LEYDSCHE COURAN 1850. N". 108. #^r VRIJDAG 9 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond, De /Vf/s der Courant is f 12 in //e< jaar} de afzonderlijke Hommers worden tegen lil Centen afgegeven BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 8 September. In ile zitting van den gemeenteraad van heden had de beëediging en in stallatie plaats der onlangs nieinv benoemde leden. Vervolgens werd over gegaan tot de benoeming der leden van de vaste commission, waarvan de uitslag onder de stads-berigten wordt medegedeeld. Voorts werden nog be noemd: tol commissaris van de stads bank van leening, de heer C. W. llu- breebt; tol lid in het bestuur van het werkhuis, de heer J. B. de Mocn; en lot gecommitteerden tot de administratie der vereenigde gast- en leproos huizen, de hh. C. W. H. van Kaalhoven en M. A. Kluit. Aan de orde was gesteld eene verordening tegen het zich op straat in eenen kennelijken staat van dronkenschap bevinden of, door het aanheffen van geschreeuw en onstuimig of zedeloos gezangergernis geven. Op voor stel van hel lid Taets van Amerongen is besloten de behandeling van dit onderwerp uit te stellen, ten einde eerst de verordeningen, die te Utrecht, te Dordrecht en in enkele gemeenten van het platte land op dit punt be slaan, met de thans hier onlworpene te vergelijken. Onder de stukken bij den raad ingekomen was een adres van den heer J. L. Teerlink, houdende verzoek om ontslag als ambtenaar ter secretarie, behoudens pensioen, en een adres van het mcercndeel der stads doctoren, waarbij zij verhooging hunner bezoldiging vragen. Eergisteren had de jaarlijksche promotie en prjjsuitdeeling onder de leerlingen van het stedelijk gymnasium plaats. Nadat de rector in het verslag van den afgeloopen cursus had meegedeeld de veranderingendie hel collegie van curatorenhet personeel van docen ten en het getal der leerlingen ondergaan had, werden de namen afgelezen van die leerlingen, welke tol hoogere klassen bevorderd waren en met prij zen zouden begiftigd worden. Bij het ontvangen van deze boekgeschenken uit handen van den president- curator, werd door den primus van iedere klasse een kort woord van dank betuiging voorgedragent. w. In de le klasse door C. J. Visser, in de (lollandsche taal. C. H. P. K 1 a ver w ij de n J. G. Verkouw, G. S. de G ra a f, C. W. Kist, A. Verkouw, de leerlingen W. F. G. L. Sn ring ar en G. C. B. Suringar Jr., die uit de hoogste klasse van afd. b. eervol ontslagen wer den, hunne oratiunculae: de eerste behandelde (in de Engelsche taal) het leven en de regering van den Stadhouder Willem de Derde; de ander sprak (in het llollandsch) over het leven en het kloekmoedig gedrag van den Leydschen burgemeester Pieter Adriaansz van de Were. De plegtigheid werd besloten door een welmeenend woord van den rector: eerst, tol de beide laaiste sprekers, die hij gelukwenschte met de volbragtc taak en levens opwekte tot verderen ijver en oppassendheid; en daarna, tot alle de leerlingen, die hij ernstig herinnerde, dat zij door grondige studie en braven wandel nu reeds arbeiders moesten zijn van hun eigen toekomstig geluk. Bij kon. besluit van 3 dezer is aan J. Iloltz, gewezen opzigter der akademische gebouwen der hoogeschool alhierverleend een pensioen ten laste van den staat, ten bedrage van ƒ140 'sjaars. Vergelijkende Staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden Augustus 1858 en 1859alsmede van die opbrengst over de 8 eerste maan den dier beide jaren. 2C kl. a. i) 2e kl. b. 3e kl. b. 49 kl. 5e kl. Daarna reciteerden in de Ilollandsche i> Engelsche iloogduilsche Fransche Lalijnsche Latijnsche MIDDELEN. Geslagl(it) opcenten en invoer lliiinenl. Gedistilleerd (idem', Bititenl. Gedistilleerd (idem) Likeuren (idem) Gemaal (eigen middel) Wijn, Fruit en Kunstwijn(i'tf turf (idem) Steenkolen (idem) Brandhout (idem) Zuivere opbrengst over de maand Augustus. Zuivere opbrengst over de 8 eerste maanden. 1858 1859 1858 1859 f 1705.81} 4218.99 179.80 5767.13 1019.70 1178.55 676.40 361.60 1753.74 4572.09 263.27} 5226.27} 924.37} 1754.70 341.77} 417.25 14867.63 31594.471 1824.53} 241.81} 41676.62} 11774.62} 6844.58 3564.65 1726.37} 14202.90 34022.27} 1316.58} 268.16 41570.13 10554.521 9421.28" 2267.75 2252.15 ƒ15107.98} ƒ15253.48 1 ƒ114115.31 ƒ115875.75} In Augustus zijn op den lloll. spoorweg vervoerd 139,788 personen en is ontvangen 131,747.94; op den Rijnspoorweg is van reizigers en goede ren ontvangen ƒ210,472. Door het departement van oorlog is aan de chefs der verschillende legercorpsen de magliging verstrekt om aan de Israëlitische militairen een verlof te verleenen van den 26slen dezer maand tot en met den 25slen Octo ber daaraanvolgende, ten einde de feesten, in gemeld tijdvak invallende, ten hunnent te kunnen vieren. Betreffende de geruchten omtrent nieuwe of gewijzigde spoorwegplan nen, schrijft men uit 's Uage het volgende: Vooreerst zal de Zceuwsche lijn dadelijk, en dus le gelijk met de andere ontworpen lijnen, moeten worden aangelegd. De rigting van de zuiderlijn blijft bestaan gelijk in de verleende concessie is opgenomen met deze wijziging evenwel: dat eenige vroeger ontworpen aansluitingendie in 't vervolg door de concessionarissen zouden worden aangelegd, thans mede dadelijk en tegelijker lijd bchooren te worden uitgevoerd. Zijn wij wel onderrigt, dan zou het voornemen be staan om de zaak der spoorwegen in de eerlang te openen zitting der sla- len-generaal onmiddellijk ter tafel te brengen en nog vóór de staatsbegro ting in behandeling te nemen. Volgens de A. C. zal de graaf van Vlaanderentweede zoon van den koning van België, die voornemens is eene reis naar Schotland te doen, bij zijne terugkomst Nederland bezoeken en er eenigen tijd vertoeven om het merkwaardige in oogenschouw te nemen. Door den gemeenteraad van Haarlem is besloten om ten aanzien van het besluit der ged. stalen van Noordholland, waarbij het raadsbesluit om trent de verkiezing van de hh. Dyserinck en van de Poll tot leden van den raad is vernietigd, zich in hooger beroep te voorzien bij den koning. Bij de gisteren te Amsterdam gehouden kolfijveiling der Nederl. Han delmaatschappij is alles verkocht lol 1 a l} cent naar kwaliteit beneden taxatie. Uit Dordrecht meldt men dat eergisteren avond, bij het aankomen der Dordrechlsche stoomboot Johan de Wilt, de artillerist van Vclzcn, bij het verlaten der bootin de rivier gevallen en niettegenstaande alle pogingen tot redding aangewend, verdronken is. De verdronkene was met verlof ge weest naar Leyden. De persoon van de Graaf, de dader van den te Harlingcn gepleegden moord, heeft thans weder zijne vroegere woning, de gevangenis te Leeuwar den betrokkenwaarin hijwegens verschillende misdaden vier malen ver oordeeld, reeds 15 jaren heeft doorgebragt. Te Breda had Zaturdag II. eene zware misdaad plaats. Zekere Jako bus Simons, die reeds meermalen gevangenisstraf heeft oudergaan, bragt aan twee personen verwondingen met een mes toe; de eerste, Evert van Wijk, ontving eene doodelijke wonde in de linker zijde, benevens een messteek in den linkerarm; de tweede, J. G. Prins, kreeg eene diepe sneede in de linker hand waardoor een ader werd afgesneden. Men heeft den dader spoedig in handen gekregen. Aan het Nieuwe Diep heeft mede een soortgelijk geval plaats gehad. Twee matrozen, van eene reis naar Oost-Indië met het schip Willem de Klerck teruggekeerd, kregen aan dat boord eenen hevigen twist, tengevolge van een voorval dat reeds op de reis had plaats gehad. De een heeft den ander niet minder dan 14 messteken toegebragt. Men hoopt echter den zwaar gewonde nog in 't leven te behouden. Dezer dagen is gemelddat het kamp te Millingen met den lstcn dezer zoude zijn opgebroken. Dit berigt is onjuist, daar eerst heden uit die leger plaats naar hun garnizoen Leeuwarden lerugkeeren de lirailleur-kompagniën van het 8e reg. infanterie en wel die van hel 2e en 4e balt., welke tot den lstcn October aldaar zouden moeten verblijven. Zulks geschiedt doordien er le Leeuwarden een groot gebrek is aan dienstdoende manschappen, ten ge volge der hij het garnizoen heerschendc ziekte. De overige tirailleur-kom- pagniën van het lc batt. van hel 5e reg. infanterie en die van het le en 3e balt. van het 7C reg. infanterie, zullen nog in gemelde legerplaats verblijven. Door Z. M. is bepaald dat de twee cscadrons van het 4e reg. dragonders le Leeuwarden in garnizoen, naar's Ilertogenbosch zullen worden verplaatst. Het eseadron, dat zich in de legerplaats bij Zeist bevindt, zal den 15,lcn dezer onmiddellijk van daar naar zijne nieuwe standplaats vertrekken. De Staats-Cour. deelt eene ordonnantie mede, door den gouverneur- generaal van Ned. Indie op den 6dcn Julij 11. afgekondigd, ten opzigte van de bedevaartgangers naar Mekka, aan wier dweepzieke bemoeijiugen de moord le Banjermassing en andere onrustige bewegingen in onze O. I. be zittingen grootendecls worden toegeschreven. In den aanhef dezer ordon nantie wordt gezegd dat het der regering gebleken is, dat in de laatste jaren vele ingezetenen van Java en andere eilanden hunne woonplaatsen ver

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1