en Heemskerk is voorgesteld om liet ontwerp der regering te laten vooraf gaan door de twee volgende artikelen: 1°. In liet noorden des rijks worden spoorwegen aangelegd; van llarlingen over Leeuwarden en Groningen tot aan de Hanoversche grens tegenover Leer of Asehendorf; van Leeuwarden langs Heerenveen en Zwolle naar Raalte of Deventer; en van daar oostelijk naar de grens in de rigting van Rheine en westelijk naar Utrecht. 2°. In liet zuiden worden spoorwegen aangelegd van Utrecht naar 's llertogenbosch tot Boxtel; van Vlissingen over Middelburg, llozendaal, Tilburg, Boxtel naar Venlo of Roermond; en van daar oostelijk naar de Prtiissische grens en zuidelijk naar Meerssen bij Maastricht. Van regeringswege is bij de kamer nog cene raming van kosten voor den zuiderspooi'vveg ingediend. Zitting van Donderdag 17 November. Voortzetting der beraadslagingen. De hh. Kingma, Kien en Betz hebben andermaal het woord gevoerdom sommige beweringen der regering te wederleggen of om hun vroeger uitgedrukt gevoelen nader toe te lichten. Daarna hebben de hh. Mackay, Delprat en Hoffman voor het ontwerp en de heer Poortman tegen het ontwerp gesproken. De heer van der Linden heeft ook zijne bezwaren tegen het ontwerp medegedeeld, maar zal daar omtrent nadere inlichtingen afwachten. Voorts verklaarde zich de heer Schimmclpenninck voor den Noorder- en tegen den Zuiderweg, en de heer Storm van 'sGravesande tegen den Noordcr- en voor den Zuiderweg. Morgen zal de minister van binnenl. zaken wederom het woord voeren. AMSTERDAM16 November. Maandag 11. hield de taal- en letterkundige afdeeling van de kon. akademie van wetenschappen eene gewone vergadering, welke bijgewoond werd door de hh.: de Wal, Koenen, Holwerda, Leemans, Dolleman, Rutgers, Millies, Kuenen, Bake, G. de Vries, M. de Vries, Boot, Mees, Beets, Janssen, van llensde, Hoffmann, Kist, Delprat, Brill, Bakhuizen van den Brink, Nyhoff, Roorda, Schollen, Karsten, Moll en de Geer. Op verzoek van den heer Bake werd de commissie voor de wetenschappe lijke zending in Spanje diligent verklaard. Door den heer G. de Vries werd, namens de commissie ad hoe, verslag uitgebragt over de Nederl. plaatsnamen. De conclusie van het rapport strekte om aan de regering eene lijst op te geven van plaatsnamen, ten einde tot regel te strekken bij het schrijven dier namen, maar uithoofde van de uioeijelijkheid om juiste opgaven deswege te geven, die schrijfwijze slechts als voorloopig aan te nemen, om te kunnen worden veranderd, in dien men later betere inlichtingen mogt ontvangen, welke eene nadere wij ziging wenschelijk maken. De heer Beets verklaarde zich tegen hel woord plaatsnaamdat naar zijn inzien niet juist en ook niet welluidend was. Het kwetst zijn taalgevoel. Hij wenschle dat eene andere benaming gekozen werd, al ware het ten koste van de kortheid. Hij meent, dat men moest zeggen namen der plaatsen in Nederland. De heeren Koenen, Delprat en Brill waren van een tegenovergesteld gevoelen. De heer Roorda heeft daarna de voordragl voortgezet zijner verhandeling over de algemeene beginsels van versbouw en prosodiemet bijzondere toe passing op de Nederlandschczoowel middeleeuwsche als nieuwere, welke hij in de vorige vergadering had begonnen. De heer Leemans protesteerde tegen het ouregt, zoo hij meende, door den vorigen spr. der middeleeuwsche kunst aangedaanwaaruit de heer Beets aanleiding namom een woord in het midden te brengen omtrent de middeleeuwsche verzen, tot dezer juiste waardering, vooral wat betreft den bouw en de welluidendheid; ten dien aanzien besprak en regtvaardigde hij Datheens Psalmberijming. De heer Leemans heeft daarna eenige mededeelingen gedaan over oudhe den, in den laatslen tijd in Nederland ontdekt, namelijk te Havelte, te Zeyst, en te Domburg. Het stuk zal in de verslagen en mededeelingen worden opgenomen. De heer Boot heeft vervolgens cene mededeelingbetreffende de vraag naar de echtheid der eerste Catilinaria, voorgedragen. Zij strekt ter wederlegging van de verhandeling van den heer Bake over dit onderwerp. Het stuk zal in de verslagen en mededeelingen worden opgenomen. De heer Bake beant woordde dien spreker en beloofde eene nadere verhandeling, ten bewijze van de onechtheid der eerste Catilinaria. Daarna heeft de heer Hoffmann eene mededeeling gedaan over een werk van ecu Russisch geleerde, zijnde een catalogus van de Chinesche genees middelen. Het stuk zal in de verslagen en mededeelingen worden opgeno men en afdrukken daarvan naar Rusland worden gezonden. De heer Scholten zal zijne voordragt over de oorzaken van het materia lisme in cene volgende vergadering houden. De heer dr. C. A. J. A. Oudemans zal op den 21st™ November aanst. zijne betrekking als hoogleeraar in de genees- en kruidkunde bij het athe naeum illustre, met hel houden eener redevoering, aanvaarden. BüiTENLANDSCHE BER1GTEN. ENGELAND. LONDEN, 15 November. Bij kon. besluit is de ligchamelijke kastijding bij het leger, enkele bij zondere gevallen uitgezonderd, afgeschaft. De Mom. Post berigt thans dat het congres binnen eene maand zamen zal komen en dat Engeland aan de beraadslagingen zal deel nemen, omdat het eene enkel beraadslagende, raadgevende en op het beginsel van non- interventie gegronde vergadering zal zijn. Een brief door sir Codringlon, aan den heer Salomons alhier gerigl, meldt dat ruim 2000 Israëlieten uit Marokko de wijk genomen hebben naar Gibraltar, doch dal het hun, vooral bij den naderenden winter, aan de noodige huisvesting enz. zal ontbreken, zoodat het wenschelijk zou zijn alhier een comité' van onderstand te vormen. Maandag 11. heeft alhier des voormiddags een zeer zware mist ge- heerscht, waardoor men genoodzaakt werd in de winkels het licht te ont steken. Ilct verkeer op de straten was hoogst gevaarlijk en verscheidene personen zijn overreden geworden. FRANHRUü. PARIJS, 15 November. Men verzekert dat de keizer het gedrag van koning Victor Emmanuel ten opzigte van het regentschap in Midden-Italieafkeurt, en dat onze re gering dit reeds aan het kabinet te Turyn heeft doen gevoelen. De benoe ming van den heer Buoncompagni lot regent zal, even als die van den prins van Carignan, die landen onderden invloed van Sardinië doen blijven. De Constitutionnel tracht thans de redenen op te geven, waarom het regentschap van den prins van Carignan over Italië door den keizer werd afgekeurd. Volgens dit blad zou dit regentschap de bezetting van Midden- Ilalië door Sardinische troepen ten gevolge gehad hebben, en dan had men ook aan de Napelsche troepen de bezetting van den Kerkdijken Staat niet kunnen weigeren. De ratificatie van het vredesverdrag te Zurich zal op Zondag of Maandag aanst. plaats hebben. De minister Roular.d, de generaal Lelièvre, de heer Coignard de Saulcy, de aartsbisschopen van Bourges en Toulouse, en de bisschoppen van Nancy, Aire en Limoges, zijn lot senator benoemd. Volgens de Pays is de generaal de Monlauban tot bevelhebber der Chinesche expeditie benoemd. Vorst Metternieh is thans door de Oostenrijksche regering tot gezant alhier aangesteld. Een vlugschrift van den heer Emile de GirardinNapoleon III et 1'Europe getiteld, is door de regering op de drukkerij in beslag genomen, voor dat nog een exemplaar in den handel was gebragt. Deze handelwijze van de regering is wel te begrijpen, wanneer men in aanmerking neemt dat de aanhef daarvan aldus luidde: »De oorlog in Italië heeft 100 millioen fr. en 100,000 menschen gekost. Wat heeft hij uitgewerkt? Niels." Naar men zegt zou de heer de Girardin te leur gesteld worden, indien de rege ring niet, ingevolge de wet; eene vervolging tegen hem instelde, en zijne zaak, even als die van den heer de Montalembert, aan de vergetel heid overgaf. Die teleurstelling zal de schrijver waarschijnlijk ondervinden, want, naar men verneemt, zal de vervolging niet plaats hebben, omdat het vlugschrift niet uitgegeven is geworden. Gelijk men weet is Parjjs thans met 8 arrondissementen vergroot. De politie in die arrondissementen is toevertrouwd aan 8 opziglers, 24 briga diers, 108 onder-brigadiers en 800 stads-sergeanten. Hel getal der politie agenten is daardoor tot 4590 geklommen. Uit Madrid meldt men, dat de maarschalk O'Donnell van eene herken- ningslogt der Afrikaansche kust te Cadix is teruggekeerd. De vijandelijk- heden zouden onmiddellijk een aanvang nemen. De geestdrift voor den oorlog j neemt niet af, hetgeen blijkt uit het aanbod van een koopman in de hoofd stad, om op eigen kosten eene compagnie van 100 man met de officieren uit te rusten en gedurende den oorlog te onderhouden. Ook heeft hij zich bereid verklaard 2 millioenen realen, (ƒ250,000) renteloos voor te schieten. De patriarch der Indiën wil even als de ambtenaren 10 pCt. van zijne in komsten missen. Volgens den Africain heeft de heer Brosselard, onder-prefect van TIemcen, het grafschrift gevonden van Abou-Abd-Allahbekend onder den naam van BoabdilIaatsten Moorschen koning van Grenada. Deze vorst stierf te TIemcen in 1494. Het grafschrift bevat in verzen het verhaal zijner ongelukken. Deze Boabdil was de zoon van Mulei-Hassem en stond in 1481 tegen zijnen vader op. Hij verjoeg hem uit de hoofdstad en nam den titel van koning aan; zijn vader stierf kort daarop van verdriet. Boabdil werd overwonnen en gevangen genomen door de troepen van Ferdinand van Ara- gon en Isabella van Castille en verkreeg niet eer de vrijheidvoordat hij zich tot vassal erkende van den overwinnaar. Hierdoor haalde hij zich het onge noegen van een groot deel zijner onderdanen op den hals, en van die ver deeldheid maakte Ferdinand gebruik om zich van Grenada meester te maken. Boabdil ging na zijne onltrooning in Afrika wonen, alwaar hij sneuvelde in eenen strijd tusschen den koning van Fez en dien van Marokko, waarin hij de zijde van den eersten gekozen had. ITALIË. De lieer Maffei, te Milaan, vertaler van de werken van Schiller in het Ilaliaanschis door den koning van Sardinië tot ridder der orde van de II. Mauritius en Lazarus benoemd. De dictator Farini, die thans ook het gezag in de Romagna uitoefent, heeft een besluit genomenwaarbij de aldaar bestaande reglbank der inqui sitie wordt opgeheven. De nationale vergadering van Modena heeft beslotenden dictator Fa rini een landgoed, als een blijk van nationale erkentelijkheid, te schenken. Doch hij heeft geweigerd ecnig geschenk aan te nemenverklarende dat hij arm wilde sterven en daarin zijnen roem stelde. Naar men verneemt heeft de Paus en ook de koning van Napels be sloten zich op het congres te doen vertegenwoordigen. De laatste heeft aan de consuls in het buitenland bevel gegeven, om paspoorten uit te reiken aan al de uitgewekenendie naar Napels mogten willen terugkeeren. De vertegenwoordiger van den Paus in Syrië, de apostolische prefect Planchet, is door de Kurden vermoord. s'lsrissEsr. BERLIJN, 15 November. Prins Frederik der Nederlanden is voornemens eerstdaags naar Nederland terug te keeren. Zijne gemalin en prinses Maria zullen nog eenigen tijd j hier verblijven. Uil Hanover meldt men, dat een oogheelkundige uit Gastein den koning van Hanover hoop heeft gegeven op het herkrijgen van zijn gezigtsvermogen. Uit Zweden verneemt men nadere bijzonderheden betreffende bet ont werp van wet lot uitbreiding der godsdienstvrijheid, hetwelk dezer dagen aan den Zweedschen rijksdag is ingediend. De voorgedragen bepalingen moeten strekken om een einde te maken aan de vervolging, waaraan de

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2