buitenlandscüe berigten. ËKdGLASD. LONDEN18 October. De koninklijke familie is thans weder op Windsor teruggekeerd. Prins Napoleon heeft de Great Eastern bezigligd, maar daarbij de koningin niet ontmoet. De prins heeft ook Manchester bezocht. Door onderscheidene dagbladen wordt het beheer der Oostcnrijksche finantiën scherp aangevallen. Het berigt, dat het cijfer der nationale leening door de uitgifte van meerdere schuldbrieven aanmerkelijk overschreden is, geeft daartoe eene gcrcede aanleiding. Te Bridge Lane leeft eene zekere miss Forrester, die dezer dagen haren 104deD verjaardag in goeden welstand heeft gevierd. Men verneemt dat GO a 70 geestelijken, die tot de heerschende kerk bchoorenzich wegens gewetensbezwaren daarvan zullen afscheiden en eene nieuwe kerk slichten, onder den naam van vrije Engelsche kerk. Gedurende het jaar 1858 hebben op de Engelsche en Ierschc kusten 1170 schipbreuken plaats gehad. Van de 1895 personen, die daardoor in levensgevaar verkeerden, werden er 1555 door reddingsbooten gered. Volgens beriglen uit Bombay, van 27 Aug., zou de Chinesche regering het voornemen hebben te kennen gegevenom het Engelsche gezantschap te Peking met de meeste welwillendheid te ontvangen. Intusschen heeft de opperbevelhebber onzer troepen eene versterking ten getale van 15,000 man uit Indië aangevraagd. In Midden-Indië blijft steeds een oproerige geest heerschen. Berigtcn uit China door de Vectis aangebragt, uit Hong-Kong van 23 Aug. en van Shanghai' van 18 Aug., geven te kennen dat de locstand der Europeanen aldaar steeds moeijelijk is, hoewel de Chinesche autoriteiten, meer nog dan men wel zou verwachtenmoeite doen om de bevolking tot bedaren te brengendie door het gewelddadig opligten van koelies legen de Europeanen in het harnas was gejaagd. Woo, gezaghebber te Souchow, heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij zijne onderdanen lot ge matigdheid vermaant, en levens kennis geeft dat de consuls van de ver schillende mogendheden hem de verzekering hebben gegeven dat de opligling van koelies door hunne wetten verboden werd en dat zijdie zich daaraan schuldig maken, gestreng zouden gestraft worden. Dit het rapport van den heer Ward, Amerikaansch gevolmagtigdc in China, die tegenwoordig was bij het gevecht op de Peiho, blijkt, dat de Amerikaansche bevelhebber Tatnallop het vernemen dat de Engelsche schout-bij-nacht Hope gevaarlijk gewond was, zich bij hem op de Cormo ranthet vlaggeschip, wilde begeven. Met dat doel in eene boot gestapt, ontving deze, toen ze digt bij de Cormorant genaderd was, ccnige kanon schoten uit de Chinesche vuurmonden, met dat gevolg, dat de luit. Hart, van Brooklijn, gedood en de luit. Erenchard gewond werd, terwijl de boot zelve vol water liep en reeds begon te zinken, toen de Amerikaansche be velhebber zich nog tijdig genoeg wist te redden. In Australië en Nieuw-Zeeland zijn eenigc bezendingen visch uit Enge land aangekomenmet welke men verscheidene wateren van dat werelddeel hoopt te bevolken. FRANKRIJK. PARIJS18 October. net sluiten van het vredesverdrag tusschen Frankrijk en Oostenrijk, door de gevolmagtigdcn te Zurichis thans eene uitgemaakte zaak. Dat er nog van geen verdrag tusschen Oostenrijk en Sardinië wordt gesprokenmoet alleen daaraan zijn toe te schrijven dat de daartoe benoodigde stukken nog niet gereed zijn. Er zullen in 't geheel drie overeenkomsten gesloten wor den, een tusschen Frankrijk en Oostenrijk, een tusschen Oostenrijken Sardinië en een tusschen de drie partijen. Wat de quaestie der schuld be treft, daaromtrent was aan Oostenrijk voorgesteld te kiezen tusschen de aanneming van een bepaald cijfer of de arbitrale uitspraak van den koning van België. Oostenrijk heeft het eerste verkozen. Omtrent de bepalingen van het vredes-verdrag ten opzigle van de overige punten, die bij de overeenkomst van Villafranca voorloopig zijn vastgesteld, blijft men nog in twijfel verkeeren. Op goede gronden meent men te kun nen verzekeren dat de verceniging der hertogdommen met Sardinië niet zal plaats hebbenalleen zou een gedeelte van Parma bij genoemd rijk gevoegd worden, waarvoor hertog Robert schadeloos zou gesteld worden door het gebied van Modena; de hertog van Modena zou eene geldelijke vergoeding ontvangende groothertog van Toskane in zijne stalen terug keerenonder invoering van vrijzinnige rcgeringsbeginselen en de Legatiën onder de heer schappij van den Paus blijven, maar met een afzonderlijk en wereldlijk be stuur. In een te houden congres zou deze schikking nader onderzocht en aan de goedkeuring van Europa onderworpen worden. Dat Engeland zich met een congres, op zulke grondslagen, zal kunnen vereenigenis niet aan te nemenomdat het steeds ijvert voor het beginsel dat aan de Italianen vrijheid en onafhankelijkheid moet toegekend worden. De keizer heeft gehoor verleend aan deputaliën uit Florence, Modena en Parma. De leden moeten zeer tevreden zijn geweest over hunne ont vangst, hoewel de keizer hun te kennen gaf dat hij aan de bepalingen van Villafranca bleef vasthouden. De deputatie uit de Romagna is niet toege laten. De generaal Dabormida is naar Londen vetrokken. Naar men verneemt heeft de ministerraad thans bepaald da! er nog in dit jaar 18,000 man naar China zal gezonden worden. De Ardèche is buiten hare oevers getreden en heeft eene aanzienlijke overstrooming veroorzaakt, waardoor de weg van Ambanas ter lengte van 50 ellen en die van Viviers naar Clermont ter lengte van 200 ellen is weg gespoeld. Vier fabrieken zijn door den stroom vernield. Men spreekt veel van eene ontdekking die dezer dagen is gedaan en die voor Algerie een bron van rijkdom zou kunnen worden; namelijk van een daar te lande algemeen verspreiden boom, die eene bijzonderschoonezwarte kleur oplevert en die de grondstoffen, welke men thans daartoe bezin zoo als galnooten, campêchehout enz., op eene meer voordeelige wijze zou kunnen vervangen. De slaapkamer van Lodewijk XIV, op hel kasteel van Versailles, die wegens herstelling voor het publiek gesloten is geweest, is thans weder opengesteld. Al de meubelen dezer kamer, ook het ledekant, waarop de koning is gestorvenzijn zorgvuldig in orde gebragt. Dit ledekant is het werk van Simon Delobelkamerdienaar des koningsdie 12 jaren daaraan heeft gewerkt, en werd voor een kunststuk gehouden. De nabijgelegen vertrekken, die Lodewijk XVI en Maria Antoinette in herinnering brengen blijven voor het publiek gesloten. Onder de gala-rijtuigen, die in het paleis van Groot-Trianon te bezigtigen zijn, ziet men de koets die gediend heeft bij de huldiging van Karei Xen 800,000 fr. heeft gekost. Napoleon 1I[ heeft dit rijtuig doen herstellen om er bij de doopplegtigheid van den keiz. prins gebruik van te kunnen maken, en er op nieuw 200,000 fr. aan be steed. Deze koets heeft dus reeds een millioen fr. gekost. Een brief uit Cochin-China van 27 Julij deelt over dat land ecnige bijzonderheden mede die niet van belang ontbloot zijn. De werken aan de nieuwe kerk, die te Saigon, onder de leiding van den bisschop van Isau- ropolis, gebouwd wordt, gaan voorspoedig voort, zoodat deze keikop den 15dcn Augustus, het naamfeest des keizers, ingewijd zal kunnen wor den. liet getal der Christenen, dat zich in Cambodje onder onze heer schappij komt plaatsen, neemt dagelijks toe. De bevolking aldaar is zeer geschikt en gemakkelijk te regeren. Het hof van Hue' oefent daarover min der invloed uil dan over die in Tonkin en in het eigenlijke Cochin-China. Cambodje is overigens eene veel rijker en vruchtbaarder streek dan de overige doelen des lands. De stoomboot Peiho houdt zich op de rivier van Saigin met onderzoe kingen bezig. Deze rivier biedt belangrijke voordcelen aan en laat den aanleg van eene groole haven toe. Zij heeft diepte genoeg voor de schepen en is gemakkelijk te bevaren. De rivier ontlast zich in de Chinesche zee, nabij de kaap van S'. Jakobus, waarop de Franschen vroeger eene vuurbaak hebben opgerigt. Waarschijnlijk ontleent zij haren oorsprong aan het ge bergte van Laos. Men zal dit later onderzoeken. Ook de monden van de Meicon, gewoonlijk de rivier van Cambodje genoemd, worden onderzocht, Deze stroom is een der belangrijkste rivieren in Azië, ontslaat in de Chi nesche provincie Yien-Nan, en loopt in zee uit, niet verre van de rivier van Saigin. Zij heeft drie armen, die onderscheidene namen dragen. Een dier armen draagt den naam van Japansche rivieromdat op hare boorden zich in 1783 eene kolonie van Japansche Christenen heeft gevestigd, die toen verlof hadden gekregen om in het land te woonen. Behalve de genoemde rivieren bevat Cochin-China nog twee belangrijke slroomen, de Can-Cao en de Tek-Sia, die zich beide in de golf van Siam ontlasten. De vroeger medegedeelde beriglen uit Madrid, omtrent de Marokkaan- sche expeditie; waren niet juist. Door de Spaansche regering is aan de cortes medegedeeld, dat Marokko, nog voor het eindigen van den geslelden termijn, zich tot onderwerping aan de door Spanje gedane eischen bereid had verklaard. De regering had echter gemeend dat het noodzakelijk was om waarborgen te hebben dat de bepalingen, waaraan Marokko zich wil onderwerpen, in het vervolg nageleefd zullen worden. In dien zin was aan de Marokkaansche regering geschrevenen een nieuwe termijn tot het ge ven van antwoord gesteld. Men heeft hier ook hel berigt ontvangen dat de nieuwe keizer van Ma rokko zegevierend Mequinez is binnen getrokken. Zijn mededinger had het onderspit gedolven. De keizer zou vrijheid van handel hebben toegestaan. ITALIË. Naar onderscheidene beriglen te oordeelen moet er in Midden-Italiê overal eene bedenkelijke gisting heerschen, hoewel het overal schijnbaar rustig is. Men is zeer beducht voor een opstand te Parma, bijaldien de dictator Farini de moordenaars van den kolonel Anvili met den dood mogl willen straffen. In de Legatiën moet het openbaar gezag waken tegen de plannen der Mazzinistcnen zorg dragen dat het revolutionaire clement niet in het leger insluipe. Een en ander doet de voorstanders der gema tigde vrijzinnige rigling verlangend uitzien naar de vereeniging met Sardinië of de instelling van een algemeen regentschap, en de bezetting der sleden door Sardinische troepen. De voorzitter van de nationale vergadering te Bologne is reeds te Turijn geweest, om bij koning Victor Emmanuel op de vervulling der algemeene wenschen nader aan te dringenmaar de koning wil geene maatregelen nemenzonder die te overleggen met zijnen bondgenoot, den keizer van Frankrijk. Aan dit laatste wordt nu de reis van den generaal Dabormida toegeschreven. De verlegenheid waarin de voorloopige besturen van Midden-Italië zicli bevindendoet den moed van hunne tegenstanders herleven. De verdreven vorsten zijn vol vertrouwen op de toekomst en verwachten dat hunne her stelling door de bevolking spoedig zal verlangd worden. De verslagen hunner agenten in Italië dragen mede er toe bij om die hoop levendig te houden. Bij voortduring hebben er te Parma nog gevangennemingen plaats. De gemeenteraad heeft besloten de zuil, waarop het hoofd van Anviti werd geplaatst, te doen wegnemen. De voorloopige regering van Toskane heeft aan den consul der Verce- nigde Staten te Livorno, den heer Binda, liet verlof lot het uitoefenen zijner ambtsbetrekking onttrokken, omdat hij zich in heimelijke bemoeijingen tot bevordering van de herstelling der omver geworpen regering had ingelaten. Binda is een Italiaan, maar gehuwd met eene Noord-Auicrikaansche vrouiv. Dezer dagen had de Oosleurijksche bezetting van Rocca-Aufo, nabij

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2