van oordeel, dat hel doel van de indiening van dit wetsontwerp geen ander wasdan om de gevoeligheid van Amsterdamover de aanhangige spoor weg-ontwerpen te temperen. Niemand kon toch gelooven, dat het dei- regering met dal ontwerp inderdaad ernst was. Zij rekende welligt op de afstemming der voordragt door de kamer, ten einde zich zelve daarachter te verschuilen en alle schuld der afstemming van zich af te werpen en die op de kamer over te dragen. Uit die opvatting van het wets ontwerp blijkt voldoende, dat het getal voorstanders daarvan uiterst gering was. Naar men verneemt zijn door de afdeelingcn tot rapporteurs over dit wets-onlwcrp benoemd de heeren Heemskerk, llugenhollz, van Foreest, Delprat en van Akerlaken. 's GRAVENIIAGE3 November. Tot burgemeester der gemeente Voorburg is benoemd mr. A. J. Hoekwater. Z. AI. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer P. J. de Fremery, als surnumerair bij het vak der posterijen, en als zoodanig be noemd den heer N. J. A. C. Swellengrcbelte Rotterdam. Een gelijk eervol ontslag is op verzoek verleend aan den heer O. C. van Koetsveldals sur numerair bij de dir. belastingen, en aan den heer W. F. SteenstraToussaint, als eersten stads-geneesheer te Samarang. Z. Al. heeft aan den heer C. Bosschcr, resident van Ternate, vergun ning verleend lot het aannemen der onderscheidingsteekenen van officier der Leopoldsorde, hem door den koning der Belgen geschonken. De minister van binnenl. zaken zal op Zaturdag a. s. geen gehoor verleenen. Volgens een bij hel dep. van marine ontvangen berigt van den bevel hebber van de zeemagt in Oost-lndië zijn bij de verkenning, door de sloe pen van het stoomschip Ardjoenovan eene versterking opgcrigt te Tabanio (Banjermassing), de luitenants ter zee 2dc kl. E. F. Hanel van Cronenthall en D. Al. G. de Swart, de eerste twee malen en de tweede eenmaal ge kwetst, als ook een matroos van het stoomschip Ardjoeno gesneuveld en 7 anderen gewond. De toestand der gekwetsten was over het algemeen gunstig te. noemen. Alaandag II. heeft alhier over eene onbeduidende zaak een hoogst be treurenswaardig voorval plaats gehad. Twee jongens kregen ongenoegen over de verdeeling van eenig snoepgoedhetwelk zoo hoog liepdat de een den ander, in zijne verwoedheid, zoodanig met een mes verwondde, dat hij kort daarop aan de gevolgen bezweek. De dader is in verzekerde bewaring genomen. Heden heeft voor het prov. geregtshof de behandeling plaats gehad in zake C. Bos, brievenbesteller aan het postkantoor te Schiedam, aangeklaagd van het verduisteren in zijne betrekking, van brieven met geldswaarde. De beschuldigde heeft zich na het gepleegde feil in hechtenis begeven, erkende het plegen van de daad met opgave van geringe bezoldiging als aanleiding daartoe. De advocaat-generaal, mr. La Grappe Dominicus, heeft eene tucht huisstraf van 5 tot 15 .jaren geëischt. De heer mr. van Ranitz heeft ambts halve den beschuldigde verdedigd. De uitspraak is bepaald op Donderdag a. s. Al de haringschuiten, die sedert de laatste weck te Scheveningen van de visscherij zijn teruggekeerdhebben belangrijke schade geleden aan haar vischwant; bij sommige bedraagt die schade wel de aanzienlijke som van duizend gulden. Ook de vaartuigendie tijdens den storm op Dingsdag avond aan wal lagenhebben door de branding veel avarij bekomen. In de zitting van de provinciale stalen van gisteren zijn een aantal ontwerpen van bijzondere polder-reglementen aangenomen. Daarna zijn de beraadslagingen geopend over het rapport der commissie, omtrent de door gedep. staten in de zomervergadering van 1859 voorgedragen wijzigingen van het reglement op de wegen en voetpaden in de provincie Zuidholland. Over art. 3 van dat reglement werden langdurige beraadslagingen gehou den. Het betrof de tegemoetkoming aan de bezwaren, welke zich, na de vaststelling der leggers, mogten voordoen. Ten slotte is dal artikel, nadat daarin nog eenige wijzigingen waren gebragt, goedgekeurd. Vervolgens zijn de overige wijzigingen goedgekeurd tot en met art. 31. In de zitting van heden is de behandeling van genoemd reglement voort gezet doch niet ten einde gebragt, van wege de terugzending van een arti kel aan de commissie, om wijziging te brengen in de redactie. BUITENLANDSCUE BER1GTEN. ENGELAND. LONDEN, 1 November. De Mom. Post zegt, dal Engeland waarschijnlijk deel zal nemen aan een congres op de grondslagen, zooals die verval zijn in den brief van keizer Napoleon aan den koning van Sardinië, namelijk op voorwaarde, dat Aliddcn- llalië onafhankelijk zij, dat Venetië eene Italiaanschc provincie worde en de bezetting uit bondslrocpcn besta. Er wordt echter bijgevoegd, dat de herstelling der hertogen ongerijmd en onaanneembaar is. De Times verlangt dat de oorlog tegen Cbina, het zij met of zonder Frankrijks medewerking, in de maand Alaart eerstk. aangevangen en met alle mogelijke kracht en spoed doorgezet worde. Onder de zeerampen, die in den jongsten lijd hebben plaats gehad, wordt vermeld het verongelukken van een Amcrikaansch schipde Charles Holmes, kapt. Bowsley, van Liverpool naar Mobile bestemd. Dit vaartuig is gevonden met den bodem naar boven gekeerd. Alet weel dat het eene talrijke bemanning aan boord had. Gisteren hebben alhier twee ernstige branden plaats gehad. Bij een dezer rampen heeft eene vrouw het leven verloren. De nalatenschap van den onlangs overleden ingenieur Stephenson be draagt ruim 500,000 De Europesche bladendie in China uitgegeven worden en hier te lande zijn ontvangen, deelcn een verhaal mede omtrent de reis van den Ameri- kaansehen gezant, den heer Ward, naar Peking. Toen de gezant en zijn gevolg te Pcitang aan land waren gekomen werden zij door een cskorlc ontvangen, dal hen naar Peking moest geleiden, liet eerste gedeelte van de reis deden zij in een gesloten rijtuig. De ovcrtgi 0ver den Pciho geschiedde j bij een dorp met name Peï-tsang, omtrccks lömijlcn boven Tien-tsing ge legen. Van dat dorp tot Tong-shou, eene stij welke 12 mijlen van "de hoofdstad gelegen is, ging de reis over de riviei jn jonkendaarna bega! het gezelschap zich weder in een rijtuig om Pek in; ie bereiken. Deze reis duurde 8 en eenen halven dag; op de rivier tusscicn Peï-tsang en Ton», shou kwam men over 6 of 8 afdammingen. Het Ame-jkaansche gezantschap vertoefde 14 dagen te Peking, en bleef er al dien tiji binnen de aan het zelve aangewezen woning. Wel werd de gezant niet 4s een gevangene be handeld: want hij had volle vrijheid om te gaan wandelen; maar hij kon niets gaan zien en men weigerde hem zelfs paarden en gidsen. De keizer moet, naar het schijnt, hebben te kennen gegeven dat lij den heer Ward wcnschle te zien; maar hij verlangde dat daarbij de gebruiken van het Chincsche hof zouden worden gevolgd welke o. a. medebrengen dat ieder vreemdeling, den keizer naderende, zich 9 malen ter aaide werpt; en de heer Ward wilde zich daaraan niet onderwerpen. Ten gevolge dezer wei gering werd hem verklaarddal de door hem overgebragte brief van den president der Verccnigde Staten zon worden aangenomen, maar dat de be krachtiging van hel verdrag te Peïtang zou plaats hebben en dat de gezant zich weder derwaarts zou hebben te begeven. Dezelfde bladen maken melding van eenen zwaren stormdie op de Chi- nesche kusten heeft gewoed. De Fransche korvet Phlégéton, die van Ton- rana kwam, had tijdens dien storm een vaartuig, met20 Fransche matrozen bemandop sleeptouw. Dit vaartuig werd van de korvet losgerukt en men heeft van de matrozen niets meer vernomen. Wel is de Engelsche stoom boot Thebes, die voor Fransche rekening was afgehuurd, afgezonden om de ongelukkigen op te zoekenmaar ook dit vaartuig is op een rots ge- stoten en verongelukt. Gelukkig is van de bemanning der stoomboot nie mand omgekomen, maar zij heeft zeer veel moeten lijden van de visschcrs, of liever zecroovers, die de kust bewonen. FRANKRIJK. PARIJS, 1 November. De keizer en de keizerin zijn thans naar Compiegnc vertrokken en aldaar met vreugde door de bevolking ontvangen. Het blijkt thansdat de geruchten omtrent eene ministeriële verande ring waaraan weinige personen vertrouwen durfden schenkenniet onge grond zjjn geweest. De Moniteur berigt dat de heer Arrighihertog van Padua, om redenen van gezondheid, zijn ontslag gevraagd en bekomen heeft. In zijne plaats is de heer Billault, lid van den senaat, benoemd tot minister van binnenl. zaken. De heer Billault heeft reeds vroeger die be trekking vrjj lang bekleed, maar werd toen op het alleronverwachtst door den generaal Espinasse vervangen. Wat het te houden congres betreft, daaromtrent is nog niets met zekerheid bekend, hoewel die zamenkomst hoogst waarschijnlijk is te achten. Volgens den Berlijnschen correspondent van de lndép. Beige, die zegt dat hij zijne mededeeling uit eene goede bron heeft geput, zou Engeland einde lijk zijne toestemming hebben gegeven, nadat, op verzoek van Pruisscn, Oostenrijk nog eenige concessiën had gedaan. Pruissen toonde dat het groot belang stelde in de deelneming van Engeland. Het Drcsdener Journal, in diplomatieke zaken gewoonlijk goed onderrigt, gaat nog verder en beweert, dat Engeland zich onvoorwaardelijk bereid heeft verklaard om aan het con gres deel te nemen en dat Parijs de plaats der zamenkomst zal zjjn. Het eerste is moeijelijk aan te nemen. Naar men verneemt heeft de keizer besloten dat Frankrijkeven als Engeland, een maritiem station in de lloode zee zal hebben. Onder het Fransche expeditie-corps tegen Alarokko moet de cholera zijn uitgebarsten. De generaal Thomas, die over eene brigade bevel voerde, de kolonel Lafout, bevelhebber der genie, benevens ongeveer 300 soldaten, zijn er aan bezweken. Het getal der aartsbisschoppen en bisschoppen, die opcntlijke verkla ringen hebben uitgevaardigd ter handhaving van het wereldlijk gezag van den Paus, bedraagt thans 46. Onder dezen is ook de aartsbisschop van Parijsde heer Alorlot. De koning van Sardinië heelt aan verscheidene onzer dagbladschrijvers, die belangrijke diensten hebben bewezen aan de Ilaliaansche zaak, de rid derorde der IIII. Alauritius en Lazarus geschonken. Onder hen bevinden zich ook de hh. Lcmoinc en de St. Ange van het Journ. des Debats. Uit Amiens berigt men, dat dc groote spinnerij van la Breslc, te Ga- maehes, nabij die stad, binnen weinig tijds in de asch is gelegd; 800 arbei ders zijn daardoor zonder werk. In het dep. van Finisterre werden, nu 4 jaren geleden, twee personen tot dwangarbeid veroordeeld, hoewel zij hunne onschuld betuigden. Zij zijn later beide overledeneen in de galeijen te Brest en een in Cayenne. Thans is geblekendat deze personen onschuldig waren en zijn dc ware schuldigen gevat. ITALIË. Een groot aantal ingezetenen van het Veneliaanschc wijken naar elders, vooral naar Piemont, ten einde zich aan het gezag der Oostcnrijksche over heden te onttrekken. De Independente van Turyn verzekertdat het aantal der alzoo uitgeweken ingezetenen sedert hel begin dezes jaars 40,500 be draagt, en zegt dat deze opgave uit een officicël verslag der regering van Venetië geput is. Garibaldi heeft zich een dag te Turijn opgehouden. Op zijne reis werd hij overal door de bevolking met geestdrift begroet. FKUISSEN. BERLIJN, 1 November. Te Dresden is de groote inrigling, het Linkcschc Bad genaamd, die eene Europesche vermaardheid bezat en waaraan eene zeer groote concert zaal was verbonden, een prooi der vlammen geworden. Naar men uit Petersburg schrijft heeft hel besluit van baron Slicglitz,

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2