ITALIË. Het officiële dagblad van Sardinië deelt den inbond mede der twee verdragen die te Zurich door Sardinië zijn gesloten, een met Frankrijk en een met Frankrijk en Oostenrijk. Het verdrag met Frankrijk bevestigt den afstand door den keizer van Oostenrijk (voor hem en zijne opvolgers) van Lombardye, aan den keizer van Frankrijk, die het op zijne beurt aan koning Victor Emanuel overdraagt. De vestingen Mantua en Peschiera en het Veneliaansche blijven aan Oostenrijk toebehooren. Art. 1 bevat de nieuwe bepaling der grenzen. Sardinië neemt de lasten over die op Lombardye rusten. Het zal aan Oostenrijk 40 milliocn florijnen betalenals drie vijfde gedeelte der Lombardische schuld. Dit bedrag zal door Frankrijk worden voorgeschotenterwijl Sardinië daarvoor aan Frankrijk schuldbrieven zal geven, ter waarde van 100 millioen fr.rentende 5 pCt. Ten anderen zal Sardinië aan Frankrijk schadeloos stellen voor de gemaakte oorlogskosten door betaling eener som van 60 millioen fr.waarvoor Frankrijk eene in schrijving van 3 millioen op liet grootboek der Sardinische schuld verkrijgt. Voorts wordt bepaald dat er voorlaan altijd vrede en vriendschap tusschen de vorstenhuizen van Oostenrijk en Sardinië, hunne erfgenamen en hunne opvolgers, zullen bestaan. De wederkeerige krijgsgevangenen worden terug gegeven en het grondgebieddal de Sardinische en Ooslenrijksche troepen krachtens den in der tijd gesloten wapenstilstand bezet hielden, zal worden ontruimd, terwijl zij zich naar de nieuwe grenzen zullen terugtrekken. De soldalen en burgerlijke ambtenaren in Lombardye, welke niet in Sardinische dienst verkiezen te blijven, kunnen vrijelijk in die van Oostenrijk overgaan. De Sardinische regering neemt ook de verleende spoorwcg-concessiën over. Volgens een gerucht zou keizer Napoleonnamens den koning van Sardinië, aan den keizer 400 millioen frs. hebben geboden voor den afstand van Venetië. De heer Buoncompagni heeft, alvorens hij het regentschap over Mid- den-Italie op zich neemt, zijn ontslag uit de Sardinische staatsdienst ge vraagd en bekomen. Hij wil daardoor de Sardinische regering ontheffen van de verantwoordelijkheid voor de daden van zijn bestuur. Volgens een besluit van den heer Farini, die met het bestuur in de Romagna is belast, zal de stad Bologna met vestingwerken worden omge ven waartoe voorloopig eene som van 500,000 fr. is aangewezen. Uit Rome werd dezer dagen geklaagd over de stoutheid der dieven, waarvan zelfs de broeder van den kardinaal Antonelli het slagtoffer was ge worden. In eenen brief van daar aan de Indép. Beige wordt als reden daarvan opgegeven dat de regering al de boosdoeners uit de Romagna af komstig, die zich in de gevangenissen te Rome, te Pagliano en te Civita- Vecchia bevonden, ontslagen en over de grenzen gezet heeft, op grond dat het zich niet wilde belasten met het onderhoud van gevangenen uit provin ciën, die geene belasting meer aan den staat betaalden. Velen dier ont slagenen zijn naar Rome teruggekeerd. PRUIS8E1V. BERLIJN, 27 November. De betrekkingen tusschen onze regering en die van Keur-Hessen zijn zeer gespannen. De gezanten hebben hunne standplaatsen voorloopig reeds verlaten. De quaeslie van de wederinvoering der Hessische constitutie van 1831 geeft daartoe aanleiding. Het 450-jarig bestaan van de hoogeschool te Leipzig zal op den 2den December door de studerende jeugd op eene feestelijke wijze worden gevierd. OOSTENRIJK. WEENEN26 November. De keizer heeft aan de twee natuurkundigen Hochstelter en Trauenfeld, die de reis rondom de wereld met de Novara hebben gemaakt, de orde van de IJzeren Kroon 3de kl. verleend, als een bewijs van de hooge waarde, waarop het wetenschappelijk onderzoek dier beide mannen moet geschat worden. De regering gaat steeds voort met de inkrimping van het leger; een maatregel die door de schatkist ten dringendste wordt gevorderd. De aartshertog Karei Lodewjjk, sledehouder van Tyrol, heeft den 19den dezer te Inspruck de vergadering geopend van de personen die geroe pen waren om te beraadslagen over het ontwerp eener nieuwe gemeentewet voor Tyrol. Het heeft een pijnlijken indruk gemaakt dat zijdie uit het Italiaansch gedeelte van Tyrol waren opgeroepen, niet ter vergadering zijn opgekomen. Men schrijft dit hier toe aan de besmetting der Italiaansche vrijheidskoorls of ook wel aan vrees om aan hunne Italiaansche landgenoo- ten te mishagen. De graaf van Parijs en de hertog van Charters, beide zonen van der. overleden hertog van Orleanszijn te Triëst aan boord eener stoomboot ge gaan, met bestemming naar Alexandrië. Zij zijn voornemens eene reis in het Oosten te doen. OOST-IKDIE. BATAVIA, 8 October. Men verneemt dat de regering voor het tweede speeljaar der Fransche opera alhier heeft toegestaan een subsidie van ƒ10,000 en het houden eener loterij van ƒ100,000. De vermeerderende eischen der wetgeving in Nederlandom inlichtin gen uit Indië, hebben de regering doen besluiten lot vermeerdering van het personeel der algemeene secretarie; voor die uitbreiding is eene jaarlijksche som van ƒ20,000 op de begrooting gebragt. In den slaat van zaken te Baujermassing is weinig verandering ge komen en de berigten van daar zijn zeer uiteeiiloopend. Volgens een ge rucht zou de luit. Bichon op den weg verradelijk vermoord zijn, en ook het leven van den kolonel Andresen gevaar hebben geloopen. Van Soerabaya gaat weder eene versterking van 160 man derwaarts. Van Madura meldt men het volgende: In den morgen van den 16dcn Sept. jl. zijn de in 's lands boeijen te Bangkalang aanwezige gevangenen gezamenlijk uitgebroken. Na twee policie-dienaren met steenworpen en ge scherpte bamboezen gewond te hebben, maakten zij zich meester van de i wapenen, die zicii in de woningen van den hoofd cipier en van de mandoers bevonden. Het gelukte den rijks bestierder van Madura bij lijds de hoofd poort van builen te doen sluiten en den ringmuur met gewapend kampongs- volle af te zetten. De adsistent-residenl begaf zich dadelijk naar de gevange nis en trachtte de in verzet gekomencn door toespraak lot orde te brengen, waarin hij echter niet slaagde, terwijl de belhamels niet onduidelijk lieten blijken zich door geweld eenen uitweg te willen banen. Om groolere onge lukken te voorkomen was de adsislent-resident genoodzaakt van vuurwa penen gebruik te makenhetgeen ten gevolge haddat een der wederspan- nigendie tot de straf des doods veroordeeld was, werd doodgeschoten, waarna de anderen in de gevangenis terug trokken en de deuren vanbinnen sloten. Ilct gelukte hen daarna te bewegen de bij zich hebbende wapenen over te leveren, terwijl in dien tusschentijd eene der deuren van de gevan genis open geloopen en het binnenvertrek door de gewapende magl bezet was geworden. Binnen korten lijd waren toen al de gevangenen in de magt der politie. Uit het onderzoek is gebleken, dat de belhamels 13 in getal waren, allen tot de straf des doods veroordeeld; zij hadden de andere gevangenen opgeruid. In de afdecling Bandjarnegars (Banjoemaas) is een Javaan op hel veld door een wild varken aangevallen en gruwzaam verwond, zoodat er weinig behoud op zijn leven is. 8TAKS - iSERIGTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den lstc» December 1859, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen: 1°. Adres van Armverzorgers der Israëlitische gemeente, ter bekoming van een buitengewoon subsidie. 2". Adres van Diakenen der Ned. Herv. gemeente, om ontheffing van den gemeente-accijns op het geslagt, bij de buitengewone bereiding van ver sterkende soep. 3°. Voordragt tot uitbetaling der gewone jaarlijksche gratificatie aan den Claviger van het Sted. Gymnasium. 4°. Adressen van Prof. J. Geel, de wed. G. A. B. d'Aumerie, L. Springer Jr. vrouwe A. A. de Kempenaer, wed. van Bemmelen en S. Daans, om afschrijving van plaatsel. directe belasting 1859. 5°. Voorwaarden omtrent den verkoop van hout. 6°. Benoeming van ambtenaren bij de plaatselijke belastingen. 7°. Aanvulling van de verordeningen op het gedistilleerd en geslagt. 8°. Voordragt tot verkoop van eigendommen in gemeenschap met de ge meente Haarlem. AKADEMIE -NIEUWS. PROMOTIEN AAN DE LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den 26slen November de heer A. A. M. Hanlo, med. doctor, geb. te Am sterdam in de heelkunde. Den 28s,on November de lieer H. Goemans, med. et art. obstet. doctor, in de heelkunde. PROMOTIEN AAN DE GRONINGSCHE HOOGESCHOOL. Den 26sten November de heer J. C. C. Albarda, van Leeuwarden, in de regten, met Theses. Denzelfden dag de heer R. J. C. Stoffels, med. doctor te Steenwijk, in de verloskunde. 24LOste gtaats-Loterij. Trekking der Derde Klasse. lste Trekking. N°. 2458 een prijs van ƒ1,500. Nos. 2704, 14018 en 19676 ieder een prijs van ƒ1,000. 2dc N°. 13112 een prijs van ƒ5,000. ADVERTENTIES, Onze geliefde Moeder en Behuwd-Moeder JOHANNA de GRAAFF, We duwe van Jan Leendert van Leecwen, overleed heden, in den ouderdom van ruim 68 jaren. Eene borstkwaal deed haar bezwijkenna tien dagen smartelijk lijden. Uit aller naam Leiden, 23 November 1859. D. van LEEUWEN. Benige kennisgeving. W. GERRITSEN, Exec". De affaire wordt voorloopig op denzelfden voet voortgezet. Heden overleed tot mijne, mijner Kinderen en Behuwdkinderen diepe droefheid, mijne veelgeliefde Echtgenoote MARIA PETRONELLA JANSEN, in den ouderdom van 65 jarenwaarvan ik er 43 met haar in een' geluk kigen echt mogt beleven. Leyden 25 November 1859. B. GEIJER. Heden overleed na eene korte ongesteldheidin den ouderdom van 60 jaren, MATURIN JOSEPH ie CLERCQ, Stalhouder te Leyden, diep betreurd door zijne nagelatene Betrekkingen. Leiden, 26 November 1859. Heden overleed te Dordrecht onze geliefde Vader en Behuwdvader COR- NELIS van EYCK Mz.in den ouderdom van ruim 80 jaren. E. J. WERST, van Eyck. Leyden, 26 November 1859. W. WERST. Benige kennisgeving. Aan allen die mij hunne deelneming en hulp, gedurende mijne ongesteld heid, zoo liefderijk betoond hebben, betuig ik bij deze mijnen opregten dank. 11. A. REICHE. Voor de menigvuldige bewijzen van deelneming betoond bij de ziekte en het overlijden van mijnen geliefden Echtgenoot CORNELIUS STARREN- BURG, betuig ik, namens mijne Kinderen en Behuwd-Kindercnmijnen opregten dank. Wed. C. STARRENBURG, Zinkveyi.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 3