LEYDSCHE COURAN MAANDAG 14 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vt ij dag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zat urdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 12 November. De taal- en letterkundige afdeeling van de kon. akademie van weten- schappen zal overmorgen te Amsterdam eene gewone vergadering houden. Door Z. M. is bepaald dat, even als ten vorigen jareaan de gehuwde onderofficieren en verdere manschappen van alle corpsen des legers de gel den zullen worden uitbetaaldwelke zij op hel kleeding- en reparatiefonds te goed mogleu hebben, de onderofficieren al wat zij meer dan ƒ10 en de korporaals en verdere manschappen al wat zij meer dan 5 in gemeld fonds te goed hebben. Ook is door Z. M. aan de officieren, onderofficieren en korporaalsbehoorende tot het vaste kader van het koloniaal werfdepot te Harderwijkverhooging van traclement toegekend aan de officieren 100 'sjaars, en aan de onderofficieren en korporaals 4 cents en 2 cents per dag. Sedert den 5d<™ November 11. zijn geen personen, als door de cholera aangetastopgegeven hersteld 3overleden 1onder behandeling gebleven 2 personen. In het ziekenhuis in de Lakenhal bevindt zich één zieke. Ilct getal der in het Werkhuis alhier opgenomencn bedroeg gedurende deze week dagelijks van 101 lot 107 personen. In onderscheidene plaatsen des lands, zoo als te Amsterdam, Rotter dam en 's Uage, is de geboortedag van den beroemden Duitschen dichter Schiller (10 Nov. 1759) op meer of minder pleglige wijze gevierd. Te Arnhem is gevankelijk binnengebragt een landbouwer uit Barne- veld, die, door een jagt-opzicncr bekeurd, zijn geweer op hem zou hebben afgeschoten. Hij moet, naar men zegt, zijne schuld reeds bekend hebben. Te Zuilichem is Dingsdag 11. een zware misdaad gepleegd. Twee personen, A. Grand, arbeider en K. v. d. Linden, koopman, beide aldaar woonachtig bevonden zich in eene herberg in die gemeente- en ge raakten met elkander in twist. Brand, in woede ontstoken, trok zijn mes en verwondde daarmede v. d. Linden, zijnde de zoon zijner zuster, zoo danig, dat hij oogenblikkelijk den geest gaf. De dader is terstond op de vlugt gegaan, maar heeft zich later te Tiel vrijwillig in arrest begeven. Hij is vader van een talrijk huisgezin. Tc Middelburg waren in de vorige week twee arbeiders op een stuk land, gelegen aan den Noordslraatwegeven buiten deze stad, bezig met het graven eener sloot, toen zij, op eene aanzienlijke diepte gekomen, het geraamte vonden van een manspersoon. Met vermoedt dat dit een slagt offer is van een der vele schermutselingendie tijdens het beleg van 1572 tot 1574 lusschen de Spanjaarden en de Nederlandsche belegeraars aan die zijde der stad plaats hadden. Uit Maastricht meldt men het overlijden van mgr. II. J. Oomen, groot vicaris van het hertogdom Limburg, kamerheer van Z. II. den Paus, en president van het seminarium van Roermond. Uit het voorloopig verslag over het Vde hoofdstuk Binnenlzaken) der begrooling voor I860 blijkt hetdat men zich in de afdcelingen der tweede kamer vrij algemeen heeft beklaagd dat de memorie van toelichting niets bevat wat in staal, stelt om over den gang der zaken bij dit veelomvattend departement een oordcel te vellen. Men bad gevvenscht dal de minister deze gelegenheid had te baat genomen om over de werking der wetten op het lager onderwijs en op het armwezen eenigc nadere mcdedeeling te doenen zich te verklaren over de voornaamste wcls-voordragten die de kamer van de werkzaamheid aan dat departement te wachten heeft. Naar veler gevoe len bleef het eindcijfer dezer begrooting, hoewel eenigzins lager dan in 1859, in verband met onze iïnantiële krachten veel te hoog. Er vertoonde zich in ■dit hoofdstuk, vooral in de afdeelingen onderwijs en kunsten en wetenschap pen, de neiging tot hel scheppen van nieuwe betrekkingen, tot verhooging van kosten en lot vermeerdering van bezoldiging, somtijds alleen verdedigd ■door de formule, dat de verhooging billijk is geoordeeld. Bij de behandeling der onderdeelen van dit hoofdstuk werd de som van ƒ8000, uitgetrokken voor het beheer der gestichten Ommerschans en Veen- huizen, voor zoo ver dit te 's Hage moet worden gevoerd, buitensporig hoog geacht. Men vroeg of dat beheer niet opgedragen kon worden aan den referendaris voor de afdeeling Armwezen. Op nieuw werd aangedrongen op de indiening der wellen op de nationale militie en schutterijen. Vrij alge meen toonde men zich met de vestiging der rijkscommissie voor statistiek niet ingenomen. Men verwachtte van de werkzaamheid dier commissie wei- j nig heil voor de wetenschap en voor den staat. De regering, om de sta- j tisliek te bevorderenhad niet van boven maar van beneden moeten be ginnen en moeten zorgen voor de verbetering der statistieke opgaven van gemeentebesturen enz. De aanvrage van ƒ200,000 voor nieuwe landsgebouwen .gaf mede tot bedenkingen aanleiding. Men kon niet begrijpen waarom het stichten van een gebouw voor den hoogen raad thans niet langer schijnt te mogen worden uitgesteld." Bij de afdeeling onderwijs drongen vele leden op nieuw aan op de spoedige indiening der wetten op het hooger en op het middelbaar onderwijs. Omtrent de Belftsche akademie merkt men aan dat die school slechts dan eene waarlijk nuttige instelling zal worden, wanneer zij ophoudt eene kweekschool voor Indische ambtenaren te zijn en zij in eene hoogere inrigting van middelbaar onderwijs, of wil men, in eene hoogeschool voor de industrie herschapen wordt. Tegen de beweegreden lot splitsing van den leerstoel voor de vaderlandsche geschiedenis, taal- en let terkunde aan de Leydschc hoogeschool, liet zich veel inbrengen. Wanneer het voor den docent eene te zware laak is, het onderwijs in taal- en letter kunde met dat in de vaderlandsche geschiedenis te vereenigen, waarom geldt dit dan alleen voor Leyden, niet ook voor de beide andere hoogescholcn? Men moest dus wel lot de onderstelling komen van zekere voorliefde voor den lieer de Vries, wicn men de bewerking van het door hem ondernomen woordenboek gemakkelijker heeft willen maken. De voltooijing van dat woordenboek moge in het belang der wetenschap gewenscht zijn, het wordt niet ten behoeve der hoogeschool bewerkt en heeft eigenlijk met het univer sitair onderwijs niets gemeen. In elk geval had menhet optreden van een afzonderlijk hoogleeraar voor de vaderlandsche geschiedenis te Leyden noodzakelijk rekenende, kunnen beginnen met daar een buitengewoon hoog leeraar in dat vak aan te stellen. Men vroeg of het denkbeeld van deze schikking van curatoren der hoogeschool was uitgegaan. Andere leden verklaar den zich geenszins zoo ongunstig over dit voorstelevenmin als over de ver meerdering van het aantal adjutören voor de Oostersche letteren en prosec toren bij de anatomie. Naar hun inzien moesten de belangen der wetenschap niet op te karige wijze worden behartigd. De hooglecraar de Vries scheen te meer aanspraak te hebben om van een deel zijner taak ontheven te wor denomdat zijn verlangen loffelijke drijfveren heeft en de voldoening daar aan hem Ivct verlies van een deel zijner tegenwoordige inkomsten berokkenen zou. Men heeft ook gevraagd of de nieuwe sterrewacht te Leyden, vooral wat de hechtheid en vastheid van het gebouw betreft, aan de verwachting I beantwoordt. Ten opzigte van het lager onderwijs werd geklaagd over de wijze van het afnemen der examina: 1°. Van de hulponderwijzers werd, naar men beweerde, meer gevorderd dan de wet voorschrijft, die alleen van beginselen der onderscheidene leervakken spreekt; 2». degenen, die in twee vreemde talen geëxamineerd wenschen te worden, werden daartoe door de commissie niet te gelijker tijd toegelaten, maar na het examen in de eene taal te hebben afgelegd, tot wezenlijke benadeeling hunner belan gen, voor de andere tot een volgend jaar uitgesteld; 3°. van de vrouwen, die alleen in de geschiktheid lot het geven van onderrigt in handwerken geëxamineerd wenschlen te worden, werd een examen in de voornaamste S vakken van het lager onderwijs gevorderd, hetgeen dan toch bij de wet niet wordt geëischt. Omtrent liet armwezen werd in eene afdeeling gewe zen op de bekende bezwaren der nieuwe armenwet en de wensch geuit dal men op het verkeerde beginsel mogt terugkomen, volgens 't welk van de geboorteplaats het domicilie van onderstand afhangt. 's GRAVENHAGE 12 November. Men verneemt dat Z. M. de ridderorde van de Eikenkroon geschonken heeft aan den heer E. de Latour, kunstschilder te Brussel. Tot ontvanger der directe belastingen te Woudsend is benoemd de lieer J. W. D. van Hemert, thans ontvanger te Ballum, en tol burgemeester te Sniildc de heer W. van Riesen, met eervol ontslag als burgemeester te Eelde. Door Z. M. is benoemd tol officier van gezondheid 2ÓC kl. voor de dienst der Nederl. bezittingen ter Kuste van Guinea de heer C. F. Luckc, doctor in de genees-, heel- en verloskunde, thansslads-genceshcer te Zutphen. Z. M. de koning der Belgen heeft de hh. mr. W. R. baron van Tuyll van Serooskerkengrootmeester van 'skonings huis, dienstdoende bij 11. M. de koningin-weduwe; II. W. baron van Aylva van Pallandt van Waardenburg Icn Necrijnen, opper-kamerheeren A. F. J. F. J. baron van Omphal, op- per-intendant der koninklijke paleizen, benoemd tot groot-officieren der Leopolds orde, en tot officier dier orde jhr. C. 11. F. du Monceaudienst doende adjudant van Z. M. den koning der Nederlanden. I De minister van oorlog zal op Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. I» Omtrent de ziekte van prins Alexander wordt er uit Stutgart gemeld, dal er eene aanmerkelijke verbetering in den toestand van Z. K. II. is ge komen. Tweede Hamer der Staten-Geaeraal. Zitting van Vrijdag 11 November. Aan de orde was de voortzetting der beraadslagingen over liet vvets-onl- werp betrekkelijk de spoorwegen, lie hh. van DiggelenThorbceke eu

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1