LEYDSCHE CO U IIA WOENSDAG 16 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vtijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zulurdag Avond. De Prijs der Courant is f\ 2 in het jaarg de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN15 November. De oud-hoogleeraar van Hengel, die bel voorrcgt had Zalnrdag II. zijn j tachtigste levensjaar vervuld te zien, werd toen aangenaam verrast door een prachtig geschenk, bestaande in cene pendule met candelabreshem aangeboden namens een groot aantal zijner voormalige leerlingen, die dezen blijden feestdag niet onopgemerkt wilden laten voorbijgaan. Velen hunner, te dezer stede woonachtig, hadden zich omstreeks twaalf ure met de com- missie, die de bezorging op zich genomen had, ten zijnen huize vereenigd, toen de waardige grijsaard binnentrad en door dr. P. Jas, pred. te 's Gra- venhage, uit aller naam hartelijk werd toegesproken. De hoogleeraar ter llaar, van Utrecht, stond hem ter zijde, en, was de wederzijdsehe ont moeting aandoenlijk, vurige wenschen werden van alle kanten uitgeboe- zemd over den verdienstelijken man, die nog, in weerwil van zijnen hoog- gcklommcn leeftijd, voortgaat de wetenschap met getrouwen ijver te be oefenen en daardoor de vaderlandsche kerk te dienen. Ook de studenten in de godgeleerdheid alhier loonden hunne opreglc belangstellingdoor eene commissie ter gelukwensching naar hem af tc vaardigen. En aan den vriendschappelijke!! maaltijd in den huissclijken kringwaarop de leden van beide commissifin genoodigd waren en de hopglecraren Kuencn en Prins de plaats vervingen van de lieeren dr. II. J. Spijker, pred. te Amsterdam, en dr. W. R. Veder, pred. te Dordrecht, die verhinderd, waren tegenwoor dig te zijn, ontbrak liet niet aan vernieuwde bevyijzen van de hoogachting en liefde j door allen toegedragen aan den geijerbiedigden leermeester, ambtgenoot en vriend, wiens voordurend bezit den rocui onzer hoogcschool verhoogt. Blijve hij nog lang in ons midden een toonbeeld van Gods vader- gttnsl en, in zijnen gezegenden ouderdom, een navolgenswaardig voorbeeld voor allen De door de rederijkerskamer Vondel aangekondigde openbare voor- dragt werd gisteren in de stads-geboorzaal gegeven en door een goed opge komen publiek bijgewoond. De stukkendie men voor dezen avond had uitgekozen, Hollands vloot, een zang des tijds van J. M. E. Dercksen, een fragment uit de Togt van Heemskerk naar Gibraltarvan mr. A. Bo- gaers, en de Schuld eens broedersdramatische schets van W. J. Hofdijk werden op eene allezins verdienstelijke wijze en onder blijkbare goedkeu ring der toehoorders voorgedragen. Gelijk ons ieder bewijs van belangstel ling in den bloei der alhier gevestigde kweekschool voor zeevaart aangenaam is, zoo doet het ons genoegen, dat ook de rederijkerskamer Vondel van die belangstelling openlijk heeft doen blijken en tot ondersteuning dier nut tige inrigting het hare wel heeft willen bijdragen. Door de daartoe benoemde commissie uit het prov. geregtshof in Zuid holland zijn, na afgelegd examen, toegelaten als candidaat-notarissen de heeren P. J. Broekhof en J. K. Tieman te LeydenW. C. Verschoor tc Delft, S. van Meerlen te Katwijk, J. van der Tunge te Waddinxvcen, J. 11. Gaade te 'sllage, N. H. van Herwaarden te Dordrecht en N. G. C. Jekel te Alphen. Z. M. heeft aan eene commissie uit de staten van Zuidholland heiast met het onderzoek vau het door de gedep. staten dier provincie ontworpen reglement voor hel hoogheemraadschap van den Zwijndrcchlschen Waard, niagliging verleend om, na de sluiting der najaars-vergadering van de sta ten, hare werkzaamheden voort te zetten. Het is aan de politie thans gelukt den dader te ontdekken van den moord, onlangs te Reeuwijk gepleegd. Het is zekere Pieler Pynacker, arbeider, een der buren van C. Vergeer, bij wien de moord is gepleegd. Deze persoongehuwd en vader van drie kinderen is op het einde der vorige week te Gouda gevankelijk binnengebragt. Ten zijnen huize zijn een aantal der gouden en zilveren voorwerpen gevonden, die uit de woning Aan de vermoorde waren ontvreemd. Hij heeft reeds eene volledige beken tenis zijner misdaad afgelegd. Zijne verhardheid moet, naar men verneemt, zoo verregaand zijn geweest, dat hij zelf een geneesheer bij zijn slagtoffer heeft gehaald en ook de uitvaartmis van de overledene heeft bijgewoond. Uit Arnhem schrijft men het volgende: Ten bewijze hoezeer thans de mazelen thans ten platten lande in deze provincie heerschen kan strekken, dat in het naburige dorp Oosterbeek de Nederduilsche school tijdelijk ge sloten is, omdat bijna al de kinderen, die er onderwijs genoten, ziek zijn. Ook te Rheden en omstreken zijn de scholen genoegzaam ledig. Heden zijn een 49-tal jongelingen van het instruclie-bataillon te Kam pen om lot korporaal bevorderd te wordennaar de onderscheidene regi menten gezondenterwijl weder 50 jongelingen door genoemd bataillon zijn aangenomen. In de Prov. Dr. Cour. leest men hef volgende berigt uil het gesticht Ommcrschans. Toen op Zondag den 6,ic" dezer cenigc kinderen van ambtenaren langs het gesticht wandelden, geraakte het lOjarigc zoontje van den zaal opziener S.door den sterken wind als het ware voorigezweept, in de om dat gesticht vrij diepe gracht. Onmiddellijk en zonder aarzelen neemt liet 13jarig zoontje van den zaalopziener M. een koen besluit, springt in de gracht en redt den drenkeling misschien van een gewissen dood. Tc meer is dit te bewonderen, daar dit de tweede geredde in één jaar is, die aan dezen knaap naast God liet leven heeft te danken. In de vorige week had te Heer (Limburg) de volgende gebeurtenis plaats: Een man en eene vrouw, slechts sedert twee jaren gehuwd, leefden in gestadige onmin; eenige dagen geleden kwam de man zeer beschonken te huis en viel zijne vrouw aan, welke sedert twee dagen in het kraambed lag, rukte haar hij de haren daaruit en mishandelde de ongelukkige zooda nig, dal de buren op haar geschreeuw haar vader en broeder te hulp riepen. Doch nu nam de woesteling een mes en slak naar den ouden mandien hij gelukkig miste; thans wierp hij zich op zijn zwager, die een.diepen steek in de zijde ontving en nederviel. De dader is gevangen genomen en naar Maastricht overgebragt. De gewonde verkeert in cenen zeer gevaarlij ken toestand. Uit Gent meldt men het overlijden van den heer Prudens van Duyse, archivaris aldaar en als Vlaamsch letterkundige zeer gunstig bekend. Hij werd in 1844 onder dc leden van de maatschappij der Nederl. letterkunde alhier opgenomen. 'sGRAVENIIAGE, 15 November. Door Z. M. is aan den heer J. C. van der Wolff Courrech vergund zijne standplaats als notaris over te brengen van de gemeente Edam naar de gemeente Ptirmercnde. Z. M. heeft aan D. J. Bergsma, weduwe van wijlen J. C. Swyghuiscn Groenewoud, in leven emeritus hoogleeraar te Utrecht, een pensioen verleend van ƒ1000 'sjaars en aan den heer 11. C. C. van der Noordaa, gewezen commies ter prov. griffie van Limburg, een pensioen van 985 'sjaars. Z. M. beeft goedgevondenin le willigen het verzoek van den majoor J. A. van den Bosch, adjudant van Z. K. H. den prins van Oranje, om vergunning tot bet aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van St. Stanislaus, 2dc kl.hem door den keizer van Rusland geschonken; den Ist™ luit. F. B, A. Grooss, van dc infanterie van het leger hier te lande, thans lijdelijk gedetacheerd hij dal in Oost-Indie, definitief over le plaatsen bij het wapen der infanterie van laalslgenoemd leger; den 2dcn luit. P. M. J. Kamerling, van hel lste reg. infanterie, in rang en ancienneleit over te plaatsen bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-lndiii. liet hof heeft den ligtcn rouw aangenomen voor drie dagen, wegens het overlijden van den markgraaf Willem van Baden. Met genoegen verneemt men dat de jeugdige prins Alexander geheel is hersteld. 11. M. de koningin en de prins worden tegen hel einde der maand alhier terug verwacht. De minister van marine zal op Vrijdag aaust. geen gehoor verleencn. Het hotel en aanhoorigheden van den heer Maas, te Scheveningendat onlangs in bod was gebragt op ƒ60,300, is gisteren avond opgehouden voor 67,500; zoo ook het huis op den Kneuterdijk, vroeger bewoond door wijlen baron Baudvoor 50,000. Tweede Süatner der Staten-Generaal. Zitting van Maandag 14 November. Bij de voortzetting der beraadslagingen over het wets ontwerp betreffende de spoorwegenwas thans het woord aan den minister van binnenl. zaken. Z. Exc. hield eene zeer uitvoerige rede ter wederlegging van de bedenkingen door onderscheidene leden tegen het ontwerp gemaakt. Die bedenkingen konden, zijns inziens, onder vier rubrieken gerangschikt worden, tc weten die legen de houding der regering in deze zaak; die tegen liet punt betref fende den aanleg der spoorwegen door particulieren; die tegen de voorge stelde riglingen; en die tegen de toegezegde ondersteuning aan de conces sionarissen. Be drie eerste punten zou hij behandelen; het laatste dc minister van iinantiën. Wat het eerste punt betreft, herinnerde de minister hel vroeger in deze zaak gebeurde en meende dal daaruit bleek dal dc regering, wel verre van stelselloos of met zwakheid le werk te zijn gegaan, juist stelselmatig en volgens een vast aangenomen beginsel gehandeld had. De gedane keuze on der de concessien achtte hij gelukkig te zijn. daar, zijns inziens, dc hli. Sloet-Rcuchlin zich allezins door hunne eerlijkheid en ijver aanbevalen, hoewel zij, evenmin als anderen, uitgewerkte plans en begrootingen hadden overgelegd. Wat bij dc concessie van den Noorderspoorweg was geschied, had ook bij het verleunen van die in liet zuiden plaats gehadcene keuze was gedaan en men had die concessie genomen welke blijkens de gewisselde stukken bijval hij de kamer zelve had gevonden. Gecne gunstelingen waren bevoordeeld; geene mededinging was uitgeschreven, omdat die alleen had kunnen plaats hebben, indien dc behandeling eener wel, die de lijnen vast stelde, ware voorafgegaan. De meening van souimigcu dal de verbetering van waterwegen had moeten voorafgaanhad hem bevreemd, daar bij meende

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1