die betrekking zou aanvaarden mei hel houden cencr rede in de Ncdcrland- sche taalover de wetenschap des regis in betrekking tot de tvetgeving. De verkiezing van een lid voor de tweede kamer der stalen-gencraal in het hoofdkiesdistrict 's Hertogenboschwegens het overlijden van den heer mr. J. L. A. Luybcn, zal geschieden op Dingsdag 11 October aanst. en zoo ecne herstemming noodig is, zal deze plaats hebben op Dingsdag 25 October daaraanvolgende. Tc Breda is eergisteren in den ouderdom van 94 jaren overleden de heer mr. A. Ingenhousz, oud-lid van de tweede kamer der stalen-gencraal. De tirailleur-kompagniëndie zich in het kamp te Millingen bevinden, zullen in deze week naar hunne garnizoenen vertrekken en daarna het kamp worden opgebroken. Te Hoermond zijn in den nacht van Maandag 11. 5 woningen met schuren, aan den wal der stad staande, een prooi der vlammen geworden. Van de inboedels kon niets gered worden. Gebrek aan water heeft de blussching belemmerd. De heer Schimpff, oud gouverneur der kolonie Suriname, is thans weder in het vaderland teruggekeerd. De Staats-Courant deelt uittreksels mede uit twee brieven van den luitenant ter zee ls,c kl. jhr. J. van Capellenbevelhebber van het stoom schip Bali, belast geweest met het doen eencr reis om Japan. Deze brie ven zijn gcrigt aan den Nederl. commissaris in Japan en bevatten belang rijke bijzonderheden betreffende den handel. Daaruit blijkt o. a. dat er omtrent Kanagawa, waaruit de brieven zijn geschreveneene geheel nieuwe stad voor verblijf van de vreemdelingen wordt aangelegd. Een groot gebouw wordt opgcrigt, bestemd tot tolkan toor benevens pakhuizen daarnevens, welke de vreemdelingen zullen kunnen huren. Ook wordt er een terrein in gereedheid gebragt tot het bouwen van woningen voor de consuls en de vreemde kooplieden. Achter het tol kantoor wordt een gebouw geplaatst, dat ingcrigt zal worden voor een Japanschcn bazar. Als ligplaats voor de schepen schijnt deze nieuwe aan leg geschikt en veilig te zijn, echter zegt de schrijver dat de verwachting die men van Kanagawa als handelsplaatsheeft opgevat in den beginne groote teleurstellingen zal veroorzaken. Tc llakodadi is onlangs ook een verblijf plaats voor de vreemdelingen aangewezen. Dezer dagen is openbaar gemaakt het voorloopig verslag van de tweede kamer over de wets ontwerpen tot regeling van het geneeskundig bestuur enz. liet oordeel over deze wets ontwerpen is natuurlijk zeer uiteenloopend geweest. De leden, die voorstanders zijn van eenheid van stand, van gelijk heid van bevoegdheid, van het collegiaal beginsel in het geneeskundig be stuur, van verheffing van den apothekcrsland door inkrimping van het getal apotheken enz. merkten in deze voorstellen verbetering op,/, in vergelijking van de vroeger ingediende, ook vooral wat betreft de beknoptheid en zake lijkheid anderen vonden daarin grond om te klagen over gemis aan vast heid van beginselendat zich bij de bewerking dezer voorstellen heeft ge openbaard. Algemeen was de klagt over de schraalheid van de memorie van toelichting. Sommigen noemden de voordragt ontijdig, omdat de rege ling van het hooger onderwijs behoort vooraf te gaanwelk bezwaar echter door de groote meerderheid niet werd gedeeld. Onderscheiden leden waren van oordeel, dat de regeling van de gcregtelijke geneeskunde bij de tegen woordige voordragt niet had moeten ontbreken. Andere konden in dat ge mis berustenomdat zij behoort tot de verwachte herziening van het wet boek van strafvordering. Ten opzigte van het eerste wetsontwerp, regelende het geneeskundig be stuur, vond bij de meeste leden het denkbeeld ingang oui in het geneeskun dig bestuur zoowel zelfstandige ambtenaren als collegil'n op te nemen. Een gemengd stelsel, als dat van het ontwerp, achtte men in beginsel niet on aannemelijk. Minder gunstig was het oordeel over de toepassing. Rappor- teurs verklaren, dat het hun moeijelijk is op te geven of de meerderheid zich met de voorgestelde inrigting vcrccnigt, dan wel haar door ecne andere wenscht vervangen te zien. Betreffende het tweede ontwerp, regelende de uitoefening der geneeskunde, waren sommige leden van oordeel dat de staat aan lien die het verlangen, na afgelegd examenden titel moet toekennendie tegenover het publiek waarborg van bekwaamheid levert, maar overigens de praktijk moet vrijla ten. De meerderheid was van een tegenovergesteld gevoelenwant de staal mogt de kwakzalverij niet in de hand werken. Men maakte ook de op merking dat hel ontwerp het beginsel van eenheid van stand onvolkomen huldigde, door de officieren van gezondheid met meerdere of mindere mate van bevoegdheid tot de burgerpraklijk toe te laten, en bij de examens de artsen in twee klassen te onderscheiden. Sommige leden drukten hun leed wezen uit, dat de minister van binuenl. zaken ecne memorie van toelichting had kunnen onderteekenen, waarin als mate van kennis voor een geleerden stand voldoende wordt geacht neen onmisbaar minimum van kennis." Bit- zondering op het beginsel van eenheid van stand wenschlen sommigen toe gelaten te zien in het behoud van scheepsartsen en tandmeesters. Bij de behandeling van het 3de wets ontwerp, regelende de uitoefening der arsenijbereidkunst en het verkoopen van geneesmiddelen, werd vrij alge meen de vermindering van het aantal apotheken als wenschelijk beschouwd maar er was groot verschil van gevoelen omtrent de keuze der middelen, om daartoe te geraken. Vele leden waren van oordcel, dat de wetgever niet verder kan gaan dan het stellen van hooge wetenschappelijke cischen aan de toekomstige apothekers. Zijdie tegen de beperking van het aantal apotheken gestemd warennoemden het stelsel dezer wet strijdig met de rigting des tijds, die hoe langer hoe meer vrijheid huldigt. De opheffing van den stand der droogisten vond bij de meerderheid geen bijval, als strij dig met het algemeen belang en met regt en billijkheid. Hel hoofdbeginsel van het 4de wets-ontwerp, regelende het onderzoek naar de bekwaamheid van hendie verlangen als artsenenz. toegelaten te wor dennamelijk de invoering van een staats-examenvond bij de meerderheid goedkeuring; ook zij achtte het onraadzaam voorafgaande akademisehe op leiding of het bezit van den doctorstitel als onmisbaar vereischte voor de uitoefening der geneeskunde als arts aan te nemen. Door de minderheid werd daartegen aangevoerd, dat de hoogescholen daardoor te veel zouden lijden en dat het moeijelijk zou zijn om een aantal deskundigen te vinden die genoegzamen tijd over hadden om het examen af te nemen. Op de omschrijving der vakken van het examen werden vele aanmerkin- gen gemaakt, liet verwekte bevreemding, dat er geen gewag werd gemaakt van die vakkenwelker kennis voor de toelating als student op eene hooge- school gevorderd wordt, en ook niet van de wis- en natuurkundige weten schappen; deze toch vormen den wezenlijken grondslag voor de geneeskunde. 'sGRAVENIIAGE, 22 September. De heer L. P. J. Baerveldtthans ontvanger der directe belastingen te Eede, is in die betrekking geplaatst te Driel. Tot secretaris bij den raad van bestuur van liet pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren is benoemd de heer jhr. J. Wcstpalm van Hoorn van Burghthans burgemeester der gemeente Gorinchem. De commissie uit de tweede kamer, belast met de aanbieding aan den koning van de kandidatenlijst voor liet voorzitterschap is gisteren middag bij Z. M. toegelaten. Door Z. M. is daarop tot voorzitter van dé tweede kamer op nieuw benoemd mr. G. C. J. van Reenen. n. M. de koningin-moeder wordt vóór de helft der maand October van Socsldrjk in deze residentie terug verwacht. HII. KK. 1111prins en prinses Frederik en prinses Marie, die deze residentie hebben verlaten om zich naar Muskau te begeven, zullen waar schijnlijk eene maand in het buitenland verblijven. Uit Socstdijk meldt men van den 20slcn dezer, dat aldaar door II. M. de koningin-weduwe met veel plegtigheid is gevierd de lGdc verjaardag, zijnde levens de meerderjarigheid, van Z. K. II. den Russischen grootvorst troonopvolger Nicolaas. Men verzekert dat Z. K. 11. bij deze gelegenheid benoemd.is lot Grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw. Door den minister van binncnl. zaken zjjn bij de dienst van den rijks telegraaf benoemdtol telegrafisten der lstc kl.de telegrafisten der 2dc kl. C. Brieve en P. J. Petri, tot telegrafisten der 2de kl.de telegrafisten der 3dc kl. C. P. II. Tjarda van StarkenborghF. C. Dobberkc, M. Faber, H. van Eek, J. W. Heuvelman, C. J. Sandcrmann en J. D. van der Hoff; tot tele grafisten der 3de kl., de leerlingen G. J. Scholten, F. E. Dnynstee, J. II. Baggerman, J. H. Ebbeler, W. J. Hosang, J. Leverland, F. Koksma, D. Albcrs Wz.D. van Gigch, G. II. Harmes, G. P. Zahn, C. H. van der Linden, J. J. Frederikse, A. E. J. II. Herfst, M. B. Heyl, W. Koning en II. E. J. GraHé. Aan den heer F. M. Carsjens is tot wederopzegging, vergunning ver leend om zijne stoombootsdienst tusschen Amsterdam en Alphen des Don derdags uit te strekken tot Gouda. Heden heeft de heer mr. G. F. J. Wicherlinknieuw benoemd president van het prov. geregtshof in Overijssel, de bij de wet gevorderde ambts- - ecden voor den hoogen raad der Nederlanden afgelegd. Den lsten October aanst. zal ds. D. Molenaar, pred. bij de Ned. herv. gemeente alhier, zijne 50-jarige dienst als leeraar in onderscheidene gemeen ten vieren. Burgemeester en wethouders hebben bekend gemaakt, dat er vóór het einde des jaars zal worden overgegaan tot de benoeming van twee hoofd onderwijzers van gemeente-armenscholenwaarvan een hieren een te Schevcningen. Hoofdonderwijzers, die naar deze betrekking willen dingen, moeten zich met de gevorderde stukken voor 20 Oct. eerstk. bij het ge- meenbestuur aanmelden. Aan beide betrekkingen is ecne jaarwedde van ƒ1200 verbonden, met vrije woning, vuur en licht, benevens eene toelage van 50 cents voor ieder leerling, die gedurende 6 maanden de avondschool bezoekt. Gisteren heeft eene moeder, die twee jeugdige kinderen onvoorziglig- lijk alleen had gelateneen dezer geheel verbrand teruggevonden. In de zitting van de eerste kamer van gisteren werd medegedeeld, dat de afdeelingen gekozen haddentot voorzitters de bh. van Nispen van Pan- nerden, van Meeuwen, van Sasse van Ysselt en van Ryckevorseltot onder voorzitters, de hh. van Beeck Vollenhovenvan Rhemen van Rhemenshui- zenCost Jordens en van Aylva van Pallandten tot leden der commissie voor het ontwerpen van een adres van antwoord op de troonrede, de hh. van Nispen van Pannerden, Cremers, Cost Jordens en van Andringa de Kempcnaer. Deze commissie heeft haar ontwerp ter tafel gebragt, welk stuk terstond naar de afdeelingen is verzonden. In de zitting van lieden deelde de voorzitter mede dat de genoemde com missie met hare laak gereed was, en stelde voor de beraadslaging over het adres van antwoord op de troonrede te bepalen op Zalurdag aanst. Over eenkomstig het voorstel van den heer van Rijckevorsel werd echter beslo ten die beraadslaging op morgen te houden. Bij de kamer is ingekomen een afschrift van een adres van den gemeen teraad van Leeuwarden aan den koning, omtrent den aanleg van spoorwegen. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. BRLGIB. BRUSSEL, 21 September. Bij gelegenheid van de Septemberfeesten zal de zuil, opgerigt ter eere van het congres van 1830 en der constitutie, ingewijd worden. Deze zuil, waaraan 9 jaren is gewerkt, is thans van het omhulsel ontdaan en kan het fraaiste kunstgewrocht genoemd wordendat sedert 1830 hier te lande is vervaardigd. Op eene der zijden leest men op wit marmer de hoofdpunten der grondwet en op de vier hoeken is men bezig bronzen beelden te plaat sen, die bedekt zullen blijven lot op den dag der inwijding.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2