Dtiyraaer van Twist hebben daarover het woord gevoerd. De lieer van Dig gelen schetste de groote behocfle in ons land aan spoorwegenhel hoofddoel dat men hij den aanleg in het oog moest houden en de moeijelijkheden waar mede men te worstelen had. Over 't algemeen kon hij zich met het rege ringsstelsel vereenigen. Wel had hij daartegen eenige bedenkingenzoo als het gemis van gewenschle wegen en de verandering van andere, maar deze waren niet van dien aard om het ontwerp af te stemmen. De heer Thorbecke had zich afgevraagd of de uitvoering der spoorwegen bij wijze van concessie genoegzame waarborgen aanbood en daarbij stuitte hij op on derscheidene bedenkingen. Wat betreft de concessionarissen, deze behoefden wel geene spoorweg-specialiteiten of geldsmannen te zijn, maar men moest weten wat zij voor de concessie gedaan hadden, namelijk door liet inleveren van plannen, begrootingen enz.? Waarom de zaak niet liever uitbesteed en groote aannemers ondersteund? Er was ook in deze zaak geene mededin ging toegelaten er er bestonden geene de minste waarborgen voor de goede uitvoering. Ten tweede had hij gevraagd of het plan der regering aan de algemecne behoeften voldeed en doeltreffend was. liet bleek echter dat de regering vele provinciale en locale belangen had zoeken te bevorderen. Een voor hem onoverkomelijk bezwaar tegen dit voorstel was echter, dat men te veel in eens wilde en in weinige jaren verscheidene honderd mijlen wegs, vele bruggen en dammen verlangde aan te leggen. In het regeringsplan waren er, zijns inziens, onderscheidene lijnen te veel, terwijl hij daarin vele andere miste. Voor het geval echter dat bet voorstel door de meerder heid der kamer werd verworpenzou hijmet eenige andereneenige wijziging voorstellen, waaruit zou kunnen blijken welk gevoelen de meer derheid der kamer voorstond. De heer Duymaer van Twist beschouwde de zaak hoofdzakelijk uit eeu fiuanliëel oogpunt en verklaarde, dat er in dit opzigt voor hem geene bezwaren bestonden om zijne stem aan het wets-out- werp te weigeren. Zitting van Zaturdag 10 November. In deze zitting is ingekomen eene kon. boodschap, waarbij het wels-ont- werp bepalende den doorlogt en het vervoer van landverhuizers op nieuw wordt aangeboden. Aan de orde de voortzetting der op gisteren afgebroken beraadslagingen. De lib. Meylink, Dirks, Gevers Dcynoot, Strens en Lom de Berg lieten zich gunstig over het regerings ontwerp uit. De heer van Zuylen van Nyevelt zal nadere fhiantiële inlichtingen afwachten, maar was overigens mede gun stig voor het ontwerp gestemd. De hh. Kingma, Wybenga en Olivier kon den zich met de voordragt niet vereenigen. De twee eerstgenoemde omdat zij de rigting aan de lijnen in het noorden gegeven afkeurdende laatste omdat hij de verbetering onzer waterwegen naar zee voor onze koopsteden meer noodzakelijk acht dan den aanleg van spoorwegen en omdat men ten deze te veel in eens wil doen en aan het rijk een te groote fmantiële last wordt opgelegd. BUITENLANDSCHE BKRIGTEN. EKGELAND. LONDEN10 November. De 18dc verjaardag van den prins van Wallis is gisteren met veel vreugde gevierd. Door den lord-mayor dezer stad werd gisteren op het stadhuis liet gewone feestmaal gegeven. Lord Palmerslon en lord Russell waren daarbij niet tegenwoordig, wel de heer Cornewall Lewis, secretaris van slaat voor binncnl. zaken. Deze heeft bij die gelegenheid het woord gevoerd en ver klaard, dat Engeland, hoewel het zich in den tegenwoordigen onzekeren toestand van Europa wapenen moest, echter met alle mogendheden in vriend schap was; dat het nog geene officiële uitnoodiging tot deelneming aan een congres ter regeling van Italie's zaken ontvangen had, en dat het, in ge val het zich met de beraadslagingen van een congres inliet, steeds zou pleiten voor het regt der Italianen om hunne eigene zaken te regelen. Voor de schipbreukelingen van de Royal Charter is te Liverpool eene som van 1000 ingezameld. Hen hecfL de tijding ontvangen, dat het op 14 Aug. van hier r.aar Bombay bestemde schip Jessica in den Oceaan gezonken is, nadat de be manning zich in twee booten had begevenwaarvan eene na 5 dagen dob- bcrens te Fcrnambuc was aangekomen; van de andere had men nog niets vernomen. Aan boord van het gezonken vaartuig bevonden zich onder an deren 4 locomotieven voor den Broad spoorweg. FRANKRIJK. PARIJS, 11 November. De onderteckening van het vredes-verdrag te Zurich heeft nu gisteren middag plaats gehad. Oostenrijk had zijnen vertegenwoordiger kennis ge geven, dal het met 102 millioen, in plaats van 104 millioen, zou genoegen nemen. Daarmede was het laatste bezwaar uit den weg geruimd. De Honi- leur bevat daaromtrent de volgende mededecling: De werkzaamheden der conferentie van Zurich zijn ten einde gebragt. De overeenkomsten, welke zij tot taak had te sluiten, zijn gisteren door de ge- volmagtigdcn van Frankrijk, Oostenrijk en Sardinië onderteekend. Zij be vatten drie verdragen: het eerste, tusschen Frankrijk en Oostenrijk, bepaalt den afstand van Lombardye aan Frankrijk onder de daaraan verbonden voor waarden. Bij het tweede wordt dat gewest door Frankrijk onder dezelfde voorwaarden aan Sardinië overgedragen. De onderscheiden bepalingen dezer verdragen zijn in den geest der praeliminairen van Villafranca gesteld en strekken om aan deze volle werking te geven. De Fransche en de Oos- tenrijksche regering hebben zich onderling verstaan om stappen te doen tot het houden van een congres, hetwelk van de te Zurich gesloten tractaten zal hebben kennis te nemen en te beraadslagen over de geschiktste middelen om Italië te bevredigen en deszelfs rust op vaste en duurzame grondslagen te vestigen. Graaf Walewski heeft de onderleekening van hel vredes-verdrag ter kennis gebragt van onze gezanten in het buitenland door middel eener circulaire, waarin gezegd wordt dat de te Zurich vereenigde gevolmagtigdcn geene be slissing uit te brengen hadden, welke op de omtrent regten van derden te maken eindschiltkingen vooruitliep en tol de bevoegdheid van het Europesche overleg behoorde; maar eenvoudig de te Villafranca gemaakte bepalingen in andere woorden hebben wedergegevenal het overige voor nadere schikkin gen overlatende. De Fransche en de Ooslcnrijksche regering, zegt verder de minister, hebben in onderling overleg besloten lot het beleggen van een I1 congres van de stalenwelke de verdragen van 1815 onderteckend hebben met toevoeging van Napels, Rome en Sardinië, voor zooveel de maatregelen tot herstel der rust in de hertogdommen betreft. Keizer Napoleon heeft de voorwaarden ontworpen voor eene schikkinggebouwd op den terugkeer van den groothertog van Toskane. Buitendien zal de keizer al zijnen in vloed aanwenden tot bevordering der vorming van een Italiaansch eedge nootschap. Het is des keizers overtuiging, dat de te Zurich gemaakte be palingen met Italië's belang overeenkomen, vooral indien voor het Venetiaan- sche een afzonderlijk bestuur en een nationaal leger verworven worden. Voorts blijkt uit die circulaire dat Frankrijk de gelden die Sardinië aan Oostenrijk moet betalen zal voorschietenen de betaling aan Sardinië ge makkelijk zal maken; dat Frankrijk van Sardinië 60 millioen vordert we gens oorlogskosten en dat de Paus de verzekering heeft gegeven dat hij, zoodra de omstandigheden het toelaten, eenige hervormingen zal invoeren, die beslaan zullen in de uitbreiding van het lcckcn-bestuur, eene verbetering in de regtsplegingen eene controle op de finantiën door eene verkiesbare vergadering. De Univers twijfelt er aan of de prins van Carignan zich het regent schap voor de Romagna zal laten welgevallenwant het kan niet geschie den zonder dat de kerkelijke banvloek over hem wordt uitgesproken. Ge noemd dagblad gaat voort de Ilaliaansche zaken op eene zeer bedekte maar toch hevige wijze te bespreken, en heeft zelfs den keizer, cenigzins ver bloemd, met Juliaan den Afvallige vergeleken. Naar men verneemt zal het syndicaat der wissel-agenten het entree geld tot de beurs afkoopen, voor eene jaarlijksche uitkeering van 900,000 frs.ieder wissel-agent zal daartoe 15000 frs. moeten bijdragen. Brieven uit Madrid melden dat Ceula door eene Moorsche legermagt, bijna 1000 man sterk, werd bedreigd. Men zou trachten door het doen van uitvallen den vijand te verdrijven. ITALIË. De Paus heeft eene commissie van vijf kardinalente weten Antonclli, Marini, Mertel, Bofondi en Barnabo, benoemd om de burgerlijke wetgeving van den Kerkdijken Staat te herzien. Voor de Sardinische leening is driemaal zooveel ingeschreven als noodig was. De dagbladen van Turyn zien daarin een schitterend bljjk van ver trouwen op de toekomst van Sardinië. Uit Turyn wordt gemeld dat koning Victor Emmanuel, na inwinning van den raad van keizer Napoleon, aan den prins van Carignan de vergun ning geweigerd had om het regentschap over Middcn-Italië aan te nemen. De keizer schijnt dus niet te willen toeslaandat de Italianen de zaken naar hun eigen inzigt regelen en de koning heeft de verlangens zijner Iand- genooten opgeofferd aan de cischen van zijnen magligen bondgenoot. Over de redenendie tot deze handelwijze aanleiding gavenzijn de berigtcn zeer uiteenloopend. Door de Sardinische bladen werd vroeger verzekerd dat reeds 40,000 personen Venetië hadden verlaten. Officiële rapporten brengen dit cijfer op 2000 terug. De heer Cipriani, die gedurende eenigen tijd aan het hoofd van liet bestuur der Romagna stond, heeft die betrekking nedcrgelegd nadat de prins van Carignan tot regent was benoemd. Tot dat deze het regent schap zal hebben aanvaardzal het bestuur over de Romagna door den heer Farini, den dictator van Parma en Modena, gevoerd worden. De heer Farini heeft eene proclamatie tot de bevolking gerigt, waarin hij zegt dat hij met vertrouwen het gezag aanvaardt, hem door de volksvertegen woordiging verleend en dat hij trachten zal de bestaande moeijelijkheden en gevaren te boven te komen. Europa weet, aldus liet hij zich uit, dat gij als katholieken aan de kerkmaar als Italianen aan uw land behoort. Europa weet, dat het Italië den vrede kan schenken, door Italië aan de Italianen terug te geven; het weet dat wij gereed zijn om waarborgen voor de rust te geven, maar het weet tevens, dat de bevolking der Ro magna, indien hare langmoedigheid en verstandige handelwijze nutteloos werden bevondenalvorens te bukkenzou kunnen meencndat het oogen- blik ware gekomen, om alleen de stem der regtvaardigheid en eer te volgen, PRUIS SEN. BERLIJN, 10 November. Zoowel hier als elders in de voornaamste sleden van Duitschland is Schillers geboortedag op eene luisterrijke wijze gevierd. Gisteren avond was onze stad uit dien hoofde algemeen verlicht. In den schouwburg had eene toepasselijke voorstelling plaats, die door den prins-regent werd bijgewoond. Het is onlangs aan de politie van Wiesbaden gelukt, den vreemdeling gevangen te nemenwelke aldaar dezen zomer het bedrog had gepleegd van valsche goudrollen in de plaats van echte aan de speelbank te geven. Hij heet Nebel en is een Belg. Men vond hem in het bezit van nog verschei dene valsche goudrollen. Hij is tot 4 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. De Deensche rijksraad heeft zich vereenigd met het voorslel der rege ring om eene expeditie naar Japan te zenden en daarvoor 248,000 kroon- daalders beschikbaar te stellenmaar verlangt dat zij niet worde ondernomen zonder de medewerking van Zweden. Dientengevolge zal Zweden tot deel neming worden uitgenoodigd. Op het eiland Zeeland in Denemarken werd onlangs eene merkwaar dige vondst gedaan door een landbouwer. Bij liet omspitten van den akker ontdekte hij een hard voorwerpdat bij nader onderzoek een aarden pot I bleek te zijn, waarin zich ongeveer 1300 gouden en zilveren muntstukken bevonden, gedeeltelijk uit den lijd van koning Canut den Groote en zijnen opvolger, uit de elfde eeuw.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2