maal J. G. F. Lambrechls; de hofmeester der officieren C. Slicker; de matroos der 2dc kl. F. J. Tromp; de matrozen der 3de kl. J. Italiaander en W. II. Guenlher; de ziekenoppasser N. M. Spijkhooven, eindelijk de l"c luit. A. P.W. Meis, en de sergeant J. II. Boerlager, beiden van het wapen der infanterie. Z. M. heeft ook den minister van koloniën gemagtigd om aan den luitenant-ter-zee 2de kl. F. H. P. van Alphen, ridder der 4de kl. van de niilit. Willems-orde, namens Z. M. te doen uitreiken de ecresabel, met het opschrift: koninklijk cereblijk voor betoonde dapperheidtot belooning van zijn moedig en beleidvol gedrag bij de bovengenoemde expeditie. Z. M. heeft aan den beer R. J. van Lennep, Ned. consul te Smyrna, vergunning verleend tot het dragen der ridderorde van den Rooden Adelaar 3d« kl.hem door den prins-regent van Pruissen geschonken. Tot voorzitter van de eerste kamer der staten-generaal, gedurende de zitting 1859—1860, is door Z. M. den koning benoemd de heer mr. J. A. Philipse, lid der kamer. Bij kon. besluit van 14 dezer zijn de bh. dr. J. Pijnappel Gzn. en mr. S. Keyzer, leeraren aan de kon. akademie te Delft voor de land-, taal- en volkenkunde van Nederl. Indië, benoemd tot hoogleeraren, en is aan den, voor het onderwijs der waterbouwkunde aan die inrigting gedetacheerden hoofdingenieur van 'srijks waterstaat, den heer D. J. Storm Buysing, ver leend de titel en rang van hoogleeraar. Tot notarissen zijn benoemd: te Eeht, arrond. Roermond, de heer L. Linssen, cand.-notaris te Venlo; te Beek, arrond. Maastricht, de heer W. F. van Gorkumcand.-notaris te Gronsveld. Tot ontvanger der dir. belastingen enz. te Nieuwer-Amstel de heer C. J. Slakman, thans in die betrekking te Deventer, en tot ontvanger der accijnsen te Haarlem c. a., de heer J. J. van Stapcle, thans ontvanger der dir. belastingen te Gouda. Bij het wapen der infanterie zijn door Z. M. benoemd: bij het 4de reg., tot kapitein 3de kl. de lstc luit. J. J. baron Melvill van Carnbee, van het reg. grenadiers en jagers, en bij het koloniaal werfdepót, tot kapitein 3de kl. de ls,e luit. S. G. Peuchenvan het corps. De 2de luit. bij de be zetting ter Kuste van Guinea, kommandant van het werfdepót aldaar, is bevorderd tot lst« luitenant. Door Z. M. zijn benoemd tot leden van de reglbank op Curacao, mr. P. C. Prince, thans weesmeester en advocaat aldaar, en jhr. mr. D. M. Rammelman Elsevier, thans griffier bij genoemde reglbank, en tot griffier mr. S. C. llenriquezadvocaat en plaatsvervangend lid in dal collegie; als mede tot lid van het geregtshof te Suriname, mr. J. M. Jansen Eyken Sluyters, thans reeds als zoodanig fungerende. Tot voorzitter van hel ge regtshof in Suriname is benoemd de heer mr. J. Maurilsz Ganderheyden thans griffier bij de arrond. reglbank te Eindhoven. Tot adspirant-ingenieurs van den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Nederl. Indië zijn benoemd de civile ingenieurs S. Yerburgh en J. P. van Mansvelt. Z. M. de koning zal aanst. Maandag ten gehoore ontvangen de nieuw gcucraaf; fai cinueae' gevorderde ecden af' te leggen.' Z. K. II. de prins van Oranje zal zich naar Stuttgardt en van daar naar Luxemburg begeventen einde den 5den der volgende maand de opening van den spoorweg aldaar bij te wonen. 1111. KK. HH. prins en prinses Hendrik der Nederlanden zullen den 26den dezer naar Luxemburg vertrekkenna alvorens een bezoek te hebben gebragt aan H. M. de koningin-moeder, te Soestdijk. Daar het beheer over de gestichten Veenhuizen en Ommerschans den 15den dezer aan het depart, van binnenl. zaken overgegaan is, zoo is in ver band daarmede de gepens. kapitein C. J. van Ellmckhuyzen benoemd om het militair commando uit te oefenen over de militaire huisgezinnen in ge noemde gestichten. Naar men verneemt heeft baron van Wasscr.aer Calwyck zijn ontslag gevraagd als burgemeester van Voorburg. Bij den minister van finantiën is ontvangen ƒ20, door een onbekende, onder het postmerk Bommel, wegens te min betaald successieregt ingezonden. Een artillerist uit het kamp van Waalsdorp, die eenige dagen vermist werd en al zijne kleedingslukken te Scheveningen verkocht had, is in hechtenis genomen; terwijl tegen vijf personen proces verbaal is opgemaakt wegens het koopen van militaire kleedingslukken, een misdrijf dat, gelijk men weet, bij de wel van 3 Jiinij 1859 strafbaar is gesteld. gebruik moet blijven; omdat er in het vorige jaar niet minder dan 11,000 desertiën plaats hebben gehad. De schade aan de Great Easterndoor de vroeger gemelde ontploffing toegebragt, bedraagt 60,000. Dewijl het ongeluk aan de onvoorzigtigheid der bouwmeesters is toe te schrijven, daar zij een stelsel hebben gevolgd dat reeds algemeen was afgekeurdvermeent men dat de bestuurders aan de nog levende slagtoffers van den ramp schadevergoeding zullen moeten geven. Omtrent het geschil tusschen de werklieden en de aannemers verneemt men, dat reeds 1500der eersten het werk hebben hervat, onder schriftelijke verklaring dat zij geen lid meer waren van eenige verecniging. 800 hadden mondeling dezelfde verklaring afgelegd. Bij gelegenheid van een hevigen storm op Vrijdag 11., terwijl al de visschers-vaarluigen van de oostkust van Schotland in zee warenhad een derzelve het ongeluk door een golf overstelpt te worden, en met de beman ning van 7 personen in de diepte te verdwijnen. Een brief uit Washington zegt, dat de pogingen van zekeren lieer Fortune, om de theeplant in Amerika te doen gedijen, met den besten uitslag zijn bekroond en zijne verwachtingen hebben overtroffen. Naar men thans verneemt zijn al de berigten der Amerikaansche bla den over de buitengewone kunstverrigtingendie de acrobaat Blondintus schen de oevers van de Niagara zou hebben ten uitvoer gebragt, verzonnen, en slechts het gevolg eener weddenschap, door een persoon aangegaan, die op zich genomen had om binnen twee weken de watervallen der Niagara door een zeer groot aantal personen te doen bezoeken. FRANKRIJK. PARIJS15 September. Men verneemt dat Frankrijk voor de nieuwe expeditie naar China 12,000 man landingstroepen zal leverenwelke onder liet bevel zullen staan van den generaal Wimpffen, die gedurende den Italiaanschen oorlog belast is geweest met ecne gelijke zending legen Venetië. Graaf Walewski en lord Cowley zullen te zamen de grondslagen der vereenigde werkzaamheden vast stellen, en uit dien hoofde zal de eerstgenoemde spoedig van Biarritz her waarts terugkeeren. Volgens een telegrafisch berigt, alhier ontvangen, heeft er een treffen plaats gehad tusschen 7000 Marokkanen en onze troependie op de grenzen post gevat hebben. De eersten stonden onder het bevel van het beroemde opperhoofd Mohammed-ben-Abdallah. De onzen hebben hem geslagen en zijne tenten en bagage buit gemaakt. Het Joum. des Déb. bevat een zeer opmerkelijk artikel over de wen- schelijkheid eener verandering in de wetgeving op de drukpers. De schrijver komt daarin rond en moedig voor zijn gevoelen uit, maar drukt zich te vens ten opzigte van den keizer in zulke hoffelijke bewoordingen uit, dat Z. M. zich er mede vereerd moet achten. »Wij zullen, zegt de schrijver, wanneer de vrijheid van drukpers teruggegeven zal zijn, evenmin als vroe ger, daarvan misbruik maken, want wij zullen niet vergeten, dat die vrij heid wederom ontnomen kan wordendat de algemeene instellingen van het land ui»* - »- J- ..yi—;a Jrul.pcrc to verdedigen; dal de openbare meening omtrent dit punt vrij onverschillig is; dat het bestuur, aan het algemeen stilzwijgen gewoonniet gaarne tegenspraak zal hooren dat men alleen den keizer tot vriend zal hebben, die, ondanks veler legcu- stand, geen vrees voor de amnestie heeft gehad, en dit thans ook niet voor de vrijheid van den drukpers zal hebbendat die verdediger evenwel niet altijd bij de hand kan zijn; dat, met de nieuwe regtcn, ook nieuwe gevaren zullen geboren worden. Wij aarzelen echter niet, maar verkiezen het gevaar van spreken boven de ziekte van het zwijgen." En verder aan het slot: «Wij hebben in ons opstel dikwerf gesproken van den keizer; dit is strijdig met onze gewoonte, want wij spraken vroeger slechts van'mi nisters, en wel omdat zij verantwoordelijk waren. Zij zijn dat niet meer tegenover den keizer, die nu zelf verantwoordelijk is. Uit dien hoofde moest de discussie tot hem worden gerigt." Of de wenschen des schrijvers vervuld zullen worden is nog twijfelachtig. Men spreekt zelfs van eene circulaireaan de prefecten gezondenwaarin gezegd wordt dal de regering niet voornemens is de wet op de drukpers te veranderen. De Moniteur deelt een adres mede van inwoners uit de provincie Ber gamo aan den keizer, dat voorzien is van 10,717 onderteekeningen. Daarin wordt de hoop uitgedrukt, dat een te sluiten verdrag de jammeren, welke Venetië bedreigen, zal verligten, en een koningrijk vestigen zal, hetwelk bestemd is om de natuurlijke verdediging van Italië te zjjn, en dat men daarbij in het op te rigten staten-verbond de vrjjc instellingen van Sardinië ongeschonden zal laten. ITALIË. De deputatiën uit Parma en Modena, belast met de aanbieding der souvereiniteit over die landen aan koning Victor Emmanuel, zijn thans mede te luryn aangekomen en door de bevolking feestelijk ontvangen. Bij den koning toegelaten heeft Z. M. hoofdzakelijk hetzelfde antwoord gegeven als vroeger aan de deputatie van Toskane; hij deed echter uitkomen" dat deze opdragt ook in 1848 aan zijnen vader was gedaan, als wilde hij te kennen geven dat zijne kroon er eenigzins regt op had. Voorts dat hij de opdragt niet kon aannemen dan met de goedkeuring van zijnen bondgenoot, den keizer van Frankrijken de toestemming van Europa. Dit antwoord zal stellig in Modena en Parma op dezelfde wijze verstaan worden als in Toskane. Na de voorlezing daarvan heeft de nationale vergadering van Parma besloten een adres aan keizer Napoleon te zenden en eene geldleening van 5 millioen aan te gaan. De Sardinische regering heeft aanzienlijke bestellingen van wapenen in Frankrijk gedaan. Zij wil zich in staat stellen om des noods 250,000 man te wapenen. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN15 September. Men verneemt dat de admiraliteit reeds bevel heeft gegeven om onder scheidene fregatten met zeil en sloomvermogenen eenige korvetten, bene vens 1000 man mariniers, naar China te doen vertrekken. Het gebeurde aan de Peiho wordt door vele dagbladen aan den invloed van Rusland toegeschreven. De Daily Press, een dagblad van Hongkong zegt dat de Russische regering voor het grondgebied, aan den Amur ver kregen, 700 kanonnen aan de Chinezen heeft geleverd. Een dagblad van Hamburg wil weten, volgens een berigt uit Shangai, dat de keizer van China aan den Engelschen gezant berigt had, dat hij het gebeurde afkeurde; dat de mandarijn, die den aanval had gelast, reeds was onthoofd en dat hij met genoegen den heer Bruce te Peking zou ontvangen. Ongetwijfeld vcreischt dit berigt nadere bevestiging. Ten gevolge van gemaakte aanmerkingen op de straf der geeseling bij het leger in gebruik, heeft de regering te kennen gegeven dat die straf in

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2