UEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 14 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vtijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaur; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCIIE BEltlGTEPi. LEYDEN, 13 September. In het regcrings-anlwoord omtrent liet wcts-ontwerp der Zuiderspoor- wcgen (zie beneden) wordt omtrent de lijnen van Gouda op 's Gravenhage of van Leyden op Woerden bet volgende gezegd In bet plan der tegenwoordige regering ligt de spoorversmalling van den Hollandscben spoorweg, waartoe eene wetsvoordragt aan de kamer zal wor den aangeboden. Voorts de aansluiting van den Hollandscben spoorweg aan den [tijuspoorweg en aan den Zuiderspoorweg te Botterdam voor de ver wezenlijking van welk plan onderhandelingen zijn aangeknoopt en bepaalde voorschriften in de concessie Brcdius zijn gegeven. Zijn de spoorversmal ling en de aansluiting te Rotterdam lot stand gebragtdan heeft eene ver binding van 's Gravenhage met Gouda of van Leyden met Woerden betrek kelijk weinig waarde, althans geene genoegzame waarde, om ook aan deze lijnen geldelijke ondersteuning van staatswege toe te zeggenmoest er eene keuze tiisschen die twee lijnen worden gedaan, zij zou op de lijn Leyden- Woerden vallen, die bij vergelijking met de lijn op Gouda slechts een om weg van 3000 el veroorzaakt en daarentegen het voordeel heeft, de zoo be volkte Rijnstreek te doorloopen en de twee voorname sleden Haarlem en Leyden in onmiddellijk verband met Utrecht te brengen. -— De vierde algemeene volkstelling zal, naar men verwacht, dit jaar op Zaturdag den 31 December, door het geheele rijk, worden gehouden. In den nacht van Zaturdag op Zondag is de vuurbaak op den zooge- naamden Mariapolder aan hel einde der DordtscheKil (noordzijde) afgebrand. Des avonds ten 11 ure begon de brand en de vlammen woedden tot den volgenden dag des middags ten 4 ure voort. Daar het houtwerk van de baak met eene dikke laag teer was bedekt, waren alle pogingen tot blussching vruchteloos. Het schroefstoomsehip hel Loo onder bevel van den luit. ter zee lsle lil. J. van Gogh, is gisteren morgen van de reede van Texel naar Oost-lndic ver trokken. Op den 21s!eD dezer zal het Ie Hellevoetsluis liggende schroefstoom sehip Cornells Dirks in dienst gestelden het bevel daarover opgedragen worden aan den luitenant ter zee l8le kl. J. F. Koopman. Donderdag den 15den dezer zullen de troepen, die van den 5den Aug. in de legerplaats te Zeist zijn vcreenigd geweest, naar hunne garnizoenen terugkeeren en zal hel kamp opgebroken worden. Van elk balaillon der regimenten infanterie zullen de noodige detachementen in gemeld kamp ver blijven tot het opruimen van het materieel enz. Naar men verneemt zal het artillerie-kamp te Waalsdorp den 2Gs,cn dezer worden opgebroken. Dezer dagen bevond zich aan de herberg de Kroon, tusschen Zwolle en Kampen gelegen, een man uit laatstgenoemde plaats, die den ouderdom van 102 jaren heeft bereikt. Deze grijsaard had de wandeling van onge veer lj uur hoofdzakelijk ondernomen om eenige ligchaamsbeweging te genieten. Uit Groningcu meldt men dal er onder Eppenhuizen een treurig onge val heeft plaats gehad. Vrijdag II. keerde de landbouwer Debingh met zijne twee zoonsdes avonds tusschen 8 en 9 uremet een wagenbespannen met 2 paarden, van de markt te Norg terug; zij waren geen kwartier uurs meer van hunne woning verwijderd, toen de paarden eensklaps aan het bol len geraakten en den wagen al spoedig in de sloot wierpen, met hel gevolg, dat men den jongsten zoon dood in den grootendcels verbrijzelden wagen vond, terwijl Bebingh met zijn oudsten zoon uit den wagen geworpen werd en reeds aan de gevolgen is bezweken. Ook de oudste zoon heeft zich vrij erg bezeerd. Volgens den Brusselschen correspondent van de Amst. Cour. zal de graaf van Vlaanderen, als hij eerlang Nederland bezoekt, de noodige schik kingen maken betreffende eene bijeenkomst der koninklijke familiën van Nederland en België, die gehouden zal worden ter gelegenheid van de fees ten te Luxemburg, te geven bij de opening van den spoorweg die het groothertogdom aan België, Frankrijk en Duitschland verbindt. Volgens bcrigt van Lissabon, is bet fregat met stoomvermogen JP'as- senaarbevelhebber de Vaynes van Brakell, den 28sltn der vorige maand aldaar aangekomen men had gedurende de reis niets dan stille of tegen wind gehad en bij gevolg altijd moeten stoomen; men had twee dagen te Plymouth vertoefd om kolen in te nemenliet detachement koloniale troe pen was dadelijk overgenomen aan boord van het aldaar zeilree liggend Ne- derl. schip Alcorwelke laatste bodem reeds den volgenden morgen in zee was gegaan met bestemming naar Batavia. Den l5ten dezer zou het fregat weder naar het Nieuwe Diep terugkeeren. Het antwoord der regering op het voorloopig verslag der tweede ka mer, nopens het ontwerp der Zuiderspoorwegenis gisteren rondgedeeld. Daaruit blijkt, dat er thans niet één maar twee rivier-overgangen lot stand zullen gebragt worden. Na verkregen magtiging des Kouings is alzoo aan de vroegere concessionarissen de hecrén Bredius en van Sypesleynvereenigd met mr. VV. Sicwertsz van Reesema te Rotterdamconcessie verleend lot het aanleggen en exploiteren van de nagenoemde spoorwegena. van Rot terdam, langs Dordrecht, Breda, Tilburg, Oirschol, Eindhoven, Helmond, Venlo en Roermond, tot Maastricht, aansluitende te Rotterdam aan den Rijnspoorweg en te Maastricht aan den Akenschen, aan den Hassellschen en aan der. Luikschen spoorweg; b. va:i Arnhem, langs Nijmegen, lot Venlo, aansluitende te Arnhem aan den Rijnspoorweg en aan den Noorder spoorweg; c. van Tilburg, langs 's Hertogenbosch en Grave, tot Nijmegen; cl. van Venlo en van Roermond naar de Pruissische grenzen; en e. van Vlissingen, langs Middelburg, Goes en Bergen op Zoom, naar Roscndaal en Breda. En is deze concessie door gezegde hceren op den 7Jca September aanvaard. De uitbreiding en wijziging van de concessie op den hiervoor vermelden voel zal echter den staat op eene aanzienlijke vermeerdering van uitgaven komen te slaan. Het kapitaal voor den aanleg van de beide wegen van Rotterdam naar Maastricht en van Vlissingen tot Breda bedroeg ƒ35,G00,000. liet wordt voor de thans gcconcessioneerde wegen berekend ƒ48,000,000 Ie zullen bedragen. Het bedrag der renlegarantie, dat volgens de concessie, gelijk die op den 22slcn April dezes jaars was verleend, kon klimmen tot een maximum van ƒ1,602,000 'sjaars, kan alzoo thans ten gevolge van de genoemde verhooging van kapitaal een jaarlijkseh bedrag van 2,187,000 beloopen. Tot bestrijding van de kosten var. aanleg van bruggen en andere buitengewone werken wordt thans aan de concessionarissen boven de bereids toegekende subsidien verleend een subsidie van 7 millioen gulden voor rivier- overtogten in den weg van Arnhem lot Venlo, en van één millioen voor den overtogt van de Maas bij Grave. Deze lasten echter kunnen uit de balenwelke aan het einde dezes jaars beschikbaar bevonden zullen wor den bestreden worden. Wijders blijkt dat eerlang een ontwerp zal worden aangeboden omtrent de doorgraving van Holland op zijn smalst. Omtrent het kanaal, door den hoek van Holland te graven, is verschil van gevoelen ontstaan. Deskundi gen van de marine oordeelden dat het doel (verbetering van de gemeenschap van Rotterdam met de zee) gemist zon worden. Doch afgescheiden hiervan, en bij de onmogelijkheid om alle groote werken in eens te ondernemen, heeft de regeering gemeend aan de doorgraving van Holland op zijn smalst den voorrang te moeten toekennen. Wordt Zuidholland door de rigting.bij de concessie voor de Zuiderspoorwegen in 's rijks algemeen belang aangeno mentoevallig bevoordeeld, dan is het billijk dal Amsterdam vroeger dan Rotterdam in het genot worde gesteld van den verbeterden waterweg. Thans is openbaar gemaakt bet voorloopig verslag der tweede kamer, over het wels-onlwerp houdende bepalingen omtrent den accijns op het binnenlandsch gedistilleerd. Bij de overwegingen in de afdeeiingen heeft men nagenoeg algemeen verklaard, met genoegen van deze regcringsvoor- dragt te hebben kennis genomen. Zoo er van tijd tot tijd wel eenige reden bestaat om zich over de onvoldoende wijze te beklagen, waarop de wets voorstellen, die de regering der kamer aanbiedt, worden toegelicht, de zorg, aan de toelichting van het tegenwoordig voorstel besteed, verdiende niets anders dan lof. De inrigting en de algemeene strekking van hel wets ontwerp vonden insgelijks bij de groote meerderheid der in de afdeeiingen tegenwoordig zijnde leden bijval. Er is een goed zameuhangendbehoorlijk afgesloten geheel geleverd, en aan de onmiskenbare nadcelcndie uit bet verstrooid zijn van voorschriften omtrent één en hetzelfde onderwerp in onderscheidene wetten of verordeningen moeten voortvloeijen zal een einde worden gemaakt. Ook met het leidend denkbeeld bij deze herzieningom in de hoofdzaak hel beslaande stelsel van helling der belasting te behouden maar te gelijker lijd den daarbij betrokken lak van nijverheid, waar dit mogelijk is, van beslaande belemmeringen te bevrijden, vereenigde de meer derheid zich gaarne. Eenige leden konden zich met dit gunstig oordeel over de voorgedragen wet op het binnenlandsch gedistilleerd niet of niet ten volle vereenigen. Van hunne zijde werd de twijfel geopperd, of hel wel zoo wenschelijk ware, eene nieuwe algemeene wet op dit onderwerp vast te stellen, en of traps gewijze verbetering der bestaande bepalingen niet verkieslijk zou zrjn. In de tweede plaats was het, naar bel oordeel van sommigen, de vraag, of wel inderdaad het in stand gehouden stelsel van heffing der belasting bij den uilslag, in verecnigir.g met eene strenge controle op de fabricatie, het beste is, en of niet heffing naar de inhoudsruimte der vaten of werktuigen, waarin de grondstoffen tot gisting worden gebragt, betere uitkomsten, ook voor den fabrikant, zou beloven. Eindelijk en vooral kwamen enkele leden

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1