laten, tnel het doel of onder voorwendsel om zich naar de, volgens hunne belijdenis, heilige plaatsen van Mekka en Medina ie begeven, zonder van voldoende middelen lot hel doen der heen- en terugreis voorzien te zijn, of voor de verzorging van hunne achterblijvende gezinnengedurende hunne afwezigheid, maatregelen genomen te hebben; dat het gevolg daarvan is, dat vele welgezinden onder weg van kommer en gebrek omkomenterwijl hunne betrekkingen in ellende blijven verkeeren, en anderen terugkomen, zich den naam van hadji aanmatigende en daarvan de kleederdragt aanne mende, zonder ooit de heilige plaatsen te hebben bezocht; dat uit een op zettelijk daartoe ingesteld onderzoek is gebleken, dat van 12,985 personen, aan welke in de laatste 6 jaren passen naar Mekka zijn uitgereikt, slechts 5594 zijn teruggekeerd, van welke laatsten een niet onaanzienlijk getal vermoed wordt nimmer Mekka te hebben bereikt, en dat deze toestand, welke aan vele regenten en hoofden en andere achtenswaardige Mohamme danen ergernis geeft, dringend voorziening eischt. Ten einde in de genoemde bezwaren te voorzien heeft de gouverneur- generaal bepaald dat ieder, die zich ter bedevaart naar Mekka wenseht te begeveneen reispas moet aanvragen bij het bestuur van het gewest zijner inwoning, welke de bedevaartganger op plaatsen, waar een Nederlandsch consul of consulair agent is gevestigd, ter visa moet aanbieden. Bij hunne terugkomst moeten zij die pas doen afteekenen bij het bestuur der plaats hunner eerste aankomst en vervolgens ook bij het gewestelijk bestuur. Voorts moeten zij zich aanmelden bij den regent, of het dezen vervangende inlandsche hoofd, binnen wiens ressort hunne woonplaats gelegen is, en deze zalin tegenwoordigheid van cenen priester en des geraden geacht ook van eenen achtenswaardigcn hadji, zich door ondervraging overtuigen, of de teruggekeerde werkelijk de heilige plaatsen heeft bezocht, en bij be vinding dal dit zóó ishem daarvan een certificaat uitreiken. Zij die bij dit onderzoek blijken Mekka niet te zullen hebben bezocht, bekomen geen certificaat en mogen niet dragen de voor hadjis bestemde kleedingop straffe eener boete van 25 lot ƒ100 voor elke overtreding. Gelijke straf is van toepassing op hen, die in verzuim zijn gebleven bij hun vertrek naar Mekka een reispas te ligtcn. Van dc verleende reispasscn en van de uit Mekka teruggekeerde personen zal door de hoofden der gewestelijke besturen aanleekening worden gehouden. 's GRAVENIIAGE8 September. II. M. dc koningin is in welstand te Frankfort aangenomen. Gisteren is H. M. de koningin-moeder, met haar gevolg, van hare buitenlandsche reis te Soestdijk teruggekeerd. Bij kon. besluit van 5 dezer is bepaald dat de tegenwoordige vergade ring van de stateu-generaal op Woensdag den 14den September aanst., des namiddags ten 2 ure, in eene vereenigde zitting, door den minister van binnenl. zaken, namens den koning zal worden gesloten. Als een gevolg van de regeling der zaken van de maatschappij van weldadigheid, heeft Z. M. eervol ontslag verleend aan mp. M. baron Mac- kay, als gecommitteerde der regering bij de voormelde maatschappij, en hem levens eervol ontheven van het voeren van het beheer dier instelling, aan hem bij het kon. besluit van 14 Dec. 1856 opgedragen onder dank betuiging voor de vele dienstendoor hem in genoemde betrekking aan den lande bewezen. De minister van oorlog, jhr. de Casembroot, heeft eergisteren in een bijzonder gehoor ontvangen den generaal-maj. Wilbrenninckprov.-komman- dant en waarnemend gouverneur der residentie, die aan hem heeft voorge steld de hceren hoofd- en verdere officieren van het garnizoen. Ook heeft de minister ten gehoore ontvangen heeren hoofd officieren der garnizoenen van Leyden en Delft. In de jongste zitting van den gemeenteraad is door burgemeester en wethouders een voorstel gedaan tot het aangaan eener geldleening tot uit voering van buitengewone werken. Die leening zou zijn aflosbaar, ten be drage van ƒ700,000; en zou worden aangegaan in drie seriën, waarvan de raad telkens het bedrag bepaald, terwijl dat bedrag voor cje eerste serie, welke in 1860 zal worden uitgegeven, vastgesteld zou worden op ƒ200.000. Bij den hoogen raad der Nederlanden is behandeld de zaak vanW.de Blank, zoutzieder te Oegstgeest, requirant van cassatie tegen een arrest van het hof in Zuidhollandwaarbij hijmet vernietiging van een vonnis der regtbank te Leyden, toen ontslagen van alle regtsvervolging, is schul dig verklaard aan inslag van zeewater in zijne zoutziederij zonder schrifte lijke aangifte ten kantore van den ontvanger, en veroordeeld tot eene geld boete van 233,10, met bevel, dal het vaartuig, waarmede het zeewater is vervoerd, speciaal zal worden verbonden en executabel zal zijn voor de voldoening dier boete. Door den advocaat-generaal mr. Karseboom is, bij gebrek aan middelen van cassatie, zoowel van den requirant als ambtshalve, geconcludeerd tot verwerping der voorziening. De uitspraak is bepaald op den 14den dezer. BÜITEIVLAMDSCHE BEIUGTEN. UELOIIS. BRUSSEL, 7 September. De Senaat heeft thans ook het eerste artikel der wet op de uitvoering van openbare werkenbetrelfende de versterking van Antwerpenaangeno men. Er waren 34 leden voor en 15 tegen, terwijl 4 leden zich buiten stemming hielden. In den zoülogischcn tuin is een van de twee witte beeren dood gevonden. Men gelooft dal zijn makker, in een vlaag van woede, hem heeft omgebragt. In Vlaanderen heerscht de cholera in eene verontrustende mate. ENGELAltD. LONDEN6 September. Op het jaarlij ksch feestmaal van de messenmakers van Sheffield heeft een lid van het ministerie, de heer Wilson, eene redevoering gehouden waarin hij sprak over de onlangs door den lieer dc Morny geuite mcening dat Frankrijk alleen op het gebied van handel en nijverheid tegen Engeland oorlog moet voeren. De spreker zcide dat Engeland dien strijd niet be hoefde te vreczen, vooral indien de Franschen het tol hiertoe gevolgde stelsel van bescherming niet lieten varen. Doen zij dit niet, zeide hij, dan gaan zij in den strijd zeker eene groote nederlaag te gemoet. De Fransche fabriekanten steunen nog altijd op een beschermend stelsel; zij wijzen als gevolg daarvan de verbeteringen, die dc werktuigkunde aanbiedt, van de handen verklaren tevreden te zijn met de winstendie zij door de be scherming behalen, liet gevolg daarvan is dat de Fransche fabrieken in de mededinging met Manchester het onderspit delven. Willen derhalve de Franschen dien strijd legen Engeland met kans op goed geluk aanvangen, dan moeten zij alle banden, die hunnen handel en hunne nijverheid knellen, verbreken en gecne gelegenheid laten ontsnappen om op hun fabriekwezen de verbeteringen, die de wetenschap aan de hand geeft, toe te passen. De grootvorst Constantijn is thans weder naar Kroonstadt vertrokken. Bij eene dezer dagen gedane proefneming met een stuk geschut, vol gens de vinding van Armstrong, heeft de kogel den verbazenden afstand van 9000 yards of 1 uur 40 min. afgelegd. De Great-Eastern heeft zich in beweging gezet en is gelukkig de ge vaarlijkste plaatsen van den Theems, tot voor bij Woolwich, overgevaren. Volgens een dezer dagen in het licht gegeven overzigt onzer nationale schuld blijkt dat in het jaar 1694 de gezamenllijke geconsolideerde staats schuld slechts 1,200,000 en dc ongeconsolideerde 5,534,297 bedroeg, en daarvoor 413,407 en 404,891 aan rente betaald werd. In 1858—59 bedroeg de geconsolideerde schuld 786,801,154 en de ongeconsolideerde 18,277,400 terwijl van de eerste schuld alleen 27,743,215 aan rente betaald moet worden. In het vorige jaar zijn 23,704 als landverhuizers naar verschillende oorden vertrokken personen hier te lande teruggekeerd, waarvan 18,841 uit Amerika en 4736 uit Australië. De laatstgenoemden hadden meest allen cenig vermogen bijeengebragthetgeen met hen, die uil Amerika kwamen, het geval niet was. Men- ziet thans uit de New-Yorksche dagbladen dat de regering der Vereenigde Staten eindelijk krachtdadige maatregelen neemt om den slaven handel op zijne kusten en builen 's lands te weren. Er worden r.u acht schepente zamen 116 stukken geschut voerendeuitgerust om als kruisers op de Afrikaansche kust te dienen. Het depót voor het eskader zou te San Paul de Loando worden gevestigd. Vier andere schepen zullen op de kust van Cuba kruisen om den aan- en uitvoer van negers te beletten. FRANKRIJK. PARIJS6 September. De buitengewone Oostenrijksche gezantvorst Metternichis van S'. Sauveur alhier teruggekeerd en heeft, nadat hij de vergadering der con ferentie omtrent de zaken der Vorstendommen had bijgewoond, de reis naar Weenen aanvaard. Omtrent den uitslag van zijn onderhoud met den keizer loopen verschillende geruchten. Sommigen zeggen, hoewel zonder eenigen vasten grond, dat zijne zending mislukt is, anderen daarentegen dat hij den keizer heeft overgehaald tot het houden van eene nieuwe bijeenkomst met keizer Frans Jozef. Dit laatste gevoelen verkrijgt eenige waarschijn lijkheid, door een berigt uit Bern, waarbij men meldt dat de toegang tot het kasteel Arenenberg, een eigendom van keizer Napoleon, aan vreemde lingen wordt geweigerd, naar men meent op grond dat er toebereidselen worden gemaakt voor de ontvangst van dc beide keizers. Men beweert dat de zamenkomst des keizers met den koning van België te Biarritz op den 10dcn of llde" dezer zal plaats hebben. Hoewel die zamen komst waarschijnlijk niet lang zal duren, zal zij echter tot eene menigte geruchten aanleiding gevenwier geloofwaardigheid zeer betwistbaar zal zijn. De keizer zal eerstdaags de stad Bordeaux bezoekenwaartoe hij door het gemeentebestuur is uitgenoodigd. Men verneemt dat de leden der conferentiedie in het voorjaar te za men zijn gekomen, om de keuze van cenen hospodar in Wallachye en Moldavië te bekrachtigen, thans weder eene zitting heeft gehouden, waarin het protocol is geleckendwaardoor de verheffing van vorst Couza tot hoofd der beide vorstendommen haar beslag heeft gekregen. Gelijk men weet hadden vroeger Turkye en Oostenrijk de benoeming van één persoon voor de beide vorstendommen niet willen goedkeuren. De kolonel Reillc vertrekt dezer dagen naar Petersburg, om het grootkruis van het Legioen van Eer over te brengen aan den grootvorst- troonopvolger van Rusland, die den 20sten dezer zijne meerderjarigheid bereikt. L'Ami de la Religion treedt als kampvechter op voor meerdere vrij heid van drukpers. Dat blad meent, dat de regering zelf het altijddurende hosanna van hare gehoorzame organen eindelijk moede zal zijn. De vrijheid van denken en spreken is een uitvloeisel der beginselen van 1789, welke men in Frankrijk sedert heeft gehuldigd en vooral kan dat regt niet bestre den worden door eene regering, welke haar beslaan aan het algemeen stemregt heeft te danken. Voor het tegenwoordige heerscht algeheele wil lekeur, wat hooggeplaatste personen in hunne aanspraken ook mogen zeggen; het is noodig dat heldere en duidelijke wetten daarvoor in de plaats treden. In het huis van arrest te Besamjon is onlangs door drie gevangenen eene poging gewaagd om te ontsnappen. Twee hunner grepen daartoe den cipiersknecht, bij zijn gewoon bezoek in de vertrekken der gevangenen, bij de keel en hielden hem zoo hevig bekneld, dat het bloed hem uit den mond vloeide en, gelijk later bleek, hunne nagels hem in het vleesch waren ge drongen. De derde liep daarop naar den schildwacht, die op de binnen plaats van het gebouw stond, en beval hem de wapens af te leggen, doch deze verweerde zich met zijne bajonet te goed, om zijn aanvaller gelegen heid te geven van hem bij het lijf te krijgen, terwijl hij tegelijkertijd den directeur te hulp riep. Deze kwam, doch werd door de twee cerstgenocm- deu insgelijks aangegrepen, terwijl een pistoolschot, hetwelk hij op dc

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2