raai RigaiiU l'e Genouilly krachtdadig te ondersteunen in zijne operatien legen Annam. Voor het hof van assises te Tours is de zaak behandeld van mevr. Lcmoine en hare ongehuwde 17-jarige dochter, heiden beschuldigd van in den nacht van 29 op 30 Julij een kind, waarvan de laatstgenoemde was beval len, te hebben vermoord en het lijkje in een vooraf gereed gemaakt vuur te hebben verbrandvan welke zaak reeds vroeger melding is gemaakt. De moeder verklaart dat hare dochter het slagtoffer van geweld is geweest en dat zij, om hare eer te redden, gemeend had deze zaak geheim te moeten houden. De bevalling harer dochter had haar nog verrast en daar het kind dood ter wereld was gekomen, was zij er toe overgeaan hel lijkje te ver branden, ten einde alle sporen van het gebeurde uit den weg te ruimen. De dochter heeft eerst voor den regter verklaard dat zij gedurende gerui- men lijd verboden omgang had gehad met den bediende van het huis, met liet doel om hem later tot haren echtgenoot te nemen. Bij het openbaar verhoor heeft zijom hare moeder te ontlastendeze verklaring ingetrok ken en mede beweerd dat zij het slagtoffer van geweld was geweest. Ook bevestigde zij dat het kind dood was geborenhoewel zij vroeger had ge zegd dat zjj het nog levend gezien had. Deze regtzaak heeft over 't alge meen een pijnlijken indruk gemaakt, die nog toeneemt door de onverschil lige en soms uittardende houding der moeder. De jury heeft mevr. Lemoine schuldig verklaardechter met aanneming van verzachtende omstandigheden, en hare dochter vrijgesproken. liet hof heeft de eerstgenoemde daarop veroordeeld tot 20 jaren dwangarbeid. s s» a ar j e. Te Madrid is op den 10den dezer het volgende berigt ontvangen uit het legerkamp in MarokkoDe vijand heeft dezen morgen met verwoedheid onze redoutes aangevallendoch werd krachtdadig door hel garnizoen terug geslagen; de vijand trok terug naar de vallei, die door deze redoutes be streken wordt, doch keerde later ten getale van 10,000 man terug, liet tweede legercorps, dat de dienst van voorhoede waarnam, viel den vijand aan en sloeg hem terug. De Mooren verloren 300 man aan dooden en on geveer 1000 gekwetsten. Van de Spanjaarden werden 30 officieren en 280 soldalen gekwetst en 40 gedood. Men verneemt dal de broeder van den Sultan van Marokko, MuleyAbbas, die in eene zeer goede stelling lusschen Tanger en Teluan gelegerd iseene premie van een dukaat (omstreeks ƒ2.50 Ned.) voor het hoofd van cenen Spanjaard, en van 11 ducalen voor eiken gevangen genomen Spanjaard heeft uitgeloofd, en dat onder onze troepen de cholera in meerdere of mindere mate heerscht. In een dagblad van Madrid leest men het volgende: Onder de bijzonder heden van het gevecht van den 25sten November wordt het volgende van den kapellaan der Madridsehe jagers verhaaldziende dat vier compagniën tot wanorde en moedeloosheid vervielen, omdat zij zonder hare officieren waren, nam de priester eene karabijn, hield eene aanspraak tot de troepen onder aanroeping van den Almaglige, rukte voorwaarts aan het hoofd der soldalen en schoot eenen Moor dood; de soldaten wierpen zich toen met onbeschrijfelijke drift op den vijand. ITALIË. De koning van Sardinië heeft bepaald dat de uit het Venetiaansehe en uit Italiaansch Tyrol uitgeweken jongelingenwelke aan eene Sardinische hoogeschool hunne studiën mogten willen voortzetten, maar de kosten daar van niet kunnen dragen, van het betalen der collegie- en examengelden zullen worden vrijgesteld. De heer Buoncompagni zal wel den titel van gouverneur van Midden- Italië voeren, maar zijne magt is zeer beperkt. Hij moet de betrekkingen der provinciën onderling en van deze met Sardinië in stand houdenmaar hij kan geene bevelen aan den opperbevelhebber der troepen geven. Wel heeft hij de leiding der zaken in handenmaar iedere staat onderhoudt zijne betrekkingen met het buitenland. De v'ereeniging van Midden-Italie is dus door zijne benoeming nog niet verwezenlijkt. Als aanleidende oorzaak tot den aanslag op hel leven van den heer Maniscalco, directenr van policic op Sicilië, wordt het volgende medege deeld. Een algemeene opstand was op het eiland voorbereid en had reeds een begin van uilvoering erlangd, toen de waakzaamheid van den directeur het plan verijdelde. De geheime genootschappen spraken toen het doodvon nis over hem uit en het lot wees den uitvoerder aan. PRUIS SENT. BERLIJN, 11 December. Volgens de jongste statistieke opgaven bedraagt de bevolking des rijks thans ruim 18 millioen zielen. Tc Stuttgart heeft den 10dCD dezer de plegtige onthulling plaats gehad van het standbeeld van hertog Eberhard met den baard. Het geheele hof was daarbij tegenwoordig. Uit Kopenhagen meldt men dat prins Christiaan van Denemarken lot gouverneur van Holstein is benoemd. De afscheiding van het hertogdom zou hierdoor lot stand zijn gebragt en de kroonprins, die de plannen van het nieuwe ministerie in den weg slaat, uit de hoofdstad verwijderd zijn. Het nieuwe ministerie moet handelen naar de inzigten van eene invloed rijke vrouw, bij de natie niet gezien, en daarom zal het zich moeijelijk lang kunnen staande houden. In een dagblad las men dezer dagenbij de zamenslclling van het kabinet heeft men slechts eene zaak in het oog ge houden en die zaak maakt het land ongelukkig en dompelt het in rouw. Volgens een later berigt heeft prins Christiaan het stadhouderschap geweigerd. ©MSTTEWRI.S Si. WEENEN, 10 December. De prins van Oranje heeft Vrijdag 11. deze stad verlaten. Men verzekert dat de regering thans besloten heeft aan de Hongaren geene conccssiën te doen; maar de nationale beweging onder hen met ge weld te onderdrukken. In het stadje Val, prov. Vicenza, heeft onlangs een zware brand plaats gehad. Een aantal huizen werden in de asch gelegd en een geheel gezin, vader, moeder en eenige kinderen, zijn in de vlammen omgekomen. «TABS- SSEEISTEII. 31rationale Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gezien hebbende art. 21 der Wet van den 8stc" Januarij 1817 Staatsblad n°. 1), omtrent de inrigting der Nationale Militie, waarbij aan manschappen, dienende bij de Nationale Militie, wordt toegestaan, dat ingeval zij, na hunne inlijvingeene der vrijstellingen mogten heb ben bekomen, die bij de artt. 21 en 94 van gemelde Wet zijn uitgedrukt, zij daarvan ten spoedigste aangifte kunnen doen aan bet Bestuur der Gemeente, voor welker contingent zij zijn ingedeeld Roepen bij deze op, zoodanige bij de Militie voor zich zei ven dienende manschap pen, die door het overlijden van hunnen vaderof hunne moederweduwe zijndeof door regterlijke separatie of echtscheiding hunner oudersof door overlijden van eenof meer broedersvoorgevallen na hunne inlijving, zijn ge worden: Eenige wettige zonen, tevens tiénige kinderen zijnde. Kostwinners van moeders, weduwen zijnde, of in regten gesepareerd of gedi- vorceerd. Kostwinners van ouderlooze broeders of zusters, Of eenige broeder van een' onherstelbaar gebrekkigen broeder. Om, uiterlijk vóór of op den 5del1 Januarij 18G0, schriftelijke aanvrage om ont slag, met opgave der redenen, in te leveren of te doen inleveren op de Secretarie dezer Gemeente, tusschen 's morgens tien en 's namiddags drie ure, en in de opgave almede ten duidelijkste te vermelden, bij welk Regement en Bataillon zij, door of voor wie die aanvrage geschiedt, dienen; zullende, na opgemelden dag, geene aan vrage ten fine voormeld meer kunnen worden aangenomen. Wijders roepen Burgemeester en Wethouders bij deze op, alle zoodanige jonge lingen, die aan de inschrijving voor de Nationale Militie in het aanstaande jaar behooren deel te nemen, en niet zijn geboren binnen deze Gemeentebijaldien zij niet mogten zijn voorzien van eene geboorteacteom zich vóór den 31stcn Decem ber aanst. aan te melden ter Secretarie dezer Gemeente, tusschen des morgens 10 en 's namiddags 3 ure, tot het doen eener juiste opgave van den tijd en de plaat# hnnner geboorte, ten einde van Regeringswege hunne geboorteacte zal kunnen worden aangevraagd, en alzoo hun belang ten dezen bevorderd. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsclie Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. T1EROEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 13 December 1859. v. PUTTKAMMER, Secretaris. KERKNIEUWS. Door den kerkeraad der Ned. herv. gem. te Amsterdam is tot predikant bij die gemeente beroepen ds. E. Laurillard, th. doet., predikant te Leyden, en te Utrecht is door den kerkeraad der ncd. licrv. gemeente tot predikant beroepen ds. J. C. Verhocff, pred. te Amersfoort. Te Zaandijk is tot predikant bij de herv. gemeente beroepen ds. W. 11. Terpstra, pred. te Rockanje. 240slt Staats-Loterij, Trekking der Vierde Klasse. l8!c Trekking. N\ 17613 een prijs van 25,000. N°. 329 een prijs van 1,500. 2de N°. 12075 een prijs van 5,000. N°. 13188 een prijs var, 2000. N». 2897 een prijs van 1,500. N°. 8048 een van f 1,000. ADVERTE1ÏTIEN, Ondertrouwd: W. van MANNEKUS, van Soeterwoude Middelberg 9 December 1859. en E. D. den BOUWMEESTER. Op heden overleed te Alkmaarten huize van de Wel-Edel Geboren Vrouwe Weduwe den Wel-Edel Geboren Heer TINNE van EGMOND, mijne geliefde Zuster CHRISTINA HENRIETTA JACOBA DOZY, We duwe den Heer J. J. van Arxdoek IIana in den ouderdom van 60 jaren. Leiden, 12 December 1859. W. H. DOZY. Eenige kennisgeving. Op den 9den November overleed tot onze diepe droefheid onze hartelijk geliefde Moeder J. BUTH, Wed. van wijlen den Wel-Edel Gestr. Heer J. J. IIoctiiuijsengep. Officier van Gezondheid 2e klasse. Dit aller naam Leiden, 14 December 1859. J. L. C. HOUT1IUIJSEN. moeten ingezonden zijn. fNieuwsteeg, 13 Dcc. 1859. de BREUK SMITS. Twee knappe jongens kunnen dadelijk geplaatst If®®1 worden f Uithoofde van buitenlandsche betrekkingen eerst heden geplaatst. Hoogst gevoelig voor de algemeene, buitengewone, zeer vele en regt har telijke deelneming betoond bij onze onlangs herdachte 25-jarige Huwelijks- Vereeniging en 50-jarige Rijksdienstvervullingalsmede der eervolle onder scheiding des Konings aan hem Ondergetcckcnde geschonkenbetuigen wjj aan allen onzen opregten dank, onder de verzekering, dat, dc betoonde belangstelling in levendig aandenken aan ons blijven zal. L. UURKELS. Bij Leyden, 12 December 1859. M. BURKELS, Roozendaal en Kindereu. ~-TntfflffTWWhebben de eer, tot antwoord op vele en verschillende !3;üiËiP> vragen, te berigten, dat ons Adresboek voor 18C0 vóór Nieuwjaar zal zijn afgedrukt en aan de inteekenaars afge leverd; dat deze jaargang zal versierd zijn met het welgelijkend en keurig uitgevoerd portret van den Édel-Achtbaren Heer Burgemeester van Leyden, Mr. D. T1EBOEL SIEGENBEEK; en eindelijk dal dagelijks van 10—1 uur de afgedrukte bladen en de proeven ten onzen kantore voor belangstellenden nog ter inzage liggen, terwijl dc advcrtcnliën uiterlijk den 20s1™ dezer

Leydse Courant | 1859 | | pagina 3