LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 17 OCTOBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vtijdrzg uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. N". '124. Bij deze Courant behoort Bijblad IV". 22. BINNËNLANDSCHE BEHIGTEN. LEYDEN, 15 October. Op aanstaanden Donderdag, den 20stco dezer, ten 2 ure, zullen de cura toren dezer boogescbool het nieuwe akademische gebouw aan de drie hoogleerarcnvoor wier onderwijs bet bestemd is, pleglig overgeven. De hoogleeraar van der Boon Blesch zal daarna de nieuwe inrigling voor het scheikundig onderwijs inet eene openbare redevoering inwijden. liet getal der in bet Werkbuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 85 tot 93 personen. Als schrijver der Fransche verhandeling over hel evangelie van Mallhcus wien door bestuurders van bel llaagscbc genootschap ter verdediging van de Christelijke godsdienst de zilveren eerepenning is toegewezen, beeft zich bekend gemaakt de beer E. de Muralt, theol. doet. en eerste bibliothecaris te Petersburg. Sedert den 7dcn October 1859 zijn als door de cholera aangetast opgegeven 147 personen, waarvan 87 lijders zijn overleden. In het zieken huis in de Lakenhal bevinden zich 25 zieken. Terwijl bijna in geheel Nederland de tusschenpoozende koortsen op cene lievige wijze heerschen en de sterfte alom de geboorte verreweg over treft, is hel opmerkelijk, dat de gezondheidstoestand in Zeeland zeer be vredigende resultaten oplevert. Zoo zijn in de afgeloopcn maand te Middel burg geboren 37 kinderen en overleden 32 personente Vlissingen geboren 31, overleden 18, en te Zierikzee geboren 35 en overleden 21. Op den 30slcn dezer zal te Botterdam scheep gaan, met bestemming naar 1., een detachement suppletie-troepen, sterk 150 man, ouder bevel van den luit.-kol. J. II. Crena, die van verlof terugkeert. Uit Dordrecht schrijft men het volgende: Vele jaren geleden werd alhier in het gast- en ziekenhuis verpleegd Aaltje van linden. Deze is in de vorige maand te Zalt-Bommcl in een geslicht overledenen heeft uit erkentelijkheid hare nalatenschap, welke op 8 5 9000 begroot wordt, aan hel stedelijk gast- en ziekenhuis alhier vermaakt. De renten van hel kapitaal moeten nog aan eenen arbeider in Gelderland, een neef van haar, gedurende zijn levenuitgekeerd worden. Woensdag II. had in de gemeente Haarlemmermeer eene harddraverij plaats, waarbij alleen mogten mededingen paarden, minstens 3 maanden onafgebroken in gebruik bij ingezetenen der gemeente en door hen bereden. 13 paarden dongen naar den prijs, bestaande in een fraai bewerkten zil veren tabakspot en komfoor; deze werd behaald door het paard de Moor, door den eigenaar C. Kroon bereden; de premie, zijnde een baleinen zweep met ivoren hecht en zilveren beslag, werd behaald door het paard Remkert van den landbouwer P. Enlhovcn, en door hem bereden. Z. M. de koning heeft goedgevonden de uitspraak van ged. stalen van Noordholland, tegenover den gemeenteraad van Haarlem, betreffende de toe lating van de lib. Dyserinck en van de Polllot leden van den gemeente raad, te handhaven. Dit besluit is genomen op de volgende motiven: dal volgens art. 11 der gemeentewet, wanneer bij eene eerste stemming geene volstrekte meerderheid is verkregendoor het bureau van stemopneming eene lijst moet worden opgemaakt, bevallende tweemaal zooveel namen als er personen te benoemen zijn; op die lijst moeten worden gebragt zij, die bij de eerste stemming de meeste stemmen hebben erlangd; en over de op die lijst vermelde personen- moet de stemming plaats hebbendat derhalve de wet niet vordert, dat de personen, welke op de lijst worden geplaatst, de vereischten voor liet lidmaatschap van den raad bezittenmaar alleen dat zij bij de eerste stemming de meeste stemmen hebben erlangddal dc roeping van hel bureau van stemopneming volgens de wet slechts is, den uitslag der gehouden verkiezing te constateren, en geenszins over de bevoegd heid van personen tol hel zitting nemen in den raad te oordeelendat het bureau van stemopneming te Haarlemtoen hel op de lijst voor de her slemming de personen plaatste, die bjj de eerste stemming de meeste stem men hadden verkregen, zonder te onderzoeken of allen de vereischten beza ten om lid van den raad te zijn, in overeenstemming met de wet heeft gehandeld. Dc hh. Dyserinck en van dc Poll hebben in de vergadering van den Uaar- lemschen gemeenteraad van Woensdag reeds zitting genomen. Eergisteren heeft de heer mr. J. A. Fruin zijne betrekking als hoog leeraar in de reglen aan de Utrechtsche hoogeschool aanvaard, door het houden cener redevoering over het nut der geschiedkundige beoefening van het Fransche regt voor de wetenschappelijke verklaring der Nederlandsche burgerlijke wetgeving. Naar men uit Harderwijk schrijft zal een gedeelte van hel koloniaal werfdepot, wegens gebrek aan localiteit, van daar naar den Helder ver plaatst worden. Eergisteren heeft te Groningen de hoogleeraar J. J. P. Valcton liet rectoraat bij de hoogeschool aldaar overgedragen aan den hoogleeraar B. J. Gralamamet hel houden cener redevoering over de eigenaardige voortreffe lijkheid van hel oude Israëlitische volkvooral merkbaar in hunne vcrccring van God (de antiqui populi Israëlitici peculiari virtute in Deo colendo conspicua). Des avonds hebben de studenten van de vereeniging Vindicat atque Polit eenen gemaskerden optogt gehoudenwaarbij dc ingezetenen door eene algemeene verlichting van hunne belangstelling deden blijken. Gedurende hel rectoraat van den hoogleeraar Valeton zijn bij die hooge school 4G studenten ingeschreven. Dc lieer A. J. Ingenhousz, oud-lid der tweede kamer der stalen gene raaldie onlangs in 93-jarigen ouderdom te Breda is overleden, heeft bij zijnen uitersten wil 5000 vermaakt tot het opriglen van een oudc-vrou- wenhuis aldaar. Uit Luxemburg wordt gemeld dat de commissie door de regering be noemd om dc herziening der ordonnantiën te bewerkstelligen, welke be gonnen is door de wet van 15 Julijhare laak heeft volbragt. Volgens geloofwaardige mededeelingen zou die arbeid aan de vrijzinnige gevoelens der meerderheid van dc Luxemburgers voldoening verschaffen en verscheidene ontijdige belemmeringen uit den weg ruimen, welke aan de uitoefening der reglen en vrijheden van de Luxemburgers zijn in den weg gelegd. Ten aanzien der drukpers heeit de commissie dc meest mogelijke vrijzinnige denkbeelden omhelsdvoor zoo ver die met de bondswetgeving bestaan baar zijn. (llbl.) 's GRAVEN 1IAGE15 October. Z. M. heeft den officier van gezondheid 3Je kl. bij de Ncderl. zecmagt A. J. 1'. de Jaager, ingevolge zijn verzoek, eervol uil 's rijks zeedienst ontslagen. Z. M. wordt nog lieden van het I.oo terug verwacht. Naar men ver neemt, zal Z. BI. lot het begin der volgende maand alhier verblijven, en alsdan naar het Loo terugkeerenten einde den 3dcn Nov. bij het groot feest van Sl. Hubert tegenwoordig te zijn. De baron von Melzburg, laatstelijk zaakgelastigde van dc Oostenrijk- sche regering bij die der Nederlandenis in hel buitenland overleden. Van de 18 adspirantendie in de afgeloopcn week aan het examen voor de betrekkingen van 2dcn luit.-kwartiermeester en 2dcn luit.-administra teur van klecding en wapening hebben deelgenomen, hebben 9 hunner aar. de vereischten beantwoord en wel 6 voor kwartiermeester en 3 voor admi nistrateur van kleeding en wapening. De heer mr. A. D. Meijer, te Amsterdam, de kampvechter tegen de besiaande inrigling der staals-loterijheeft thans aan de leden der tweede kamer een adres ingediend, waarbij een ander plan voor eene loterij wordt ontwikkeld. Bij dat adres is gevoegd een stuk in gelijken geest, door dien lieer aan den ministerraad ingediend, en eene aanprijzende verklaring van dc lib. mrs. J. W. Tijdeman en J. A. Molster, advocaten te Amsterdam. De leden van de synodale commissie zijn sedert ceuigc dagen in het lokaal van de herv. ecrediensl enz. vergaderd. De tweede kamer heeft gisteren eene zitting gehoudenhoofdzakelijk bestemd tot het opmaken van eene nominatie van 5 kandidaten voor de vervulling der vacature, ontslaan in den hoogen raad door den dood van den heer Modderman. Op die lijst zijn geplaatst dc namen der hh. en mrs. J. II. van der Sandc, raadsheer in het prov. gereglshof van Znidholland; A. van Galen, procureur-generaal bij het prov. geregtshof van Znidholland; K. A. BIccusscn, lid der kamer; J. Heemskerk Azn.lid van de arr.-rcgt- bank te Amsterdam, en P. A. Sander, lid der kamer. Deze lijst zal aan Z. BI. worden opgezonden. Te Scheveningen zijn heden morgen met dc haringschuit de Jonge Aalbert aangekomen twee schipbreukelingen van hel kofschip de twee Ge zusters kapt. Gicsen, dat jl. Maandag voor Gocdercedc is gezonken. De bemanning, die uit vijf koppen bestond, werd door de Deensche schooner F li na Anna, bestemd naar Schiedam, overgenomen; gebrek aau leeflogt noodzaakte den kapitein, wiens reis door tegenwind zeer vertraagd was, twee der schipbreukelingen te doen overgaan op de Scheveningsche bom. BUlTKNLANDSCiiK BEIUGTEN. ENGELAND. LONDEN 13 October. De Times beweert dat prins Napoleon iu het laatst dezer week naar Londen zal komen om er 5 dagen te verblijven. De kinderziekte hccrschl hier ter slede zeer sterk, zoodat daaromtrent

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1