Volgens een ander berigt zon de volgende schikking zijn getroffen. Sar dinië zou het gedeelte van het gebied van Mantua, alwaar zijn leger tijdens het sluiten van den wapenstilstand stondbehoudenen zich belasten met S/5 deel of 270 millioen der schuld. Het verschil betreffende het rayon der vestingen zou gedeeld en dit rayon op 3000 ellen bepaald zijn. Prins Napoleon is uit Zwitserland plotseling teruggekeerd, waarloc de minder gunstige gezondheid van zijnen vader aanleiding heeft gegeven. De bisschop van Nantes heeft opcntlijk zijne goedkeuring geschonken aan het vroeger vermelde protest van den bisschop van Orleans, niet alleen in zijn eigen naam, maar ook in die der geheele bevolking van Bretagne. In de vorige week heeft men twee malen pogingen aangewend om den spoortrein van Beziers naar Narbonne uit het spoor te doen loopen. De maatregelen daartoe waren met veel overleg genomenmaar hebben hun doel gemist. Er wordt een streng onderzoek naar de schuldigen gedaan. De hertogin van Parma zal zich te Zurich vestigen. Zij heeft in het hotel waar thans de conferentie hare zittingen houdt vertrekken gehuurd tot 15 April van het volgende jaar. ITALIË. liet vermoorden van den kolonel Anviti te Parma wordennaar de bcrig- tcn te oordeelen, door geheel Italië eenstemmig afgekeurd. Omtrent de omstandighedenwaarmede die misdaad gepaard gingverneemt men thans nog eenige nadere bijzonderheden. Het slagtoffer is niet levend door de straten gesleept; men had hem reeds in de kaserne met dolksteken afge maakt, en het is dus aan het lijk geweest, dat eene doldriftige menigte hare woede heeft getoond. Twee officieren van de nationale garde hebben nog getracht de volksmenigte tot bedaren te brengenmaar dit mogt hun niet gelukken. Het officiële blad van Sardinië, van den moord sprekende, zegt: De vrceselijke misdaadte Parma gepleegdheeft in ons land dat gevoel van afschrik en ontzetting opgewekt, 'twelk soortgelijke gebeurtenissen bij eene Christelijke en beschaafde bevolking te weeg brengen. De afkeuring van dit feit is hier dan ook algemeen en wanneer wij daarvan sprekendan is het om hulde te brengen aan de zedelijke begrippen van onze bevolking. Inlussehen zal het gebeurde ongunstig werken op den algemeenen toestand. Velen, vooral in den Kerkdijken Staat, verlaten het land. Aan den ande ren kant stellen vreemdelingendie wegens zaken naar Italië geroepen wor den, hunne reis naar dit land uit, omdat men niet weten kan wat daar binnen kort zal gebeuren. Van daar een staat van kwijning in alle zaken, die de ongunstige volksstemming niet weinig vermeerdert. Vooral te Venetië moet de stemming zeer slecht wezen. Men berekent dat van de 125,000 zielen aldaar niet minder dan 45,000 armlastig zijn, hetgeen tot dusverre nog niet beleefd is. In den brief, door Mazzini aan koning Victor Emmanuel geschreven, wordt niet veel vertrouwen gesteld. Men gelooft, dat hij dien geschreven heeft alleen om van zich te doen spreken en de aandacht op zijn persoon te vestigen. Zooveel schijnt zeker, dat bij eenigen zijner aanhangers in de legatiën papieren gevonden en in beslag genomen zijn, die over zijne han delingen geen gunstig oordeel doen vellen. De regering van de Romagna heeft eene nieuwe inrigting der univer siteit van Bologna, welke voorheen lot de vermaardsie hoogescholen van Europa behoorde, vastgesteld. Daarbij zijn ook nieuwe leerstoelen opgerigt, onder anderen een leerstoel voor het algemeeneen hel constitutionele staatsregt. Te Bologna hebben de ambtenaren thans ook den eed van getrouw heid aan den koning van Sardinië afgelegd. In Toskane en Modena is reeds last gegeven om de gebouwen, welke voor de heffing der tolregten op de Toskaansche grenzen dienen, te verkoo- penook is er bepaald dat al het aanwezige geld op den Sardinischen stem pel zal hermunt worden. Te Genua traden onlangs drie personen, een man en twee vrouwen, in een koffijhuis en eischte limonade gazeuse. De knecht schonk in en de drie personen dronken hunne glazen dadelijk uit, met dat gevolg, dat de man dadelijk dood neervielterwijl de beide vrouwen na weinige oogen- blikken den geest gaven. In plaats van de gevraagde limonade had de knecht gegeven een aftreksel van bittere amandelen, dat in zeer geringe mate in de limonade gazeuse wordt gedaan, en zeer zwaar vergift is. PBBISSEN. BERLIJN, 9 October. De toestand des konings is thans weder veel verergerd. Hij is zoo zwak dat hij zich bijkans niet meer kan beweger,. In de plaats van den heer von Richthofendie zwarigheden heeft ge maakt, zal de graaf Eulenburg waarschijnlijk de expeditie naar Japan als diplomatiek agent vergezellen. Voorts verneemt men dat er uitzigt bestaat, om den bekenden reiziger Wilhelm Heine te New-York, die bereids eene expeditie naar Japan mede gemaakt heeft cn daarvan eene beschrijving in 'tlicht heeft gegeven, aan deze expeditie te doen deelnemen. De regering van Mecklenburg-Schwerin heeft eene bekendmaking uit gevaardigd waarbij de deelneming aan de Frankforter nationale vereeni- gingen aan andere politieke vereenigingentegen de bestaande bonds-in- stellingcn gerigt, wordt verboden. Uit Leipzig meldt men, dat de heer Bruno Lindner, professor in de theologie aan de hoogeschool aldaar, in hechtenis is genomen onder beschul diging van het ontvreemden van een groot aantal kostbare handschriften en zeldzame drukwerken. Een daglad van Hamburg geeft eenige bijzonderheden op van een con cordaat, dat op 28 Augustus 11. tusschen den groothertog van Baden en den bisschop van Freiburg is gesloten. De groothertog zal 700 pastoors benoe men, maar op voordragt van den bisschop, die ook de magt bezit, om hen, die door de regering werden voorgesteld, te weren. De bisschop zal er 200 benoemen. De bisschop heeft het geheele beheer over de ünivcr* versitcit en over de kerkelijke goederen en geeft alleen kennis van zijne handelingen aan het bestuur. Uit Munchen meldt men dat de bekende dierschilder, Eduard Wagner, op eene noodlottige wijze om het leven is gekomen. Hij had zich met een vriend naar een bosch begevenop eenige uren afstands van Munchen gelo gen, ten einde er studiën te maken. Hij was met zijne schilderbenoodigd- heden beladen en droeg daarbij, een minnaar der jagt zijnde, een geweer op den rug. Door een toeval struikelde Wagner en viel; het geweer ging los en het schot vloog den ongelukkige door liet hoofd, zoodat hij oogenblikkelijk den geest gaf. Hij was slechts 29 jaren oud. OOSTENRIJK. WEENEN, 8 October. Het onlangs uitgevaardigd keizerlijk besluit, nopens de kerkelijke en schoolaangelegenheden der protestantenis door dezeninzonderheid in Hongarije, ongunstig opgenomen. Zij voeren namelijk aan, dat het daarin uitgedrukt hoofdbeginsel hetzelfde is dat, hetwelk, nu 3 jaren geleden, door den minister van eeredienst aan de dislricls-vergaderingen ter goed-1 keuring ingediend en door dezen bepaaldelijk bestreden werd. Voorts kennen zij der regering niet de bevoegdheid toe, om wetten voor de pro- testantsche kerk uit te vaardigen, daar dit strijdt tegen het gewaarborgde regt van vrije regeling van eigen aangelegenheden. Ten slotte verlangen zij toestemming tot oprigling eener synode, wier besluiten aan het oordcel des keizers zouden worden onderworpen. l)e onderscheidene grieven tegen de in te voeren wet zullen in een adres den keizer worden bekend gemaakt. De Oest. Zeit. meldt dat te Venetië talrijke inhechtenisnemingen heb ben plaats gehad, ten gevolge van de ontdekking eener vertakking van het comité ter bevordering van de verhuizing naar Lombardye. In het Zalad-comitaat is een pont, waarmede 40 menschen2 rijtui gen en 6 paarden over de Mur werden gezet, omgeslagen. Het vaartuig was overladen en daardoor was het touw gebroken. Men heeft geen enkel persoon kunnen redden. INGEZONDEN. Het Plcterskerkplcin. Het woord van den wijzen Koning, »er is niets nieuws onder de zon" moge al tot een spreekwoord geworden zijn, de lijd waarin wij leven tracht evenwel zoo op allerlei wijzen dat woord te logenstraffen, dat men zich vaak niet meer behoeft te verwonderen, wanneer men hel meest onge hoorde gebeuren ziet, of het minst vermoedde als in een oogwenk ziet te voorschijn roepen. Wie toch, die nog pas eenige dagen geleden het S'. Pieterskerkplein over wandelde, hetzij om uit den aard zijner betrekking van een ander gedeelte der stad naar het Academiegebouw te gaanhetzij omom de eigenaardige bekorting die dat plein aanbooddaaraan boven een' anderen weg de voor keur te geven, wie, herhaal ik, zou toen hebben kunnen denken dat die ruimte, midden in de stad gelegen en door de meest fatsoenlijke stra ten cn grachten als omheind, toen reeds door enkelen bestemd was om in eene arbeiders kolonie te worden herschapen. Zijn de armen dan ook geene menschenen behooren ze niet evenzeer eene ordentlijke woonplaats als gij en ik?" Wel zeker antwoord ik. Maar de wedervraag is gereed en ligt voor de hand, waarom kiest de meer ge goede burger dan Breèslraat of Rapenburg of Hooigracht boven eene der mindere buurten tot de plaats zijner woning uit, volgt er niet uit dat even belagchelijk als men het noemen zou wanneer de arbeider in zwarten rok of pels gewikkeld 's morgens naar werk ginghet ook rationeel is dat het verschil van stand in de maatschappij, tenzij dan om enkele redenen van uilzondering, zich ook in de woonplaats openbaart. En hoe hoogen lof men aan de philantropische ideën van IIII. Diakenen der Herv. gemeente moge toezwaaijenonmiskenbaar is 't dat zij hun menschlievend doel even goed hadden kunnen bereikenzonder juist een plein midden in de stad gelegen tot het centrum hunner edelaardigheid te bestemmen; zonder juist hen die om dit plein wonen, en reeds zooveel derven wat bewoners van andere straten en grachten ruimschoots genieten, het eenige wat zij heb ben, een ruim uitzigt, te benemen; zonder juist de eigenaars van panden daar gelegen onwillekeurig aanmerkelijk te benadeelen door den stand hun ner percelen belangrijk te verminderen. Neen, toen Diakenen het plan opvalteden om den minvermogenden eene betere woning te verschaffen, toen hadden ze ook evenzeer gedachtig moeten zijn aan hen die hun die minder bedeelden helpen ondersteunenen dan zou zeker hun oog op eene andere plaats dan juist op het Pieterskerkplein ge vallen zjjn. Steller dezer weinige regelen hoopt daarom dat de Raad dezer gemeente zoowel op het belang der armenals op dat der ingezetenen die om het Kerkplein wonen letten zal, en zonder HH. Diakenen; die overeenkomstig den aard hunner betrekking alleen door menschenliefde gedreven gehandeld hebben, voor het hoofd te willen stooten, hun ter bereiking van hun doel zoodanige plaats zullen aanwijzen die even goed daarvoor geschikt is, er. door bebouwing het grijze Leyden, evenwel zoo arm aan pleinen, minder ontsieren zal. X. AKAPEMIE-NIEUW». PROMOTIE AAN DE UTRECHTSCHE IIOOGESCIIOOL. Den 8stcn October de heer H. A. de Groot, van Utrecht, in de regten, met Theses. PROMOTIE AAN DE GRONINGSCHE HOOGESCHOOL. Den 8slc° October de heer II. H. Sanders, med. doet. te Kiel-Winde weer, in de verloskunde.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 3