LEYDSCHE u COURANT. MAANDAG 24 OCTOBER. De Courant -wordt MaandagWoensdag en Vf ij dag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in liet jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSGHE BKRIGTEN.i LEV DEN, 22 October. j Wij vernemen dat ook het 11. G. of armen wees- en kinderhuis alhier een legaat van ƒ1000, vrij van hel regt van successie, van jonkvrouvve II. J. de Kcmpenaer heeft ontvangen. Aan verscheidene andere instellingen van liefdadigheid moeten insgelijks giften vermaakt zijn. liet heeft Z. 51. den koning behaagd voor 34 exemplaren in te teeke nen op hel bij de hecren de Breuk en Smits alhier uit te geven gedicht Hollands vlootdoor J. BI. E. Dercksen. Tot dusverre werden telken 5 dagen uit de militaire zicken-inrigtin- gen te Amsterdam, Hoorn, Haarlem en Leyden herstellende militairen naai de hospitalen te Utrecht en te 's Gravenhage gezonden. Thans is door den minister van oorlog bepaald, dat deze opzending niet meer zal plaats hebben. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomencn bedroeg gedurende deze week dagelijks van 87 tot 100 personen. Den 0dcn Nov. a. s. zal te Rotterdam, aan boord van het schip Jason, scheep gaan een detachement suppletie-troepen ter sterkte van 100 man, ten einde naar Oost-Indië tc worden overgebragt, onder bevel van den luit.-kol. der infanterie van het O. I. leger, W. E. Krocsen, die van verlof terugkeert. Sedert den ld"1'" October 1859 zijn als door de cholera aangetast opgegeven 115 personen, waarvan 05 lijders zijn overleden. In het zieken huis in de Lakenhal bevinden zich 25 zieken. Gisteren morgen omstreeks 4 ure is er tc Botterdam brand ontstaan in de mouterij van den heer 51. P. Pollendistillateur en slijter aan de Groole Kipstraat. Gelukkig is men er in geslaagd den brand bij het in wendige van de mouterij te bepalen. Bij die gelegenheid had een der spuit gasten het ongeluk van een plat van een der aan het brandende pand gren zende gebouwen ter hoogte van 25 a 30 voelen naar beneden te storten, doch bekwam hii slechts geringe kneuzingen. In genoemde stad is Donderdag avond eenc dienstmeid wciue uuui nu- agent van politic naar het bureau van politie werd geleid, naar men zegt wegens cene begane ontvreemding, op den Steiger nabij de Hocnderbrug eensklaps van de zijde van den agent in het water gesprongen. Terstond werd alles in het werk gesteld om haar tc reddendoch vruchteloos. Kor ten tijd daarna werd de ongelukkige levenloos opgehaald. Uit Chariots schrijft men van den 19dcn dezer hel volgende: Onder dc vele slagloffors der cholera, hier en in de naburige gemeenten, tellen wij nn ook een onzer genees- en heelkundigenden heer A. Essenbruggen van der Hegge. Gisteren morgen bezig zijnde zijne patiënten te bezoeken, werd hij omstreeks 10 ure onderweg aangetast, en overleed aan den avond van denzelfdcn dag. liet Ubl. berigt dat dezer dagen aan den hoogleeraar Bliqnelter ge legenheid van zijn vertrek van Amsterdam naar Utrecht, door lieeren stu denten, hoogleerarcn en zijne talrijke vrienden, een prachtig theeservies in zilver is aangebodentol aandenken van 's mans werkzaamheid aan het athenaeum illustrc en als persoonlijk bewijs van hoogachting en vriendschap. Dc dagbladen der hoofdstad berigten dat op nienw eenc aanvrage is gedaan om concessie lot den aanleg van een spoorwegnet hier tc landein den geest van het plan, dat door het Amslerdamsch-Utrechlsch spoorweg- comité wordt voorgestaan. De verzoekers zijn dc hh.R. D. Wollerbeek, lid van de prov. staten van Noord-llolland en van den gemeenteraad van Amsterdam, mededirecteur van de Ned. bank; J. van Eeghenlid van de prov. staten van Noord-llolland, vice-president van dc kamer van koophan del en fabrieken te Amsterdam; Ch. Ie Chevalier, lid van de kamer van koophandel en fabrieken te Amsterdam; J. Fock; II. Rahusen, lid der prov. staten van Noord-Holland en van de kamer van koophandel en fabrie ken te Amsterdam, en H. A. van den Wall Bake, rijksmuntmecstcr en lid van den gemeenteraad van Utrecht. Nabij het dorp Koog, eiland Texel, is Woensdag avond II. eene land- bouwerswoning met den inboedel en eene aanzienlijke hoeveelheid graan, hooi enz. een prooi der vlammen geworden. Ook is in den nacht van Don derdag op Vrijdag nabij Purmercnd eene broodbakkerij afgebrand, waarbij de bewoners niet dan met groole moeite hun leven hebben kunnen redden. Ecu der bekende Blaleijersdie zich in de strafgevangenis te Leeuwar den bevindenKlaas Ledcsmais dezer dagen overleden. De Kamper Cour. meldt dat in de vorige week bij de Christelijk afge scheiden gemeente te Kampen het 25-jarig bestaan der Christelijk afgeschei den kerk in Nederland pleglig is gevierd. Ds. II. de Cock, pred. en leeraar aan dc theologische school aldaar, hield eene rede, naar aanleiding van Blicha VI. vs. 5 b.c. De afgescheiden kerk in Nederland lelt thans p. m. 00,000 ledenmet 148 predikanten. 's GRAVENHAGE, 22 October. Tot president der arrond.-reglbank te Ileerenvecn is benoemd mr. II. R. Warmolts, thans regter in die regtbank. Bij kon. besluit van 19 Oct. is aan den heer J. W. van Bisselick, luit. ter zee lstc kl.op verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van lid van den raad van tucht te Amsterdamcn in zijne plaats lot lid van dien raad benoemd de luit. ter zee lslc kl. 11. P. van Boneval Faure, onder-equipagemeester der marine bij 's rijks werf te Amsterdam. Voorts heeft Z. 51. benoemd tot officier van gezondheid 2de kl. bij de Iand- magt, de officieren van gezondheid 3de ld. J. de Wit en II. C. A. K. Eikendal. Z. BI. heeft goedgevonden te benoemen: bij den generalen staf: lot kolonel, de luit.-kolonels C. J. J. Goffin en J. B. E. von BIolz, beiden van dien staf, met bepaling, dat zij voorloopig het traclement van luit.-kolonel zullen blijven genieten; tot luit.-kolonelden majoor J. II. W. Lc Clercq; tol majoor, den kapitein der 1»'« kl. J. A. Besier; en tol kapitein van de 3llc kl. den lslen luit. W. Roloff, allen van den generalen staf, bij hel wa pen der infanterie: bij het 2de reg.lot luit.-kolonelden majoor J. van Overstralen, van het 4dc reg.; bij het wapen der cavalerie: bij het lstc reg. dragonders, lot ridmeesler van de 3dc kl., den lstcoluit.-adjudant W. A. A. B. van Tollvan het corps. Tot ontvanger der directe belastingen te Rotterdameerste afdeeling is benoemd de lieer A. A. de Salengrc, thans ontvanger te Utrecht. Z. 51. de koning heeft heden in een bijzonder gehoor ontvangen den heer Mr. J. II. van der Sandcnieuw benoemd raadsheer in den lloogen Raadtol het afleggen van de gevorderde ambtseeden. Z. BI. heeft ook gisteren ten gehoorc ontvangen de officieren van hel Russische fregat Olaf liggende aan het nieuwe Diep. In de N. R. C. leest men: Wij vernemen met leedwezen, dat II. 51. de koningin Stnltgardt heeft verlaten, om naar het zuiden van Frankrijk to vorirckken ten einde in eene zachtere luchtstreek beterschap te zoeken voor eene borstaanaoeniiigwaaraan lijdende is. II. K. II. prinses Marianne heeft te Voorburg weder aan een aantal behoeftige gezinnen onderstand in geld en kleedingslukken doen uitreiken. Op den lslen November aanst.zullen de herfstvergaderingen der staten van de verschillende provinciën geopend worden. Op dien dag zal door de leden der provinciale staten van Zuidholland aan den heer staatsraad, commissaris deskonings in deze provincie, in het hotel den Ouden Doelen een diner worden aangeboden. Bij de tweede kamer is ingekomen het ontwerp van wet betreffende hel kanaal door Holland op zijn smalst. BU1TKNLANDSCHE BERIGTEN. IS E I. fi I K. BRUSSEL, 21 Ociober. De koning is in goeden welstand van zijne buitenlandsche reis teruggekeerd. Blen kan berekenen dat sedert de inwijding van de congreszuil dage lijks gemiddeld 800 personen den top beklommen hebben. Uit Bergen in Henegouwen meldt men dal de geneesheer Defonlaine aldaar verrassende uitkomsten heeft verkregen van de toepassing van het eleclro-galvanismus op cholera-lijders. 15 cholera-Iijders in het gasthuis, die aan zijne behandeling onderworpen werdenwaren in 10 a 12 minuien lot uitwaseming gcbragl cn bij allen vertoonden zich merkbare teekencn van beterschap. ENGELAND. LONDEN 20 October. De prins van Wallis heeft dezer dagen zijne studiën bij de hoogeschool te Oxford aangevangen. Hij is op cene plegtige wijze onder de akademie- burgers opgenomen. Onze dagbladen beschouwen hel te Zurich gesloten tractaal, voor zoo verre het bekend is, niet geschikt om de oplossing van het Italiaansche vraagstuk te bevorderen. De Morning Post meent te kunnen verzekeren dat Engeland op zulke grondslagen aan geen congres zal deelnemen en dat de bepalingen van het tractaat niet dan ten koste van eenen burgeroorlog in Italië zullen ten uitvoer gelegd kunnen worden. De Timesbij herhaling sprekende over het beheer der Oostcnrijksche finantiënis van mcening datindien daarin door de aftreding van den minister von Bruck geene verandering komt, voortaan alle Europesche beur zen voor de Oostcnrijksche leeningen zullen gesloten zijn. De heer Cobdcn is naar Parijs vertrokken. Blen zegt dal hij een ge hoor aan den keizer wil vragen ten einde 's keizers denkbeelden over den vrijen handel tc polsen.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1