Europe aan den graaf Ite'né de Faverney, eersten secretaris bij het Fransche gezantschap alhier, een afscheids-diner aanbieden. Heden avond zal er bij den Pruissischen gezant en morgen avond bij den Belgischen ge zant eene soire'e musicale plaats hebben. Heden middag zal door den heer van Nispen van Pannerden, in het hotel Paulez, aan de leden der eerste kamer een luisterrijk diner worden aangeboden. Gisteren heeft aan het ministerie van marine de aanbesteding plaats ge had van het bouwen van vier houten verdedigingsvaartuigen. l)e minste inschrijver was de heer J. Schouten, te Dordrecht, 2 vaartuigen legen ƒ43,307 en twee legen ƒ45,507 per vaartuig. lieden heeft het prov. gcregtshof in Zuidholland uitspraak gedaan in de zaak van Johanna Valk, huisvrouw van J. de Klerk, woonachtig te Ridder kerk, beschuldigd van moedwillige brandstichting. Het hof heeft haar niet schuldig verklaard en dienvolgens onmiddelijk in vrijheid doen stellen. In de zitting van de eerste kamer van gisteren zijn van regeringswege weder een aantal wets-ontwerpen ingekomen. De kamer heeft met alge- mcene stemmen aangenomen het wels-onlwerp betreffende den afstand van rijksgronden aan de gemeente Vlagtwedde; het wels-onlwerp tot vaslsteUing der begrooting van de landsdrukkerij voor 1860; het wets-ontwerp tot goedkeuring eener dading met het rijksdomein. Tweede Manier der Staten-GenCraal. xTwftiXZiCvvCrx-g VXATt f?6rtgau.<»g AO Jk,1 In deze zitting is hoofdstuk XII Onvoorziene uitgavender staatsbe- grooting met algemeene (40) stemmen aangenomen. Met algemeene stemmen werden vervolgens aangenomen de ontwerpen 1°. betreffende begrooting van het burgerlijk pensioenfonds voor 1860; 2°. wijziging der tariefregten op den visch. De minister van finanliën verklaarde bij die gelegenheid, na afloop van het winterreceseen nieuw tarief te zullen indienen. Met 45 tegen 3 stemmen werd ook de begrooling van de koloniën Ummerschans en Veenhuizen goedgekeurd. Daarna werd de wet op de middelen in behandeling genomen, die tot vele gedachtcnwisseling aanleiding gaf, zooals over het belastingstelsel, de wijze van raming der koloniale geldmiddelen, sommige accijnsen enz. De heer de Poorter toonde bij deze gelegenheid in den vorm eener reis per spoortrein door een gedeelte van het rijk afgelegd, aan welke bezwaren aan de heffing van onderscheidene accijnsen verbonden waren. Hij wees ook op de gedane toezeggingen omtrent de herziening van hel belastingstelsel, welke onver vuld zijn gebleven, ten gevolge van de uitgaven welke moeten gedaan wor den, in 't bijzonder voor den aanleg van spoorwegen, welk onderwerp bij in verband bragt met de wetsvoordragt tot doorgraving van Holland op zijn smalst, welke bij meende dat de regering kon veronderstellen niet te wor den aangenomen. Hij geloofde niet dat er meer sprake kon zijn van af schaffing van belastingen. De minister van finantiën zeide van oordeel te wezen dat het tafereel van den heer de Poorter minder donker zou gekleurd geweest zijnindien in de spoorwegwet bepaald was geweest dat eene lijn van 's Hertogenbosch naar Helmond zou loopen. Hij ontzegde voorts aan ieder het regt om, gelijk dezelfde heer in zijne rede had gedaan, de bedoe lingen der regering in de kamer in een verkeerd daglicht te stellen eneven als in sommige dagbladen was geschied, te beweren, dat het haar geen ernst zou zijn geweest met de indiening van het ontwerp van wet tot door graving van Holland op zijn smalst. Indien sommige gemeenten in flnantië- lcn nood verkeerden, dit moest hoofdzakelijk aan haar zelve geweten wor den, aangezien zij belastingen hadden afgeschaft, alvorens voor eene aan vulling van de andere zijde gezorgd te hebben. De heer de Poorter zeide, in antwoord op de rede van den minister, dat hij zich als volksvertegen woordiger het regt voorbehieldom politieke bedoelingen te beoordeelen en dat hij zich daarvan nimmer door een uitval van een minister zal laten te rughouden. Hij moet ook verklaren, niet te begrijpen, waarom de minister zich zoo boos maakt en zich de zaak zoozeer aantrekt. Ilij zou anders geneigd zijn te denken, dal de waarheid kwetst. Ten slotte is de wet aangenomen met 43 tegen 9 stemmen. Tegen de lib. van Franck, Godefroi, Begratn, van Ilall. SehimmelpenninckKien, Voorlhuyzen, van Aseh van Wyck en van Heukelom. De vergadering is tot nadere bijeenrocping gescheiden. AMSTERDAM14 December. Maandag 11. hield de taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen hare gewone vergadering, die bijgewoond werd door de hh. Moll, Koenen, Bake, Brill, Scholten, Boot, Ilulleman, G. de Vries Azn. Bakhuizen van den Brink, M. de Vries, van Lennep, Miilies, Hoffmann, Knoop, Delprat, Leemans, Sloet tot Oldhuis, Janssen, Karslcn, van den Bergh, van lleusde en Blees. De Prijs der Courant is f\1 in liet jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 15 December. De directie der Ncderl. bank heeft bekend gemaakt, dat er bankbil- lclten van eenen nieuwen vorm zullen uitgegeven worden. Aanvankelijk zal dit echter alleen geschieden met billetten van ƒ1000. Dit nieuwe bank- billet is breed 22 Ned. duimen en hoog 12 Ned. duimen. Het heeft drie raamranden en is alleen aan de onderzijde afgesneden. Het bevat als water merken, iets beneden het midden, de woorden: Nederlandsche Bank, en aan beide zijden, overdwars, het cijfer 1000. De tekst is omgeven door een gegraveerden rand, in welks vier hoeken het cijfer 1000 voorkomt. Buiten den rand zijn nog aan beide zijden, overdwars, herhaald de woor den Nederlandsche Bank. De druk der voorzijde is geheel zwart. De achterzijde is overdekt met eene roode gravure, in het midden bevattende het cijfer 1000. Verder zijn daarop in zwarte letters de strafbepalingen tegen namaak of vervalsching van bankpapier vermeld. Eergisteren morgen is er te Gouda een hevige brand uitgebarsten in de run-, pel- en oliemolen van den heer Mertz, aan de Kromme Gouwe. 11c gehecle molen, met een gedeelte van de daarnaast slaande schuur, is een prooi der vlammen gewordenterwijl het gedeelte van de schuurwaarin de oliebakken waren, en de omliggende gebouwen zijn gespaard gebleven. De molen, bijbehoorende gebouwen en koopmansgoederen waren tegen brand schade verzekerd. Dei schade wordt op p. m. ƒ13,000 berekend. Dezer dagen heeft een koopman te Arnhem getracht zijne bijzit van het leven te berooven, eerst door met een pistool op haar te schieten en vervolgens door haar met een mes te willen vermoorden. Beide pogingen zijn echter mislukt en de dader is in verzekerde bewaring genomen. Reeds in hel jaar 1834 werd er door jhr. C. A. Rethaan Macaré de aandacht op gevestigd, dat de dichter Jacob Cats, die, zoo als bekend is, vele jaren te Middelburg heeft doorgebragt. van 1603 lot 1623 zou gewoond hebben in de lange Noordstraat aldaar, in liet huis naast de sociëteit de Vriendschap, gemerkt L n°. 131, waar thans-eene school voor meisjes is gevestigd. Daarbij werd de wensch uitgedrukt, dat door hel plaatsen van een eenvoudigen gedenksteen in den gevel van dat huis de gedachte aan het verblijf van Cats binnen die stad zou worden levendig gehouden. Deze zaak bleef gernimen tijd zonder gevolg, doch werd in den aanvang van dit jaar door de heeren jhr. mr. Paspoort van Grypkerke, wijlen m'. S.. de Wind en mr. J. A. de Stoppelaar ter harte genomen. Men wilde zich echter eerst de volkometie zekerheid verschaffendat werkelijk het genoemde per ceel lot woning van Cats heeft gestrekt, en door laatstgenoemden heer werden uit de oudste registers en andere bescheiden, in het gemeente-archief voorhanden, de meest voldoende bewijzen daarvan opgespoord. In eene Woensdag 11. gehouden vergadering van het Zeeuwsche genootschap der wetenschappen werd daarvan mededeeling gedaan en tevens eene schetstee- kening overgelegd van den steen, die vermoedelijk nog vóór het einde van dit jaar in den gevel van gemeld huis zal prijken. 's GRAVENHAGE15 December. Z. M. heeft goedgevonden den kolonel-kommandant van het 3de reg. dragonders, J. BI. Castendijk, ingevolge zijne aanvrage, op pensioen te stellen, en te benoemen: bij het 2de reg. dragonders, tol kolonel, den luit.- ltolonel W. K. J. baron van Dedem, kommandant van het corps; bij het 3dc reg. dragonders, lot kommandant van het corps, den luit.-kolonel J. E. Yertholen, van het lslc reg. dragonders. Z. BI. heeft benoemd tot scheepsklerken bij de Nederl. zeemagt W. F. G. L. Faubel, P. Berghuis, F. W. BIcrholtein, E. H. W. Wijn malen, 11. A. van der Laan en J. Gallas, en tot klerk bij de directie der marine te Amsterdam J. Ruwers. Z. M. heeft aan den luit. ter zee llte kl. van het sedentaire zeewezen in Ned.-lndië E. H. Boom, thans met verlof hier te lande, toegekend den rang van kapitein-luitenant. Aan den Oost-Indischen ambtenaar P. Vrcede Brik, laatstelijk resident van Soerabaya, thans met verlof hier te lande, is op verzoek eervol ont slag verleend uit 's lands dienst. Door Z. M. is de benoeming van den heer G. Iloltius, tot bewaarder der hypotheken enz. te Amsterdam, op zijn verzoek ingetrokken en hij in zijnen vroegcren toestand van gepensioneerd inspecteur-generaal der regis- sralie hersteld. Tot notaris te Wijk bij Duurstede is benoemd de heer B. G. van Ilcyst, cand.-notaris aldaar. Het heeft Z. BI. den keizer van Rusland behaagd, te verleenende orde van St. Stanislaus, lsll! kl.aan den viee-admiraal I). Bijl de Vroe; de orde van St. Anna, S"11 kl. aan den luit. ter zee lslc kl., W. C. Klis;

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1