LEYDSCHE COURANT. IS 50. N 11$ i Vil WOENSDAG 28 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaiurdag Avond. De Pi ijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 27 September. Rij kon. besluit van den 23sle" dezer zijn benoemd tot 2dc luitenants bij de dienstdoende schutterij alhier de hh. mr. S. Le Poole, S. de Ranilz on A. de Frcmcry, thans schutters. Gisteren heeft aan het depart, van oorlog te 's Hage de aanbesteding plaats gehad van de levering van C000 eemnans wollen dekens, in zes per celen, elk van 1000 stuks. Er zijr. vijf inschrijvingsbiljellen ingekomen, als van de hoeren Gebr. van Wijk en C°. alhier voor ƒ4.94 per stuk; 11. C. J. van Wensen alhier voor ƒ4.84; J. C. Zaalberg en Zn. alhier voor ƒ4.78, Scheltcma en Zn., mede alhier, voor dezelfde som, en Posthumus te Maastricht, voor 4 03. Dientengevolge is aan den heer Posthumus de gunning verleend voor de levering van 1000 stuks, tegen ƒ4.03; terwijl nader door den minister van oorlog zal worden beslist omtrent de gunning der overige vijf percelen aan de hccrcn Zaalberg en Schellema. In den Alg. A'. en L. Ji. van den 24slen dezer doel de directeur van bel kabinet van pleisterbeeldenteekeningen en prenten van de hoogcschool te Leydende heer J. L. Cornet, even als in vorige jaren mededeelitig van de aanwinsten van gemeld kabinet, over 1858—1859. In de eerste plaats wordt ons medegedeelddat de verzameling teekeningen van D. P. G. Hum- bert de Superville door aankoop weder aangroeide en dat het werk van dezen kunstenaar thans voor hel grootste gedeelte hier bijeen gevonden wordt. Wij zien verder, dat er buiten deze en nog eenige andere teekeningen van llollandsche meesters zijn aangekocht onderscheidene etsen, groolcndeels uit dc llollandsche school, voorts gravuren uit vroegeren en lateren tijd, zwarte- kunslprentenlilhographiënalsmede boeken, die op de kunst betrekking hebben. Vervolgens vernemen wij, dat hel kabinet van dc hooge regering (door lusschcnkomst van heeren curatoren «jêi; akademie), behalve de in dit jaar verschenen afleveringen van l'Oeurre de Rembrandt par Charles Blancde tien eerste afleveringen van dc allerbelangrijkste verzameling: Nederlands Oudhedenenz.naar de natuur geteekend en geëist door D. van der Keilen Jr. mogt ontvangen. Eindelijk blijkt uit het verslag, dat ook thans weder verscheidene personen hunne belangstelling in deze, der akademie in der daad tot sieraad strekkende, kunstverzameling door het toezenden van geschenken aan den dag legden. Bestuurders van het liaagschc Genootschap tot verdediging van de Christelijke godsdienst hebben den heer A. Itéville, predikant bij de waaische gemeente le Botterdam, als schrijver eener Fransche verhandeling over het Evangelie van Mattheusmet den uitgeloofden eereprijs van ƒ400 bekroond. Ook hebben zij aan ccnen insgelijks Franschen schrijver over hetzelfde onderwerp, die de woorden HEIPA miEEJIE MHTHP tot zinspreuk genomen had, den gewonen zilveren eerepenning toegelegd, bijaldien hij zijnen naam wil bekend maken. Den 3,lcn October aanst. zal aan 's rijks munt te Utrecht gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van het examen als essayeur. De Kerkel. Cour. bevat cene beslissing van 't prov. kerkbestuur van Gelderland, ten gevolge waarvan de predikant II. W. Wiltcveen van zijne kerkelijke bediening en ambt van predikant der herv. gemeente te Ermerlo is ontzet, o. a. ten gevolge van liet niet willen afgeven van gelden uit .de diaconiebus op zijne catechisatie geplaatst, wegens het onwettig benoemen van een ouderling en het zich niet onderwerpen aan de dien ten gevolge hem opgelegde schorsing, door ten eigen huize voortdurend godsdienstoefe ning le houden. Betreffende den onlvlugten, maar, zooals gemeld is, weder gevangen genomen misdadiger II. Schultz, verneemt men nader, dat hij ter zake zijner ontvlugting ter beschikking van den officier van justitie le Assen was ge steld. Op weg naar Meppel echter bekwamen de geleiders kennis, dat hij zich op nieuw aan diefstal had schuldig gemaakt, door in den nacht, die op zijne ontvlugting volgdevan een landbouwer te Staphorst eenige jagt- bcnoodigdheden te hebben ontvreemd. De landbouwer, die den diefstal ont dekte, trachtte zich van den misdadiger Schultz meester le maken, doch deze ontkwam, en de boer vermogt niet bent in te halen. De rijksveld- wacht heeft, na het bekend worden hiervan, hem naar Zwolle teruggebragt om voor dezen diefstal op nieuw te regt te staan. 's GRAVENIIAGE, 27 September. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen tot kapitein-magazijnmeester der artillerie van de 2de kl. te Hcusden den lsten luit. J. F. Bufïart, magazijn meester van de 3de kl. aldaar, en aan den gepensioneerden majoor J. J. Majoie, bij gunstige uitzondering, den rang te verleencn van luit.-kolonel. Door Z. M. is de heer A. van der Velde Cz.civiel architect, benoemd tot architect bij de burgerlijke openbare werken in Ncd. Indië. Bij het dep. van koloniën zijn bevorderd: tot referendaris, de hoofd commies J. C. P. Evers, en tot commiesen, de adjunct-commicsen II. W. Slieler en J. C. llooykaas; en benoemd: lot adjunct-commies de heer P. L. van Driel, laatstelijk boekhouder bij het werk der Indische koperhermun- lrng le Amsterdam. De baron Gcricke van llerwijnen, Ncd. gezant bjj het Belgische hof, is alhier aangekomen. De minister van koloniën zal op morgen geen gehoor vcrleenen. Een bcrigt uit Batavia van C Aug. jl.per telegraaf bij de regering ontvangen, meldt: Geen nieuws: alles gaal goed." Dc winkelier Tak, vroeger verdacht van brandstichting in het huis in de Tweede Wagenstraat alhier, is thans in vrijheid gesteld. Zaturdag II. is, in de kazerne van het regiment dragonders, de kast opengebroken van een opperwachtmeester, waarin geborgen was de vijf- daagsche soldij voor de compagnie. De dader of daders van dezen diefstal zijn nog niet ontdekt. Gisteren is in den vijver, nabij de socieleilslent in het Bosch, in een zak met stccncn gevuld gevonden hel lijkje van een eerstgeboren kind, dat reeds in een slaat van ontbinding verkeerde. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Maandag 26 September. Wegens ongesteldheid van den heer van Ileenen werd het voorzitterschap door den heer Dullert waargenomen. Deze deelde dc ontvangst mede van verschillende wets-ontwerpenwaaronder een betrekkelijk de noorder- en zuiderspoorwegen, in de vorige zitting onafgedaan gebleven, en een lot goedkeuring eener overeenkomst met de Holt. ijzeren spoorwegmaatschappij tot spoorversmalling. De commissie van redactie voor het adres van antwoord op dc troonrede bragl haar, ingevolge de gemaakte bedenkingen, gewijzigd ontwerp ter tafel. De kamer besloot de beraadslagingen daarover morgen te houden. Genoemd ontwerp luidt als volgt: Sire 1. De tweede kamer der statcn-generaal stelt op hoogen prijs dc ver zekering, die zij mogt ontvangen van Uwer Majesleits goede verslandhou ding met de builenlandsche mogendheden. Zij verbeidt daarvan gunstige uilkomsten voor de belangen van Nederland. 2. Ook omtrent onze binnenlandsche aangelegenheden deelde Uwer Ma jesteit ons veel mede, wal stofTe geeft tot tevredenheid. En mogen dan niet alle wenschen zijn vervuld, wij erkennen met dankbaarheid de groole voor- regtenwaarin ons volk zich verhengen mag. 3. Uwe Majesteit wees ons met welgevallen op de vaderlandsliefde van dat volk en op den uitmuntenden geest, dien zee- en landmagt bestendig doen blijken. Dal bewijs van koninklijke goedkeuring zal door allen wor den op prijs gesteld, liet Nederlandsche volk, Sire! wij staan er Uwe Majesteit borg voor, zal nimmer voor offers terugdeinzen, gevorderd om zijne onafhankelijkheid en zijn grondgebied le bewaren, wanneer die mog- len worden aangerand of bedreigd. 4. Het is eene gelukkige omstandigheid, wanneer dc toestand van 's rijks schatkist de gelegenheid schenkt om met kracht de hand te slaan aan de uilvoering van groole werken van algemeen nut. Wij zullen de daaromtrent ons door Uwe Majesteit toegezegde voorstellen zoo spoedig mo gelijk in behandeling nemen met al de aandacht en met al den ernst, die het gc- wigt van het onderwerp vordert. Worden door die kostbare ondernemingen aanmerkelijke lasten op de toekomst gelegd, wij meenen met Uwe Majesteit dat groote voorzigtigheid noodig zal zijn bij wijziging van het beslaande belastingstelselvoor zooverre daaruit eene vermindering der gewone in komsten van den staal zou voorivlocijen. Bemoedigend is evenwel Uwer Majesleits verzekering, dat intusschen dc ruimte der in dc schatkist.beschikbare middelen gedoogt, met schulddelging voort le gaan. 5. Te regt herinnert ons Uwe Majesteit, dat die hoogst bevredigende toestand van 's lands geldmiddelen groolcndeels de vrucht is der voordeden door de Oost-Indische bezittingen van hel rijk opgeleverd, en ook daarom zullen wij er ons steeds over verblijden, wanneer de offers, die strekkeu om den bloei en de verdere ontwikkeling dier bezittingen le bevorderen met geene karige hand worden gebragt. Zullen bloei en ontwikkeling aan de regering steun en kracht geven, zij zullen onbereikbaar zijn zonder eerbiediging en krachtige handhaving van het gezag. Mogt dit gekrenkt of bedreigd wordenwij koesteren het vaste vertrouwen, dat Uwe Majesteit niet le vergeefs zal hebben gerekend op de vaderlandsliefde van het in Indië gevestigde deel van hel Nederlandsche volk, noch, „waar het noodig is, op de zee- en landmagt, die reeds zoo

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1