aanzienlijkste familiën in die stad werd op iiet oogcnbiikdal hij liet palcis Filippi verliet, vermoord. Hij stond op het punt in hel huwelijk te treden met de dochter van graaf Filippi, gewezen stalmeester van den Paus. Op genoemden avond was het verlovingsfeest gevierdna afloop waarvan de lieer Sponloni huiswaarts keerde. Onverwachts werd hij op de straal aanbevallen door twee gemaskerde mannenwaarvan de een hem omhelsde en de ander hem twee dolksteken toehragl. In 1853 bevond Sponloni zich wegens politieke zaken te Pagliano in hechtenis, en men gelooft dat hij het slagtoffer is der Italiaanschc partijen, die allen welke haar durven ver laten ten dood doemen. Het regeringsblad van Toskane berigt, dal de door de regering naar Parijs gezondene deputatie zich van daar naar Herlijn en Petersburg bege ven heeft. In eerstgenoemde hoofdstad is zij ontvangen door den heer von Schlciniu, minister van buitenl. zaken, die in zijn antwoord verklaarde, jat Pruissen even als Italië belang er bij had om het sterk en onafhanke lijk te maken. Hij erkende de reglvaardigheid van het nationaliteits beginsel en verzekerde dat liet op een congres zou blijken dat Pruissen ten aanzien van Italië welwillend gezind was. De evangelische gemeente te Florencedie onder de vorige regering genoodzaakt werd zich te verbergenhoudt thans geregeld en zonder stoor nis hare openbare godsdienstoefeningen. Eenc groole zaal gelijkvloers aan een van de openbare pleinen dezer stad is door haar gehuurden zal met het begin der volgende maand voor de godsdienstoefening worden gebezigd. Deze gemeente heeft de zekerheid van door het staatsbestuur te zullen wor den erkend, zoodra de politieke krisis, waarin hel land thans verkeert, af- geloopen zal zijn. PKUI9SEN. BERLIJN, 23 October. De keizer van Rusland, vergezeld van den groothertog van Sakscn- Weimar en den prins van Oranjeis lieden te Breslau aangekomen. Aan het spoorwegstation had eene plcglige ontvangst plaats. De bevolking begroette de vorstelijke reizigers met luide kreten van bijval. De prins- regent zou mede op dien dag aldaar aankomen. Het voorstel door onderscheidene staten in de bondsvergadering gedaan heeft niet, zoo als gemeld is, ten doel om wijziging te brengen in de mili taire inrigting van den bond; maar slechts de benoeming eener commissie, om te onderzoeken of zoodanige wijziging noodzakelijk te achten is. De beroemde toonkunstenaar en componist Ludwig Spohr is te Kassei overleden. Hij werd in 1784 te Seesen geboren en zag zich in 1805 tot concertmeester te Gotha en in 1813 lot kapelmeester te Wccnen benoemd. Later deed hij verschillende kunstreizen door Europa, waarna hij zich te Kassei vestigde, alwaar hij eerst de betrekking van hof kapelmeester en later die van algemeen muziek-directeur heeft bekleed. Geheel Duitschland maakt toebereidselen om den geboortedag van Schiller, 10 Nov. 1759, op den 10dcn Nov. aanst. op eene plegtige wijze te vieren. Omtrent het huis, waarin de groote dichter werd geboren, wordt uit Marburg het volgende gemeldIn de lente van dit jaar is hel huis aan gekocht voor de som van 4000 tl. Daar het zeer bouwvallig was geworden heeft men terstond de handen aan het werk geslagen om het in behoorlijken toestand te brengen, waarmede men binnen ecnigc dagen gereed zal zijn. Het is geheel in den vroegeren stijl hersteld. De gekleurde glasramen ont braken gedeeltelijk en ook deze zijn hernieuwd. Alen tracht verder zooveel doenlijk voorwerpen aan te koopen, welke in der lijd aan den grooten dichter hebben toebehoord. Bij de polytechnische school te Karlsruhe is de toevloed van studeren den zeer groot. Niet alleen uit alle Duitsehe gewesten, maar zelfs uit NoorwegenRusland en Servië komen jonge lieden aan. liet getal der in geschrevenen gaat reeds 700 te boven. Koning Max van Beijeren doet moeite om de bibliotheek van von Humboldt aan te koopen, ten einde die voor Duitschland te behouden. OOSTENRIJK. WEENEN22 October. De Oest. Zeit. meldt dat baron von llübner zijn ontslag als minister van politie heeft ingediend, hetwelk door den keizer is aaugenomen. De heer Thierry, raadsheer bij het ministerie van buitenl. zaken, zou hem als minister vau politie vervangen. Het is nog moeijelijk te raden welke in vloed deze vervanging op den gang der zaken zal uitoefenen, maar zooveel is zeker dat de heer von llubner vrijzinniger is dan de overige raadslieden der kroon en dat hij zich als minister van politie de algemeene achting heeft verworven. De militaire kanselarij des keizers is opgeheven en de adjudant-generaal von Griinne uit zijne betrekking ontslagen. Tot nu toe was de adminis tratie over het krijgswezen opgedragen aan een afzonderlijk departement, onder het persoonlijk beleid des keizers. De instelling van een departe ment van oorlog, waarvan de daden, even als die van andere departemen ten, onderworpen zullen zijn aan de beoordeeling van den ministerraad, en de opheffing der genoemde kanselarijzijn de eerste stappen om de aan gekondigde wijziging in het bestuur van het krijgswezen te verwezenlijken. Graaf y. Wimpffen, bevelhebber van het eerste legercorps, die te Sol- ferino het bevel voerde over den linkervleugel, is thans ook op non-activiteit gesteld. In den toestand van graaf Colloredoonzen vertegenwoordiger bij de conferentie te Zurich, is geene verbetering op te merken. Alen verwacht elk oogenblik de lijding van zijnen dood. Te tlussinec heeft op 15 Oct. een zware brand gewoed, waardoor 32 huizen in de asch zijn gelegd. Onder deze bevindt zich ook de woning, waarin Johannes Huss het levenslicht heeft aanschouwd. Een 500-tal studenten aan de hoogeschool te Pesth hebben zich bij verzoekschrift tot de regering gewend, om op de hoogeschool, even als op de gymnasiënden cursus in de llangaarsche taal te houden. HTtlBS-RERIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art. 265 der Wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad n°. 85), de Ge meenteraad, in zijne vergadering van heden, het Kohier voor de plaatse lijke belasting op de honden over 1859 heeft vasigesleld en dat Kohier 25urgcrHjfcc £»tatib. Tan den 23 tot cn met den 23 October 1859. BEVALLEN G. van de Ven geb. de Jong, Z. E. Blok, geb. Koet, D. B. KamerbeekD. A. Wolters geb. de Graaff, Z. W. LindemanZ. J. C. Hoek,Z. ALKlavan.Z. W.C. E. Zuurdeeg, geb. van Strijen,Z. J. Korenhofgeb. Lambooy,Z. J. Hannaart, geb. Serdyn, D. J.Hannaart, geb. Serdyn, D. levenl. OVERLEDENA. I. F. de Jong, 50 j. Jannetje Alaria van Noort, 64 j. Josina Alaria A'eefkind23 j. J. Slijffersgeb. Rijkman62 j. A. Spaander man, D.2 j. en 10 m. J. van der Spek, 20 j. G. Flandcrijn, geb. Larcs. 61 j. AI. Sasburg, geb. de Goede, 76j. Alaria Verra, 27j. L. Eswilder, 34 j. J. RijnvisZ.1 j. en 5 m. G. Frovoo, Z.bijna 10 m. J. Kokkedee, Z.bijna 7 m. - R. van Schoonderwoerd den Bezemer, Z.7 m. H. Plalleel D.3 j. en 8 m. D. Onvlee, Z.2 m. Alaria van der Weyden 17 j. N. Schaap, geb. Vrieland, 68 j. M. Krekelaar; D.1 j. en 8 m. AI. ColpaD. 8 j. en 9 m. P. C. de McyZ.1 j. en 10 m. P. H. Cornelisse, bijna 68 j. AI. de Haasgeb. Crispijn 61 j. I. Bonnet, Z., 7j. en 7 m. W. F. Bonnet, Z.9j. en 11 m. J. J. VallentgoedZ.3 j. en 9 m. M. TendeloD.6 m. J. van PuttenZ., 3 d. P. Kramer, 52 j. J. den Uoed63 j. P. P. Schoe- makcrD.4 j. cn 4 m. P. van der Koelen65 j. AI. Al. van der Weegen D.bijna 8 m. G. Limvers, D., Ij. en 10 m. C.Segaar, geb. Riebeek, 37 j. S. J. van der TogtD., 8 j. en 7 m. L. F. van HasselZ.5 j. en 8 m. DIAKENEN oer NED. HERVORMDE GEA1EENTE alhier hebben, in lutnne Vergadering van 24 dezer, de beide ondergeteekenden afgevaardigd om in overleg te treden met den Wel-E. Zeer G. Heer Jac. van Kaatboven, Doctor in het ChoIcra-IIospitaalten einde de herstelde Cbolera-lijders, die in deze Inrigting zijn verpleegdte voorzien van ecnige onderkleeding en van versterkend voedsel. De ondergeteekenden, geraadpleegd hebbende met genoemden geneesheer, vertrouwen dat deze maatregel leiden zalom de Cholera-ljjders onder de minvermogenden aan te sporen zich in het hospitaal te laten verplegen waarin zij beter worden verzorgd dan in hunne woningenen dat daardoor ook de besmetting in de wijkenwaar zulke lijders zich bevindenzooveel mogelijk zal worden tegengegaan. De ondergeteekenden zullen gaarne de giften ontvangendie de meer ge goeden zullen willen afzonderen om zoodanige hersteldendie daaruit wor den ontslagen, mede van het noodige te voorzien. II. ZAALBERG. Lenden, 25 Oct. 1859. A. K. W. E. C. FISCHER. ADVERTENTIEN. Bevallen van eene DOCHTER Vrouwe ZEGERS VEECKENS, geb. Walraven. Huize Rijnboeve te Koudekerk, 24 October 1859. Heden overleed tol onze diepe droefheid, in den ouderdom van ruim 67 jaren, onze innig geliefde Vader HENRICUS VERVOORT. J. H. VERVOORT Leiden, 25 October 1859. en Familie. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. Allen die iels te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den Boedel van wijle A1ARIA FOX, eerder Weduwe van Hendrik Wijnand Voorbrood en laatst van Jacobds Secreve, in leven Herbergierstergewoond hebbende te Legden, en aldaar op den 21sten September 1859 overleden, worden ver zocht daarvan vóór den lstcn November 1859 opgave of betaling te doen, ten Kantore van den Notaris A. van LEEUWEN, te Legden. Al degenen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van wijle Vrouwe CORNELIE FTIANQOISE DELLEBARRE, Weduwe van den Wel-Ecrw. Heer B. Elferink Tankink gewoond heb bende te Legden en aldaar op den 19llc" September dezes jaars overleden worden verzocht daarvan vóór den 15Jcn November 'e. k. opgave of be taling te doen ten Kantore van den Notaris J. A. PRYN, te Legden. alsnog ter Secretaire dezer gemeente gedurende acht dagen voor een ieder ter lezing is nedergclcgdterwijl binnen dien tijd elk op dat Kohier aan geslagene, krachlens de 5dc zinsnede van bovengenoemd wetsartikel, de be zwaren tegen zijnen aanslag, bij verzoekschrift op ongezegeld papier, bij Gedeputeerde Stalen dezer provincie kan inbrengen. En zal hiervan afkondiging geschieden doorplaatsing in de Legdsche Cour. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 24 October 1859. v. PUTTKAAIAIERSecretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN Gezien het adres van Adrïanus Waasdorp, smid, wonende alhier, waarbij deze verzoekt, in het hnis in de Kraaijerslraat, geteekend AVijk III. N°. 28GA, eenc Smidse te mogen doen plaatsen. Gelet op het Koninklijk besluit van den 31st™ Jannarij 1824, rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige Fabrieken en Trafieken; Doen te wetendat tot liet hooren der eigenaars en bewoners van de naastliijge- Iegenc en belendende panden, ten opzigte der informatiën de Commodo et ïncom- tnododoor Burgemeester en AVethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 315len October aanst., des voormiddags ten 11 ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen dit verzoek op dien tijd in te brengenterwijl bij verzuim daarvanzij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en AVethouders voornoemd, Lenden, 25 October 1859. D. TIEBOEL SlEGEiNBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 3