LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 18 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vtijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BWXENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN, 17 November. Directeuren van Teylers stichting en de leden van Teylers Godgeleerd Genootschap hebben ccne verhandelingingekomen op de uitgeschreven prijs- i vraag waarbij verlangd werd eene Geschiedenis der Godgeleerdheid in Ne- derlnnd sedert het laatst der vorige eeuwmet algemecne stemmen der I bekrooning waardig gekeurd. Deze verhandeling was geleekend met de 1 spreuk: Laat er ons rond voor uitkomen, Sciiwarz," en bij de opening van het naambriefje bleek de schrijver te zijn Christiaan Sepp, Iecraar bij de Doopsgezinden alhier. De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de tien eerste maanden van 1859, waaruit blijkt, dat die be dragen heeft j 47,176,484.99 zijnde ƒ652,189.89; minder dan in genoemd tijdvak van 1858. Door de daartoe benoemde commissie uit hel prov. gereglshof in Zuid holland zijn, na afgelegd examen, toegelaten als candidaat-notarissen de heeren P. J. Broekhof en J. C. Turion te Lcyden, VV. C. Verschoor Ie Delft, S. van Mcertcn te Katwijk, J. van der Tang te Waddinxvecn, .1. 11. Gaade te 'silage, N. H. van Herwaarden te Dordrecht en N. G. C. Jckel te Alphen. (Wegens abusivelijke opgave van een tweetal namet; in ons vorig nommer hier herhaald.) Men verneemt, zegt de Arnh. C., dat van wege de hooge regering van de besturen der gemeenten, in welke de cholera gehccrscht heeft, op gaven verlangd worden omtrent den loop der ziekte, de plaatsen waar, de woningen waarin, den maatschappelijken toestand der bewoners, waaronder zij de slagtoffers geveld heeft, de middelen, die lot genezing der lijders en stuiting der ziekte zijn aangewend, enz. Door dezen maatregel zullen gewis belangrijke bijzonderheden aan het licht komendie bij onverhoopte weder verschijning der epidemie de kwaal in hare eerste oorzaken en beginselen nader zullen doen kennen. Omtrent den dader van den te Recnwijk geplccgden moord verneemt men nader, dat hij bekend heeft in den vroegen morgen naar het huis vau Vergeer te zijn gegaan met oogmerk om eene kaas te stelen, llij had zich verstoken om het oogenblik af te wachten dat de man zijne woning verliet. Toen de diefstal der kaas gepleegd was, en hij daarmede het erf verliet, had de vrouw hem ontdekt en hem toegeroepen Piel ben je gekkom je een kaas stelen? Om nu zijne eerste misdaad te bedekken en omdat hij niet als een dief bekend wilde slaan" was de gedachte bij hem opgekomen om de vrouw te vermoorden, hetgeen hij naar zijn voorgeven met een stok zou gedaan hebben. Daar de vrouw nu (och zoo goed als dood is, dacht hij, kan ik nu wel verder partij van de omstandigheden trekken; hij maakte zich daarop van zoo veel goud- en zilverwerk meester als hij maar kon vinden en ging toen naar huis. Daar hij nog onder de bloedverwanten van Vergeer behoorde, heeft hij het lijk van den vermoorde naar de laatste rustplaats begeleid, en nog op dit oogenblik schijnt zijne gevoelloosheid hem niet te verlaten. In de op den 10den dezer te Utrecht gehouden vergadering van den gemeenteraad werd kennis gegeven van eene testamentaire beschikking, ge nomen door wijlen mevr. de wed. van Doorn, geb. Amersfoordt, waarbij aan de algemeene armen dier stad de aanzienlijke som van ƒ30,000 is gelegateerd. Bij een geleidend schrijven van den executeur-testamentair werd de meening uitgedrukt, dat de bedoeling der testatrice zou geweest zijn, dal de gelden ten voordeele van het krankzinnigengesticht aldaar zouden worden aangewend. Deze zaak zal later een punt van behandeling uitmaken. liet Nedcrl. comité voor de zaken der Waldenzen heeft aan de vrienden en begunstigers van deze bcrigt, dal de middelen, tot hunne hulp aanwezig, eene verblijdende, al is het ook nog niet geheel toereikende, vermeerdering hebben ondergaan. Op 42 plaatsen in ons vaderland is daartoe aan giften bijeengebragt eene som van ƒ11,511.08 en aan jaarlijksche contribuliën ƒ1,773.30. Tevens wordt er bijgevoegd, dat de Waldenzen de liefdadigheid iiuuner Nederl. geloofsgenootcn dankbaar erkennen. Van wege de alg. synode der Nederl. lierv. kerk is, ten einde daarop •de konsideraliën der bevoegde kerkelijke besturen te vernemen, aan deze toegezonden het gerevideerde art. 23 van hel alg. reglement, zooals het door de jongste synodale vergadering voorloopig is aangenomen. Volgens dat gerevideerde artikel oefent iedere gemeente het regt tot benoeming van •ouderlingen en diakenenen tot beroeping van predikantenbehoudens de Tegten van derdennitdoor den kerkeraadtenzij de volstrekte meerder heid van de meerderjarige, niet bedeelde en niet onder censuur staande manslidmatenvoor zooveel zij niet korter dan één jaar bij haar inge- schreven waren, bcgecrcn op andere wijze zulks te doen, voor zooveel de ouderlingen en diakenen betreft, in welk geval zij het schriftelijk vraagt bij den kerkeraadals wanneer het provinciaal kerkbestuur daartoe magti- ging kan verkenenna het klassikaal bestunr en den kerkeraad gehoord te hebben. Ingeval de magtiging verleend wordt, ontwerpt de kerkeraad met de oud-ouderlingen en oud-diakenen een reglement van orde, dat in werking treedt, na goedgekeurd te zijn door het klassikaal of, bij ver schil door het provinciaal bestuur. Tot de vorige wijze van benoeming mag gecne gemeente terugkeeren dan langs denzelfden wettigen weg. Een der Maleijers, in het vorige jaar door het hof ven Zuidholland vrijgesproken en later naar Java teruggevoerdschijnt in hetgeen hij onder vonden heeft wegens het gebeurde met het barkschip Twenthe aanleiding gevonden te hebben weder een complot tol het plegen van een misdrijf te vormen. De mandoer Naïdin is toch, zooals men verneemt, aan boord van het wachtschip te Batavia, het fregat Palembang, veroordeeld lot 10 jaren kruiwagenstraf, ter zake van het ontwerpen van een plan, om gezamenlijk met zijne makkers te deserteren en het aansporen en overhalen van deze daartoe. De laatsten zijn disciplinair gestraft. 's GRAVENHAGE 17 November. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvangers der registratie en domeinen: te Hoorn, de heer A. G. E. Koltrop, thans te Wageningen; te Wageningen de heer W. A. de Laat de Kanter, thans te Gulpen; te Gulpen, de heer A. M. van de Laar, thans te Helder; te Helder, de heer mr. L. J. Bouricius, thans te Ommen; en te Ommen, de heer C. Bergsma, surnumerair; lot ontvangers der directe belastingen: te Deventer jhr. mp. Scato Trip, thans controleur der 2de kl. te Ilarlingen, en te Ouder-Amslelde heer L. Rhynvis van Sandick, thans ontvanger te Westzaan; en lot ontvangers der in- en uitgaande regten: te Ede, de heer J. Moolenburgh, thans adjuncl-rijksroeijcr der dranken te Schiedam, en te Ileurne, de heer W. Bacrts, surnumerair der dir. belastingen. Tol griffier der arrond.-regtbank te Eindhoven is benoemd de heer mr. P. J. A. Smitz, thans substituut-griffier en lot substituut-griffier de heer mr. W. L. J. Spoor, advocaat aldaar. De Iste luit. P. van Ilille, van het Gde reg. infanterie, is in zijnen rang en anciënniteit overgeplaatst bij het instruetic-bataillon. Met leedwezen verneemt men dal II. K. 11. prinses Fredcrik wederom ongesteld is geworden. Haar lijfartsdr. Bylandtis per telegraaf naar Berlijn ontboden en reeds derwaarts op reis gegaan. Heden zijn ook ccnige personen, lot hare hofhouding behoorende, naar Berlijn vertrokken. Naar men verneemt, is bij heeren diakenen der Ncd. lierv. gemeente alhier, van eenen onbekende, de aanzienlijke gift van ƒ8,000 ontvangen lot aankoop van spijskaartenten behoeve hunner armen. Tweede Kamer der Staten-Gencraal. Zitting van IT'oensdag 16 November. Deze zitting was op nieuw gewijd aan de beraadslaging over het wets ontwerp der spoorwegen. De heer Winlgens ging de wijze na, waarop de concessien voor de bedoelde spoorwegen waren verkregen. De gesloten overeenkomsten gaven, zijns inziens, gcene zekerheid omtrent de soliditeit der personenaan wie de concessie later zou worden overgedaanbeter ware het geweest met de kapitalisten zclvcn in overleg te treden. Be heer de Kempenaer kwam nog nader op zijne bezwaren terug, namelijk het gemis eencr aansluiting met de llanoversche grenzen en ccncr lijn van Leeuwarden naar Meppel. Hij zon zich echter voor de concessie van den Noorder weg verklarenmaar die van den Zniderweg afstemmen. Be lieer Slicher van Domburg verdedigde het ontwerp met betrekking tot het voorstel om eene lijn van Vlissingen over Middelburgdoor Zeeland, met Breda te vereenigen. Be heer van Nispen van Sevenaer kwam nader terug op den aanleg van staats spoorwegen, en wat het fiuantiële betrof, geloofde hij niet dat de regering zelve gerust was, omtrent eene verbinding der finanliën van den staat voor een tijdvak van 50 jaren. De heer Schimmclpenninck van der Oye meende dat uien in de gegevene omstandigheden iu de verlcening der concessie voor den Noorderweg moest berusten, en den Zttidcrweg van staatswege aanleggen. De heer van Heukelom bepaalde zich tot de oplossing van eenige bedenkin gen, die tegen zijne vroegere rede waren in hel midden gebragt. Hij geloofde ook dat de kamer nog in hooge mate behoefte had aan nadere ophelderin gen omtrent het regeringsplan in het algemeen. De heer van Voorlhuyscn trad in beschouwingen over het doeldat de regering met de spoorwe gen beoogde, namelijk vereeniging van het binnenlandse!) en internationaal verkeer, welk doel hij meende dal door het voorgestelde plan niet zou worden bereikt. De heer van Eek verklaarde voor hel ontwerp te zullen stemmen, omdat het in alle opzigten aannemelijk was, al bevatte het niet alles wat ieder kon bevredigen. De heer Zylker zeide dat hij mei genoegen van de regering had vernomen, dal ook zij de aansluiting van Groningen met Hanover wenschelijk achtte, en daarop ter gelegener tijd zou terug komen, hij zou dus voor het ontwerp stemmen, lie heer Idzerda bleef bij zijne vroeger ontwikkelde bezwaren volharden, vooral wegens het gemis van eene lijn in Friesland van Leeuwarden over Heerenveen naar Meppel. Door de hh. Thorbecke, Winlgens, ter Bruggen Ilugenhollz, Poort mag

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1