STA TEN- GENERAAL. OPENING DER GEWONE VERGADERING VAN 1859-1860. Vereenigde zitting der beide kamersvan Maandag 19 September 1859. Nadal de leden der beide kamers zich achtereenvolgens in de vergaderzaal van de tweede kamer hadden vereenigd, wordt tegen 12j ure de vergade ring door den heer nir. J. A. Philipse geopend, die door den heer griffier der eerste kamer een besluit van Z. SI. den koning, den 15de" dezer geno men, doel voorlezen, waarbij hij, m'. J. A. Philipse, benoemd wordt lot voorzitter der eerste kamer, gedurende de aanstaande zitting der staten- generaal. De voorzitter alzoo, ingevolge art. 103 der grondwet, met het beleid der vercenigde zitting belast zijnde, benoemt eene commissie van 18 leden der beide kamers, om Z. M. den koning en HH. KK. Uil. de prinsen van Oranje, Hendrik en Fredcrik, bij hunne aankomst aan het gebouw der staten-generaalte ontvangen en in- en uitgeleide te doen. Ten een ure vervoegen zich hunne excellentiën de ministers, alsmede de heeren leden van den raad van state, in de vergaderzaal. Na een kort tijdsverloop, wordt de nadering van Z. M. den koning aan gekondigd die zichop de in het programma der opening omschreven wijze, naar hel gebouw der staten-generaal begeven heeft. De koning, ter vergaderzaal binnengeleid, plaatst zich op den troon en houdt de navolgende aanspraak: Mijne Heeren Bij het weder openen uwer gewone vergadering mag ik u de verzekering geven van mijne goede verstandhouding met de buiienlundsche mogendheden. Ik ontvang van alle regeringen betuigingen van vriendschap. Onze binnenlandsche aangelegenheden geven stof tot tevredenheid en hoop op vooruitgang. In de onderscheidene takken van het algemeen bestuur, in het bestuur van gewesten en gemeenten heerscht orde, gepaard aan de handhaving van de burgerlijke en godsdienstige vrijheden der ingezetenen. De middelendoor de wet mij verleend tot versterking onzer weer baarheid, worden nuttig aangewend. Uwe gezindheid om daartoe mede te werken, de vaderlandsliefde van mijn volk, onlangs weder gebleken in de bereidwillige opkomst der dienstpligligenen de uitmuntende geest, dien zee- en landmagt bestendig doen blijkengeven mij het vaste vertrouwen onder alle omstandigheden de onafhankelijkheid en het grondgebied des rijks te zullen kunnen bewaren. Op het gebied van kunsten en wetenschappen behoudt Nederland eervol zijne plaats. De landbouw, voorgelicht door wetenschap en ervaring, gaat voort nut tige verbeteringen in te voeren. Deze bron der nationale welvaart vloeit dit jaar niet zóó mild, als het uitzigt had doen hopen. Voor het gemis echter van een' buitengewonen oogst heeft overvloed van veevoeder eenige vergoeding geschonken. In weerwil van den nadecligen invloed, dien iedere oorlog uitoefent, was de handel niet minder levendig en mogtcn ook andere lakken van nijver heid zich in ruim verlier verheugen. Scheepsbouw en reederijen hebben nog te kampen met de bezwaren, die hunnen bloei en hunne uitbreiding ook in het vorig jaar tegenhielden. De opbrengst van 's lands gewone middelen is voldoende. De toestand der schatkist zal gelegenheid schenken om met kracht de hand te slaan aan de uilvoering van groolc werken van algemeen nut. Be trekkelijk den aanleg van spoorwegen zullen u onverwjjld op nieuw voor stellen worden gedaan. Voor den aanleg van een kortoren waterweg van de hoofdstad naar de Noordzee zal mede uwe toestemming tot het beschik ken over 's rijks geldmiddelen gevraagd worden. Door deze kostbare ondernemingen zullen zoo aanmerkelijke lasten op de toekomst gebragt worden, dat het raadzaam zijn zal aan de vroegere voornemens tot wijziging van het bestaande belastingstelsel, voor zooverre daaruit eene vermindering der gewone inkomsten van den staat zou voort- vlocijengeen gevolg te gevendan nadat de omvang bekend zal zijn der uilgaven, die voor groote werken zullen worden gedaan. lntussehen gedoogt de ruimte der in de schatkist beschikbare middelen met schulddelging voort te gaanop nieuw zal u daartoe een wets-ontwerp worden voorgelegd. Wanneer ik den hoogst bevredigenden toestand van 's lauds geldmiddelen dankbaar erken, en overweeg, dat die grootendeels de vrucht is der voor deden, door de Oost-lndisehe bezittingen van het rijk opgeleverd, dan besef ik niet minder mijne roeping om den bloei en de verdere ontwik keling dier bezittingen te bevorderen. De offers, tot dat einde en tol handhaving van het gezag aldaar vereischt, worden met geen karige hand gebragt. Mogt dat gezag bedreigd wordendan reken ik niet alleen op mijne zee- en landmagt, die bij Djambi en Retell haren moed en haar beleid zoo schillerend hebben aan den dag gelegdmaar ook op de vaderlandsliefde van het in Indie gevestigde deel van het Nederlandscbe volk. De moord- tooncelen van Banjermassing zullen niet ongestraft blijven, en de onderwer ping van Boni zal met kracht worden voortgezet. In de West-Indische koloniën heerschen rust en orde. Het onderzoek van het wets-voorslel lot afschaffing der slavernij aldaar heeft in uwe vorige zitting tot geenc afdoening mogen leiden. Eerlang zal een gewijzigd ont werp aan uwe beraadslagingen worden onderworpen. Uwe werkzaamhedenmijne heerenzullen weder menigvuldig zijn. Nieuwe wetsontwerpen zullen aan uw onderzoek worden voorgesteld, en de gelegenheid zal u gegeven worden de behandeling te herval ten van an dere, wier afdoening de tijd in uwe vorige zitting niet heeft toegelaten. Moge de laak, die u wacht, door u voleindigd worden onder den zegen van den Almagtige, bij liet behoud van rust en vrede, tot heil van het vaderland Ik verklaar de gewone vergadering van de staten-generaal te zijn geopend. Na het houden van deze aanspraak, verlaat de koning de vergaderzaal. De vereenigde zitting der kamers wordt daarna gesloten. Z. M. en HH. KK. HH. de prinsen van Oranje, Hendrik en Frederik keereneven als bij liet komen, onder liet gejuich der zeer talrijke, zoo wel uit deze residentie als van elders zamengevlocide menigte, naar het paleis terug. (Reeds gisteren afzonderlijk medegedeeld.) Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Dingsdag 20 September. De heer Anemaet bekleedt, als oudste in jarentijdelijk het voorzitterschap. De hh. Wichcrs en van Diggelen hebben, nadat hunne geloofsbrieven in orde waren bevondenzitting genomen. Hierop is men overgegaan tot het opmaken van eene lijst van kandidaten voor het voorzitterschap der kamer gedurende de tegenwoordige zitting. De uitslag der stemming was als volgt: lstc kandidaat: de hh. van Reenen32, Dullerll9, Heemskerk2, Mackay I en Duymaer van Twist 1. Derhalve wordt de heer ran Reenen tot eersten kandidaat gekozen. 2dc kandidaat: de hh. Dullert 30, van Twist 7, Schimmelpcnniiick van der Oye 7, Mackay 4, Mcensscn 2, Elout 1, van Nispen 1, Jespers- 1, Heemskerk 1 en blanco 1. Mitsdien is de heer Dullert tot tweeden kandi daat gekozen. 3dc kandidaat, ls,e stemming, de bh.: Meeussen 17, van Twist 12, Schim- melpenninck van der Oye 9, Anemaet 6, Jespers 3, van Nispen 2, Mac kay 2, Poortman 1, van Ilall 1, Heemskerk 1 en Schimmclpenninck 1. 2de stemming, de hh.: Meeussen 30, Sehimmelpenninck van der Oye 14, van Twist 8, Jespers 1, Anemaet 1 en Heemskerk 1. Derhalve wordt dè heer Meeussen tot derden kandidaat gekozen. Deze lijst zal den koning door eene commissie aangeboden worden. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. BELCIË. BRUSSEL, 19 September. Een onzer dagbladen meldt dat de vreeemdeling, die onlangs bij het be klimmen van een berg in Zwitserland, nabij Zermalt, zoo noodlottig is omgekomen, de heer Eduard Grote is, vroeger secretaris van het Russische gezantschap alhier, later in die betrekking naar Parijs verplaatst. Men wil nog altijd gelooven aan een verraad der gidsen, vooral omdat de louwen, waarmede zij aan den reiziger waren verbondende blijken droegen van moedwillig doorgesneden te zijn. De heer Pauwcis, een aanzienlijk fabriekant, heeft den beroemden schilder L. Gallait de voltooijir.g in olieverw zijner schilderij, die de pest te Doornik tot onderwerp heeft en reeds in schels zoo veel lof inoogstle, voor de som van 100,000 fr. opgedragen, nadal de staat zich tot zoodanige uitgave niet bij magie had verklaard. ENGELAN». LONDEN18 September. De prins van Wallis heeft, tijdens hij de stad Edinburg bezocht, ver zocht om als student op de rol der hoogeschool te worden ingeschreven; aan welk verzoek terstond voldaan is. Door de dagbladen wordt thans hel officiële rapport medegedeeld van den admiraal Hope, omtrent het gebeurde aan de Peiho. Het brengt echter gecne nieuwe bijzonderheden aan het licht. Alleen ziet men daaruit dat de opperbevelhebber eenigzins zorgeloos of vermetel het leven zijner zeelieden in de waagschaal heeft gesteldwaarover hijzelfs door de ministeriële bladen, wordt berispt. Algemeen is men van oordeel dat men niet te veel moet spreken over de trouweloosheid der Chinezen, aangezien er van onze zijde ligtvaardig en met overhaasting is gehandeld. De opperbevelhebber is te verschoonen, indien hij, zoo als sommigen zeggen; van de regering den last had ontvangen, om, het kostte wat het wilde; de rivier op te varen. Wat er ook van zijde oorlog met China is thans onvermijdelijken de noodige maatregelen worden daartoe door de regering genomen. Niets moet ons daarvan terughouden, zegt de Timeswant de Chinezen zullen tot den laatsten penning betalen, en onze verloren schepen moeten van Chineesch zilver weder opgebouwd worden. Onze gekwetsten in den strijd aan de Peiho zijn naar Shanghai overge- bragt. Daar hun aantal zeer groot is en hunne wonden van ernstigen aard zijn, heeft de bevelhebber der Fransche zeemagt een gedeelte der officieren van gezondheid van het Fransche eskaderter beschikking van den admiraal Hope, voor de dienst van het Engelsche hospitaal te Shanghai gesteld. Omtrent den Amerikaanschcn gezant, den heer Ward, verneemt men dat hij met een jagt eene kleine rivier niet verre van de Peiho is opgeva ren, en nabij het stadje Hn-Ktta aan wal is gestapt, omdat zijn vaartuig niet verder kon komen. Het Amerikaansche eskader, dal geen deel aan den strijd heeft genomen, is hem gevolgd. De heer Ward was nu voorne mens de reis naar Peking over land te doen en hij wachtte op een man darijn die hem derwaarts moest vergezellen. Te Liverpool zijn de werkplaatsen van de aannemers Kilpyn en Mont gomery afgebrand; waardoor zij eene schade van 12 a 15,000 hebben geleden. De ingenieur Brunei, de ontwerper van het plan voor de Great Eastern, is overleden. Hij was de zoon van den heer Brunei, die den Tbeems-lunnel heeft tot stand gebragt. Wegens het ongeluk, aan de Great Eastern overgekomen, zal dit vaartuig eerst den 205ten October naar Amerika vertrekken. De berigten, uit Indië ontvangen, vermelden de oplrcding van generaal Rose als opperbevelhebber des legers, in de plaats van lord Clyde. Alle handel en bedrijf in Indië, met uitzondering van den landbouw, is thans aan belasting onderworpen. De gedurende den opstand uitgevaardigde ont- wapenings-wet blijft voortdurend van kracht. Den 8slen Julij 11. is te Calcutta in 60-jarigen ouderdom overleden de Zwitsersche zendeling Lacroix, geboortig uit Neufchatel. Reeds in het jaar 1821 werd Lacroix door het te Rotterdam gevestigde zendelinggenootschap naar Chrisurach in Oost-Indië gezonden. 38 jaren dus is hij voor de ver spreiding des Christendoms in Oost-Indië werkzaam geweest. De Mom. Post brengt hulde aan de militaire bekwaamheid van Schamyl, die nu, na gedurende 25 jaren de schrik der Russen te zijn ge weest, thans in hunne handen is geraakt. Genoemd blad berekent, dat er in genoemd vierdedeel eener eeuw jaarlijks 20,000 man in den Caucasus omkwamenzoodat Rusland door den strijd in dat land een half millioen menschen heeft verloren, en drukt den wensch uit, dat het hof van Peters burg het ongeluk van den dapperen krijgsman zal eerbiedigen. De over winning van Rusland is groot genoeg, om zich grootmoedig jegens dezen vijand te kunnen gedragen.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2