Men schrijft uit Ölbcrubscr van 10 Sept.dat in de nabijheid dier plaats ten zware brand is uitgebarsten in een molen. Bij dit onheil is bijna het gelieele gezin dat den molen bewoonde omgekomen. De brand had reeds vorderingen gemaakttoen de bewoners ontwaakten. De man nam een kind van 3 jaren op den arm en de vrouw een ander van 1 jaar, terwijl een meisje van 9 jaren hen volgde om een uitgang te zoeken. De vrouw bereikte met het meisje den trapmaar deze bezweek en zij stortte met de beide kinderen in den vuurgloed. De man en het 3-jarig kind zijn langs eenen anderen weg uit het huis geraakt, maar zoodanig gebrand dat het laatste terstond is overleden en men aan het behoud van den eerste wanhoopt. EN «EL A NI». LONDEN20 September. Uit de berigten, die men nog van tijd lol tijd ontvangt omtrent het ge beurde in China, blijkt het meer en meer dat de Europeanen aldaar met overhaasting zijn te werk gegaan en bijna met verachting van den vorst, met wien zij vriendschappelijke betrekkingen kwamen aanknoopen. Echter moet het gezegd worden, dat indien zij te kort zijn geschoten in voorzigtig- heid, de Chinezen ook niet gezind zijn geweest om hen op eene behoorlijke wijze te ontvangen, liet is waarschijnlijk, gelijk de Times zegt, dat de gezanten langs den door de mandarijnen aangewezen weg Peking veilig zouden bereikt hebbenmaar dan zou de stellingwaarin zij tegenover den keizer zouden gebragt zijn, vernederend zijn geweest, en hunne ontvangst zou weder op dezelfde wijze hebben plaats gehadwaarop men tot nu toe de barbaren ontving, die de vriendschap van het hemelsche rijk zochten. Zij zouden door de gelederen der Mongoolsche soldaten hebben moeten treden, gevolgd door de bevelhebbers dier troepen. Dit schijnen de gezanten te hebben gevreesd en hun grootste misslag is dat zij hunne maatregelen niet zoodanig hebben genomendat zij van de overwinning zeker waren. De nederlaag geeft nu een zeer slechten indruk en heeft de vroeger behaalde voordeelen van onwaarde gemaakt. De regering heeft voorloopig last gegeven om 3 linieschepen en 14 ka- nonnecrsloepen naar China te doen vertrekken. De admiraal Eanshave is met verscheidene stoom- en linieschepen van Malta vertrokken. Men verzekert dat zijne bestemming naar de straat van Gibraltar is, ten einde de houding van Spanje tegen Marokko gade te slaan. FRANKRIJK. PARIJS20 September. Omtrent de verdere oplossing der Italiaansche quaeslie blijft de onzeker heid voortduren. Thans wil men weten dat, ten gevolge van de bijeenkomst des keizers met den koning van België te Biarritz, en eenige diplomaten, de zaak geschikt is, maar dit gerucht is weinig te vertrouwen. Men gaat in dit opzigt van het eene uiterste lol het andere over. Te Zurich hebben de Fransche en Sardinische afgevaardigden weder eene bijeenkomst gehouden. Volgens een berigt uit Bern zou men daar binnen weinige dagen de zaak eens worden. De vorstelijke personen, die zich thans te Biarritz bevinden, hebben met het nieuwe stoomjagt V Aigle een uilstapje gedaan naar Kaap Breton. De Constitutionnel heeft in een uitvoerig artikel de verdediging op zich genomen van de zienswijze der regering in de zaak der drukpers vrijheid. In de munt alhier en in die te Straatsburg zijn de werkzaamheden met nieuwen ijver begonnen. Te Straatsburg munt men dagelijks voor eene som van 8 a 900,000 fr. in allerlei stukken. Vrijdag 11. heeft alhier in den tuin der Tuileriën een schandelijke kinderroof plaats gehad. Het kind, twee maanden oud, is het zoontje van den heer Iiua, lid der reglbank van eersten aanleg der Seine, en was door de moeder toevertrouwd aan de zorg eener minom er in den genoemden tuin mede te gaan wandelen. Aldaar werd de min aangesproken door cetie vrouw, die tot den beschaafden stand scheen te behooren. Deze vrouw gaf zich voor de tante van het kind uil, was onuitputtelijk in liefkozingen, en nam het eindelijk op den armmet de woordenKom aanminik ga met u mede naar huis, wees zoo goed mijne parasol te gaan halen, die ik ginds in dat tentje heb laten liggenik zal den kleine zoo lang wel hou den." De min voldeed aan haar verzoek en bij hare terugkomst was de vrouw en het kind verdwenen. De ouders zijn ontroostbaar, en hebben 10,000 fr. uitgeloofd aan hem, die het kind levend teregt brengt. Van de grenzen van Marokko wordt gemeld dat op den 9dcn dezer eenige stammen op nieuw een aanval hebben gedaan en verscheidene in de nabijheid der mijnen van Gar-Rouban gelegen Fransche huizen geplunderd en verbrand. Het mijn-etablissement heeft zich verpligl gezien voorloopig het werk te schorsen. Onze troepen hebben echter den vijand teruggewor pen. De stad Ouchda schijnt het brandpunt te wezen, van waar die aan- when uitgaan. De Marokkaansche regering is er vreemd aan, doch buiten staat om ze tegen te gaan. De nieuwe keizer heeft de handen vol gehad, want hij heeft slag moeten leveren aan zijn neef, Sidi-Solimandie de vaan des opstands heeft ontrold. De laatste heeft het onderspit gedolven. Een dweepziek geestelijkeMahommed-ben-Zebel, predikt mede den heiligen oorlog, maar zonder eenig gevolg. Men verneemt ook dat in geheel Marokko eene groote gisting hcerscht. De Europeanen schepen zich in en worden daarbij door sommige geestdrij- rars dikwijls bemoeijelijkt. De consuls hebben de noodige voorzorgen voor hunne veiligheid genomen. ITALIË. De koning van Sardinië bezoekt thans de steden Pavia en Piacenza. Efl is daar met veel geestdrift ontvangen. Het voorloopig bewind van Toskane heeft aan den gemagtigde van den Sroothertog doen weten, dat hij het paleis binnen drie dagen moet ontrui- men; hij gebreke daarvan zal op dc persoonlijke bezittingen des grootherlogs beslag worden gelegd. Uit Napels schrijft men, dat de eerste minister, generaal Filangicri onder den schijn van een verlof voor 2 maanden, van het beleid der zaken heeft afgezien. De liberale partij had van hem nog eenige verwachting, maar hij is bezweken voor de magt der koningin-moeder, die aan hel hoofd slaat der behoudsmannen. Uit de provinciën zijn de berigten treurig. De bewoners der Abbruzzen zijn in beweging. Calabrië wordt door roovers geteisterd en op Sicilië dreigt een opstand uit te barsten. PRLISSEN. BERLIJN, 20 September. De bezoldiging van den heer von Richthofcnmet de leiding der zending naar Japan belast, is niet op 18,000 th.zoo als gemeld is, maar op 12,000 th. bepaald. Van tafelgeld is mede geen sprake. De hof-calligraaph Schultz is dezer dagen op de vlugtgegaan, daarbij zich schuldig had gemaakt aan het vervaardigen van valschc wissels, lot een bedrag van 50,000 th. Hij is echter spoedig gevangen genomen. OOSTENRIJK. WEENEN, 19 September. Bij besluit des keizers is de staat van beleg, waarin Venetië verkeerde, opgeheven. De twee Nieuw-Zeelanders, door de Novara medegebragt, zijn op dc keiz. drukkerij geplaatst, om cenig begrip van kunsten en wetenschappen te verkrijgen. Aan de Noord-Duilschers, die zich in verschillende deelen van Hongarjjc hebben nedergezet, is een ongelukkig lot te beurt gevallen. Zij zjjn bijna allen zeer verarmd, velen tot den bedelstaf gebragt. Men zegt, dat als een der voornaamste oorzaken daarvan moet worden beschouwd het bedrog waarvan zij het slagtoffer zijn geworden bij hel aankoopen der landerijen, welke, mcerendeels in eene zandige streek gelegen zijnde, voor de verbou wing van granen ongeschikt zijn. Hun toestand verwekt algemeenc deel neming. Te Triëst klaagt men zeer over het verval van den handel. STADS-BERIGTEN. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien de Circulaire van den Staalraad-Commissaris des Konings in deze Provincie van den 16den September 1859, A. N°. 7564, 2de afd. Provin ciaal Blad N°. 103.) Doen te welen, dat het den Koning heeft behaagd, bij besluit van den 28sten Augustus jl. N°. 59 te bepalendat het maximum van het handgeld hetwelk aan ieder recruut, die zich voor niet minder dan zes jaren voor de dienst in lndië verbindt, kan worden uitbetaald, voortaan en lot nader order zal bedragen honderd en vijftig guldenwanneer hij Nederlander en honderd twintig gulden, wanneer hij Vreemdeling van geboorte is; alsmede dat als aanbrenggeld voor ieder recruut, hetzij Nederlander of Vreemdelingdie hier te lande voor de dienst wordt aangebragt, eene premie van tien gulden zal worden betaald. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 22 September 1859. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den lsleD September 1859, is vastgesteld de volgende TERORDENING houdende het gewijzigd art. 71 der Algemeene Politie-verordening vastgesteld den 9den October 1856. Het is verboden kalk, steenenafbraak, hooi, stroo, asch beenderen, afval van groenten of van ooft, mest, roet of eenigerlei andere vuilnis op straat te werpen, gelijk mede om vloeibare meststoiFen op straat te laten afloopen. Als hoefslagen echter tot het ncderleggen van puindoch van niets anderswor den aangewezen In Wijk I. 1. Galgewater, aan den nn afgesloten doorgang; 2. Groenhazengraeht aan het eind bij de Kwcekerij3. Rapenburg aan de Cellebroersgracht; 4. Vliet, aan de Bakkersteeg. In Wijk II. 5. S*. Jacobsgrachtbij de Iloefstraat aan den VestwalG. Zijd- gracht aan de Raamsteeg7. Geeregrac'htaan de Biunenvestgracht. In Wijk III. 8. Levendaal, voor het Bonhuis bij de Pakstraat; 9. Nieuwe Rijn aan de Kraaijerstraat10. Levendaal, voor de Koenesleeg. In Wijk IV. 11. Aalmarkt, achter de houten balie bij deVisehbrug; 12. Boom- markt bij de Kabbeljaanwsteeg; 13. Rapenburg, achter de balie van de Langebrug. In Wijk V. 14. Binnenvestgracht, voor de Kruisstraat; 15. Beestenmarkt, aan de IJzerengraeht16. Korte Langegracht zuidzijde, bij de Scheistraat; 17. Korte Langegracht noordzijde, bij de Schcistraat; 18. Oude Singel, aan de Zandstraat; 19. Langegracht, aan de Brandewijnsgracht; 20. Langegracht, voor de 24 huizen; 21. Langegracht, aan de Oostdwersgracht zuidzijde en Koolgraeht noordzijde. In Wijk VI. 22. Stille Rijn, aan de Korte Mare; 23. Marendorpsachtergracht aan de Bouwelouwesteeg; 24. Mare, voor de Lange Vrouwekamp; 25. Oude Vest, aan de Koesteeg; 26. Rijn, bij de Schapensteeg. In Wijk VII. 27. Heerengracht, aan de Kerkstraat; 28. Middelweg, aan den Ouden Rijn29. Ilooglandsche Kerkgracbtaan den Ouden Rijn30. Nieuwe Rijnaan de Beschuitsteeg. In Wijk VIII. 31. Zuidsingel, aan de Kijfgracht32. Oranjegracht, aan de Groenesteeg; 33. Haven, aan de Ilooimarkt. liet is verboden op Zaturdag, na vier nre des namiddags, puin op de hoefslagen te brengen. Vastgesteld door den Raad der gemeente Leydenin zijne openbare vergadering van den lstcn September 1859. De Burgemeester, D. TIEBOEL SIEGENBEEK. De Secretaris, v. PUTTKAMMER. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun berigt van den 14den September 1859, lit. B. N°. 5010 (lc afd.) G. S. N". 18, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 22slcn September 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester, v. PUTTKAMMER, Secretaris.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 3