LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 7 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vtijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zuturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar j de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. ËINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 5 November. Be Leydsche afdeeling der vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerknijverheid in Nederland hield 11. Woensdag hare gewone maande- lijksche vergadering', waarin besloten werd lot het uitschrijven van zestien prijsvragen voor timmerlieden, loodvel-werkers, beeldhouwers, stucadoors, verwers, koperslagers en behangers, waarvan het programma zal worden j openbaar gemaakt. De vergadering vereenigdc zich vervolgens met het voorstel eener daartoe benoemde commissie, om bij wijze van proefneming op een nader te bepalen tijd een gemeenzaam onderhoud te openen over on derwerpenbetrekking hebbende tot de Leydsche nijverheid, teneinde de algemecne belangstelling in hare bevordering meer en meer op te wekken terwijl aan het bestuur werd opgedragen, om in de eerstvolgende vergade ring te praeadviseren over de vraag, door de 's Gravenhaagsche afdeeling gedaan, betreffende de voortduring der protectie, die de suikerindustrie ge niet. Na den ailoop der behandeling van de aan de orde gestelde onder werpen kwamen ter tafel monsters toiletzeep uit de alhier "«vestigde fabriek van de lieeren N. J. Sanders O.die in prijs en qualiteit met de beste buitenlandsche soorten, die hier te lande zulk een ruim de'bouche' vinden, kunnen wedijveren en nu verkrijgbaar zijn gesteld in den winkel van den beer Sanders op de Nieuwstraat alhier. Eergisteren avond ontstond alhier op nieuw branden wel in een pak huis op den Middelweg, loebehoorende aan de hh. Ably en Oudendorp, fa briekanten in watten alhier. In dit pakhuis werd droogc katoen bewaard, en waarschijnlijk is daarin eene vonk gevallen. Wel deed de eigenaar nog moeite om den brand te smooren, maar toen van wege den rook dc deur open moest, wakkerde de vlam zoozeer aan dat hij zijne pogingen moest opgeven. Dc brandweer, de diensid. schutterij enz., waren ook ditmaal met loffelijken spoed op de plaats van hel onheil aanwezig en aan de ijverig in 't werk gestelde pogingen mogt het gelukken den brand iu betrekkelijk korten tijd te stuiten en tot het aangetaste perceel te beperken. Ook en kele spuiten van particulieren bewezen goede diensten. Dc balen katoen die voorhanden waren, zijn nog geborgen. Aan de Utr. C. wordt uit 's Hage geschreven dal er plan beslaat om liet reg. rijdende artilleriealhier in bezetting, naar Arnhem te verplaatsen, ter vervanging van het aldaar liggend regiment dragonders. Ook zou naar men verzekert, bij de Indische regering het voornemen beslaan, om in de koloniën al de bcnoodigdheden voor dc kleeding van het Indische leger te doen vervaardigendie tot r.u toe in het moederland werden gemaakt. In de maand October 1859 zijn binnen deze gemeente overleden 472 personen, als: 97 mannen, 80 vrouwen, 137 zoons en 158 dochters, daar enboven als levenloos aangegeven 7. Geboren 118 kinderen, als: 53 zoons en 00 dochters, waaronder is begrepen 1 paar tweelingen. Voltrokken 19 huwelijken. Op den 28i,cn October 11. bleven in behandeling, als door de cholera aangetast, 18 personen, sedert bijgekomen 8. Hersteld 11, overleden 4; blijven alzoo in behandeling 11 personen. In hel ziekenhuis in de Laken hal bevinden zich 9 zieken. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 94 lot 103 personen. Naar uien verneemt zijn door den minister van oorlog de vereischle bevelen gegevenom in elke garnizoensplaats des rijks een onderzoek in te stellen nopens de huisvesting en verpleging der troepen en liet stallen dei- paarden enz. Uit elke garnizoensplaats zal het verslag ïcn deze aan het depart, van oorlog worden ingediend. Omtrent den moord te Reeuwijk gepleegd wordt door den officier van .justitie te Rotterdam in hel Politieblad medegedeelddat het waarheid is dat zich een persoon te dier zake in hechtenis bevindt, maar dal dc bewijzen zijner schuld zeer twijfelachtig zijn, zoodat de opsporing van den schuldige en van de gestolen voorwerpen op nieuw met aandrang wordt aanbevolen. De gestolen voorwerpen zijn 30 aan muntspeciën, 3 waagbriefjesafgege ven door J. Koster van Groos te Boskoop en C, van Vliet te Gouda, eenige iiclaslingbricven1 gouden speld, 6 dito ringen, 1 dubbele dito halsketting van twee snoeren met kruis, 2 dito oorklokken, 1 dito boot, 1 bruin ko ralen ketting met gouden dop, 1 zilveren tabaksdoos en eenige andere zil veren voorwerpen, 1 dito horologie met sleutel en ketting, de sleutel met haar en dc letters A. v. G.overleden 30 Jutiij 1847 aan den eenen en J. Okkerse aan den anderen kant, 1 dito met zilveren ketting, cachet en haarsleutcl, bevattende de letters J. 0., G mesjes met zilveren hechten, 1 scheermes met zwart hecht. llit Schiedam meldt men dat het aldaar te huis behoorende barkschip Lourens Coster, kapt. Koenen, in de Chiuesehe wateren is verongelukt. Het schip is op de klippen geslagen en doormidden gebarsten. Na er van gered te hebben wat mogelijk was, werd het door de bemanning verlaten. Dezer dagen zijn ruim 2000 jarige kalveren uit Friesland gevoerd. Zij waren tegen hooge prijzen opgekocht en, naar men zegt, ter verzending naar Ilongarye bestemd. Te Culemborg is Zondag 11. twist ontslaan tusschen 2 jonge lieden, die zoo hoog liep dat de een den ander zoodanig verwondde, dat hij spoe dig daarop overleed. De vermoedelijke dader, een veedrijver, is gevanke lijk te Ticl binnengebragt. Te Roermond is op den ls,en dezer in eene herberg ccnc ernstige vecht partij voorgevallen tusschen burgers en militairen. Dc gevolgen daarvan zijn geweest, dat een dragonder zoo zwaar aan het hoofd werd gekwetst dat hem de hersenpan bijna was verbrijzeld, en dat van een brigadier het regleroog op de wang hing. De daders zijn in handen der justitie. Omtrent den versehrikkeljjkcn storm, die den 25slen Oct. op de kusten van Engeland en Frankrijk gewoed heeft, wordt aan de Gron. Cour. een schrijven medegedeeld uit Saint Nazaire (aan de Beneden-Loire), waarin o. a. het volgende voorkomt: Gisteren hadden wij hier zulk een ver schrikkelijk onweder als er sedert 25 jaren geen plaats heeft gehad. Het water rees zoo geducht, dat hel 10 duim liooger dan hel dok stond; ver scheiden schepen geraakten op strand; de huizen op het strand hebben veel geledenen schoon zij van drie verdiepingen zijnsloegen de golven er let terlijk over heen. Men zegt dat het water GO tpt 70 voet hooger was dan de straten. Nooit heb ik zulk een groolsch natuurverschijnsel gezien. De lucht was gedurende het geduchte onweder aanhoudend vol bliksemvuur, en daarbij zulke vreesselijke donderslagen, alsof gcheele batterijen kanonnen ge lost werden. Al het volk was op de kaai; de schepen op de reede waren gedurig onder water, zelfs de masten. Men zag niets dan hooge water bergen en van tijd lot lijd de masten van een schip. De schepen op de reede hebben echter niets geleden. Men verneemt dat de pakhuizen van den heer Spengler op Decima in den nacht tusschen 19 en 20 Augustus door brand zijn vernield. Bij eenige ongeregeldheid waren aldaar drie Japanners door Engelschen gedood en twee zwaar gewond. Amst. Cour.) 's GRAVEN11AGE, 5 November. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij hel wtpen der artillerie: bij den staf tot directeur der pyrotechnische school, levens inspecteur der buskruid-fabricatie, den luit.-kolonel P. II. van der Meulen, van het 2dereg. vesting-artillerie; bij het ls,c reg. vesting artillerie, lot kapitein 3de kl.den lslen luit. 11. A. A. van Rijssen, van den staf; hij het 2de reg. vesting artillerie, tot luit.-kolonel den majoor J. C. Launspach, van het 3dc reg. vestingartillerie; bij hel 3de reg. vesting-artillerie, tot majoor, den kapitein lste kl. YV. 11. K. van lngcn, van het 2dc reg. vesting-artillerie; tot kapitein 3de kl. de lstc luit8. jhr. W. U. C. ridder van Rappard, van het reg. rijdende artillerie, ca K. A. Wimmcr, van hel 2de reg. vesting-artillerie, en tot majoor, den kapitein der artillerie W. 11. Kohier, thans op non-activiteit. Voorts is benoemd tot kapitein-luitenant ter zee de luitenant ter zee l8,c kl. P. A. van Rees. Z. M. heeft de commissie, ingesteld bij kon. besluit van 10 Julij 185G, aan welke een onderzoek werd opgedragen naar de vermoedelijke ge volgen der doorgraving van de landengte van Suez voor den handel en rec- derijen in Nederland, ontbonden, onder dankbetuiging aan de leden voor de uitmuntende wijze, waarop zij zich van de hun opgedragen taak hebben gekweten. Aan den heer mr. C. B. Nederbnrghlid van gedep. stalen dezer pro vincie, is op verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den raad van be stuur voor hel pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren. Heden is door het prov. geregtshof uitspraak gedaan in de zaak van C. Bos, brievenbesteller te Schiedam, beschuldigd van hel verduisteren van brieven met geldswaarde. Hel hof heeft hem daaraan niet schuldig verklaard, maar wel aan diefstal als bediende jegens zijnen meester, en veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf. De persoon van F. Lndwig, beschuldigd van dief stal in eene herberg (op den Leydschen straatweg), is mede daarvan vrijge sproken maar wegens Iandlooperij veroordeeld tot eene gevangenisstraf van een half jaar, om daarna naar een bedclaarsgeslicht of werkhuis te worden overgebragt. De prov. stalen hebben gisteren de beraadslagingen over het reglement op dc wegen en voetpaden in deze provincie ten einde gebragt. Het gewij zigde reglement zal den koning ter goedkeuring worden aangeboden. Be treffende dc zaak der sluis te Schoonhoven is besloten aan die gemeente

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1