van 12 De ocfeningstijd mag jaarlijks niet langer dan 28 dagen duren. Overigens kunnen zij in hun beroep werkzaam blijven, maar moeien zich, indien zjj opgeroepen worden, terstond beschikbaar stellen. In het laatste geval genieten zij dezelfde voorregten als de overige dienstdoende zeelieden. Te Sligo (Ierland) heeft er eene ontploffing in eene meelfabriek plaats gehadwaardoor 5 der werklieden werden gedood. De Chinezen, die zich in Californie bevinden, hebben onderling eene vereeniging opgerigt, om bij hun overlijden hun stoffelijk overschot naar hun geboorteland te doen overvoeren. Die vereeniging heeft reeds agenten uitge zonden om de overblijfselen der overledenen op te sporen en van tijd tot tijd worden daarmede schepen bevracht en weggezonden, in het vorige jaar heeft een vaartuig 221 kisten met lijken en geraamten naar Hong-Kong gebragt. FRANKRIJK. PARIJS, 17 November. Het is thans zeker, dat de keizer geen genoegen neemt met het middel door koning Victor Emmanuel vernuftig uitgedacht om en aan het verlangen van Frankrijk èn aan dal der Italianen te voldoen, namelijk den heer Buon- compagni als regent voor te stellen in de plaats van den prins van Carignan. Aan den Constitutionnel is de taak opgedragen dit algemeen bekend te ma ken, en als reden wordt opgegeven dal de benoeming van een regent inbreuk zou maken op de bevoegdheid van het congres. Volgens beriglen uit Turyn blijft de koning den zoogenaamden «raad" van zijnen bondgenoot volgen, en is de heer Huoncompagui niet naar Midden-llalië vertrokken. Welke partij men nu in de hertogdommen zal kiezen, is moeijelijk te gissen. Mis schien kiezen zij nu een persoon, die de goedkeuring des konings en des keizers niet behoeft. Een en ander kan echter niet gnnstig werken voor het behoud der goede orde onder de bevolking. De Moniteur laakt heden de bedoelingen van sommige dagbladen met hel dagelijks opsommen der mandementen van de Fransche bisschoppen ten gunste van den Paus, waardoor zij het doen voorkomen alsof de geeste lijkheid instemde met het door hen gezaaide wantrouwenen herinnert, dat de wenschen der bisschoppen bijna altijd gepaard gaan met de uitdrukking van hun vertrouwen op den keizer; want alleen uit een gevoel van eerbied voor de godsdienst legde de regering eene beperking op. Van den generaal de Martimprey is het volgende berigt ontvangen, geteekend Isly, 9 November. Nadat hij eene groote slagting onder de vijandelijke Moorsche stammen had aangerigtheeft de generaal Durieux aangekondigd, dat Benigcl overrompeld is door den berelvoerenden kolonel. Overal had de vijand de hem gestelde voorwaarden aangenomen en gijzelaars gegeven. Het leger zou waarschijnlijk den llden binnen de grenzen terug trekken en daarna ontbonden worden. Berigten uit Cochin-China meldendat de Annamitenna den op 21 September geleden nederlaag, op de hoofdstad zijn teruggetrokken en dat het expeditie-corps toebereidselen maakte om in Turan te overwinteren. Volgens de Patrie zal de Pans op het te houden congres door kardi naal Antonelli vertegenwoordigd worden. Prins Jeröme is thans zeer ernstig ongesteld. Te Marseille hebben de graanprijzen eene aanzienlijke rijzing onder gaan, waartoe de aanslaande openstelling der havens van Spanje en Portu gal, tot welke dezer dagen is besloten, aanleiding gaf. De zoon van den heer Eveillardwiens vader te Jeddah zoo noodlot tig is omgekomenwerd door den keizer op het lyceum Sl. Louis geplaatst. Dezer dagen is die jongeling mede op eene treurige wijze omgekomen. Door een insect gestoken is hij aan de gevolgen overleden. Men verneemt dat Léonie Chéreau, die, gelijk men weet, van kinder roof is vrijgesproken, door hare moeder, ingevolge bekomen magtiging, in een verbeterhuis voor meisjes is geplaalsl. Ingevolge de wet kan die op sluiting slechts 6 maanden durenmaar telkens op hernieuwde aanvrage verlengd worden tot op hare meerderjarigheid. Te Orleans is een beruchte dief, Corbière genaamd, uit de gevangenis ontsnapt. Hij was tot eene gevangenisstraf van 40 jaren veroordeelden daar hij vroeger reeds drie malen was uitgebrokenhad men hem te Or leans in het vertrek geplaatst voor de ter dood veroordeelden bestemd. Het vlugschrift van den heer Emile de Girardin, Napoleon III et VEurope, is thans te Brussel in het licht verschenen. Door de dagbladen wordt de volgende brief van den heer de Lamar- tine, door hem aan een jeugdig dichter geschreven, openbaargemaakt. Men kan daaruit opmaken in welken toestand deze groote dichter, maar slechte financier zich bevindt: Macon8 Oct. 1859. «Vergeef mij, ik be zwijk ten laatste onder de smarten en vernedering van een toestandwaarin Frankrijk, dat mij eenmaal regt zal laten wedervaren, niets dan eene ge schikte gelegenheid heeft willen zien om mij te grieven. Ilt ben zeer ziek en eene geheele schipbreuk nabij." ITALIË. Het officiële blad van Turyn deelt een brief mede van den prins van Carignan, aan den heer Buoncompagni geschreven, nadat hij het regent schap over Midden-llalië had afgewezen. In dien brief zegt hij o. a. dat de koning van Sardinië, naar hij vertrouwt, nimmer zal dulden, dat de Italiaansche provinciën door regeringloosheid verontrust worden, nadat zoo vele zonen uit die gewesten in de gelederen van het Sardinische leger gestre den hebben en nadat de bevolking op zulk eene plegtige wijze den wil tot inlijving bij Sardinië heeft te kennen gegeven. Het vertrek van den heer Buoncompagni naar Midden-llalië is, waar schijnlijk ten gevolge van de verklaring van keizer Napoleonuitgesteld. Garibaldi, wrevelig over den loop der omstandigheden, heeft zijn ont slag genomen als generaal bij het leger van Middcn-ltalië. De koning van Sardinië heeft hem daarop benoemd tol luit.-generaal van het Sardinische leger. F.enige geestelijken in Modenate welen de aartsbisschop van Modena en de bisschoppen van Reggio, Carpi, Guastalla en Massa, hebben een ver toog aan den dictator Farini gezonden, houdende klaglcn over schending van de regten der kerk door zijn bestuur, en vooral over de invoering van het burgerlijke huwelijk. Dit berigt, door l'Univers medegedeeld, is moeije lijk over een te brengen met dat van het regeringsblad van Modena, waarin gezegd wordt dat de aartsbisschop het wapenschild van den koning van Sardinië boven de deur van zijn paleis heeft geplaatst. PR UI S SEN. BERLIJN, 17 November. Prinses Frederik der Nederlanden is door de mazelen aangetast, maar haar toestand geeft geene reden tot bezorgdheid. Te Sondershausen zijn op den 10dcn dezer in korten tijd 17 woonhui zen en nog eenige andere gebouwen in de asch gelegd. De koning van Beijeren heeft 3000 fl. uit zijne bijzondere fondsen ge geven, ter bevordering van de schilderkunst op glas. Te Reichenberg, in Boheme, is eene groote katoenspinnerij afgebrand. In eene der zalen waren meer dan 1000 weefgetouwen in werking. Naar men uit Petersburg schrijft zou aldaar eene kabincts-verandering op handen zijn. De ministers van linantiën, van binnenl. zaken en van oorlog waren voornemens af te treden. De bekende generaal Todtleben is tot directeur van de afdeeling genie van het dep. van oorlog benoemd. Voor de keizerlijke bibliotheek te Petersburg is van prins Dolgorucki die langen tijd gezant te Teheran geweest is, eene zeer kostbare verzameling van Perzische en andere Ooslersche handschriften aangekocht. TURK YE. Men verneemt dat al de ministers, doordrongen van de noodzakelijk heid van het invoeren van hervormingen, de daartoe strekkende voorstellen van den groot-vizier hebben aangenomen, en dat dus geen hunner zal aftreden. De commissieom de voorstellen betreffende die hervormingen te doenzijn reeds benoemd. De voorgenomen reorganisatie van het finantiewezen heeft reeds gunstig op de beurs gewerkt. Er is ook een besluit uitgevaardigd om de weelde in 't algemeen en die der vrouwen in 't bijzonder tegen te gaan. Aan de vrouwen wordt daarbij een bepaald kostuum voorgeschreven. De hoofdschuldigen in de onlangs ontdekte zamenzweringdie ter dood of naar de galeijen waren verwezenhebben vermindering van straf verkregen. Zij zullen in verschillende vestingen worden opgesloten. Het Journ. de Const, tracht de zaak van het Suez-kanaal op te hel deren. en zegt dat de Porte de doorgraving noch geweigerd noch goedge keurd heeft. Er is geen bepaald veto uitgesproken; de quaestie is niet van staatkundigen aardmaar zij zou toch ernstig kunnen wordenindien Frankrijk een formeel gevoelen uitsprak. De Porte wil, alvorens uitspraak in deze aangelegenheid te doenzich vooraf met hare bondgenooten verstaan. STADS -BEKIOTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te welen, dat het Kohier der plaatselijke belasting op de Honden voor deze gemeente, over het dienstjaar 1859, door Gedeputeerde Staten der provincie Zuidhol land, bij besluit van den 15deu dezer maand, n°. 31, is goedgekeurd en op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is ter hand gestelden dat ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Cour. worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 18 November 1859. v. PUTTKAMMER, Secretaris. AKADEMIE-NIEEAVS. PROMOTIE AAN DE LETDSCHE HOOGESCIIOOL. Den 17dcn November de heer F. A. Schaapman, mcd. doet. te Zwolle, in de verloskunde. ADVERTENTIEN. Vijfentwintig-jarige Huwelijks vereen! ging van LT. BURKELS en M*. ROOZENDAAL. Vereenigd met vijftigjarige vervulde Rijks dienst door eerstgemelden gig lloofd-Ambtenaar in 'sRijks Militaire Detentie Huis. Bij Leyden 20 November 1859. Ondertrouwd Leyden 18 November 1859. W. C.STEMFOORT, Docent in Talen en fCisk. en C. van PUTTEN. Overleden JOHANNA MARIA WILHELM1NAhartelijk geliefde tweede Dochter van J. B. de MOEN, Leiden, 13 November 1859. E. de MOEN, Visser. Heden overleed tot diepe droefheid van mij en mijn talrijk gezin, na voorzien te zijn van de II. Sacramenten der Stervenden, mijne geliefde Echt- genoolc ANNA BARBARA FRENAY, in den ouderdom van ruim 46 jaren. Leyden, 19 November 1859. B. J. FORNARA Apotheker. Eenige kennisgeving. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van mijnen geliefden Echtgenoot, PAULUS JOHANNES BOUDEWIJN ZUUR DEEG betuig ikook namens mijne Behuwd-Kinderenmijnen opregten dank. W. C. E. van STRIJEN, Leiden, 21 November 1859. Wed. P. J. B. Zuurdeeg.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2