LEYDSGHE COURANT. 1859. •*mv VRIJDAG 14 OCTOBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Znturdag Avond. AV W «A a S tii/4 j De Prijs der Courant is 12 in liet jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCI1E BERIGTEJi. LEYDEN, 13 October. In ile zitting van oen gemeenteraad van lieden was aan de orde gesteld ccne voordragt tot liet indienen van een adres bij de tweede kamer, met betrekking tol de aanhangige voorstellen omtrent den aanleg van spoorwegen. Deze voordragl was uitgelokt door een schrijven van het Amsterdamsch spoorweg-comité, waaruil bleek dat het besluit van den gemeenteraad alhier, onlangs naar aanleiding van een schrijven van hel comité te Botterdam en Dordrecht genomen, in cenen verkeerden zin was opgevat, als zoude men de zienswijze van het Amsterdamsch comité daardoor goedkeuren. Na cerijge beraadslaging heeft de raad echter besloten geen adres in te zenden maar alleen aan hel Amsterdamsch comité kennis te geven dal hij geenc aanleiding had gevonden om niet bij het vroeger genomen besluit te volhar denen levens te verklaren, dat het Amsterdamsche comité dat besluit verkeerd had uitgelegd. Omtrent de verpachting van het invorderen der bruggelden heeft de raad besloten dit op nieuw te doen voor den tijd van slechts één jaar. Tc Dordrecht is overleden de hoog edel gestr. heer jhr. J. G. W. Mer- kes van Gendt, ridder van verschillende orden, kolonel-titulair van het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs, inspecteur der tweede fortificatie-inspectie en 's konings adjudant in buitengewone dienst. Tc Amsterdam werd eergisteren de 30slc algemcene vergadering gehou den der maatschappij tot bevordering der toonkunst. Uit het verslag om trent die inrigting bleek, dat zij in cenen bloeijenden toestand verkeerde en zich gedurende het afgcloopen jaar in ecne aanwinst van leden mogt ver heugen. Als componist der koor-symfonie «onsterfelijkheid," ten vorigen jare eervol vermeldhad zich doen kennen de heer Mordachte Nijmegen terwijl thans ter hekrooning werd waardig gekeurd een ingekomen ant woord op de prijsvraag, 6 kow» »«i oi^roin„6,.l<.i0iiig. dij uc ujicimig .a., liet naambriefje bleek hiervan componist te zijn de lieer J. Worm, orga nist te Groningen. De vergadering besloot, op voorstel der afdecling Arnhem, dat in de maand Augustus I860 een groot algemeen muziekfeest te Arnhem zal worden gevierd, waartoe de maatschappij eene som van 12,000 be schikbaar stelde. De hoogleeraar Stierman te Utrecht heeft Zondag 11. gedachtenis gevierd van zijn 50-jarig professoraal. Maandag 11. brak op den bonwhof de Vogelenzang onder Weurt hij Nijmegen, brand uit, waardoor eene groole bouwmanswoning, een boeren huis en eene schuur afgebrand zijn. De gcheclc oogst, alle landbouwwerk tuigen, drie varkens, een kalf, en de gehcelc inboedel zijn eene prooi dei- vlammen geworden. Xe Kampen is overleden Anthony ten Dam, geboren te Maastricht, en blijkens extract uil het doopregister der herv. gemeente aldaar, gedoopt op den 15den February 1758, alzoo in den lioogen ouderdom van ruim 101j jaar. Nog onlangs zag men hem, tot op het laatste nog in het volle bezit van al zijne zintuigenzijne gewone wandeling door de stad doen. Bij de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der stalen-generaal in hel hoofdkiesdistrict 's Uerlogenboschten gevolge van het overlijden van den lieer mr. J. L. A. Luyben, is verkozen de heer mr. A. F. X. Luyben, zoon van den overledene, met 993 van de 1718 uitgebragte stemmen. Op den heer mr. II. Sassen waren 570 uitgebragt. l)c raming van 's rijks middelen en inkomsten voor het dienstjaar I860, is bij de begrooling voor genoemd dienstjaar aldus voorgedragenDirecte belastingen, a. grondbelasting 10.301,800, b. personeel ƒ0,888,000, c. pa tenten ƒ2,758,400; accijnscn 17,275,000; indirecte belastingen 12,903,000; in- en uitgaande regten en scbeepvaarlregten ƒ4,330,384; waarborg en be lasting der gouden en zilveren werken 245,000domeinen 1,151,204.73*-; opbrengst der posterijen ƒ1,800,000; idem der rijkslelegrafcn ƒ251,400; idem der staats loterij ƒ410,000; idem der akten voor de jagt en visscherij ƒ90,000; idem der loodsgelden ƒ683,000; regt op de mijnen 1,725verschillende ontvangsten en toevallige baten 1,186,305.33; de onvervreemdbare renten ten laste van Belgiö ƒ400,000; het koloniaal batig slot van 1859 ƒ20,200,000; uitkeeringen uit de geldmiddelen van 's rijks overzeeschc bezittingen, tot kwij ting der renten ten laste dier bezittingen ƒ9,800,000. Totaal ƒ90,681,219.06). 's GRAVENHAGE 13 October. llij kon. besluit van den 10d™ dezer zijn tot onderwijzers van de 3d0 klasse voor de dienst in Nederl. Indie benoemd de onderwijzers van den tweeden rang J. II. Beddigs, J. Bekbergen, II. F. J. Camauer, J. van Hout, D. S. de Jong en J. A. Vermeulen. De prins van Oranje heeft het groothertogdom Luxemburg verlaten. Van de terugkomst van Z. K. II. in de residentie is nog niets met zeker heid bekend. Z. K. II. de graaf van Vlaanderen heeft zich onledig gehouden met de bezigliging van de merkwaardigheden dezer residentie, zooals liet paleis, het Iluis ten Bosch en de bazar van de heeren D. Boer en Zonen. De graaf heeft ook gisteren voormiddag Scheveningcii en liet gemeente-badhuis met een be zoek vereerd. Z. K. JE heeft ecue wandeling aan hel strand gedaanzicli eenige oogenblikken opgëhouden bij den afslag van den vischen zijne aan dacht geschonken aan het zoogenaamd trekken van de pinken. Des avonds is de vorst reeds naar Rotterdam vertrokken, en aldaar aan boord gegaan van de Belgische stoomboot le Diamantten einde naar Belgiö terug te keeren. Z. K. II. heeft tijdens zijn verblijf alhier ook de stad Delft bezocht en daar de kon. grafkelders en de rijks-magazijnen bezigtigd. Bij het ministerie van finanliëii is ontvangen de som van ƒ35.13, door een onbekende ingezonden wegens verschuldigd sncccssiercgt. De chefs der militaire zieken-inrigtingen zijn door het departement van oorlog gcmagligd de militairen, die aan koortsen hebben geleden, welke in de zickén-etablissementen hier verpleegd worden, dagelijks buitengewone rations van versterkingen uit te deelcn. Hel badsaizoen te Schcveningen zal eerst op den 15dcn dezer gesloten worden. De afdeelingen van de tweede kamer zijn met het onderzoek der staats begroting voor 1860 gevorderd tot hoofdst. V Dinnc.nlzaken). Naar men verneemt, zal er van het laatstelijk gehouden onderzoek in de afdeelingen over het spoorwegen-ontwerp een voorloopig verslag worden opgemaakt, dal eerlang te gemoet gezien wordt. BUITËNLANDSCIIE BER1GTEN. UllMJUJU J.M. MJT LONDEN 11 October. Volgens een gerucht zou er in den boezem van het kabinet ten opzigte van het Chinesehe vraagstuk eene zoodanige verdeeldheid zijn ontslaan dat het nemen van maatregelen voor de aanstaande expeditie daardoor ten ccncr. male verlamd wordt. Lord Clyde, de opperbevelhebber van ons leger in lndiö, wordt tegen het einde des jaars alhier terug verwacht. De Great Eastern, die nu een togt heeft gedaan van Portland naar Holyhead, heeft ten volle aan de verwachting beantwoord. De Times is van gevoelen, dat het geldgebrek in de staten van Midden- Italië zoo groot is dat het wel aanleiding kon geven lot het herstel der verdreven vorsten. De agentenuil Toskane naar Londen gezonden om te trachten aldaar in dezen finanliölen nood te voorzienzijn niet in hunne zending geslaagd. De bcriglen uit Calcutta maken melding van eene groole openbare meetingaldaar gehoudenten einde te beraadslagen over de indiening ccncr petitie hij het parlement, waarin aangedrongen wordt op het instellen van een onderzoek nopens de Indische aangelegenheden op de plaats zelve. De kamer van koophandel heeft legen de inkomsten-belasting geprotesteerd. Tijdingen uit China melden dat de Pciho en hel groole kanaal door Engclschc eu Fransche oorlogschepen geblokkeerd worden. De gezondheids toestand van den admiraal Hope was bedenkelijk. Hel beroemde opperhoofd der opstandelingen, Chingking-kangwas door zijne eigene aanhangers om het leven gebragt. In de.Ec/io van Brazilië leest men het volgende: Dezer dagen (21 Aug.) zou eene negerin met hare 3 zonenwaarvan de jongste nog aan de borst was, in hel openbaar worden verkocht. De meester, menschlievendcr dan menig ander, wilde ze niet scheiden maar te zamen verkoopenmaar niemand wilde toen den koop aanvaarden. Bij de derde opveiling hebben eenige personen eene inschrijving geopend, om een der kinderen vrij te koopen en dus den gcheelen verkoop gemakkelijk te maken, maar dit wilde niet gelukken, zoodat men ten slotte tot den afzonderlijken verkoop moest overgaan. De negerin, die altijd bedaard was gebleven, werd toen door wanhoop aangegrepen en smeekte haar niet van het jongste kinddat de borst nog noodig hadle scheiden. Dit looneel maakte een zoo diepen in druk, dat de menigte met tranen in de oogen uiteenging en de verkoop niet kon plaats hebben. FRANKRIJK. PARIJS, 11 October. De keizer en de keizerin zijn Maandag 11. te Bordeaux aangekomen en aldaar met geestdrift door de bevolking ontvangen. Onder de personen aan wie Z. M. aldaar gehoor verleende, was de aartsbisschop, cn het kon niet

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1