jn verscheidene wijken bijzondere maatregelen zijn genomen. Het pokken- gasthuis is zoo vol, dat geen zieke meer kan worden opgenomen. Er is sprake van de oprigting van een gedenktecken ter eere van wijlen sir John Franklin, te Spilsby, in Lincolnshire, de geboorteplaats van den moedigen zeevaarder. Ten bewijze der godsdienstige opwekking, die sedert cenigen tijd in sommige gedeelten van bet noordelijk Ierland heerscht, deelt een dagblad van Ulster mede dat een bockhandelaar te Belfast, die in de drie maanden welke den 30s,c™ Sept. 1858 eindigden 500 bijbels, 100 N. Test. en 200 psalmboeken verkocht had, nu in dezelfde drie maanden van het tegen woordige jaar 3500 bijbels, 1000 N. Test. en 1800 psalmboeken heeft ver kocht. liet Edinburgsch bijbelgenootschap leverde van 1 Junij tot 30 Sept. 11. 14,312 bijbels meer dan in dezelfde maanden van 1858 aan Icrsche bock- verkoopers af. FR AIV KR IJK. PARIJS13 October. Fe aanspraak van den aartsbisschop van Bordeauxwaarop de keizer bet vroeger reeds medegedeelde antwoord heeft gegevenwordt nu door de dagbladen medegedeeld. Daarin komt o. a. het volgende voor: Sire! wij !i en dat God, indien het mogelijk is, u de middelen schenke, gelijk hij a den wil toe geschonken heeft, om aan die Christelijke staatkunde ge trouw te blijven die uwen naam deed zegenen, en die welligt het geheim van den voorspoed en de bron des roems uwer regering is.Gisteren ,oen men u in een onvoltooid heiligdom geknield zag, de gezegende wijk- laals, die voor hel gcdruisch der wereld gesloten en aan den kant des hemels geopend is, om den dauw die daaruit afdaalt te ontvangen, scheen het. allen toe dat de onbevlekte patrones der plaats uen uwe doorluchtige gemalin en uwen wel beminden zoon met hare moederlijke bescherming dekte. Gij zult jegens baar de schuld uwer erkentelijkheid betalen, door aren Zoon eene zegepraal in den persoon zijns Stedehouders te verschaffen. Die zegepraal is uwer waardig, Sire; zij zal perk stellen aan de bczorgd- der katholieke wereld, die haar met geestvervoering begroeten zal. Het antwoord des keizers heeft op de geestelijkheid geen goeden indruk gemaakt, en de beweging dreigt algemeen te worden. Thans hebben ook d- sschoppen van Ch.ilons, van Nevcrs, van Evreux en van Tours mande- mei en uitgevaardigd. De laatstgenoemde doet een hevigen aanval op koning Valor Emmanuel, die volgens hem eene misdadige overweldiging in den zin H en daarom den opstand in den Romeinschen slaat aanstookt. De Paus, hij, kan niet beschikken over 200,000 bajonetten. Ware dit het geval, m hij aldus de weerspannelingen kunnen onderwerpendan zouden zijn bestuur zegenen en bet bewonderen. Waar moet bet toch heen, ir.dl i men het gevestigde gezag alzoo laat ondermijnen? De vorstelijke j'am iën mogen alle hieraan wel denken. Ook hare magt rust dan op een -.au grond en de dag zal alsdan komen dat zij van de troonen moeten .1 jen. ie zoo algemeen vijandige houding van liet meerendeel der liooge gees- en kanvooral wanneerzooals men geneigd is te geloovende gehccle geestelijkheid daaraan hare ondersteuning zal schenken, de regering in ccnen mociielijken toestand brengen. De Constitutionnel berigt dat er te Zurich binnen zeer korten tijd een defi tief vredesverdrag zal worden oriderteekenddat de onderhandelende 'ü.i! ndheden het over alle punten onderling eens geworden zijn, behalve ot de bepaling van het door Lombardyc te dragen deel der openbare schuld, en dat ook dit punt spoedig zal geregeld worden; dat echter de n< iwlings opgerezen vraagpunten nog niet vereffend zijn; dat de te Zurich o - liten verdragen aan de bcoordceling van een Europccsch congres zullen mhrworpen worden, en dat hierover eenstemmigheid tussehen al de groolc nogenheden bestaat. 'oorts zegt genoemd blad, dal van welk standpunt men de zaak van den k .'."lijken staat ook moge beschouwen, men altijd onderscheid moet ma- tussehen den Paus als hoofd der kerk en den Paus als wereldlijk vorst. In tie eerste betrekking kan bij alleen God als meester erkennen, maar in ie. I veede is hij onderworpen aan het Europesche staatsregthetwelk cischt d. ene voor den algcmccncn vrede gevaarlijke zaak op een congres worde oeh ndeld. Op de begrooting voor het volgende jaar is eene som van 140,000 fr. ■!tg! trokken tot herstelling van het grafgesticht te Longwood op S'. Helena, oning waarin Napoleon I zijn verblijf heeft gehouden, en tot het aan- en van ecnige grondeigendommen op genoemd eiland. Uit Alexandria is het berigt ontvangen dat aldaar een zaakgelastigde des Sultans is aangekomen, aan den onderkoning het bevel overbrengende ,i zieh tegen de voortzetting der werkzaamheden aan het kanaal van Suez i< v fzetlen. Dit bevel wordt toegeschreven aan den invloed van Engeland, en ook dit rijk onze onderneming tegen Marokko met leede oogen aanzietzoo meent men daaruit te moeten afleiden dat onze betrekkingen met Engeland ■■■■o:.'; niet op den besten voet zijn. Inlusschcn schijnt een en ander niet ,n nvloed te zullen zijn op de Chinesche expeditie, waarvan de regeling, ende cenigen tijd uitgesteld, thans weder is opgevat. Men heeft eene besl. iling gedaan van 20 kanonnccrbootenwaarvan de eerste binnen zes fkon moet gereed zijn, en vervolgens iederen dag een. Deze booten moe it <n 15 stukken gescheiden kunnen worden en zullen ieder eene zwaarte hebben van 128 ton. De keizer en de keizerin hebben thans weder hun verblijf op St. Cloud gevestigd. De Gaz. de Fronce zegt dat de keizer van Oostenrijk tussehen den 20 en 25 October te Compicgne wordt verwacht. Dezer dagen had op den spoorweg van hier naar Rijssel een ongeluk plets, ten gevolge van onoplettendheid eens baanwachters, die vergelen had het excentriek te verzetten. Daardoor geraakte de passagierstren in botsing met een trein, geladen met koopwaren. Verscheidene vaten <nct spiritus werden door den schok verbrijzeld en geraakten in brand de vlammen deelden zich mede aan de overige goederen, waardoor aanmerle- lijke schade werd veroorzaakt. Te Charonne had dezer dagen een voerman de wreedheid een dei paarden van zijn rijtuig, dat niet door vloeken of slagen tot loopen was te dwingen, bij de long aebter aan het rijtuig te binden en toen voort te rijden. Gelukkig dal de polieie den voerman in verzekerde bewaring nam want zijdie van dit voorval ooggetuigen warenmaakten zich gereed om hem hunne verontwaardiging duchtig te doen gevoelen. ITALIË. Het officiële dagblad van Rome verklaart, in strijd met de berigten van Turynsche dagbladen, dat de Romeinen, welke als vrijwilligers tegen Oostenrijk uitgetrokken waren, niet belet worden in hun land terug te keeren noch er door de overheid worden bemoeijelijktmaar er integendeel des noods onderstand ontvangen. Voorts verneemt men dat de aanwerving van Zwitsers voor het pauselijk leger voortduurt. Het handgeld is zeer hoog. Om in den klimmcnden finantiëlcn nood te voorzien, was de regering voornemens aan de monniken orden en aan de kerkelijke ridder-orden een offer voor de schatkist te vragen. Ook was er sprake van eene verpachting van het zout- en labaks- monopolie aan particulieren onder voorwaarde van vooruitbetaling dot pachtsom voor twee jaren. De Sardinische gezant heeft thans de stad verlaten. Er was bij zijn ver trek eene groote volksmenigte op de been maar ook de gendarmerie liet zich overal zien. De dictator Farini heeft bij zijne aankomst te Parma, (ten tijde van den moord aan kolonel Anviti gepleegd was hij te Modena,) de volgende procla matie doen aanplakken: Parmezanen! Uwe stad is bezoedeld, onze goede naam belcedigd, onze vrijheid geschonden. Italië, dat door de edele hou ding zijner zonen in de achting der beschaafde volken was gerezenis een hoon aangedaan. Het openbaar geweten eisc'nt genoegdoening en zij zal die hebben. Het volk heeft mij opgedragen zijne regtcn te verdedigende schuldigen zullen dus gestraft worden en Italië zal niet onteerd blijven. Burgers en nationale garden! verccnigt n om mij onder de vaan der beschaving en van Italië. Italiës vaan was altijd daar waar men zich opofferingen moest getroostenmaar nimmer waar slechts ijdele zwetserij heerscht. Onze vriend Victor Emanuel is over het gebeurde bedroefd. Hij is gewoon een volk te regeren, dat 'svijands bloed slechts op het slagveld vergiet, dat zijne vrij heid wist te bewaren en ook aan anderen de vrijheid zal verschaffenomdat het aan een vriend weet te gehoorzamen. De rust blijft nu ongestoord. De heer Farini heeft den procureur-generaal en den regtcr van instructie afgezet. Bij voortduring hebben er gevangen nemingen plaats. Door de nationale garde en de inwoners van alle standen, worden adressen van dankzegging en gelukwensching aan den dictator onderteekend. De generaal Dabormidaminister van buiten!, zaken in Sardiniëis naar Parijs vertrokken, belast met eene zending zijner regering. Te Genua worden buitengewone toebereidselen gemaakt voor de ont vangst van koning Victor Emmanuel. Door middel van Italiaanschc en Fransche vlaggen zal eene laan van 6 kilometres gevormd worden. pRri§§Kar. BERLIJN, 13 October. De markgraaf Willem van Baden, den 8stcu April 1792 geboren, die een roemrijk deel aan de groote oorlogen in het eerste vierde dezer eeuw namen zich ook door zijne burgerlijke verdiensten algemeen geacht maakte, is te Karlsruhe overleden. De Rijnbrug voor Keulen wordt overmorgen, den geboorte-dag des konings, voor het verkeer geopend. Op den eersten dag wordt de betaling van het bruggeld niet gevorderd. De bouw van deze brug, bestemd om den rijn-spoorweg met de lijn van Minden te verbinden, werd in de maand Junij 1855 aangevangen, maar dikwijls verstoord, zoowel door den stand van het water als door wijziging in het plan van uitvoering. De brug heeft eene lengte van 420 ellen en be slaat uit 4 boogen; iedere boog heeft eene opening van 98 ellen; de pijlers die in het water slaan hebben eene dikte van 6,25 el ieder en eene boogie van 16 ellen boven den waterspiegel. Zij is verdeeld in twee dcclcn, ecu gedeelte voor den spoorwegmet dubbel spoor voorzienter breedte van 7,50 el, bet andere voor rijtuigen en voetgangers, 8,50 cl breed. De kos ten dezer brug hebben ruim 7 milliocn gulden bedragen, waarvan/2,400,000 voor het ijzerwerk. Bij den opgang van den kant van Keulen, zal het standbeeld van den Koning geplaatst worden, en aan de andere zijde, aan den kant van Deutz, dat van den prins-regent; beide beelden zullen van eene kolossale grootte zijn. Te llalbcrstadt zal men op 5 November aanst. het duizendjarig be slaan der domkerk vieren. Zjj werd op 5 Nov. 859 door bisschop Hildc- grim II ingewijd. Prins Frcdcrik der Nederlanden is thans in zoo verre hersteld, dat hij binnen weinige dagen zijne voorgenomene reis naar Mtiskau zal kunnen ondernemen. De deelneming aan de Humboldt-stichting is zeer algemeen; reeds zijn meer dan 50,000 th. tot dat einde ontvangen. OOSTENRIJK. WEENEN, 12 October. Het regcringsblad behelst een overzigt van de staatsinkomsten en uitga ven over het jaar 1858. De gewone inkomsten hebben in dat jaar bedragen 274,502,117 II., de buitengewone 8,038,546 tl., te zamen 282,540,723 fl.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2