van het rijks entrepot brand was ontstaan, en na verloop van een half unr zag men eenc galerij in hel gedeelte, waarin de brand was, met een ver schrikkelijk gekraak instorten. Deze galerij was geheel uil ijzer en steen opgetrokken. Waar men veronderstelt, moet hel vuur reeds sedert Zaturdag middag in de aldaar aanwezige goederen gesmeuld hebbenterwijl er gedu rende den geheelcn Zondag ook niemand in de magazijnen was geweest. Even als bij den brand van het beursgebouwzijn ook thans de ijzeren ankers, gloeijend geworden, bezweken en daar het muurwerk hierbij naai de binnenste opene ruimte overhelde, moest de instorting der gebouwen volgen. De brandweer, hoe spoedig die ook op de plaats des onheils was aangekomen, kwam te laat om iiet aangetaste gedeelte te behouden. In dat gedeelte was graan en koffij opgeslagen. Bij de instorting geraakten eenige personen, die zich te ver hadden ge waagd, onder de puinhoopen. Eenige hunner ontkwamen aan het dreigend gevaar, maar twee personen werden, de ecu zwaar aan het hoofd, de andere aan de becnen gewond, van onder den ingevallen muur te voor schijn gehaald. Ook de zoon van een geacht handelaar bevond zich op de plaats des ongcluks, juist toen de galerij instortte. Na dat oogenblik heeft men hem niet meer gezienterwijl menter voorkoming van nieuwe onge lukken, nog geen aanvang heeft kunnen maken met de opruiming van het puin. Den volgenden morgen is men daarmede begonnenen het is te wenschen dat de vermiste, gelijk wel meermalen is gebeurd, door de eenc of andere omstandigheidin het leven is gebleven. Op uilnoodiging van de regering van Brazilië, zal de heer Telesphore Lois, uit Gcmbloux, den Amazonen-stroom van de bronnen tot de monding bevaren. Hij heeft reeds 64 personen aangeworven, die hem op dezen logt zullen vergezellen. Aan onze kon. akademie heeft hijbij een schrijven uit Quitomedegedeelddat hij de noodige maatregelen heeft genomen om te zorgen dat, ingeval hij op dien togt mogt omkomen, zijne aantcckeningen en verzamelingen toch voor hel bestuur dezer akademie niet zouden verlo ren gaan. ESTGEL.AKD. LONDEN, 23 October. Hoewel de Spaanschc regering aan die van Engeland de meest gerust stellende inlichtingen heeft gegeven omtrent de expeditie tegen Marokko, zien velen onzer dagbladeno. a. de Morn. Her. en de Daily Newsdaarin ccnen gevaarlijken toeleg van Frankrijk tegen Engelands heerschappij in de Middellandschc zee, waartoe Spanje zich zou laten gebruiken. De Times echter gelooft niet dat Spanje Marokko wil of kan veroverenen geeft aan onze regering den raad zich niet in de zaak te mengen. Zoo Frankrijk zijn gebied in die streken mogt willen uitbreidendan zou Europa hiertegen moeten protesteren. Men verneemt dat op dit oogenblik herwaarts onder weg is een kost baar geschenk van den Maharajah van Cashmir, bestaande in ecne tent van shawl-stof en een ledekant van massief goud. De waarde van dit waarlijk vorstelijk geschenk wordt gezegd ruim 15 Iacs rupijen (150,0001) te bedragen. Vrijdag middag heeft de begrafenis van het lijk van den injemeur B.o- was eenc aanzienlijke menigte in de Westminister abdij bijeengekomen. De lijkkoets werd gevolgd door 12 rouwkoetsen en nagenoeg 30 rijtuigen van vrienden en kennissenbenevens eene onafzienbare schare voetgangers. De overledene heeft aan zes openbare instellingen eene som van 25,000 vermaakt. Prins Napoleon heeft bij zijn verblijf te Manchester verscheidene paar den aangekocht uit de stallen van den beroemden paardenfokker Murray aldaar. Te Bradford heeft een hevige brand gewoed in de uitgestrekte vcrwcrij van de heeren E. Ripley Sons. De schade wordt op 7000 begroot. De Great Eastern zal in dit jaar niet naar Noord-Amerika gaan, maar te Southampton overwinteren. Het stoomjagt Fox, waarmede kapitein Clintock den togt naar het noorden heeft gedaan, is door lady Franklin niet verkocht, maar aan den genoemden kapitein ten geschenke gegeven, als belooning voor zijne be- wezene diensten. John Slubbs, een waanzinnige, dien men verscheidene jaren geleden, met gevaarlijke wapens voorzienin het paleis van Buckingham verscholen gevonden heeft, is uit hel krankzinnigen-gesticht in Chesliire, waar hij sedert werd opgesloten, ontvlugt. Hij deed vroeger reeds twee pogingen om te ontving ten, welke mislukten; nu evenwel wist hij zijne oppassers te ver schalken. Te Liverpool woont thans ecne vrouw, Elizabeth Roberts genaamd, die, volgens hare eigene opgave, in de maand Junij 1749 te Northop (Flintshire) geboren is en dus den ouderdom van 110 jaren heeft bereikt. Bij gunstig weder ontmoet men haar op de haven, de markt en andere openbare plaatsen der stad. Hoewel zij er vervallen uitziet, is haar gang nog regt en vast, en met hare slok in de hand beroemt zij zich nog drie mijlen in het uur te kunnen afleggen. Zij schrijft haren hoogen leeftijd middellijk toe aan hare matige levenswijze, en verklaart nooit sterken drank te hebben gebruikt. Het gcdenktcckcnop last van de regering in hel hospitaal te Green wich ter eere van John Franklin en zijne landgenooten opgerigt, heeft eene hoogte van ongeveer 18 voet, hij ecne breedte van 9 voet. Een opstaande steen, die bekroond is met eiken- en olij veilkransenbevat de namen van sir John Franklin en de officieren van de schepen Erebus en Terror. Ter wederzijde ziet men beelden die bijna levensgroot zijn. Dat ter linkerzijde is een officier met globecompaskaartenboekenenz. voorstellende de hoop, de geest van wetenschap en onderneming; dat ter regterzijde is een zeeman in onlmocdigde houding, den noodloltigcn uilslag aanduidende. Een wegzeilend schip, ijsbergen met eene gebroken spar in eene der kloven en de noordsier daarbovenvolmaken hel geheel der voorstelling. De beeld houwer Wcstmacott is niet de uitvoering belast gcwcesi. Een Amerikaan heeft eene nieuwe breimachine uitgevonden, die 50 dollars kost en in een half uur een paar kousen afwerkt. FBANKRMH. PARIJS, 23 October. De bepalingen van het vredes-verdrag te Zurich gesloten, hoewel niet volledig bekend, worden door de Engelsche bladen hevig aangevallen en voor niets meer dan droombeelden gehouden waarvan men de verwezenlij king aan Frankrijk en Engeland moet overlaten. Deze taal heeft hier de ge moederen eenigzins verontrust, omdat men er een bewijs in meende te zien dat de verstandhouding lusschen Frankrijk en Engeland niet de beste was. Men ging zelfs zoo ver van te verzekeren dat de nola's tusschen de beide kabinetten omtrent dit puilt gewisseld, in hevigheid de artikelen der dag bladen nog overtroffen. Hierbij kwam nog de quacslie van het Suez-kanaal, waarbij de staatkunde van Engeland het zoo verre heeft weten te brengen, dat de werkzaamheden op hoog bevel geheel gestaakt zijn; iets dat keizer Napoleon, die met de onderneming is ingenomen, zich moeijelijk zal laten welgevallen. Waarschijnlijk heeft men zich eene te overdreven voorstelling van den tegenwoordigen stand der zaken gemaakt; wel is men het omtrent de grondslagen van het congres nog niet eens gewordenmaar van eene groote verwijdering kan nog geen sprake zijn, aangezien de plannen lot eene gemeenschappelijke expeditie naar China worden doorgezet. Men beweert ook dat het Engelsche kabinet eene nota aan onze regering heeft gezondenwaarin verklaard wordt dat het geene vijandelijkheden tus schen Spanje en Marokko zal dulden. Dit zou de spanning doen toenemen. De moeijelijkheden ten opzigte van de Italiaansche zaken komen thans niet van de zijde van Engeland alleen. Ook te Turyn openbaart zich veel verzet tegen de bepalingen van het Zuricher verdrag. Dit verzet komt voort uit den wensch van Sardinië, om de hertogdommen in bezit te krij gen, en ook uit vrees voor gevaar in de toekomst, wanneer het deel zou moeten uitmaken van een staten-verbondwaarin het vrijzinnige element door het rcaclionnnire clement zou beheerstht worden. De keizer zal heden gehoor verleenen aan den heer de Lesseps cn aan ecne deputatie uit den raad van administratie over de Sucz-maatschappij. De conferentie te Zurichop 8 Augustus geopendis op 17 October gesloten. De kosten van liet verblijf der gevolmagtigden in hel hotel Bauer beloopen meer dan 100,000 fr. Volgens een hier ter stede loopend gerucht, zegt de Inde'p. Beige, zon onze regering aan Sardinië 100 millioen voorschietenten einde de helft der schuld te kunnen betalenwelke dit rijk met Lombardije heeft overgenomen. De onlangs door koning Victor Emmanuel aan zijne ministers verleende magtiging om eene lecning aan te gaan maakt dit gerucht hoogst Lwijfclachtig. Ons leger in Italië is 52,000 man sterk. Onderscheidene regimenten hehben aanzegging ontvangen dat zjj eerstdaags van kantonnemcnlen zou den veranderenmaar omtrent den aard dezer verplaatsing is niets bekend. Aan terugkeeren is nog niet te denkenwant naar men verneemt is de leverantie van het vleesch weder tot 1 Mei aanst. aanbesteed. - .wo. u,n. "w .vjiBuv. Ml,~. i„uuu O Ut ool.cpcn die gedurende den jongstcn oorlog zijn opgebragt, ingevolge de beslissing des keizers, reeds teruggegeven en te Triëst zijn aangekomen. Men weet dat de keizer, door edele beginselen geleid, heeft bevolen dat al de han delsvaartuigen, die door ons eskader waren genomen, aan de eigenaars zouden teruggegeven worden. Het getal dezer schepen was grooten door deze gunst zijn vele personen, wier vermogen geheel en al in deze vaar tuigen was vervat, van eenen gewissen ondergang gered. De handelsstand van Triëst is dan ook vol dankbaar gevoel jegens den keizer. Men is er in geslaagd, om de schepen, die men tijdens den oorlog voor Venetië had laten zinken, op te halen. De diepte was minder dan bij den ingang van de reede van Sebaslopol, cn de Oostenrijkers hadden ook andere middelen gebruikt om de schepen te doen zinken dan de Russen. Reeds zijn 3 sche pen boven water gebragt, de Roma, de Egitto en de Jupiter. De eerste is gereed om weder dienst te doen en de beide andere worden hersteld. De Fransche tclegraaf-directie heeft in het bekende hotel du Louvre alhier een lelcgrafischen post aangelegd, zoodat de reizigers uit hunne vertrekken dag en nacht met geheel Europa kunnen corresponderen. Op den 25sU» Aug. heeft er een zware hoos gewoed in de Chincsche wateren en vooral in de haven van Macao gewoed. Verscheidene vaartui gen en twee Engelsche kanonneerboolen werden op de kust geworpen. Het Fransche eskader heeft geen schade geleden. Berigten van de Afrikaansche kust melden dat de Fransche krijgsmagt gereed staat om den strijd legen de Marokkanen te openen. De kolonisten gaven daarover hunne tevredenheid te kennen, want zij hopen schadeloos stelling te zullen ontvangen voor de verwoestingen, door de Marokkanen aangerigt, en door verbetering der grensscheiding voor dergelijke aanvallen beveiligd te zullen zijn. Onze soldaten verlangen mede om zich met den vijand te melen, want naar verhaald wordt zijn de door de Marokkanen op 31 Augustus gemaakte krijgsgevangenen levend verbrand. Berigten uit Madrid melden dat van regeringswege aan de cortes is medegedeeld dat Spanje aan Marokko den oorlog zou aandoendaar het vruchteloos voldoening voor ondergane cn waarborgen tegen nieuwe beleedi- gingen gevorderd had. Deze mededeeling is door de kamers met warmen bijval ontvangen; in den senaat en in de kamer van afgevaardigden is door de woordvoerders van alle partijen verklaard, dat de regering op hunne ondersteuning zou mogen staat maken, zoo lang het getrouw bleef aan het besluit om 's lands eer op te houden. ITALIË. De Paus is thans weder te Rome teruggekeerd. Eene groote menigte volks was op de been om hem te begroeten. Velletri, in den Kcrkelijken Staat, was op 13 October het looneel van ecne afschuwelijke misdaad. De heer Spontonieen jongman van een der

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2