LEVI) SC HE COURAN n'. m. WOENSDAG 19 OCTOBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vtij dag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Nummers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCIIE BEMGTEN. LEVDEN. 18 October. Zondag namiddag, even na half vier ure, woei er over een gedeelte dezer slad een lievige stormwind. Hoewel bij slechts weinige oogenblikken aan hield, gaf hij toch aanleiding tot een treurig voorval. Een der deuren van de Morsch-poort werd van den haak, waarmede zij aan den muur was vast gehecht, losgerukt en door den daaraan bevestigden sluitboom werd een man die zich in de poort bevonddoodelijk aan het hoofd getroffen. De onge lukkige, die bewaarder was in hel huis van militaire detentie nabij deze sladlaat cene weduwe en drie kinderen achter. blijkens de beneden voorkomende aankondiging zal de beroemde Johannisbergcr Capellconder directie van den heer Julius Langenbach, zich nog tweemaal op Zomerzorg laten hooren. Dit muziekgezelschap is te gunstig bekend en de indruk, door de onlangs gegeven concerten te weeg gchragtis nog te levendigdan dat het noodig zij hier iets tol aanbeveling neder te schrijven. Wij twijfelen geen oogenblik of aan de te geven afscheids-concertcn zal een ruim bezoek te beurt vallen. Niet lang geleden deelden wij mede, dat in de Seholsche zendingskerk te Amsterdam de naambilletten lot de goedgekeurde antwoorden op de uit- gesehrevene prijsvraag omtrent de viering van den Zondag geopend waren, en dat er vijf eerste of oorspronkelijke en twintig later bijgevoegde prijzen waren toegekend. Thans ziet bij den bockhandelaar II. de Hoogh te Am sterdam hel licht een boekje, getiteld: De rustdag en de werkende stand, dal de antwoorden, met den eersten, tweeden en derden prijs bekroond, bevat, oinlrcnt 100 bladz. groot, en van een netten, geiilustreerden omslag voorzien is. Het lijdt geen twijfelof velen zullen met deze uitgave aan hun verlangen voldaan zien en gaarne met bet boekje kennis maken. Bij denzclfdcn boekhandelaar is verschenen: De opwekking in Ierland, door Napoleon Ilousscl, een ooggetuige. Zij, die met den aard dezer opwek king, omtrent welke de heer lloussel onlangs in eenige plaatsen van ons land mcdedeelingen gedaan heeft, wcnschcn bekend te worden, kunnen nu voor eenige centen hunne begeerte daartoe bevredigen. De minister van marine heeft ter kennis van de daarbij belang heb benden gebragt, dat op Maandag den 28slCQ November aanst. eu volgende dagen, aan liet locaal van hel dep. van marine te 's Gravcnhage, een ver gelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die tot scheepsklerk bij de Nedcrlandsche zecmagt wenschen benoemd te worden. Het getal der open plaatsen bepaalt zich tot zes. Zij die verlangen tot het examen te worden toegelatenmoeten zich vóór of op den 15dcu November met een op zegel geschreven verzoek bij den minister aanmelden. De Stants-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de negen eerste maanden van 1859, waaruit blijkt, dat die be dragen heeft y41,924,000.07r, zijnde 535,742.76 minder dan in genoemd tijdvak van 1858. Bij regenten van het weeshuis der lierv. gemeente te Katwijk aan den Hijn is eene gift van 1000 ontvangen, tot ondersleuning van het fonds voor dat gesticht. Naar men verneemt, is de helmduiker J. Bijl in den loop der vorige week, bij het duiken op het bij Noordwijk gezonken schip Amphilritc geslikt en levenloos opgehaald. Door onderscheidene kerkbesturen zijn de hh. F. L. Rutgers, J. Ei- geman, J. J. Eigeman, W. Zaalberg, J. D. Tilanus, A. B. Evertsz, G. B. Sissingh, G. M. Braak, II. Visser, T. G. A. Slingcland, J. S. Cremer, M. C. G. van der Tuuk Sevcnsler, 11. B. Noorda, J. Swaagman Cremer en M. Corstius, na afgelegd examen, als kandidaten lol de li. dienst toegelaten. Tc Schiedam zijn van 7 tot 14 October 14 personen door de cholera aangetast, 14 zijn hersteld en 15 overleden. In behandeling bleven er nog 14. Uit de genoemde stad meldt men het volgende: Door het groot gebrek aan goed drinkwater is de gemeente-architect alhier, de heer M. van Erkel, op het denkbeeld gekomendoor boring te beproeven daarin te gemoet te ko men. Nabij de Plantage heeft men, op zijne aanwijzing, en naar zijne plannen, de proef genomen, die met den besten uitslag is bekroond. Met zeer eenvoudige hulpmiddelen en in betrekkelijk zeer korten tijdheeft men op cene diepte van 20 Ned. ellen, beneden den bcganen grond, een aanzienlijken aanwas water verkregen. Dat water nu nog ccnigzins troebel door het zand, alsnog in de cylinders aanwezig, belooft echter helder en zuiver te zullen worden, terwijl het gefiltreerd, als proef, uitnemend van smaak is bevonden. Er bestaan alle kentcekenen, die met grond doen ver wachten, dat voortdurend uit de bron genoegzaam water zal blijven opwellen. Het behoeft naauwelijks gezegd te worden, van hoeveel belang het wclgc- lukken dezer proef is, te meer nog, daar men op andere plaatsen in de stadin vroeger jaren vruchteloos hetzelfde heeft beproefd. Uit Vlaardingen schrijft men dat zich in de haringvangst eenc gunstige verandering heeft voorgedaan. Den 13dc" dezer kwam een haringschip van de Noordzee aan met de verblijdende vangst van ruim 16 lasten pekelharing van schoone zuivere soort, liet bragt tevens berigt van eenige anderendie ook daar eene aanzienlijke vangst hadden gehad. Hierop volgde een berigt van een onzer schepen, dat hel in korten tijd had gevangen 19 lasten ha ring, en dat ook anderen zeer voorspoedig hadden gevischl. De haring is van voortreffelijke hoedanigheid. Een en ander geeft gegronde hoop, dat weldra groote hoeveelheden van goede hoedanigheid zullen binnenvallen en dat die haring lol matige prijzen binnen- en buitenslands zal kunnen wor den afgeleverd en dal men zich derhalve niet langer zal behoeven te be helpen met de veel mindere soorten van buitenslands. Zondag II. zijn te Nieuwe Diep aan boord van 's lands korvet Juno overgegaan 118 onder-officieren en mariniers van het corps mariniers allen met buksen gewapend, met bestemming naar Oost-Indië; gemelde troepen zijn bestemd om zoo veel doenlijk bij alle voorkomende expedition tegenwoordig te wezen. Het bevel over dit detachement is opgedragen aan den verdienstelijken kapitein L. F. Kcmpers, onder medegeleide van den 2dcn luitenant J. P. Smith, beiden van het corps. Het voornemen schijnt te beslaan om in het vervolg op uitgebreide schaal zoodanig gebruik van dat corps te maken. Op Zondag 9 dezer zijn, op last van den aartsbisschop van Utrecht, in de kerken van het aarts-diocecs openbare gebeden afgekondigd voor het heil der katholieke kerk en het herstel van den Paus in zijn tijdelijk gezag. Om zich een beter denkbeeld te maken van den ongelukkigen toestand van de beide eskadrons dragonders, vroeger te Leeuwarden en thans te 's Bosch in bezetting, diene, dat van de 250 man er thans slechts 60 onder de wapenen kunnen komen. De overige 190 liggen aan de koorts. De gemaskerde optogl, waarmede de studenten der Groningsche hooge- school Donderdag avond II. den overgang van het rectoraat hebben gevierd, stelde in eenige tafereeien voor de vestiging der Portugezen, Nederlanders en Engelscheu in O. lndiê. De met de meeste zorg en deels met aan zienlijke kosten vervaardigde, vaak prachtige koslumcs deden bij de ver lichting door lampions, fakkels en maanlicht eene uitmuntende uitwerking, die van tijd tol tijd door het afsteken van bengaalsch vuur nog werd ver hoogd. De illuminatie in al de straten, waardoor de stoel trok, was schit terend. In de O. Ebbinge- en in de Brugstraat waren bovendien eerebogeu opgcrigt, waarvan de eerstgenoemde mei een aantal gekleurde lampions en met het beeld van Minerva prijkte. De afloop van dit feest heeft niets te wenschen overgelaten. Woensdag, den 2dcn November aanst., zal aan de kon. akademic te Breda het examen een aanvang nemen van dc onder-officieren van de wapens der infanterie, cavalerie en artillerie, dingende naar den rang van 2dcn luite nant bij die wapens. Te Rijsbergen (Noordbrabanl) ontstond eenige dagen geleden des nachts brand in eene keet, tijdelijk bewoond door A. de Jong, arbeider aldaar, die, uit het huis willende vlugten, daarin verhinderd werd, daar door onbekenden de deur was versperd, door middel van eenen boonstaak. Hij slaagde er echter in een anderen uitweg te vinden en heeft van het voorval kennis aan den burgemeester gegeven. De keet brandde intusscheu gedeeltelijk af. Het vuur is van de buitenzijde aangebragt. De justitie dort onderzoek. Het voorloopig verslag van dc tweede kamer der staten-generaalover het ontwerp tot bekrachtiging van eenige artikelen der verleende concession voor den aanleg en de exploitatie van de noorder- en zuiderspoorwegenis thans openbaar gemaakt. De bedenkingen, daarin voorkomende, zijn reeds hoofdzakelijk vroeger openbaar gemaakt. Over het geheel is het oordeel der meerderheid, voor zoover men daarover kan oordeclen, niet geheel on gunstig voor de regerings-voorstellen. liet denkbeeld der regering, om thans de bekrachtiging der beide conces sion voor den Noorder- en Zuidcrspoorweg in ééne en dezelfde wet te be grijpenvond bij verscheidene leden afkeuring. Men kon in deze zamen- koppeling naauwelijk iets anders zien dan eene kansberekening, of liever een middel om de ijverige voorstanders der Zuiderspoorwegen ook voor de Noorderspoorwegen te winnen, en omgekeerd. Voorts waren er sommige leden, die in 't algemeen tegen het stel van spoorwcglijncn't wclk de rege ring thans voorstondbedenkingen in 't midden hragtcnin hun oog van overwegenden aard. Dat stelsel zondigde, naar bun gevoelen, in dc eerste plaats door te groote omslagligheiddoor zekere weelde van lijnen, en miste daardoor dc vercischte waarborgen van uitvoerbaarheid. Zjj wildeu

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1