LEYDSCHE WOENSDAG 26 OCTOBER. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zulurdag Avond BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN, 25 October. Door den gemeenteraad is tot lid van de plaatselijke schoolcommissie, in de plaats van wijlen den lieer J. A. Susanna, benoemd de heer mr. J. G. de Sain. De directeuren der Leydsche teeken- en schilder-akademic, onder de zinspreuk Ars aemula Naturae, zijn voornemens aanstaanden Maandag, den 31sU" dezer, des avonds ten 7 nre, in het nieuw ingerigt lokaal aan de Pielerskerkgracht, hunne kunstoefeningen met eene aanspraak te openen. Aan ecnige personen is eene uilnoodiging lot het bijwonen dezer plegligheid toegezonden. Omtrent den uilslag der examens, volgens de wel op het onderwijs, van 10 tot 21 October door de commissie in Zuidholland gehouden, wordt liet volgende medegedeeld Wat de cijfers betreft, is dit de uitslag geweest: A. In de vakken van hel gewoon lager onderwijs: hoofdonderwijzers (getal candilaten 19) toege laten 4, afgewezen 15; hoofdonderwijzeressen (cand. 5) toegel. 4, afgew. 1; hulponderwijzers (cand. 43) toegel. 27, afgew. 10; hnlponderwijzeressen (cand. 27) loegel. 18, afgew. 9; huisonderwijzeressen (cand. 1) afgew. 1; B. In de vakken van het meer uitgebreid lager onderwijs: a. Voor het on derwijs in de beginselen der kennis van de levende talen: In de Fransche taal: onderwijzers (cand. 23) toegel. 5, afgew. 18; onderwijzeressen (cand. 15) toegel. 9afgew. 6. In de Engelsche taalonderwijzers (cand. 18) locgel. 10, afgew. 8; onderwijzeressen (cand. 9) tocgel. 6, afgew. 3. Inde lloogduitsche taal: onderwijzers (cand. 11) tocgel. 4, afgew. 7; onderwijze ressen (cand. 5) tocgel. 4, afgew. 1. b. Voor het onderwijs in de beginse len der wiskundeonderwijzers (cand. 8) toegel. 5afgew. 3. c. Voor het onderwijs in het feckcnenonderwijzers (cand. 2) toegel. 2. d. Voor het oiidc-^-ü-- i.—.J >»cisj«. «»uc «ijtfcicwtii vcaiiu. ij luegei. i. C. Voor hel verder voortgezet onderwijs, volgens art. 72 der wet: a. In de levende talen: Frauschonderwijzers (cand. 1) afgew. 1. Engelschonder wijzers (cand. 2) loegel. 1, afgew. 1. Hoogduitse!)onderwijzers (cand. 1) afgew. 1. b. Natuurkunde: onderwijzers (cand. 1) afgew. 1. Wiskunde: onderwijzers (cand. 1) toegel. 1. Weder is het examen voor de acte van hulponderwijzer het eenige, dat met de vorige vergeleken kan worden. In Junij 1858 zijn van 75 candi- dalen 35 afgewezendus 46.6 ten honderdin Octobervan 50 candidaten 22; dus 44 ten honderd; in Mei 1859, van 61 candidaten 26, dus 42.6 ten honderd; ditmaal, van 43 candidaten 16, dus 37.2 ten honderd. De opmerkingenwaartoe de gehouden examens aanleiding hebben gegeven zullen wij in ons volgend nommer opnemen. Behalve de vroeger opgegeven heeren, zijn nog als kandidaten tot de II. dienst bij de Ned. hervormde kerk toegelaten de hh. W. de Visser, A. F. E. de liaan G. Paris, A. Drost Dz.T. P. Bergsma en J. T. F. Lauts. Op 3 November aanst. zal voor het prov. geregtshof van Zuidholland te regt slaan een persoon, die meer dan eens in de handen des scherpreg- ters is geweest en niet minder dan 36 jaren in het tuchthuis heeft doorge- liragt. Op 61-jarigen leeftijd is bij nu weêr beschuldigd van diefstal, ge pleegd met geweldoefening. De feiten zijn hoofdzakelijk deze: Op zekeren morgen van de maand Junij ten 5 ure klopte Frederik Ludewig, op den straatweg van Leyden naar 'sliage, aan zekere herberg aan. De vrouw was, daar haar man een uur vroeger was uitgegaan, alleen te huis en nog te bed. Zij stond op, opende op zijn verzoek de deur, en op de vraag om een kruik bier, wilde zij die halen uit een in de nabijheid zich bevindenden kelder. Doch toen zij deze naauwelijks binnengegaan was, duwde Ludewig haar in den kelder met de bedreiging haar te zullen vermoorden wanneer zij er uit zou willen komen. De moedige waardin kwam echter uit den kelder en greep haren aanrander bij de keel, sleurde hem met al hare kracht :naar het raamsloeg een ruit aan stukken en riep daardoor naar buiten moord! Op dit geroep rukte de booswicht zich los, nam in haast een brood mede en koos hel hazenpad. De mishandelde vrouw snelde hem nog wel na om haar brood terug te krijgendoch hij was te vlug en er was «iemand op den eenzamen weg om haar hulp te verleenen. Later is Lude wig te 's Gravenhage gevangen genomen. In de Kerk. Cour. leest men het volgendeBij de algemeene synodale commissie zijn onderscheidene zaken in behandeling geweest, veelal betrek king hebbende op bijzondere inrigtingen, gemeenten en personen. In zoo ver daaromtrent reeds beslist werd, is of wordt daarvan aan dc belangheb benden kennis gegeven. Hier zij slechts liet volgende vermeld: onder de ingekomen stukken, omtrent diaconiezaken, kwam o. a. voor eene missive van een burgemeester, verlangende, dat dc diaconie zijner gemeente mogt bewogen worden, wederom aanvrage om subsidie te doen, terwijl predikant en kerkeraad zich geheel naar de voorschriften der kerkelijke verordenin gen willen gedragen. De vergadering, deze handelwijze van predikant en kerkeraad allezins goedkeurende, heeft, met vermelding daarvan, aan den heer burgemeester geantwoord, dat aan zijn verzoek geen gevolg kan of mag gegeven worden. Van 14 tot 21 dezer zijn te Schiedam als door de cholera aangetast opgegeven 15 personen; hersteld 10 en overleden 6 lijders; nog 10 lijders bleven in behandeling. Door den gemeenteraad van Gorinchem is besloten dit jaar de kermis niet te doen plaats hebben. Uit Vlieland schrijft men, dat de havenhoofdendie zooveel gekost hebben, op 20 dezer zijn weggezakt, ten gevolge waarvan de vooruitzigtcn voor dat eiland zeer treurig zijnwaar men tot beden bezig was de haven uit te diepenslaat thans 70 palm water. Bij het hevige onwedcr op Zaturdag avond II. is in de Anna Paulowna polder een meelmolcn door den bliksem getroffen en afgebrand.. Naar men uit Arnhem meldt zou de graaf van Chambord pogingen aanwenden om een landgoed in den omtrek van die stad te koopen, Reeds zou hij ƒ100,000 hebben geboden voor het landgoed Overbeek te Velp. Zooals gemeld iszullen in het begin van November aan dc kon. militaire akademie te Breda de examens beginnen van de onder-officieren van de corpsen des legers, ter bekoming van den rang van 2den luitenant bij de wapens der artillerie, infanterie en cavalerie. Dc commissie, belast met het afnemen van het examen is zamengcstcld uit dc volgende heerende luit.- gen. üuyeker, inspecteur der infanterie, voorzitter; kolonel G. J. Stieltjes, kommand, van het 2de reg. vesting-artillerie; kolonel VV. J. Knoop, komm. van hel6dcreg. infanterie; majoor 11. Sodenkamp, van het 3de reg. dragon- derskapitein j \y q, Fels Ryckenvan het 2de reg. vesting artillerie; Nabij Heythuizen (Limburg) werd in de vorige week eene afschuwe lijke misdaad gepleegd. Een meisje, naauwelijks 15 jaren tellende, is, nadat het eerst met handen en voeten aan een boom gebonden was, op de laagste wijze mishandeld. De vermoedelijke dader, zijnde een wildstroopcr uit Nederweert, is op aanwijzing van het jeugdig slagtoffer gevangengeno men en naar Roermond overgebragt. 's GRAVENHAGE, 25 October. Door Z. M. zijn in de orde van den Neder!. Leeuw benoemd lol korn- mandeur, de heer F. A. G. Cardoso, hoofdinspecteur der Porlugesche ma rine; en lot ridders, de heeren E. P. da Costa, kapitein-luitenant ter zee in Portugesche dienst, en jhr. mr. M. J. L. H. A. Ueldewier, Neder!, zaak gelastigde te Lissabon. Z. M. heeft, op verzoek, aan den met verlof hier te lande aanwezigen luit.-kolonel van het korps der genie en sapcurs van hel leger in Neder!. Indië YV. A. J. von Krippendorff eervol ontslag verleend uit de militaire dienst, onder toekenning van pensioen. Z. M. de koning is heden morgen ten 5t ure met een extra-spoortrein naar Arnhem vertrokken, ten einde zich vervolgens naar het Loo te bege ven. Naar men verneemt zal Z. M. tot half November aldaar verblijven. Wij vernemen nader, zegt de N. It. C., dat II. M. de koningin, zich naar Hyères, in het zuiden van Frankrijk, zal begeven, en dat II. M. aldaar tot ongeveer het einde der maand November vertoeven zal. Men verzekert dat de antwoorden der regering over het spoorweg-ont werp nog deze weck bij de tweede kamer zullen inkomendat de tweede kamer onverwijld en wel reeds Donderdag aanst. zal vergaderen, en dat de beraadslagingen over bedoeld ontwerp tegen de volgende week zullen wor den vastgesteld. Men verzekert wijders, dat de regering het aanhangige ontwerp thans onveranderd aan de goedkeuring van de vertegenwoordiging zal onderwerpen, en dat in afwachting van dc beslissing daarover aan alle verdere aanvragen geen gevolg zal worden gegeven. Eerst zoo het ontwerp in eenig opzigt niet mogt worden bekrachtigd, zouden nieuwe aanvrageu in aanmerking kunnen komen. Aanstaanden Zaturdag zal er door den hoogen raad eene plegtige open bare zitting worden gehoudenwaarin de nieuw benoemde raadsheer mr. J. H. van der Sande als zoodanig zal worden geïnstalleerd. lieden worden de vergaderingen van de synodale commissie gesloten. BU1TENLANDSCHE BER1GTEN. liFLOl li. BRUSSEL, 24 October. Zondag 11. is de stad Antwerpen op nieuw door eene ramp getroffen. I In den namiddag ontdekten ecnige personendal cr in een der vleugels

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1