Baron A. dc Beck, voormalig secretaris van het keiz. Russische ge zantschap bij ons hof, heeft onlangs eene belangrijke verzameling Russische en andere gedenkpenningen en munten aan het kon. penningkabinet alhier geschonken. Onder die medailles en munten verdienen bijzonder de aan dacht: een gedenkpenning op de oprigting van het gedenkteeken ter eere van Peter den Groote, in 1782; op de redding van Oostenrijk in den Hon- gaarschen krijg door Rnslandin 1849op den dood van keizer Nikolaas I in 1855het drieroebelsluk in platinaonder keizer Nikolaas gesla gen enz. Gisteren heeft de Arrond.-reglbank alhier uitspraak gedaan in de zaak van J. F. Vree6e, oud 13 jarendie zijnen makker in de linkerzijde eene gestokenc wond heeft loegebragt. De regtbank heeft hem schuldig verklaard en lot een jaar gevangenisstraf en 8 boete veroordeeld. Tweede Kam.ee dee Staten-Geneeaal. Zitting van Maandag 28 November. In deze zitting is een aanvang gemaakt met de behandeling der begroo- tingswetten voor I860. Aan de algemeene beraadslagingen namen deel de hh. van Hallvan VoorlhuyzenBelzvan lleukelom en dc minister van flnantiën. De heer van Hall sprak over de op het ministerie rustende taak om in de finantiële behoeften der gemeenten te voorzien en over de amorti satie der schuld. De heer van Voorlhuyzen vestigde de aandacht op de verbetering van het belastingstelsel, waaromtrent zoo vele beloften gedaan, maar steeds onvervuld gebleven waren. De heer Belz besprak mede den finantiëlen nood der gemeentenontstaan door de op haar ruslende verplig- tingen van wege de gemeentewet. Die nood ontstond daardoor dat veel ten laste der gemeenten was gebragl wat eigenlijk door het rijk moest gedragen worden. Hij gaf de regering den raad de regeling dezer zaak niet in de toekomst te verschuiven. De heer van Heukelom was van dezelfde gevoelens als de heer Betz. De verbetering van het belastingstelsel werd nu om den aanleg van spoorwegen achterwege gelatenmaar die verbetering was niet tegenstaande dien aanleg toegezegden zoo het laatste van te grooten om vang was geworden, dan was het de schuld der regering, die aan den drang dienaangaande had toegegeven. De minister van flnantiën verklaarde dat, hoewel de aanleg der spoorwe gen meer uitgebreidheid had erlangd door den drang der omstandigheden, daarom echter de quaestie van dc wijziging van het belastingstelsel niet op den achtergrond was geschoven. Reeds was daarvoor veel voorbereid: ver beterde verdeeling zonder invoering van nieuwe belasting; door sommigen aangeprezen, achtte hij niet wel mogelijk, evenmin als onmiddellijke ont heffing van lasten van de gemeenten door overbrenging van onkosten voor sommige onderwerpen; aanvankelijk kon men iets doen, bijv. de kosten van de volkstellingde aanschaffing van localen voor kantongcregtende kosten voor kazernering enz. van regeringswege over te nemen. Alles te gelijk te willen doen zou verwarring stichtenmaar voor geleidelijke behan deling was de zaak vatbaar. Na het sluiten der algemeene beraadslagingen werden hoofdst. I {huis des konings) en hoofdst. II hoogc collegiën enz.) met algemeene stemmen goed gekeurd. Bij hoofdst. III builenlzaken) werd hoofdzakelijk gesproken over den stand der zaak van de aftappingen van de Maas en de Zuid- Willemsvaart, en de betrekking van Limburg tot het Duilsche verbond. De minister gaf omtrent het eerste verslag en was van gevoelen dat die zaak op den weg van minnelijke schikking moest vereffend worden. Wat het tweede betrof, het was thans geene gelegenheid om op de opheffing dier betrekking aan te dringen; de uitzigten daartoe werden echter gunstiger. Op morgen voortzelling der beraadslagingen over dit hoofdstuk. Bij de kamer is ingekomen een wets-ontwerp betrekkelijk de zamenslel- ling en de bevoegdheid van den raad van state. Zitting van Dingsdag 29 November. In deze zitting is ingekomen een adres van de hh. Schredenuit Ley- den, en Maxvvils, uit 'sllage, betrekkelijk den aanleg van een spoorweg van Scheveningen naar Gouda. Hoofdst. III is, nadat nog ccnigc leden daarover het woord hadden ge voerd, met algemeene stemmen aangenomen. Daarna zijn dc beraadslagingen geopend over hoofdst. IV Justitieen wat de algemeene punten betreft ten einde gebragt. De minister heeft de toe zegging gedaan dat hij spoedig een wets-ontwerp zou indienen houdende be paling van het getal en van de vestiging der zetels van de regterlijke collegiën. AMSTERDAM, 28 November. Zaturdag 11. hield de natuurkundige afdeeling van de kon. akademie van wetenschappen eene gewone vergadering. Tegenwoordig waren de hecren: Simons, Vrolik, Donders, Voorhelm Schneevoogt, van Breda, Verloren, van der Boon Mesch, Elias, Matthes, Stamkart, van Hasselt, von Baumhauer, van Geuns, Staring, Conrad, van Oordt, Storm Buysing, van Kerkwyck, Bierens de Haan, Schroeder van der Kolk en van Rees. De voorzitter herdacht in korte, maar hartelijke, woorden de verdiensten van het overleden lid G. Vrolik en het verlies dat de wetenschap en de akademie in hem heeft geledenspr. hoopt dat er onder de leden der aka demie iemand zal gevonden wordendie door de herdenking der verdiensten van den overledene dezen een waardig gedenkteeken zal oprigten. De secre taris, de heer W. Vrolik, gaf te kennen, dat hij, om door dc leden ligt te bevroeden redenenhet gewone levensberigt niet zal leverente meer daar dit in het algemeen niet bepaald tot zijne verpligtingen behoort. Dc secretaris deed mededeeling van ingekomen brieven en stukkenwaarna hijuit naam van de commissie over den paalwormverslag uitbragt om trent de levens- en voedingswijze van den paalworm. De heer von Baumhauer deelde, namens de daartoe benoemde commissie, den uitslag mede van de analysen van het zeewater op de plaatsenwaar de proefnemingen over de verwoestingen door den paalworm zijn genomen. Daarna deed hij de vraag aan de afdeeling, of zij het noodig zou achten, het onderzoek ook gedurende den winter voort te zeilenaangezien de com missie, wat betreft den last van regeringswege, meent aan hare verpligtin» te hebben voldaan. Met algemeene stemmen werd besloten de vraag° toe stemmend te beantwoorden, aangezien de kosten, daarop loopende, niet zoo hoog waren, dat zij eene reden konden opleveren zich van dat verdere onderzoek te onthouden. De heer Staring deelde eene bijdrage mede over de mergclsoortcn in Nederland; deze verhandeling zal in de verslagen en mededeelingen worden opgenomen. De heer van Geuns heeft verlangd zijne beschouwingen over beenvorming en herstelling van beenzelfslandigheid uit te stellen tot hij door eene reeks van afbeeldingen betrekkelijk dit onderwerp in staat zal zijn die beschou wingen vollediger te maken. De heer Donders deed ten slotte nog eene wetenschappelijke mededeeling omtrent de bepaling van het vereenigde knooppunt in het oog. Op voorstel van den heer Storm Buysing zal de volgende vergadering eerst op 7 Jan. eersik. plaats hebben. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN28 November. Het doel dat aan de overkomst van lord Cowley werd toegeschreven, na melijk het voorstellen eencr wederzijdsche ontwapening, vindt bij onze da», bladen geen geloof, en over 't algemeen beschouwt men dat berigt als eea verzinsel uit den vreemde overgebragt. Alleen gelooft men dat hij eene po- ging heeft gedaan om de bezwaren uit den weg te ruimendie er nog tegen het houden van een congres lusschen de kabinetten van St. James en der Tuileriën bestaan. Velen blijven echter op goede gronden geloovcn dat over de wederzijdsche wapeningen verschillende nota's zijn gewisseld. D; Fransche dagbladen bewaren over dit alles het stilzwijgen. Lord Cowley is thans weder naar Parijs teruggekeerd. Door de heeren Pearse en Cie. wordt thans voor de regering eene stoomboot gebouwd, bestemd voor de rivier-vaart in Indië, welke de grootste is, die tot nog toe tot dit einde is vervaardigd. Zij is 375 voet lang en 48 voet breed, met 200 paardenkracht, en zal alle mogelijke inrigtingen voot 800 soldaten bevatten. Op het dek zullen twee huizen, ieder 100 voet lang, worden gebouwd, terwijl zich twee hospitalen aan boord zullen bevinden. Volgens de officiële stalen van het algemeen armbestuur over de afge- loopen helft van het dienstjaar is gedurende deze in Engeland en Wales eene som van 1,912,613 voor onderstand uitgegeven, dat is 10 pCt. min der dan in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. Kapt. M'Clintock zal eene beschrijving uilgeven van zijne laatste ex peditie naar de Noordpoolstreken. Er zijn reeds 7000 exemplaren van dit werk besteld. Berigten uit Bombay melden dat de oproerige stam der Waghurs Dwarka heeft ontruimd, nadat die stad bijna plat was geschoten. De En- gelsche troepen hebben die sterkte gesloopt. Men had thans een begin ge maakt met de vervolging der opstandelingen in Bundelkund. Berigten van de Kaap de Goede Hoop melden dat er op 7 en 16 Oc tober zware stormen in de Algoa-baai hebben gewoed. Tien schepen zijn daardoor gestrand, hetgeen een verlies van 35,000 veroorzaakte. Van wege eene aanhoudende droogte en daaruit gevolgd gebrek aan voeder waren duizende runderen omgekomen. In de oostelijke districten was er thans regen gevallen. FRANKRIJK. PARIJS, 28 November. Men verzekert dat nu ook de bezwaren van Oostenrijktegen het regent- sehap van den heer Buoncompagni over Midden-Italië, zijn opgeheven en dat het congres dus legen het einde van December zal bijeenkomen. De Moniteur deelt een dagorde mede van den generaal Montauban, aan het voor de expeditie tegen China bestemde legercorps. Hij zegt daarin aan de soldatendat hunne taak niet zal zijn aan de veroveringenwaar door Frankrijk roem heeft verworven, nieuwe toe te voegen, maar aan de Chinesche bevolking de meerderheid der Fransche beschaving te loonen en haar ontzag in te boezemen voor degenenwelke door haar barbaren ge noemd worden. Hij doet voorts opmerken, dat de Fransche vlag zich nu, ten tweede male vereenigd met de Engelsc'ne, in China zal vertoonen, en zegt dal die vereeniging een waarborg voor de zege zal zijn, even als het tusschen de twee volken bestaande bondgenootschap een waarborg voor het behoud van den algemeenen vrede is. De heer Emile de Girardin en de drukker van zijn geschrift Napo leon III en Europa zijn thans beide gedagvaard om voor de regtbank te verschijnen. In het tuighuis te Toulon is eene ontdekking gedaandie ongetwijfeld voor alle verbruikers van steenkolen van belang kan geacht worden. Twee der hoogste ambtenaren bij de marine, bij die inrigling werkzaam, hebben namelijk de zamenstelling eener vloeistof uitgevonden, door middel waarvan het brandvermogen der steenkolen zoodanig wordt vermeerderd, dat men bijv. van de beste Newcaslle-kolen, tot het verkrijgen van een zekeren graad van hitte, slechts het vierde gedeelte van de tegenwoordig daartoe vereischte hoeveelheid noodig heeft. De uitvinding is nog een geheim. Uit hier te lande ontvangen berigten uit Cochin-China moet blijken, dat de vervolgingen tegen dc Christenen aldaar weder toenemen. Een deel van het Spaansche expeditie-leger bevindt zich thans op de Afrikaanschen kust. De ontscheping had nabij Ceuta plaats en de Marok kanen hebben zich daartegen niet krachtig verzet. Later hebben zij Sarello, een voorpost van Ceuta, dien de Spanjaarden hadden bezet, aange vallen, maar werden met groot verlies teruggeslagen. Bij die gelegenheid zijn er van de Spanjaarden 7 man gesneuveld en omtrent 100 gekwetst. Het Marokkaansche hoofdleger, 30,000 man sterk, staat tusschen Tanger en Rabat.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2