Sardinië eene som van 300 millioen fr. voor de koslen van den afgeloopen oorlog eischle, en in plaats daarvan ook mei den afstand van Savoye of van een gedeelte daarvan zou genoegen nemen. Dit is onjuist, zegt een beriglgever van de Indép. Beige, daar de Frauschc regering te Turyn enkel aanzoek heeft gedaan om betaling voor krijgsbehoeften, welke het voor en gedurende den oorlog aan het Sardinische leger heeft verstrekt, ter waarde gezamenlijk van 00 millioen fr. De keizer heeft hij zijn vertrek uit Bordeaux aan den prefect cenc som van 20,000 fr. ter hand gesteldom die te doen uildeclcn onder de verschillende instellingen van liefdadigheidalsmede 10,000 fr. voor de kerk van Arcachon. De Sardinische generaal Dahormida is reeds bij herhaling door den keizer ten gehoore ontvangen. Naar men wil zou zijne zending betrekking hebben op het instellen van een regentschap in Midden-Italië. De Dlon. de la Flotle deelt het verongelukken mede van de kanon neerboot la Stridcnle. Bij herhaling wordt hier te lande het noorderlicht waargenomen. Even als vroeger heeft het op den 13dcn dezer verstoring in de dienst langs ver schillende telegraaflijnen te weeg gebragt. De Spaansche regering vindt veel ondersteuning hij de onze in het op den voet van oorlog brengen van cene groote legermagt, die zij voor de expeditie naar Marokko noodig heeft. Twee commissarissen van hel Spaan sche bewind zijn alhier aangekomen om de noodige voorwerpen aan te koopen voor de geneeskundige dienst des legers. 10,000 tenten, te Parijs aangekocht, zijn dezer dagen per spoortrein verzonden en moeten reeds te Alicante zijn ontvangen. Naar men uit Madrid meldt was de termijn, aan Marokko gesteld, om aan de cischen van Spanje te voldoenverstrekenzonder dat er ccnig antwoord was ontvangen. Dientengevolge had de maarschalk Serrano de hoofdstad verlaten om zich aan het hoofd der troepen te stellen. De Spaan sche consul te Tanger zou mede die stad verlatenen op nadere voorstellen geen acht worden geslagen. ITALIË. Koning Victor Emmanuel is te Genua door de bevolking met geestdrift ontvangen. De keizerin-weduwe van Rusland is mede aldaar aangekomen de koning heeft haar opgewacht en naar het koninklijk paleis vergezeld. De kerkelijke dagbladen in Sardinië zijn zeer vertoornd over de jongste rede van den keizer, te Bordeaux uitgesproken.- Wij zouden wel willen we ten, zegt de Armonia, of voor of gedurende den oorlog Napoleon III een zoodanig antwoord aan een bisschop zou hebben durven geven, als dat het welk hij aan den aartsbisschop van Bordeaux gegeven heeft. Te Florence is men zeer verwonderd over de beweringen van den Times, ten opzigte van den slaat van het finantie-wezen van Midden-ltalië omdat die geheel onjuist zijn. Geen Toskaansch agent is naar Londen ver trokken om eene lecning aan te gaan. 30 milliocnen van de 3 pCls. Tos- kaansehe leening zijn ingeschreven door de heeren von Rothschild en Bas- loggi tot een weinig lageren koers dan diewaarop deze waarde door de voormalige regering was vervreemd. De leening van 10 millioen door de staten van Modena en Parma is geheel gedekt tot den koers van 03. De regering der Romagna heeft nog slechts ll millioen van hare leening gerea liseerd, en ofschoon zij zelfs de rente heeft betaald van de obligatiën der leeningen van de pauselijke regering betreffende de legatiën, zal het budget 31 Dec. e. k. sluiten met een batig saldo van 300,000 fr.en dat wel ten gevolge der hervormingen door het tegenwoordige bestuur ingevoerd. De inwoners van Parma zijn door het bestuur aangemaand om al de wapenen, die zich in hunne handen bevinden, uit te leveren. Alleen de burgerwacht is van dezen maatregel uitgezonderd. Te Venetië heerschl eene ongewone beweging. Eiken morgen vindt de Ooslenrijksche politie overal billetlen met de woorden: Leve onze koning Victor Emmanuel! Hetzelfde heeft ook plaats te Mantua en Verona. Zeer vele ambtenaren, waaronder zelfs een commissaris van politie uit Verona, alsmede een kapitein der gendarmerie met zijne onderhebbende soldaten, hebben zich uit de voelen gemaakt en zich aan gene zijde van den Mincio ter beschikking van de Sardinische regering gesLeld. De beweging der Napelsche troepen naar den kant van de Abruzzen beeft, volgens nadere opgave, geen aanvallend oogmerk. De vrees voor Garibaldi alleen geeft daartoe aanleiding. Een Zvviisersch onder-officier die onlangs de Napelsche dienst had verlaten, was naar Bologne gegaan en had zich als vrijwilliger bij de troepen van Garibaldi gevoegd. Daar had bij, volgens zijn voorgeven, van eene geheime expeditie hooren spreken, die naar den kant van de Abruzzen zou plaats hebbenterwijl men ook troepen op de kust van Calabrië zou aan wal zetten. Ilij meende van dit gerucht partij te kunnen trekken, deserteerde en begaf zich naar Napels, waar hij liet gehoorde, in de hoop op eene goede belooning, zeer overdreven ter kennis van de regering hragt. De mededeelingen uil Rome waren gelijk luidend met de verhalen van dezen deserteur, zoodat hel ministerie, ten hoogste verontrust, hevel gaf tol het zenden van troepen naar de Abruzzen. Het toezigt op de kusten is zoo streng dat onlangs een vaartuig met ecnige Engelsche reizigers, dat koers zette naar den golf van Napels, in volle zee werd aangehouden en onderzocht. FllUISSEN. BERLIJN, 16 October. De verjaardag des konings is, volgens zijn uitdrukkelijk verlangen, op ernstige wijze gevierd, waarom dan ook de anders gebruikelijke feestmalen achterwege bleven. De verergerde ziektetoestand des konings wekt algc- mccne bezorgdheid. Naar men nit Stuttgart meldt zal de prins van Oranje, nadat hij een bezoek aan het hof aldaar heeft afgelegd, naar Warschau vertrekken, om den keizer van Rusland te ontmoeten. Te Hamburg meent men dat dc meer krachtige toon, onlangs door Pruissen aangeslagen, dc Dccnsche regering tot meerder nadenken gebragt en lol grootcre toegevendheid gestemd heeft. Althaus zij laat thans het Hertogdom Sleeswijk bereizen en de stemming aldaar polsennaar vermoed wordt om maatregelen te nemen waardoor zij aan de cischen van Duitsch- land zou te getnocl komen. Naar men uit Brcslau meldt, zullen keizer Alexander en de grootvorst- troonopvolger aanst. Donderdag en dc prins regent Woensdag avond aldaar aankomen. Donderdag zal er eene groote parade plaats hebben. OOSTENRIJK. WEENEN, 12 October. De keizer heeft de hh. Kolb en Orges, hoofdredacteurs van de Allg. Zeit. tot ridders der IJzeren Kroon benoemd, waaraan de persoonlijke adeldom is verbonden tot belooning der diensten door hen in genoemd dag blad tijdens de jongst verloopen crisis aan Oostenrijk bewezen. De commissie, belast met het onderzoek naar de oorzaken van den ongunsligcn locstand der troepen tijdens den oorlog in Italië, heeft haar verslag aan den keizer ingediend. Daaruit blijkt dat de voorraad groot ge noeg was om in al de behoeften ruimschoots te voorzien, maar dat er bij de uitreiking zeer veel was verdwenen. Als voorbeeld van bedriegerij noemde de commissie een post, door haar op eene rekening gevonden, van 30,000 zwanzigers voor lucifers. Er zullen waarschijnlijk nog vele personen tot verantwoording worden geroepen. De Ooslenrijksche stoombooten, die op het Lago Maggiore varen, zjjn door de Zwilsersche regering voor den prijs van 200,000 aangekocht. Vroeger is reeds gemeld dat de meerderheid der Hongaarsche protes tanten met de nieuwe regeling hunner kerkelijke belangen weinig of geen genoegen neemt. De gronden hunner afkeuring nu blijken meer omstandig uit ecu adres, den 4dcl1 dezer, ten gevolge cener te Kasmark in het Theiszer- dislricl gehouden vergadering, naar Weenen opgezonden. De adressanten verzoeken onder anderendat dc keizer de toepassing der uitgevaardigde kerkelijke constitutie gelieve te schorsen, tot dat eene wettig te verkiezen synode zal zamengeroepen zijn; dat het den keizer toekomend regt van oppertoezigt in aangelegenheden der prolestantsche godsdienst, in den geest harer kerkelijke wetten en der welligüjk gevolgde gewoonte, naar de ten jare 1790 gemaakte bepalingenzich alleen tot dc goedkeuring of verwerping der protestantsche kanons en statuten, en der kerkelijke pro tocollen beperken zal, en nooit zoo ver worden uitgestrekt dat bij den zetel der regering welsvoordragten vastgesteld en de protestanten tot dc aanneming daarvan gedwongen worden. Al verder, dal het bestunr der openbare scholen aan de openbare protestantsche autoriteiten worde toever trouwd en derhalve de keuze der schoolboekender taal waarinvan het stelsel waarnaar en van de onderwijzers, door welke het onderwijs zal ge geven wordenuitsluitend van de kerkelijke autoriteiten zal afhangenwier besluiten wel aan het oordeel der regering onderworpen zullen worden, maar zonder dat de protestanten ooit kunnen toestemmen dat het ministerie van eeredienst over de wettige openbaarheid dier scholen beslissen kan welke openbaarheidna 100-jarige stormendoor de vredesverdragen van Weenen en Linz gewaarborgd is, en eindelijk, dal de keizer hoe eerder hoe beter eene synode gelieve zameu te roepen en aan deze de zamenslelling van eene kerkelijke constitutie toe te vertrouwen. Tot dien tijd toe verzoeken de adressanten ten slotte dat hunne kerk in den toestand van vóór Maart teruggebragt worde. TURKTE. Naar gemeld wordt is de Sultan voornemens de uilkomst van het gereg- telijke onderzoek omtrent de onlangs ontdekte zamenzwering aan de drie hoogste staatsligchamennamelijk den ministerraad, den staatsraad en den hoogen raad van justitie, ter beoordeeling voor te leggen. Op het door deze drie collegiën in eene vereenigde zitting te geven advies zal Z. H. over het lot der schuldigen beslissen. Muktar bey, die door de Porte naar Alexandrië is gezonden, om aan den onderkoning het bevel betreffende de schorsing der werkzaamheden aan het Suez-kanaal over te brengen, heeft ook in last om onderzoek te doen omtrent de onmatige vermeerdering der Egyptische krijgsmagtwelke volgens het grootheerlijke bevelschrift van 1841 waarbij de betrekking tusschen Egypte en de Porte is geregeld, hoogstens 20,000 man sterk mag zijn. OOST-IN DIE. BATAVIA, 24 Augustus. De regering de wenschelijkhcid inziende van eene vertaling in het Ma- lcischmetAmbonesche spelling en met Ilaliaansche letters geschreven, van cenige Nederlandsche schoolboeken, ten gebruikc der inlandscbc Christen- scholen in de Moluksche eilanden, heeft voor dusdanige goedgekeurde ver talingen ten gezamenlijke bedrage van 100 bladzijden druks in klein 8°, een prijs van 500 uitgeloofd. Dezer dagen zijn twee tijgers (een zwarte en een toctvel), bestemd voor de diergaarde te Rotterdam, in de pakhuizen van de heeren Maclaine, Walson en C°. losgebroken. Zij hadden de wijk genomen in eene groote hoop rottanwaar hel aan ecnige heeren na veel moeite geluktehen door herhaalde schoten te dooden. Dit de zuid- en ooslerafdecling van Borneo zijn tijdingen ontvangen loopende tot den 29s,cn Julij 11. De krijgsverrigtingen hadden zich bepaald tol ecnige verkenningen, welke tot eene ontmoeting met eene der zwervende benden opstandelingen hebben geleid, waarbij hun weder ecnige afbreuk is gedaan. De commissie van bestuur was zeer bereidwillig in hel opvolgen van bevelen, evenzoo de overige prinsen en de bevolking van Martapoera; evenwel hecrschtc daar nog gcenc bedrijvigheid. Omtrent de verblijfplaals van pangaran llidayat, die aan zijn naar het schijnt opgevat voornemen om naar het hoofdkwartier af te kontenslechts een begin van uitvoering

Leydse Courant | 1859 | | pagina 3