het in de hoofdzaak met den minister eens te zijn en bestreed vele der ge maakte bedenkingen. De heer Elout wenschle te weten hoe de minister van flnantiëndie als lid der kamer de begrooting van oorlog steeds bestreden had, over deze begrooting oordeelde, en hoe het ministerie dacht over het organiseren der landmagl bij de wet, hetwelk verleden jaar door de rege ring noodig, en nu door den minister van oorlog onnoodig werd geacht. De minister van herv. eeredienst vroeg daarop het woord als tijdelijk voor zitter van den ministerraad, ter beantwoording dezer vragen. De afgetre den minister van oorlog, zeide hij, was voor organisatie bij de wet, terwijl zijne ambtgenooten geen bezwaar vonden hem een ontwerp van zulk eene organisatie te laten uitwerkenzich voorbehoudende nader te beoordeelen of het aan den raad van state zou worden verzonden. Die minister werd door de politieke gebeurtenissen genoopt om af te tredenzonder dat hij zijne plannen had kunnen ten uitvoer brengen. Hierna was de tegenwoor dige minister opgetredendie verklaard had de ministeriele verantwoordelijk heid voor dit gedeelte van 's lands verdediging op zich te nemen zonder eene organisatie des legers bij de wet. Zitting van Zaturdag 10 December. Voortzetting der algemecne beraadslagingen. De hh. van Lyndenvan Wintershovende llieberstein de Kempenaer, Dommer van Poldersveldtvan Hall en van Diggelen lieten zich gunstig over de begrooling uit en waren tegen de legerorganisatie bij de wet. De heer van Akerlaken was zeer voor eene zoodanige wel en had vele bezwaren tegen het hoofdstuk. Maan dag zal de minister van oorlog het woord voeren. BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. EKGELASiD. LONDEN 8 December. Lord Palmerston heeft aan het bestuur van een alhier opgerigt schul- lerscorps, dat uitsluitend zal bestaan uit Ieren of uit personen die in Ier land vaste goederen hebben, te kennen gegeven dat hjj werkend lid van het corps wil wordenhij is ruim 74 jaren oudmaar nog sterk van gestel. liet is mogen gelukken de plaats te ontdekkenwaar de geldkast aan boord van den Royal Charter zich heeft bevonden en de duikers zijn er in geslaagd 12 kisten, 12 zakken en verscheiden staven goud ter waarde van 100,000 naar boven te brengen. Hel nut der reddingsloestellcn bij brand is hier dezer dagen weder op treffende wijze gebleken. Bij den schoenmaker Jacobs in Highslreet was een snel toenemende brand uitgebroken waardoor de bewoner, diens vrouw, 74 jarige moeder, 6 kinderen, de dienstmaagd en de winkelknecht, die allen in het bovenhuis sliepenin het dreigendst levensgevaar verkeer dentot dat Wood, de bestuurder van den reddingstoestel, er met de grootste inspanning in slaagde hen allen te redden. Binnen den tijd van slechts weinige jaren heeft de onverschrokken Wood reeds het leven van 112 menschen gered. Te Wexford in Ierland zijn eenige knapen door de politie gevat, we gens het zingen van liederen, ter eere van de ophanden zijnde komst van keizer Napoleon. Te Cork in Ierland is dezer dagen mede eene vergadering gehouden van hen die de handhaving van het wereldlijk gezag van den Pans verlangen. Aan de ministers werden daarin de grofste belecdigingen toegevoegd, en toen een der leden het gedrag van de koningin begon te prjj«n- "">rd hij uvw, ,lutlv.. tfv>u«cuncu vGimimciu vciuci iiei woorti te voeren. Op 24 Nov. is in Canada de nieuwe,Victoria-brugde langste brug in de wereld, voor het verkeer geopend. De plegtige inwijding zal eerst in het volgende jaar plaats hebben. Naar men verneemt heeft er te Hong-Kong een zware brand gewoed die eene schade van 100,000 dollars moet hebben veroorzaakt. FRANKRIJK. PARIJS, 8 December. De Moniteur deelt thans een aantal benoemingen mede bij ons corps diplomatiek, waarvan reeds sedert geruimen lijd sprake was. Als Fransche gezanten zullen optreden: te Berlijn, de heer de la Tour d'Anvergne; te Turyn, de heer de Talleyrand; te 's Gravenhagede heer de Sartiges; te Washington, de heer Mercier; te Napels, de heer Damremont; te Kopen hagen, de heer Baudin; te Lissabon, de heer Comminges Guilattd; in Hes sen Darmstadt en Nassau, de heer de Reiset; te Athene, de heer Boure'e; te Munchen, de heer de Banneville; te Hanover, de heer Malaret; in Keur- hessen de heer Sampaye. De onderscheidene mogendheden, die tot de bijwoning van het congres zijn uitgenoodigdhebben nu alle op officiële wijze van hunne toetreding doen blijken, met uitzondering van den Paus, maar men verwacht stellig dat Z. H. de uitnoodiging zal aannemen en zich door den kardinaal Anto- nelli zal doen vertegenwoordigen. Naar onderscheidene berigten uit Engeland te oordeelen zou de regering aldaar het plan hebben omindien de meerderheid van het congres zich tegen haar beginsel, de vrijheid van Italië, mogt verklaren, zich dan aan de ver dere beraadslaging te onttrekken. De houding der Iersche bevolking kan misschien in dit besluit wel eenige verandering brengen. Vroeger is reeds melding gemaakt van hel voornemen der Fransche en Engelsche regeringen om de tarieven van regten op den in- en uitvoer te verlagen; een plan dat zeer bevorderlijk zou zijn lot bevestiging van het verbond tusschcn de beide landen. Naar men verneemt zou men van de zijde van Engeland de hooge regten op de wijnen willen verminderenwaar door de Fransche handelaars uitermate zouden bevoordeeld worden. Of de verlaging van hel Fransche tarief hier geen tegenstand zal vinden is zeer twijfelachtig. SPANJE. Berigten uit Madrid geven te kennen dat aldaar de opgewondenheid voor den oorlog tegen Marokko niet alleen verminderd is, maar ook plaats heeft gemaakt voor ongerustheid. Men had niet gedacht dat de Marokkanen eenen zoo heftigen tegenstand zonden biedenen men vraagt zich af of de bevel hebbers wel de noodige bekwaamheid bezitten om dezen oorlog, van eenen zeer bijzonderen aard, tot een goed einde te brengen. Een der generaals, met het bevel over eene legerafdceling belast, heeft zelfs nog nooit eene compagnie onder zijn bevel gehad. De militaire administratie is daarbij zeer gebrekkig cn de marine kan, van wege het dralen met de uitrusting da landmagl nog niet behoorlijk ondersteunen. In weerwil van den zwaren storm op de kusten wordt er thans voort gang gemaakt met dc inscheping van het belegeringsgeschut. Er is ook bevel gegeven om in Januarij eene ligting te doen van 50,000 man. Te Gibraltar was het berigt ontvangen dat de Marokkanen 7 hoofden vaa Spanjaarden te Tanger hadden aangebragt, benevens een gekwetste, in het jongste gevecht gevangen gemaakt. ITALIË. De heer Ricasoli, die het bestuur over Toskane voert, heeft aan alle afwezige ambtenaren en gezanten van het groothertogdom doen welen, om binnen 14 dagen naar Toskane terug te keeren. Zoo daaraan niet wordt voldaan, zal beslag gelegd worden op het pensioen. Uit onderscheidene berigten blijkt dal de toestand van het Venetiaan- sche zeer treurig is. Van wege de armoede, waartoe de mindere klasse is vervallen, is het daar te lande zeer onveilig. Te Venetië wordt bijna eiken nacht diefstal met huisbraak gepleegd en men moet zeggen dat het volkska rakter eene volslagen verandering heeft ondergaan. TURK YE. Berigten uit Konstantinopel melden op nieuw het ontslaan eener mi. nisleriële crisis, ten gevolge van een geschil in den ministerraad. Fuad Riza heeft het eerst zijn ontslag ingediend; doch de Sultan heeft geweigerd het aan te nemen. Aan het herstel van de goede verstandhouding is echter niet te denken. Fuad-Pacha blijft zich alleen tegen de doorgraving van de landengte van Suez verzetten. Dc Fransche en Oostenrijkschc gezanten hebben gezamen lijk stappen gedaan ten gunste dier onderneming. Zij zullen daarin door de gezanten van andere mogendheden gevolgd worden, want zij laten zichii het algemeen cn in 't openbaar zeer ten gunste dier zaak uit. Aan de hoofdambtenaren wordt 20 a 30 pCt. op hunne bezoldigia; gekort. Ook is er eene belasting op de uitoefening van beroepen ingevoerd. De afgevaardigde van vorst Daniëlo, uit Montenegro, is te Konstantinopel vermoord. INGEZONDEN. 1 Verbinding van 's Gravenhage met het Europesche Spoorwegnet. Bij de vele adressen en berigten die van wege de bepaalde voorstand® der verbindingslijn met Gouda, in de laatste dagen, zijn verspreid gewoi- denen vooral om de interpellatie in de tweede kamerdoor de afgevaardi; den uit 's Hage en Gouda bij de behandeling der staatsbegrooting over 18É in de vergadering van Vrijdag 2 Dec. gedaanzal het niet overbodig geack worden na te gaanof de daarbij voorgestane rigting volgens de aanvragt Maxwils-Schretlen, of liever der Ned. Rijnspoorweg-Maatschappij, voor hei algemeen helang wensehelijk moet worden geacht, boven de rigting ovet Leiden naar Woerden, zooals die nagenoeg gelijktijdig door de Holl. Spoor- weg-Maatschappij is aangevraagd. Volgens de beide aangevraagde concessiën zal dc afstand van 's Gravel hage naar Utrecht ongeveer even lang zijnterwijl voor de zuidelijke spoor weg-veiuiiiuiugcii do ofotanJ van Ilac^c naar Rotterdam, over Gouij, dubbel zoolang wordt dan de bestaande Holl. spoorweg. Door de verbinding met Gouda wordt alzoo ;s Gravenhage geenszins bi- voordeeldnoch de aansluitingen met de geprojecteerde noorder- en zuid» spoorwegen verkort, terwijl daarentegen de afstand van Leiden naar Utrecht, kunstmatig met ruim 28 mijlen verlengd, over 'sllage en Gouda zou moeit; bereikt worden. Daarentegen zal de verbindingslijn Leidcn-Woerdendie voor den Hat; geenen omweg aanbiedthet voordeel opleverendat de zoo belangrijke fabriek stad Leiden aan het Europesche spoorwegnet wordt verbonden, cn de zot rijke en bevolkte Rijnstreek wordt doorsneden, waarvan de uitgebreid! nijverheid belangrijke voordeelen zoude genieten, terwijl bovendien de vel; omliggende plaatsen en zelfs de Haarlemmermeer belangrijk door dien spoor weg zouden zijn gebaat. Zelfs Haarlem met zijne vele fabrieken zou daar van voordeel kunnen trekken. Wat de lijn 'sIIagc-Gouda betreft, deze zal geen vertier kunnen brengei in eene streek, die gcene nijverheid noch dorpen van eenige beteekenis bezit Wij aarzelen niet als onze overtuiging uit te spreken, dat de verbin dingslijn van Leiden naar Woerden, voor 's Gravenhage en Leiden, als ooi voor de geheele Rijnstreek, verre leverkiezen is boven de lijn's Hage-Gouda en wijzen tevens op de vele adressen die in der tijd aan de regering zijl ingezonden, ter aanbeveling van die spoorweg-verbinding. Zoolang de aansluiting van den zuiderspoorweg te Rotterdam niet heek plaats gehad, bestaat er geene behoefte voor dc residentie aan een eigei spoorweg, terwijl hel moeijelijk is aan te nemen, dat bij het uitbreidende spoorwegen de aansluitingen met den llollandschen spoorweg zouden ach terwege moeten blijven, op grond van het verwerpen der voorgestelde spoor- versmalling, zooals dit door de voorstanders van de lijn 's Hage-Goudi meermalen werd geuit. Immers, bij het aanleggen van die nieuwe wegen, zullen de bekrompene begrippen van locale belangen moeten wijken voor dt overtuiging, dat de zoo belangrijke steden langs den Holl. spoorweg en eci zoo voornaam gedeelte der provincie Zuidholland niet langer kunnen wor den uitgesloten van veel minder dat die alle door zijtakken aan dei Rijnspoorweg zouden verbonden kunnen worden met de overige spoor wegen in Nederland en het Europesche spoorwegnet; en dat de spoor® smalling van den Holl. spoorweg, als een onderdeel van de voorgesteld! spoorweg-uitbreiding in Nederland, noodwendig moet tot stand gebragt worden. Bij de behandeling der spoorvcrsmalling in de tweede kamer ii uit de diseussiën dan ook duidelijk gebleken, dat het voorstel ontijdig werd beschouwd, doordien de aansluitingen te Rotterdam aan de nieuwe wegen nog zeer onzeker werden geachten bovendien de noodzakelijkheid der ver smalling minder werd gevoeldomdat de aansluiting aldaar door den Rijn spoorweg nog niet was tot stand gebragt. Wat betreft de bedoelde aansluiting tot nabij het station van den Holl. spoorweg, die door dc Rijnspoorwegmaatschappij ingevolge de haar verleende concessie, en niettegenstaande zij daartoe gedurig werd aangemaand, nog niet is tot stand gebragt, wenschen wij, dat die, nu volgens de verklaring van den minister van binnenl. zaken daarop met klem is aangedrongenein delijk in het algemeen belang zal worden tot stand gebragt. Omtrent dit punt bevatte liet Tielsche weekblad onlangs een betoog, nis zoude de bepaling der concessie, ter aansluiting van den Rijn- aan den Holl.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2