B UI TJENL A N DSC jf E__P> F. P. If. TE\. 13 ËLÜI 13. De Septemberfeesten zijn in de beste orde afgeloopen. Maandag 11. had de onthulling der congres-zuil plaats, in tegenwoordigheid van den hertog cn de hertogin van Brabant. De koning was van zijne reis naar Italië en Frankrijk nog niet teruggekeerd, maai' had toch, naar men zegt, de ont hulling niet gaarne bijgewoondomdat zijn standbeeld op de zuil prijkt. De uitvoering van dit gedcnkleckcn wordt zeer geroemd, uitgenomen die van twee beelden', die de vrijheid van godsdienst en de vrijheid van vcree- niging voorstellendie niet in overeenstemming zijn met het geheel. Onlangs is gemeld dat een drietal matrozen van het verongelukte Bel gische schipConstant Ie Antwerpen was teruggekeerduit hunnen mond heeft men nu ecnigc bijzonderheden kunnen vernemen omtrent den ramp cn omtrent hel lijden, dat aan de schipbreukelingen is ten deel gevallen. De Précurseur deelt daarvan een uitvoerig verslag mede, waaruit wij het vol gende onllcenen. De Constant was op 14 Junij 1858 van Sidney naar Manilla vertrokken. Op den 12dcn JuliJ stootte het op een onder water liggend rif aan stukken. Toen de schepelingen zagen dat het vaartuig verloren was, werden de boo ten, eenc groote en eene kleine, uitgezet en met water en levensmiddelen bevracht. De kapitein en 12 man begaven zich in de groote boot en C man in de kleine. De kapitein oordeelde dat men koers naar Manilla moest zet ten welke rigting gedurende 45 dagen gevolgd werdzonder dat men een j schip ontmoette. Wel had men een paar eilanden aangedaan, om water op te sporen, maar men drong niet diep landwaarts in, uit vrees voor de in boorlingen. Toen na die 45 dagen hel water cn de levensmiddelen genoeg zaam verbruikt waren, gaf de kapitein aan de kleine boot, die sneller vaart had, verlof om vooruit te gaan. Hij gaf aan de Oman ecnige levensmiddelen en een schriftelijk bewijs van het voorval mede. De scheiding was ten hoogste smartelijk, want men wist niet of men elkander ooit zoude wederzien. De kleine boot landde twee dagen daarna aan een der Pclew-eilanden. De bemanning besloot, hel kostte wat het wilde, aan land te gaan. Na een uur i gaans ontmoetten zij drie der inboorlingendie onder een boom lagen te I slapenbenevens twee groote hondendie op liet gezigt der schepelingen duchtig begonnen te blaffen. Fen der daardoor uit den slaap opgewekte inboorlingendie hel hoofd of de koning scheen ie zijngreep terstond naar zijn geweer als wilde hij zich verdedigen, maar een der schepelingen trachtte hem gerust Ie stellen door in hel Spaansch de reden van hunne komst op te geven. De koning gaf Item te kennen dat bij Engelsch sprak en daarop werd hem in die taal een omstandig verbaal van de schipbreuk gedaan. De vorst beloofde hierop dat bij iets voor de ongelukkigcn zoude doen, maar dat zij op hunne hoede moesten zijn voor de inboorlingen, waarin hij geen onbepaald vertrouwen scheen te stellen. Deze vorst had vroeger Singapore bezocht en daar zeker het Engelsch geleerd. De schepelingen bleven op dit eiland 51 dagen en werden toen opgeno men door een Amerikaanschen walvischvaarder. Zij hadden het tamelijk wel gehadhoewel men hun bij hunne aankomst bijna al wat zij bezaten had af genomen onder belofte dat zij het bij hun vertrek terug zouden ontvangen waarvan echter niets is gekomen. De begeerlijkheid der inboorlingen ging zelfs zoo verre, dat een hunner een matroos de hersens wilde inslaan om zijn buis maglig te worden, maar de koning stelde den matroos een gela den geweer ter hand, zeggende dat hij ieder die hem wilde aanranden voor den kop mogt schieten. Later maakte de koning zich echter zelf schuldig aan diefstal van een hemd. De bemanning der groote boot had een minder gelukkig lot. De kapitein had het voornemen opgevat om naar Mindanao, een der Philippijnsche eilan den te varen. Gedurende de eerste drie weken was het weder fraaige durende de drie volgende boos, cn de levensmiddelen waren geheel verbruikt. Om den honger te stillen alen de ongelukkigcn hunne schoenen, kleding stukken cn zelfs hunne uitwerpselen, maar eindelijk moest toch het besluit worden genomen dat een hunner zou stervenom tot voedsel voor de ande- ren te dienen. Daartoe zou hel lot worden geworpen; maar toen rees de vraag opindien daardoor de kapitein werd aangewezen wie dan de boot j besturen zou, cn na ecnige beraadslaging werd de kapitein van de loting uitgesloten. Maar nu braglen ook anderen bezwaren in. Een hunner had eene vrouw en kinderen, wier broodwinner hij was; een ander had eenc oude moeder die zijne hulp behoefde; een derde was nog zoo jong enz.; allen wilden leven cn leven ten koste van een ander. Eindelijk siond er een van de drie negers op, die te Sidney als matrozen aangeworven wa ren, en zcide tot zijne makkers: «Vrienden, gij hebt allen redenen om naar het behoud van uw leven te verlangenik heb er gccne. Gij hebt huis gezinnen, ik niet. Laat ons dus niet loten, ik bewillig er in om voor allen te sterven; moge mijn dood u redden." En daar niemand ecnig antwoord gaf, stak hij zich een mes in het hart. Later moest nog een tweede offer vallen; toen werd er geloot en het lot viel op een der twee andere negers, die door een pistoolschot werd afgemaakt. Na 81 dagen omzwervens zijn deze schipbreukelingen te Doreh, in de Geclvinksbaaiaangekomen. ENGELAND. LONDEN 27 September. Bcrigten uit China declen mede dat er te Canton eenc proclamatie van wege den keizer was afgekondigd waarin de bevolking aangemaand werd om hare bedrijven er. handelszaken rustig voort te zetten daar liet op den Peiho voorgevallen gevecht met het handelsverkeer der provincie Canton niets te doen had. liet vermoorden van eenige Europeanen in de noordelijke havens wordt bevestigd, maar daartoe gaf aanleiding de handelwijze van eenige laaghartige lieden die hun werk van den handel in koelies ma ken cn die, niet langer in staat zijnde om Chinesche arbeidslieden door bedrog en valschc beloften lol landverhuizing te bewegengeweld gebezigd en inlanders huns ondanks aan boord gebragt hadden. I Maar men verneemt is het schip Shah Jehannaar Wesl-Indië be stemd, op 1 JuliJ afgebrand. De bemanning is gered, maar 350 koelies de lading van het schip, moeten omgekomen zijn. FRANHRIJH. PARIJS, 27 September. Meer cn meer wint hier de overtuiging veld dat, wat ook de Engelsche bladen er van zeggen mogen, de Italiaansche zaken eene voorloopigc schik king nabij zijncn wel in dien zin als vroeger is gemeldnamelijk door het sluiten van den vrede tusschcn Frankrijk en Oostenrijk en het zamen- komen van een congres om de overige punten te behandelen. In welondcr- rigle kringen ziet men dagelijks de afkondiging van het sluiten van den vrede te gemoet. Dat ook het congres moeite zal hebben om de bestaande moeijclijkhcden uit den weg te ruimen, zal niemand ontkennen. Misschien zal het daarin evenmin slagen als de conferentie te Zurich. Wat Engeland betreft, men gelooft dat hel zal toegeven en liever Sardinië in den loop zal latendan zich van deelneming aan het congres onthouden. Sommigen ge- looven dat, zoo lord Palmerslon tol het laatste besloot, de tory-partij er gebruik van zou maken om hem zoo mogelijk van het kussen te werpen. De vestiging van een Italiaansch koningrijk, ten behoeve van prins Napo leon is meer dan eens ter sprake gebragt. De Moniteur wederspreekt thans dit gerucht ten stelligste. Om daaraan alle waarde te ontnemen, zegt dit bladis het genoeg te wijzen op de te Villafranca gemaakte schik kingen cn op hetgeen vroeger en later door den keizer gezegd en gedaan is. liet antwoord van den koning van Sardinië aan de afgevaardigden uit de Romagna heeft hier bij de geestelijkheid eene groote spanning te weeg gebragt, en reeds doen zich verschillende stemmen hooren ten gunste van hel lijdelijk gezag van den Paus. De bisschop van Arras heeft in een man dement scherpe verwijlen gerigt tegen de revolutionairen in de Legaliën, gelijk ook de bisschop van Tulle in eene redevoering, voor de priesters van het kerkgebied van Parijs gehouden. De Univers maakt'een artikel gereed, dal als het manifest dezer beweging zal aangemerkt kunnen worden, cn dat, naar men verwachtdoor geheel Frankrijk eene goede werking zal hebben. Gedurende eenige dagen hadden de voornaamste dagbladen der hoofd stad zich bezig gehouden met de vrijheid der drukpers. Door velen werd uitbreiding op dit punt gewenscht, anderen daarentegen wenschlen de zaak op den tegenwoordigen voet te behoudenzoodat de behandeling van dit vraagstuk eenc groote uitbreiding verkreeg. De Moniteur komt nu daaraan een einde makenen zegtOnder het voorwendseldat de drukpers niet vrij is, rigten verschillende bladen hunne aanvallen tegen het decreet van Fcbruarij 1852, welke aanvallen de uiterste grenzen van het regt van dis cussie overschrijden. De eerbied voor de wet is onafscheidelijk van de uit oefening der wettige vrijheid. Tegen de schrijvers, die dit vergelen, bad de regering zich kunnen bedienen van de in hare handen berustende wapenen; doch hoewel zij dit niet wilde doen onmiddelijk na den uil eigen beweging genomen maatregel, welke de drukpers van de waarschuwingen ontheft, zou de regering echter, getrouw aan haar beginsel van gematigdheid, niet te kort kunnen doen aan den pligtwelke haar is opgelegd om de wel te doen eerbiedigen. Zij waarschuwt dus de bladendat zij besloten heeft niet langer de buitensporigheden in de polemiek te dulden, welke men niet anders dan als kunslgrepeu van partijen kan beschouwen. Prins Napoleon heeft, naar men verneemt, het uitgestrekte cn fraaijc landgoed la Bergeric, bij Nyon, aangekocht voor 722,000 fr. In een steengroeve te Moingt bij Montbrison hebben door eene instor ting van aarde en steenbrokken 6 menschen het leven verloren. Onder de slagloffers der ramp bevindt zich een meisje van 5 jaar, die haren vader in de groeve was komen bezoeken, waar hij arbeidde. Deze en zijn zoon zijn gered. De bey van Tunis is op den 22slcn dezer overledenen terstond is zijn opvolger, Sidi Sadok, uitgeroepen. De stad is rustig. P IC UIS SEIN. BERLIJN, 27 September. De senaat te Frankfort heeft, gelijk te voorzien was, aan de verceniging die voor de eenheid van Duitschlaiid en de herziening der bomis-conslilulic wil werkzaam zijnniet veroorloofd hare vergaderingen aldaar te houden. liet geschil tusschen Denemarken en den Duitschcn bond, betreffende de hertogdommen llolstein en Lauenburg, is thans genoegzaam uit den weg geruimd. De Dcensehe regering heeft toegegeven en de grondwet niet toe passelijk verklaard op de hertogdommen. Hieruit kunnen op nieuw verwik kelingen ontslaan, want vroeger bij de aanneming der grondwet beeft de vertegenwoordiging verklaard dat die wet zou ophouden van kracht te zijn, zoodra zij in ecnig deel van hel rijk werd opgeheven. De regering heeft toen daartegen niets ingebragt. TURK V E. Omtrent de zamcnzwcring tegen het leven van den Sultandie dezer da gen te Konstantinopcl werd ontdekt, verneemt men, dat die reeds gedurende 6 maanden slepende was gehoudenen eenige dagen na de ontdekking had moeten uitbarsten. De voornaamste hoofdenwaaronder twee generaals der artillerie en llussem-pacha, gouverneur der Dardancllcn, hebben zich in den Bosporus verdronken. De Christenen waren er niet in betrokken. Er zijn thans twee fregatten voor het serail geplaatst. Dc dagbladen mogen van deze zamenzwering geen gewag maken. Beriglen uit Syrië melden, dat de Maronilen er. Drusen met elkander vrede hebben gesloten ten gevolge der tusschenkomst van de vreemde con suls. Dc Drusen zullen de door hen in brand gestoken huizen der Christe nen weder opbouwen. In het district Fethon hebben onlusten plaats gehad. Aldaar zijn eenige aanzienlijke woningen, waaronder ook een van een Franschman, vernield. De gouverneur was ten tijde dezer gebeurtenissenafwezig.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2