LEYDSCHE COUKAN MAANDAG 21 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zufurdag Avond. N". 139.J %-mi i l<< /?e Prijs der Courant is f 12 het jaar j de afzonderlijke ISominers worden tegen 10 Centen afgegeven BWNENLANDSCnE BEFIIGTEN. LEY DEN. 19 November. Bij kon. besluit van 1G dezer is aan mr. J. de Wal, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van lid der commissie van administratie over de gevangenissen alhier, onder dankbe tuiging voor de door hem in die betrekking bevvezene diensten; en is in zijne plaats lot lid der genoemde commissie benoemd nir. F. Pont, olficier van justitie.bij de arrond.-regtbauk alhier. Wij vestigen de aandacht der lezers op de achter geplaatste regelen, bij welke tegen Vrijdag den 25»'°" dezer een door de leden van Arena Studiosorum te geven assaut wordt aangekondigd. Men tnag vertrouwen, dal de lofwaardige poging dier ledenom lol het in stand houden van eenc jprigling als die tol zedelijke verbetering van jeugdige ontslagenen mede te werkenmet eenen goeden uilslag zal bekroond worden. liet getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 90 tol 110 persoueu. De personen, die verzocht hebben in aanmerking te komen als leerling- telegrafist, zijn lot het vergelijkend examen opgeroepen legen 1 Dec. aanst. Te Utrecht overleed op den 16de" dezer de lieer mr. C. van Marle, inspecteur-generaal van het middel van waarborg, ridder der orden van den Nederl. Leeuw en van de Eikenkroon. Als letterkundige was hij mede zeer gunstig bekendwaarom de maatschappij der Nederl. letterkunde alhier hem in 1840 onder hare leden opnam. liet gemeentebestuur van Nijmegen zal een der ingezetenen aldaar in regten vervolgen, wegens de weigering tot betaling eener som van 12; cent, zijnde de kosten van het plaatsen van het wijknommer op zijne woning op last der policie verrigt, Door het prov. gereglshof van Friesland is dezer dagen de persoon van Y. 13. de Graaf, wegens liet vermoorden eener vrouw op de openbare straat te Dadingen ter dood veroordeeld. De veroordeelde heeft zich in cassatie voorzien. Als een waarschuwend voorbeeld om voorzigtig te zijn met hel toe dienen van genees- en andere middelenmeldt men uit Coevorden dat eene jeugdige kraamvrouw aldaar, die rust noodig had, aan haren zuigeling een slaapmiddel had ingegeven, en dat hel kind, waarschijnlijk ten gevolge der te groote hoeveelheidniet meer is ontwaakt. 's GRAVENI1AGE 19 November. Z. M. heeft den generaal-majoor van Meurs als zoodanig benoemd bij den generalen staf. Door Z. M. zijn bevorderd: de lieer mr. L. A. II. baron van Itlersum, tot hiertoe secretaris van legatie bij het gezantschap te Frankfort, lot raad van legatie bij dezelfde missie, en de heer mr. B. O. T. II. Westenberg, thans attaché bij het gezantschap te Madridtot secretaris van legatie bij dal te Frankfort. Tot controleur der directe belastingen enz. zijn benoemd: op de linie te Oude Pekela, de heer J. II. Leopold Bzn.; te Medemhlik, de heer W. F. L. baron van Reede van Oudtshoorn; te Bedumde heer J. II. Simon; op de linie te Gennep, de heer G. H. H. Motké; te Oss, de heer J. II. Cateau van Rosevelt; te Dockum, de lieer C. G. van Wijk Werneke, allen waarnemende controleurs op genoemde plaatseri; en lot ontvangers der directe belastingen: te Pijnacker c. a., de heer J. W. van der Noordaa, en te Dronrijp, de heer II. II. Steyn Parvé, beiden surnumerairs. Aan den hoofdcommies bij hel dep. van justitie, den heer Nelscher, is de personele titel verleend van adjunct-inspecteur der gevangenissen. Z. M. heeft goedgevonden op pensioen te stellen de navolgende opper en hoofdofficieren van het wapen der genie, op grond van langdurige dienst: den gen.-majoor C. F. Gey van Pittius; den gen.-majoor jhr. J. Kraijenlioff (op verzoek), en den majoor C. J. Kraijenlioff van de Leur, onder toeken ning aan den gen.-majoor Gey van Pittius van den rang van luit.-gen., en aan den majoor Kraijenlioff van de Leur van den rang van luit.-koloneleu bij het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs, te benoemen: tot kolonel en inspecteur in de lstc fortificatie-inspectie, den luit.-kolonel G. A. van Kerk wijk; tot kolonel en inspecteur in de 2de fortificatie-inspectieden luit.-kolonel E. Mekern; lot kolonel, den luit.-kolonel I'. Noot; tot luit.-kolonelde majoors J. van de Mcy en J. 0. L. van Ingen; tot majoor, de kapiteins der lste kl. G. V. W. baron van Ilemert tot Dingshof en J. A. Feilh; tot Kapitein 3de kl., de lsle luitt. J. A. W. D. van Hasselt, II. van Asscndelft de Coningh, jhr. L. M. van der Goes en J. P. Klijnsma; tot lslt" luit., de 2dc luitt. A. S. van der Loeff, J. F. H. Boonacker, G. Z. P. Marcella cn P. A. T. Havelaar, allen van liet corps. Z. M. de koning is van het Loo teruggekeerd. II. M. de koningin-moeder wordt Dingsdag aanst. van Socstdijk alhier terug verwacht. Naar men verneemt is de kapitein J. P. W. van Cattenburchvan den staf der artillerie, belast met de inspectie der buskruid-fabricalie aan de artillerie-, stapel- en constructie-magazijnen, overgeplaatst bij de nieuw opgerigte pyrotechnische school te Delft. Ten behoeve van het Idioten-gesticht alhier is door een onbekende eene gift van 1000 aan het hoofdbestuur toegezonden. Ttveedc lünnier tier Staten-Generaal. Zitting van Vrijdag 18 November. Aan de orde was op nieuw de beraadslaging over het wets-ontwerp be trekkelijk de spoorwegen. De minister van hiunenl. zaken heeft weder het woord gevoerd om op de bedenkingen van sommige ieden te antwoorden. Hij raadde diegenen, welke tegen de eene of andere lijn gestemd waren, aan, daarom de wet niet af te stemmen, ten einde daardoor de zaak der spoorwegen niet geheel onzeker te laten. Na hem beantwoordde de minister van finantiën eenige opmerkingen betreffende het finantieel gedeelte der wet door sommige sprekers in het midden gebragt. Betrekkelijk hel punt iu hoever door hel onderhavige plan de eene of andere streek of koopstad werd benadeeld of bevoordeeld, meende hij dal van het standpunt der regering in aanmerking moest komen de vraag, op welke wijze de lijnen zouden aan gelegd worden dat de staat de minst mogelijke renten zou bij te passen hebben; de regering moest zich laten leiden door de gedachtewelke wegen de voordeeligste kansen voor eene goede opbrengst aanboden. De heer van Foreesi deelde mede dat hij zijne motie van orde, waarvan hij vroeger had gesproken, eerst dan aan de stemming der kamer zou onder werpen, als het lot der wet in nadeeligen zin zou zijn beslist. Die motie luidde aldus: »De kamer, van oordeel dat het wenschelijk is dat bij de wet worde bepaald welke spoorwcglijr.cn zoo noodig met ondersteuning uit 's rijks schatkist zullen worden aangelegd, opdat de waterstaat met den bouw on middellijk aanvange om dien, zoo hel werk niet geheel of gedeeltelijk aan eene of meer maatschappijen wordt overgedragenbinnen 10 jaren te vol- tooijen, noodigt de regering uit haar zöo spoedig mogelijk een daartoe strekkend wets-ontwerp aan te bieden." Hiermede werden de algemeene beraadslagingen gesloten verklaard. Vervolgens heeft de heer Thorbccke de gronden ontwikkeld, waarop het voorstel rustte door hem en vier andere leden god;,,in. De strekking van zijn plan was om Holland cn Friesland met Ilanover te verbinden, aan den overzeeschen handel den koristen weg van llarlingen naar Rhéfne, aan Noord-Duiischland den koristen weg naar Holland, aan Holland den koristen weg naar Duilschland te geven. Dit plan beval zich ook van de flnanliële zijde aanwant de voorgedragen lengte was ongeveer 200 mijlen korter dan die van het regeringsplan en daarbij zouden ook zes bruggen vervallen. De voorzitter gaf te kennen dat het gedane voorstel niet als eene wijzi ging kon worden aangemerkt, daar hel te veel de strekking had om het regcrings-oniwerp op zijde te stellen. Wel hadden de leden der kamer het regt een voorstel in dien zin te doenmaar dan moesten de voorschriften der grondwet en van het reglement van orde in acht worden genomen. Nu ontstond er eene discussie over den zinin welken het gedane voorstel moest worden opgevat. Velen leden zagen er een nieuw voorstel iu dat eerst in de afdeelingcn moest worden onderzocht. Ten slotte werd in stem ming gebragt de vraag of het voorstel als amendement moest beschouwd eu als zoodanig behandeld worden. Die vraag werd met 37 tegen 33 stemmen in ontkennendeu zin beslist. Door de hh. Kingina, ldzerda en Wybcnga is een amendement op het wets-ontwerp ingediendom achter art. 1 eene nieuwe alinea te voegen strekkende om de bekrachtiging eerst in werking te doen treden wanneer de concessie voor den Noorderspoorweg zal zijn aangevuld met eene liju tusschen Leeuwardenover Heerenveennaar Meppel. Zitting van Zaturdag 19 November. In deze zitting (de 14dc aan de zaak der spoorwegen gewijd) heeft ook de heer Reinders een amendement op art. 1 voorgesteld, strekkende om de aansluiting aan Rheiue te bevorderen. Be regering verklaarde dal tegen beide amendementen bij haar bedenkingen bestonden. Na uitvoerige beraad slagingen zijn beide amendementen verworpen. Daarna is art. 1 (Noorderspoorweg) met 42 tegen 29 stemmen, en art. 2 (Zuiderspoorwegen) met 39 tegen 32 stemmen aangenomen. Ten slotte is de geheele wet aangenomen met 39 tegen 32 stemmen. BU1TENLANDSCHE BER1GTEN. ENGËliANO. LONDEN 17 November. Van wege de politie is bekend gemaakt, dat de Russische regering eene belooning van 500 uitlooft aan dengenen, die in handen der justitie levert een zekeren Ludovicus Joachim Julius Tode, die zich met eene waarde aan gouden imperialenbankbiljettenenz.van meer dan 50,000 zilv. roebels (ruim ƒ80,000 Nederl.), behoorende aan een Engelsch huis te Petersburg, op 30 Aug. jl. op de vlugt heeft begeven. Met 1 Jan. aanst. zal de werving beginnen van het reserve-corps voor de zeemagt. Dit corps wordt door de regering opgerigt om daarmede alle mogelijke gebeurtenissen, hoe gewigtig ook, het hoofd te kunnen bicden, en zal 30,000 man sterk zijn. De manschappen zullen G soldij per jaar genieten cn na een bepaald getal dienstjaren regt hebben op een pensioen

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1